Eργαστήριο Chillout

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2020, 02:35

Gherschaagk έγραψε:
21 Δεκ 2020, 13:56
Chilloutbuddy έγραψε:
14 Δεκ 2020, 10:59
Ασέβαστος έγραψε:
14 Δεκ 2020, 09:58
τιναφτα ρε;

απαιτω να κατεβει αμεσα αυτη η φωτο απο παντου στο νετ. αμα γινει καμμια μαλακια και δει η γυναικα μου οτι μπορει ενα εργαστηριο να ειναι τοσο καθαρο και ταχτοποιημενο, θα με ψελνει για 2 ζωες. :lol:

τι να λεμε, τοχεις το αθλημα.μπραβο.

εχω φτιαξει και γω καναδυο γκροτεσκες μαλακιες τωρα με την καραντινα, καποια στιγμη πρεπει να αρχισω να βγαζω και φωτο...
Δε γίνεται αλλιώς ρε, είναι πολύ μικρός ο χώρος. Αν αφήνω 2 εργαλεία και 2 ξύλα αμάζευτα κάθε φορά που μπαίνω εκεί μέσα σε 2 μέρες δε χωράς να στρίψεις. Από ανάγκη το κάνω, δε μου βγαίνει φυσικά... αν δεις πχ αμάξι ή γραφείο είναι όλα μπουρδέλο.
Δε νομίζω να το πιστεύει κανείς μας αυτό.

Σε καμία περίπτωση.

Όχι, δεν παίζει.



Εντιτ. Έχω την υποψία πως το σπίτι σου, όπως και το εργαστήρι άνετα φωτογραφίζονται για ιντέριορ ντιζάιν περιοδικό. Ίσως και να έχει γίνει ήδη.
Ωραίο είναι το σπίτι μας, μας αρέσει να ασχολούμαστε και να το φτιάχνουμε, αλλά μην υπερβάλλουμε :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2020, 02:43

Nostalgia έγραψε:
21 Δεκ 2020, 13:34
Εικόνα
Εφτιαξα αυτη την μεταλλικη βιβλιοθηκη το σουκου με στρατζαριστο 1,8 χιλιοστων. Οι κολωνες ειναι 4Χ4 και τα οριζοντια 4Χ2, πλατες-ραφια, διατρητη λαμαρινα. Πλαινα/ραφια βιδωθηκαν. Ασηκωτη εγινε.... :-?
Και ξύλινη να την έφτιαχνες πάλι ασήκωτη θα ήταν, οι μόνες που είναι ελαφριές είναι οι ΙΚΕΑ που όλοι νομίζουμε ότι είναι ξύλο αλλά αν την κόψεις είναι στην πραγματικότητα χαρτόνι κυψελωτό.

Εικόνα

Να σου πώ, η ηλεκτροκόληση δε θέλει σιδερένιο πάγκο;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2020, 03:50

τα σκάσαμε λίγο αλλά χαλάλι :romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 22 Δεκ 2020, 08:31

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 02:43
Nostalgia έγραψε:
21 Δεκ 2020, 13:34
Εικόνα
Εφτιαξα αυτη την μεταλλικη βιβλιοθηκη το σουκου με στρατζαριστο 1,8 χιλιοστων. Οι κολωνες ειναι 4Χ4 και τα οριζοντια 4Χ2, πλατες-ραφια, διατρητη λαμαρινα. Πλαινα/ραφια βιδωθηκαν. Ασηκωτη εγινε.... :-?
Και ξύλινη να την έφτιαχνες πάλι ασήκωτη θα ήταν, οι μόνες που είναι ελαφριές είναι οι ΙΚΕΑ που όλοι νομίζουμε ότι είναι ξύλο αλλά αν την κόψεις είναι στην πραγματικότητα χαρτόνι κυψελωτό.

Εικόνα

Να σου πώ, η ηλεκτροκόληση δε θέλει σιδερένιο πάγκο;
Kανονικα ναι, οχι απλα σιδερενιο αλλα και μεγαλυτερο παγκο. Μεταλλικο για να μην καψεις τα ξυλα, να μην λερωσεις με τα λαδια κλπ.

Τρομερο το πως ειναι φτιαγμενα τα ΙΚΕΑ....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2020, 08:56

Nostalgia έγραψε:
22 Δεκ 2020, 08:31
Τρομερο το πως ειναι φτιαγμενα τα ΙΚΕΑ....
Τελικά μια χαρά είναι, εγώ έχω ένα σωρό. Νταξ αν θες μοναδικό ή θες κάτι να το βρούνε και τα παιδιά σου αλλάζει το πράμα, αλλά και το χαρτονένιο θα σου αντέξει καμμιά δεκαετία, μετά έτσι κι αλλιώς θα το έχεις βαρεθεί και θα ψάχνεις αφορμή να τ'αλλάξεις...
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29693
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Δεκ 2020, 10:32

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 08:56
Nostalgia έγραψε:
22 Δεκ 2020, 08:31
Τρομερο το πως ειναι φτιαγμενα τα ΙΚΕΑ....
Τελικά μια χαρά είναι, εγώ έχω ένα σωρό. Νταξ αν θες μοναδικό ή θες κάτι να το βρούνε και τα παιδιά σου αλλάζει το πράμα, αλλά και το χαρτονένιο θα σου αντέξει καμμιά δεκαετία, μετά έτσι κι αλλιώς θα το έχεις βαρεθεί και θα ψάχνεις αφορμή να τ'αλλάξεις...
Το κακό είναι πως πριν το βαρεθείς θα έχει γίνει τόσο χάλια που δεν θα μπορείς να το βλέπεις και θα θες να το πετάξεις.

Βέβαια κι αυτό που έκαναν οι γονείς μου με κάτι έπιπλα που ήταν πολύ ωραία αλλά και πολύ ακριβά δεν ξέρω τι νόημα έχει. Γιατί και το φορ εβερ δέσμευση είναι, αν δεν το συντηρήσεις γίνεται χάλια και έρχεται η ώρα που το σιχαίνεσαι.
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 02:35
Ωραίο είναι το σπίτι μας, μας αρέσει να ασχολούμαστε και να το φτιάχνουμε, αλλά μην υπερβάλλουμε :D


Μια κουζίνα θυμάμαι που ήταν σαν από έκθεση.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10306
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 22 Δεκ 2020, 10:36

Gherschaagk έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:32
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 08:56
Nostalgia έγραψε:
22 Δεκ 2020, 08:31
Τρομερο το πως ειναι φτιαγμενα τα ΙΚΕΑ....
Τελικά μια χαρά είναι, εγώ έχω ένα σωρό. Νταξ αν θες μοναδικό ή θες κάτι να το βρούνε και τα παιδιά σου αλλάζει το πράμα, αλλά και το χαρτονένιο θα σου αντέξει καμμιά δεκαετία, μετά έτσι κι αλλιώς θα το έχεις βαρεθεί και θα ψάχνεις αφορμή να τ'αλλάξεις...
Το κακό είναι πως πριν το βαρεθείς θα έχει γίνει τόσο χάλια που δεν θα μπορείς να το βλέπεις και θα θες να το πετάξεις.

Βέβαια κι αυτό που έκαναν οι γονείς μου με κάτι έπιπλα που ήταν πολύ ωραία αλλά και πολύ ακριβά δεν ξέρω τι νόημα έχει. Γιατί και το φορ εβερ δέσμευση είναι, αν δεν το συντηρήσεις γίνεται χάλια και έρχεται η ώρα που το σιχαίνεσαι.
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 02:35
Ωραίο είναι το σπίτι μας, μας αρέσει να ασχολούμαστε και να το φτιάχνουμε, αλλά μην υπερβάλλουμε :D


Μια κουζίνα θυμάμαι που ήταν σαν από έκθεση.
Το κακό είναι πως τα ικεα μπήκαν στην αγορά ως η φθηνή εναλλακτική και αφού έπιασαν το μερίδιο άρχισαν να πουλάνε σε τιμές επιπλοποιίας.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29693
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Δεκ 2020, 10:49

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:36
Gherschaagk έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:32
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 08:56

Τελικά μια χαρά είναι, εγώ έχω ένα σωρό. Νταξ αν θες μοναδικό ή θες κάτι να το βρούνε και τα παιδιά σου αλλάζει το πράμα, αλλά και το χαρτονένιο θα σου αντέξει καμμιά δεκαετία, μετά έτσι κι αλλιώς θα το έχεις βαρεθεί και θα ψάχνεις αφορμή να τ'αλλάξεις...
Το κακό είναι πως πριν το βαρεθείς θα έχει γίνει τόσο χάλια που δεν θα μπορείς να το βλέπεις και θα θες να το πετάξεις.

Βέβαια κι αυτό που έκαναν οι γονείς μου με κάτι έπιπλα που ήταν πολύ ωραία αλλά και πολύ ακριβά δεν ξέρω τι νόημα έχει. Γιατί και το φορ εβερ δέσμευση είναι, αν δεν το συντηρήσεις γίνεται χάλια και έρχεται η ώρα που το σιχαίνεσαι.
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 02:35
Ωραίο είναι το σπίτι μας, μας αρέσει να ασχολούμαστε και να το φτιάχνουμε, αλλά μην υπερβάλλουμε :D


Μια κουζίνα θυμάμαι που ήταν σαν από έκθεση.
Το κακό είναι πως τα ικεα μπήκαν στην αγορά ως η φθηνή εναλλακτική και αφού έπιασαν το μερίδιο άρχισαν να πουλάνε σε τιμές επιπλοποιίας.
Ποιο έπιπλο της ΙΚΕΑ είναι σε τιμές επιπλοποιίας;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2020, 10:51

Gherschaagk έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:32
Το κακό είναι πως πριν το βαρεθείς θα έχει γίνει τόσο χάλια που δεν θα μπορείς να το βλέπεις και θα θες να το πετάξεις.

Βέβαια κι αυτό που έκαναν οι γονείς μου με κάτι έπιπλα που ήταν πολύ ωραία αλλά και πολύ ακριβά δεν ξέρω τι νόημα έχει. Γιατί και το φορ εβερ δέσμευση είναι, αν δεν το συντηρήσεις γίνεται χάλια και έρχεται η ώρα που το σιχαίνεσαι.
ΟΙ γονείς μας δεν είχαν επιλογές. Πριν εμφανιστεί το ΙΚΕΑ υπήρχε ο επιπλοποιός της γειτονιάς (που δεν ήταν και φτηνός), ο Βαράγκης που ήταν πανάκριβος, και κάτι ετοιματζίδικα που ήταν χάλια μαύρα. Ε τα έσκαγες μία φορά και πήγαινες στον επιπλοποιό ο οποίος σου έφτιαχνε ό,τι ήταν μόδα εκείνη την εποχή και μετά το έτρωγες στη μάπα μια ζωή. Πάντως κι εγώ που φτιάχνω έπιπλα για χόμπι, πιστεύω τα χειροποίητα δεν είναι για χόρταση. Κάνε ένα ωραίο κομμάτι να το χαίρεσαι, άντε δύο, αλλά τα υπόλοιπα καλύτερα φτηνά και να τ'αλλάζεις όταν βαριέσαι. ΙΚΕΑ, μια χαρά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29693
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Δεκ 2020, 11:53

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:51
Gherschaagk έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:32
Το κακό είναι πως πριν το βαρεθείς θα έχει γίνει τόσο χάλια που δεν θα μπορείς να το βλέπεις και θα θες να το πετάξεις.

Βέβαια κι αυτό που έκαναν οι γονείς μου με κάτι έπιπλα που ήταν πολύ ωραία αλλά και πολύ ακριβά δεν ξέρω τι νόημα έχει. Γιατί και το φορ εβερ δέσμευση είναι, αν δεν το συντηρήσεις γίνεται χάλια και έρχεται η ώρα που το σιχαίνεσαι.
ΟΙ γονείς μας δεν είχαν επιλογές. Πριν εμφανιστεί το ΙΚΕΑ υπήρχε ο επιπλοποιός της γειτονιάς (που δεν ήταν και φτηνός), ο Βαράγκης που ήταν πανάκριβος, και κάτι ετοιματζίδικα που ήταν χάλια μαύρα. Ε τα έσκαγες μία φορά και πήγαινες στον επιπλοποιό ο οποίος σου έφτιαχνε ό,τι ήταν μόδα εκείνη την εποχή και μετά το έτρωγες στη μάπα μια ζωή. Πάντως κι εγώ που φτιάχνω έπιπλα για χόμπι, πιστεύω τα χειροποίητα δεν είναι για χόρταση. Κάνε ένα ωραίο κομμάτι να το χαίρεσαι, άντε δύο, αλλά τα υπόλοιπα καλύτερα φτηνά και να τ'αλλάζεις όταν βαριέσαι. ΙΚΕΑ, μια χαρά.
Σε εμάς η "μόδα" επέβαλε να πηγαίνει όλη η οικογένεια μαζί να ψωνίζει έπιπλα. Οπότε ο ίδιος καναπές έπαιζε σε όλα τα σπίτια σε διαφορετικές αποχρώσεις και ποιότητες υφασμάτων. Η μάνα μου τον είχε σε βαμβακερό πράσινο, για αυτό και αγαπώ τους πράσινους καναπές μέχρι και σήμερα, η θεία μου τον είχε σε ακρυλικό μπεζ και πάει λέγοντας. Να πω την αλήθεια, ενώ σαν έπιπλο δεν έχει πάθει τίποτα, και έχω βάλει κι εγώ το χεράκι μου στο καθάρισμα διαφόρων σημείων του και ήμουν και λίγο απότομη, σαν στυλ δεν αντέχεται πλέον. Ξέρω μόνο μία οικογένεια που άλλαξε ύφασμα στο παλιό σαλόνι γιατί δεν τους άρεσε κανένα καινούριο σαλόνι και έμειναν με το παλιό που φαίνεται άλλης εποχής και δε μπορώ να το καταλάβω γιατί τους βγήκε καινούριο γιατί εκτός απ' τον σκελετό άλλαξαν τα πάντα όλα και το γέμισμα και το ύφασμα και το λούστρο.

Πάντως τα τραπέζια στο πατρικό τα χαίρομαι που είναι αθάνατα. Ένα λούστρο τα περνάς και ξεμπερδεύεις.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 22 Δεκ 2020, 12:58

Οποιος ενδιαφερεται του πουλαω σαλονι νεοκλασσικου τυπου σκαλιστο που εχουν αλλαχτει τα παντα.
Καινουργιο λεμε σε αριστη κατασταση μιας και ποτε δεν ειχε χρησιμοποιηθει γιατι τοτε τα βαζανε στα σαλονια για να υποδεχονται και καλα τους ξενους.
Τραβουσανε και ενα κλεισιμο την πορτα και το σαλονι ηταν ενας ξενος χωρος μεσα στο ιδιο μας το σπιτι.
Λουστρα καινουργια,υφασματα κλπ κλπ.Τεφαρικι πραμα λεμε!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 22 Δεκ 2020, 13:48

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:51
Gherschaagk έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:32
Το κακό είναι πως πριν το βαρεθείς θα έχει γίνει τόσο χάλια που δεν θα μπορείς να το βλέπεις και θα θες να το πετάξεις.

Βέβαια κι αυτό που έκαναν οι γονείς μου με κάτι έπιπλα που ήταν πολύ ωραία αλλά και πολύ ακριβά δεν ξέρω τι νόημα έχει. Γιατί και το φορ εβερ δέσμευση είναι, αν δεν το συντηρήσεις γίνεται χάλια και έρχεται η ώρα που το σιχαίνεσαι.
ΟΙ γονείς μας δεν είχαν επιλογές. Πριν εμφανιστεί το ΙΚΕΑ υπήρχε ο επιπλοποιός της γειτονιάς (που δεν ήταν και φτηνός), ο Βαράγκης που ήταν πανάκριβος, και κάτι ετοιματζίδικα που ήταν χάλια μαύρα. Ε τα έσκαγες μία φορά και πήγαινες στον επιπλοποιό ο οποίος σου έφτιαχνε ό,τι ήταν μόδα εκείνη την εποχή και μετά το έτρωγες στη μάπα μια ζωή. Πάντως κι εγώ που φτιάχνω έπιπλα για χόμπι, πιστεύω τα χειροποίητα δεν είναι για χόρταση. Κάνε ένα ωραίο κομμάτι να το χαίρεσαι, άντε δύο, αλλά τα υπόλοιπα καλύτερα φτηνά και να τ'αλλάζεις όταν βαριέσαι. ΙΚΕΑ, μια χαρά.
Δεν ηταν φθηνος γιατι τα ξυλα ηταν καλα, τωρα παιρνεις απο επιπλοποιο και σου λεει δρυς και βασικα ειναι τιγκα στον καπλαμα και στο κοντρα πλακε και κολλανε απο πανω κατι σαν που προσομοιαζει τα νερα της δρυος κλπ και δεν ειναι ουτε φθηνο επισης. Ασε που αυτα τα "σκατοφιλμ" που κολλανε απο πανω με το παραμικρο γεμιζουν γρατζουνιες.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30573
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 22 Δεκ 2020, 14:09

Nostalgia έγραψε:
22 Δεκ 2020, 13:48
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Δεκ 2020, 10:51
ΟΙ γονείς μας δεν είχαν επιλογές. Πριν εμφανιστεί το ΙΚΕΑ υπήρχε ο επιπλοποιός της γειτονιάς (που δεν ήταν και φτηνός), ο Βαράγκης που ήταν πανάκριβος, και κάτι ετοιματζίδικα που ήταν χάλια μαύρα.
Δεν ηταν φθηνος γιατι τα ξυλα ηταν καλα, τωρα παιρνεις απο επιπλοποιο και σου λεει δρυς και βασικα ειναι τιγκα στον καπλαμα και στο κοντρα πλακε και κολλανε απο πανω κατι σαν που προσομοιαζει τα νερα της δρυος κλπ και δεν ειναι ουτε φθηνο επισης. Ασε που αυτα τα "σκατοφιλμ" που κολλανε απο πανω με το παραμικρο γεμιζουν γρατζουνιες.
το μασίφ ξυλο έχει τη θέση του αλλά δεν κάνει για όλες τις χρήσεις και δεν είναι για χόρταση, δε φτάνουν τα όμορφα δεντρα στον πλανήτη...
ο φυσικός καπλαμάς είναι μια χαρά λυση και δινει πολλές δυνατότητες
ο τεχνητός καπλαμάς με το πιο φθηνό ξυλο που είναι βαμμενο να μοιάζει σε κάποιο άλλο ακριβό ξυλο είναι επίσης αποδεκτή λύση αν ψάχνεις κάτι πολύ ιδιαίτερο σε μεγάλο μέγεθος
Άντε βρές 2.5 μέτρα μήκος και φαρδύ φυσικό καπλαμά παλίσανδρο π.χ. πρέπει να έχεις κολλητό φύλαρχο στον Αμαζόνιο...
Οπότε παίρνεις φυσικό καπλαμά δρυ εκτυπωμένο με νερά παλλισανδρου και είσαι σένιος

Τα επικολλημένα φιλμ αν είναι χάρτινα εκτυπωμένα κάνουν μόνο για να τα κοιτάς
αν είναι πλαστικά αντέχουν στη σκληρή χρήση και τα φτιάχνουν και με ψευτονερά αλλά αν γρατζουνηθούν δεν διορθώνονται
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Δεκ 2020, 14:43

Ε ναι μασίφ ξύλο μόνο για μικρά πρότζεκτ διακοσμητικά, ή αν βρεθεί κανένα μεγάλο κομμάτι όμορφο να φτιάξεις ένα τραπέζι (και να το φέρεις ίσιο, να γεμίσεις τρύπες με εποξική, παπιγιόν στα σπασίματα, τρίψιμο μέχρι βγάλεις αίμα κλπ, κάτω από δεκάρικο δε βγαίνει)
Το κόντρα πλακέ έχει διάφορες ποιότητες και φινιρίσματα, και γενικά έχει σοβαρά πλεονεκτήματα, δε στραβώνει, δεν έχει διαστολή/συστολή, δεν έχει ατέλειες. Το μασίφ ξύλο σε μεγάλα πρότζεκτ είναι λίγο εφιάλτης εδώ που τα λέμε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9857
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Δεκ 2020, 12:03

μπουμ μπουμ
Εικόνα

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών