Eργαστήριο Chillout

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2019, 08:57

enterprise-psi έγραψε:
15 Μάιος 2019, 14:14
Ασέβαστος έγραψε:
22 Μαρ 2019, 08:51
μ αρεσουν τα ηλεκτρονικα τσιμπλικοκονια, αλλα εχω περιορισμενες γνωσεις. για παραδειγμα, δεν ξερω πως δουλευει μια οθονη κινητου. παντως οχι με πιεση, κατι ηλεκτρικο κανει.με καποιον τροπο αναγνωριζει οτι την παταει δακτυλο, και οχι αλλο αντικειμενο. εγω ομως θελω να την κοροιδεψω :roll:

ο λογος: εχω ενα κινητο αδιαβροχο, που παιρνω μαζι μου στο ψαρεμα, αλλα δεν μπορω να χειριστω την οθονη του με γαντοφορεμενο χερι. η μονη λυση που ειχα βρει, ηταν να ξεκλειδωνω και να απανταω στα τηλεφωνα, με τη μυτη. αλλα τα αλλα παιζακια με κοροιδευουνε :a040: μια αλλη λυση ηταν να λεω "ok google" και λοιπα, αλλα πρωτον δεν δουλευει καλα, και δευτερον παλι οι τσογλαναραιοι με δουλευουνε. "οκ γοογλε, πουν τα ψαρια ρεεεεεε", "οκ γουγλε, ποσο μιναρας εισαι;" και τετχια. :102:

αρχισα λοιπον να πειραματιζομαι, χρησιμοποιωντας διαφορα αγωγιμα αντικειμενα στην οθονη. βρηκα οτι δουλευει οτιδηποτε εχει μεγεθος οσο ενα δακτυλο, αλλα παντα, αν και μονο αν, το κρατας με γυμνο χερι. αν το κρατας με μη αγωγικο υλικο, τζιφος.

εκτος απο ενα αντικειμενο, που δουλευει και μονωμενο. η μπαταρια. :o συγκεκριμμενα μονο με τον αρνητικο πολο, που σημαινει δεν κλεινει κυκλωμα, και ακομη και εντελως νεκρες μπαταριες, μιλαμε για 0.00 βολτ. :102:

what sorcery is this? :003:
https://www.ebay.com/itm/1-5X-Metal-Tou ... usCbxbwrxQ
τα ρημαδοστυλο απαιτουν να τα κρατας με γυμνο χερι, αν τα κρατας με γαντι, δε δουλευουν. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2019, 09:03

don't speak έγραψε:
15 Μάιος 2019, 21:47

Εγώ απεναντίας θα ήθελα να μου προτείνετε γάντια για χρήση στη θάλασσα, αλλά όσο πιο λεπτά γίνεται.
αν τα θες για το κρυο, γαντια νεοπρεν, 1.5 χιλιοστα, μαλλον ευαισθητα σε σκισιματα ομως.
αν τα θες για να πιανεσαι απο τα βραχια και να μην κοβεσαι, γαντια εργασιας, νιτριλιου. χαλανε σε κανα μηνα, απο τον ηλιο, αλλα κανουν 1 ευρω :smt023 αν θες κατι καλυτερο, γαντια κεβλαρ, κατα της κοπης, κρατανε για παντα, αλλα ειναι καπως ακριβοτερα. ενα καλο υποκαταστατο βγαζει καθε τοσο το λιντλ, κατι γκρι γαντια κεβλαρ (της πλακας, φυσικα) με επικαλυψη νιτριλιου. το νιτριλιο λιωνει στο μηνα, αλλα το γαντι βγαζει μια σαιζον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 16 Μάιος 2019, 09:33

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μάιος 2019, 09:03
αν θες κατι καλυτερο, γαντια κεβλαρ, κατα της κοπης, κρατανε για παντα, αλλα ειναι καπως ακριβοτερα.
Κάνουν και για να χαϊδεύεις ζώα που δαγκώνουν.

Ορέστης 35

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 26 Μάιος 2019, 17:01

https://www.instructables.com/community ... g-Closure/

4 χιλιαρικα εδωσε και δεν πετυχε τον σκοπο του. Επρεπε να φτιαξει μεταλλικη καμπινα ή μια χτιστη κατασκευη απο γυψοσανιδα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9816
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 26 Μάιος 2019, 17:36

Eίναι πάρα πολύ δύσκολο να φτιάξεις μια κατασκευή ηχομονωμένη που να περνάει και αέρας, έχω προσπαθήσει.
Θέλει εμπειρία και πολλές δοκιμές και αποτυχίες.
4 χιλιάρικα είναι παμφθηνα γι'αυτό που πήγε να κάνει, αν το δώσει σε ειδικό θα του πήγαινε 40.
Πουλάνε έτοιμες ηχομονωμένες καμπίνες σε κιτ σ'αυτές τις διαστάσεις για στούντιο κλπ, κάπου 20-25 αν το στήσεις μόνος σου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Ορέστης 35

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 26 Μάιος 2019, 17:44

Chilloutbuddy έγραψε:
26 Μάιος 2019, 17:36
Eίναι πάρα πολύ δύσκολο να φτιάξεις μια κατασκευή ηχομονωμένη που να περνάει και αέρας, έχω προσπαθήσει.
Θέλει εμπειρία και πολλές δοκιμές και αποτυχίες.
4 χιλιάρικα είναι μπαμφθηνα γι'αυτό που πήγε να κάνει, αν το δώσει σε ειδικό θα του πήγαινε 40.
Σοβαρα; :o

Εμενα τωρα μου μπηκε η ιδεα να χτισω με γυψοσανιδα ενα μικρο δωματιο μεσα στο δωματιο. Ισα ισα να παιρνει το κρεβατι.

Ορέστης 35

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 26 Μάιος 2019, 17:48

Μια ιδεα για εξαερισμο ειναι να το ενωσω με τη μπαλκονοπορτα, αφου απ εξω δεν ερχεται θορυβος συνηθως.


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Ιουν 2019, 10:47

εχω ενα "κουτι" (το στριτσο της αγκυρας). θελω να του βαλω ενα καπακι.

δεν θελω να ειναι σταθερα τοποθετημενο, δηλαδη πρεπει να βγαινει ολοκληρο ευκολα, χωρις εργαλεια. θελω ομως και να στεκεται στη θεση του ακομη και με δυνατους κραδασμους. δεν θελω να προεξεχει κατι στην επιφανεια του, για να μπορει καποιος να καθησει επανω.

ψαχνω να βρω εναν τροπο να κουμπωνει, εχετε καμμια ιδεα;

οτι υλικα χρησιμοποιηθουν πρεπει να ειναι πλαστικα η ινοξ, να αντεξουν στο θαλασσινο περιβαλλον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30547
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 29 Ιουν 2019, 10:52

Ασέβαστος έγραψε:
29 Ιουν 2019, 10:47
ψαχνω να βρω εναν τροπο να κουμπωνει, εχετε καμμια ιδεα;
με μεντεσέδες ή σηκωτό? διαστάσεις?
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Ιουν 2019, 11:07

dna replication έγραψε:
29 Ιουν 2019, 10:52
Ασέβαστος έγραψε:
29 Ιουν 2019, 10:47
ψαχνω να βρω εναν τροπο να κουμπωνει, εχετε καμμια ιδεα;
με μεντεσέδες ή σηκωτό? διαστάσεις?
οχι μεντεσεδες, θελω να μπορω να το βγαζω εντελως.

εχει σχημα τραπεζίου 60χ35χ34, και ειναι απο osb, οποτε δεν ειναι και πολυ σταθερο να βιδωσω κατι στο σοκορο. να δω πως θα βγει, και ισως το φτιαξω μετα απο κοντραπλακε.
δεν με απασχολει καθολου η αισθητικη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30547
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 29 Ιουν 2019, 11:17

ο πιο απλός τρόπος είναι με 2 κομμάτια osb ή κοντραπλακέ, (κολλημένα μεταξύ τους, για να μη μπλέκεις με ρουτερ) ένα μικρότερο για να εφαρμόζει εσωτερικά και ένα λίγο μεγαλύτερο για να κάθεται στο χειλος του κουτιού και έχει αρκετό βάρος για να μην φεύγει από τη θέση του.
Άφησε και ένα "αυτάκι" στην πιο βολική πλευρά για να το πιάνει και να το σηκώνεις

Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Ιουν 2019, 11:20

dna replication έγραψε:
29 Ιουν 2019, 11:17
ο πιο απλός τρόπος είναι με 2 κομμάτια osb ή κοντραπλακέ, (κολλημένα μεταξύ τους, για να μη μπλέκεις με ρουτερ) ένα μικρότερο για να εφαρμόζει εσωτερικά και ένα λίγο μεγαλύτερο για να κάθεται στο χειλος του κουτιού και έχει αρκετό βάρος για να μην φεύγει από τη θέση του.
Άφησε και ένα "αυτάκι" στην πιο βολική πλευρά για να το πιάνει και να το σηκώνεις

Εικόνα
δεν εχει αρκετο βαρος για να μη φευγει απο τη θεση του. θα βρισκεται στο μπροστινο μερος της βαρκας, εκει που τρωει τα μεγαλυτερα κοπανηματα απο το κυμα, και αμα φυγει σε κανα σκατοκαιρο, θα μου ερθει στη μουρη :c040:

αυτακι δεν χρειαζεται, εκανα μια εσοχη στο μπροστινο μερος για να περναει το αγκυροσχοινο, πιανεται ανετα απο εκει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30547
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 29 Ιουν 2019, 11:43

βάλε "αυτάκια" εσωτερικά από τη μια πλευρά για να ασφαλίζει σε υποδοχές (τρύπες) του κουτιού,
όπως στις διάφορες θήκες για μπαταρίες στις συσκευές
και από την απέναντι πλευρά ένα συρόμενο ή περιστρεφόμενο κλείδωμα άλλα το πρόβλημα είναι να μην εξέχει από πάνω όπως λες.
Δες αν μπορείς να χωρέσεις κάτι στο άνοιγμα της αλυσίδας
ή βάλε έναν γάντζο
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Ιουν 2019, 12:18

dna replication έγραψε:
29 Ιουν 2019, 11:43
βάλε "αυτάκια" εσωτερικά από τη μια πλευρά για να ασφαλίζει σε υποδοχές (τρύπες) του κουτιού,
όπως στις διάφορες θήκες για μπαταρίες στις συσκευές
και από την απέναντι πλευρά ένα συρόμενο ή περιστρεφόμενο κλείδωμα άλλα το πρόβλημα είναι να μην εξέχει από πάνω όπως λες.
Δες αν μπορείς να χωρέσεις κάτι στο άνοιγμα της αλυσίδας
ή βάλε έναν γάντζο
ευχαριστω για τη βοηθεια.

μεχρι ωρας εχω σκεφτει τα εξης

να περασω ενα λαστιχοσχοινο απο πανω και τελος. :lol:

να κατασκευασω κατι σαν τις κλειδαριες συρταριων, μια λαβη (χωνευτη) στο εξω μερος, που να περιστρεφει μια γλωσσα στο μεσα και να σφηνωνει στα τοιχωματα.

εχω κατι πλαστικα κουμπωτα στηριγματα για μονοσωληνιο. φαντασου κατι σαν C οπου στην κοιλια του κουμπωνει το φ16 αν στηριξω αυτα στο καπακι, και στο τοιχωμα κατι στρογγυλο φ16 (σκεφτομαι κομματι απο λαστιχο ψαροτουφεκου) θα κουμπωνουν επανω μια χαρα. το προβλημα ειναι οτι βλεπω να θελουν αρκετο ζορι να κουμπωσουν, και κατι θα παθει συντομα ζημια με τετοιες δυναμεις. θα δω αν βρω κατι φ15 η 14 πως συμπεριφερεται.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών