Eργαστήριο Chillout

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Μάιος 2019, 14:17

Παίζει. Μαγικά είναι όλα αυτά, λέει ένα πρόβατο από δώ έχει ωραίο γκαζόν, πάμε όλα τα άλλα πρόβατα από πίσω :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 12 Μάιος 2019, 14:21

εδώ την πήρε στο χέρι πάντως, οπότε 30q δεν ειναι, στα 15αμπ η 30q παραμένει κρύα. Μάλλον λγ ειναι :)

http://budgetlightforum.com/node/49874

Βασικά δύο μπαταρίες υπάρχουν νομίζω για πολλά αμπ και σταθερότητα σε νορμάλ χρήματα, η σονυ vt6, o βασιλιάς δηλαδή, και η 30q απο κοντά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 12 Μάιος 2019, 14:47

καθαρό ατόφιο μάρκετινγκ. :011:
What many do not know is that AW is a 1-man company, "Andy / Andrew" Wan is based in Hong Kong and sells selected rechargeable batteries via classified ads in the CFP Marketplace Forum , actually a flashlight community. AW is not a manufacturer, but strictly speaking is one of the re-shrinkers. While it is clear for most Protected AW batteries, which battery manufacturer is behind it, is and remains the manufacturer of unprotected red AW IMR batteries unclear.
http://www.mountainprophet.de/2015/03/2 ... -von-2015/

μπαταρίες απο εδώ νομίζω όπου στέλνει, οι τιμες ειναι σούπερ και ειναι σοβαρός, τις έστειλε όλες φορτισμένες στα 3.42 ακριβώς, απλά τις ένωσα.

https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Μάιος 2019, 01:31

έκανα το απόλυτο τεστ για τις μπαταρίες, πήγα απο Αμπελόκηπους στον Διόνυσο, 19 χιλιόμετρα όλα ελαφρώς ανηφορικά, στο τέλος περίπου 2 μεγάλη ανηφόρα. Έκανα μιάμιση ώρα, έφτασα με 30% υπόλοιπο, μου την έφαγε η ανηφόρα στο τέλος, αλλά δεν με έβαλε καθόλου στην περιορισμένη ταχύτητα. Νομίζω οτι αν έκανα αναστροφή θα έφτανα πάλι πίσω και θα είχα γεμίσει σχεδόν. Τεσπα, σούπερ, έχω βάλει και πιο μεγάλο λάστιχο, απλά όνειρο το άτιμο, μέχρι να γίνω χαλκομανια βέβαια. Αλλά αν δεν γίνω, σούπερ. :lol:

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30298
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 15 Μάιος 2019, 01:40

enaon έγραψε:
10 Μάιος 2019, 17:23
αυτοσχεδίασα λίγο, έβαλα το χιπερδεσμο και τις έλουσα, στέγνωσε κάπως, έβαλα λίγο ακόμα και απο πάνω μπλέ χαρτοταινία, απο πάνω χιπερδεσμο, απο πάνω αλουμινοταινία, απο πάνω χιπερδεσμο, πάλι ταινία και μετά το έβαψα. Ωραίο έγινε μάλλον, η βόλτα θα δείξει :smt005:
το στάδιο της φωτιάς το πέρασα πριν ποστάρω, ολα οκ. :003:
υγ.και λίγη σουνταλ έβαλα, για το καλό.
μεταξύ των άλλων πλεονεκτημάτων τις θερμομόνωσες... δεν είναι καλό για την απαγωγή θερμοτητας
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Μάιος 2019, 01:51

γενικά θα έχω ένα θέμα με αυτό, θα δούμε. Δεν μπορώ να κάνω απαγωγή πρός τα μέσα, γιαυτό εβαλα και τα φύλα αλουμινίου, να αποφύγω την ζέστη απο το μοτέρ θέλω απο αυτη την πλευρά κυρίως. Απαγωγή κάνω απο την άλλη πλευρά, που ειναι η εξωτερική ουσιαστικά, γι'αυτό τις περιέλουσα, να γίνουν ένα σώμα με το κέλυφος. Πάντως θα τις έχω απο την μία ζέστη απο την άλλη δροσιά, ελπίζω να είναι τόσο καλές όσο λένε και να μην πάθουν κάτι, θα τους δώσω πάντως κάθε αφορμή να δώ πόσο αντέχουν. Πάντως οι 30q μέχρι και τα 15 αμπ είναι κρύες, φοβερές μπαταρίες. Εγώ απο αυτές πλέον όταν είναι παράλληλα με την δική του δεν ζητάω ποτέ πάνω απο ~14, όταν βάλω και την επόμενη δεν θα ζητάω πάνω απο ~9, οπότε απλά να μην τις ζεσταίνει ο τροχός θέλω μάλλον.

χαρακτηριστικό ειναι αυτό που έχουν κάνει με την μητρική, έχουν κάνει το λάθος να κάνουν απαγωγή προς τα μέσα, η πλάκα η αλουμινένια που φαίνεται είναι συνδεδεμένη με την ψυκτρα των μοσφέτ, που ειναι πίσω απο το μαξιλάρι. Φοβερή αποτυχία, όταν ο τροχός ζορίζεται ζεσταίνει τα μοσφετ αντί να βοηθά να ψυχθούν, φτάνουν 60 βαθμούς για πλάκα. Θα προσπαθήσω στα επόμενα που θα πειράξω να το λύσω πιο καλά απο οτι στο δικό μου, αν θέλει κανείς να το σκεφτούμε παρέα, να ανεβάσω φώτο :)

Βάζω δυο φώτο να φαίνεται πώς ειναι, πάνω ειναι το καπάκι με τις μπαταρίες δίπλα στον ανοικτό τροχό, και κάτω έχει μπει στην θέση του, οι μπαταρίες είναι απο μέσα πλέον. Αυτό που θα έπρεπε να κάνω, είναι να έβαζα ένα φύλο λαμαρίνα στο τέλος, για κανένα πετραδάκι αν μαζέψει. Στο επόμενο άνοιγμα.

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 15 Μάιος 2019, 03:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Μάιος 2019, 02:22

enaon έγραψε:
15 Μάιος 2019, 01:51
χαρακτηριστικό ειναι αυτό που έχουν κάνει με την μητρική, έχουν κάνει το λάθος να κάνουν απαγωγή προς τα μέσα, η πλάκα η αλουμινένια που φαίνεται είναι συνδεδεμένη με την ψυκτρα των μοσφέτ, που ειναι πίσω απο το μαξιλάρι. Φοβερή αποτυχία, όταν ο τροχός ζορίζεται ζεσταίνει τα μοσφετ αντί να βοηθά να ψυχθούν, φτάνουν 60 βαθμούς για πλάκα.
Γι αυτό τα λέμε Κινέζικα. :D

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Μάιος 2019, 02:29

Ναι ρε γαμώτο, για να ειμαι δίκαιος εκείνοι θέλανε ο τροχός να δουλεύει στα 450βαττ με κορυφές τα 1100, εγώ θέλω να είναι στα 800 με κορυφές τα 1700. Απο την άλλη, δεν το έβγαλα απο το κεφάλι μου οτι γίνεται, πράγματι κάποτε βγάλανε στην αγορά ένα μοντέλο με αναβαθμισμένο λογισμικό και μπαταρίες κλπ, αλλά το ανακάλεσαν, ψηνόντουσαν οι μητρικές. Τεσπα, λύνεται πάντως, το δικό μου δεν πιάνει πάνω απο ~55 βαθμούς, μαζεύω αέρα απο τις τάπες και τον περνάω μέσα απο την ψυκτρα.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 15 Μάιος 2019, 14:02

[enaon mode]
Έχω πάθει την πλάκα μου με το μηχανάκι. 15 χιλιόμετρα έκανα κι όσο κι αν το ζόρισα χουρχούριζε σαν γατάκι.
[/enaon mode]
Εικόνα


Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 15 Μάιος 2019, 14:14

Ασέβαστος έγραψε:
22 Μαρ 2019, 08:51
μ αρεσουν τα ηλεκτρονικα τσιμπλικοκονια, αλλα εχω περιορισμενες γνωσεις. για παραδειγμα, δεν ξερω πως δουλευει μια οθονη κινητου. παντως οχι με πιεση, κατι ηλεκτρικο κανει.με καποιον τροπο αναγνωριζει οτι την παταει δακτυλο, και οχι αλλο αντικειμενο. εγω ομως θελω να την κοροιδεψω :roll:

ο λογος: εχω ενα κινητο αδιαβροχο, που παιρνω μαζι μου στο ψαρεμα, αλλα δεν μπορω να χειριστω την οθονη του με γαντοφορεμενο χερι. η μονη λυση που ειχα βρει, ηταν να ξεκλειδωνω και να απανταω στα τηλεφωνα, με τη μυτη. αλλα τα αλλα παιζακια με κοροιδευουνε :a040: μια αλλη λυση ηταν να λεω "ok google" και λοιπα, αλλα πρωτον δεν δουλευει καλα, και δευτερον παλι οι τσογλαναραιοι με δουλευουνε. "οκ γοογλε, πουν τα ψαρια ρεεεεεε", "οκ γουγλε, ποσο μιναρας εισαι;" και τετχια. :102:

αρχισα λοιπον να πειραματιζομαι, χρησιμοποιωντας διαφορα αγωγιμα αντικειμενα στην οθονη. βρηκα οτι δουλευει οτιδηποτε εχει μεγεθος οσο ενα δακτυλο, αλλα παντα, αν και μονο αν, το κρατας με γυμνο χερι. αν το κρατας με μη αγωγικο υλικο, τζιφος.

εκτος απο ενα αντικειμενο, που δουλευει και μονωμενο. η μπαταρια. :o συγκεκριμμενα μονο με τον αρνητικο πολο, που σημαινει δεν κλεινει κυκλωμα, και ακομη και εντελως νεκρες μπαταριες, μιλαμε για 0.00 βολτ. :102:

what sorcery is this? :003:
https://www.ebay.com/itm/1-5X-Metal-Tou ... usCbxbwrxQ
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4926
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 15 Μάιος 2019, 21:04

μακρια τον πηγες, εχει και εδω σε ολα τα μεγεθη απο 0.50 ευρω :003:

https://www.skroutz.gr/c/610/stylus-gra ... er_dir=asc

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 15 Μάιος 2019, 21:47

Ασέβαστος έγραψε:
22 Μαρ 2019, 08:51
μ αρεσουν τα ηλεκτρονικα τσιμπλικοκονια, αλλα εχω περιορισμενες γνωσεις. για παραδειγμα, δεν ξερω πως δουλευει μια οθονη κινητου. παντως οχι με πιεση, κατι ηλεκτρικο κανει.με καποιον τροπο αναγνωριζει οτι την παταει δακτυλο, και οχι αλλο αντικειμενο. εγω ομως θελω να την κοροιδεψω :roll:

ο λογος: εχω ενα κινητο αδιαβροχο, που παιρνω μαζι μου στο ψαρεμα, αλλα δεν μπορω να χειριστω την οθονη του με γαντοφορεμενο χερι. η μονη λυση που ειχα βρει, ηταν να ξεκλειδωνω και να απανταω στα τηλεφωνα, με τη μυτη. αλλα τα αλλα παιζακια με κοροιδευουνε :a040: μια αλλη λυση ηταν να λεω "ok google" και λοιπα, αλλα πρωτον δεν δουλευει καλα, και δευτερον παλι οι τσογλαναραιοι με δουλευουνε. "οκ γοογλε, πουν τα ψαρια ρεεεεεε", "οκ γουγλε, ποσο μιναρας εισαι;" και τετχια. :102:

αρχισα λοιπον να πειραματιζομαι, χρησιμοποιωντας διαφορα αγωγιμα αντικειμενα στην οθονη. βρηκα οτι δουλευει οτιδηποτε εχει μεγεθος οσο ενα δακτυλο, αλλα παντα, αν και μονο αν, το κρατας με γυμνο χερι. αν το κρατας με μη αγωγικο υλικο, τζιφος.

εκτος απο ενα αντικειμενο, που δουλευει και μονωμενο. η μπαταρια. :o συγκεκριμμενα μονο με τον αρνητικο πολο, που σημαινει δεν κλεινει κυκλωμα, και ακομη και εντελως νεκρες μπαταριες, μιλαμε για 0.00 βολτ. :102:

what sorcery is this? :003:
Γάντια κανονικά, για κρύο δηλαδή πχ μάλλινα δερμάτινα υφασμάτινα , έχουν βγει που στην άκρη του δακτύλου έχουν άλλο υλικό και δουλεύει ωραιότατα με οθόνες αφής. Άρα μάλλον κάποιο "αγώγιμο" υλικό, γιατί έχω πλεχτά τέτοια.
Είτε να κάνεις καμιά πατέντα με τα υπάρχοντα, είτε υπομονή κάποια στιγμή θα βγουν.

Εγώ απεναντίας θα ήθελα να μου προτείνετε γάντια για χρήση στη θάλασσα, αλλά όσο πιο λεπτά γίνεται.

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 15 Μάιος 2019, 21:52

don't speak έγραψε:
15 Μάιος 2019, 21:47
Ασέβαστος έγραψε:
22 Μαρ 2019, 08:51
μ αρεσουν τα ηλεκτρονικα τσιμπλικοκονια, αλλα εχω περιορισμενες γνωσεις. για παραδειγμα, δεν ξερω πως δουλευει μια οθονη κινητου. παντως οχι με πιεση, κατι ηλεκτρικο κανει.με καποιον τροπο αναγνωριζει οτι την παταει δακτυλο, και οχι αλλο αντικειμενο. εγω ομως θελω να την κοροιδεψω :roll:

ο λογος: εχω ενα κινητο αδιαβροχο, που παιρνω μαζι μου στο ψαρεμα, αλλα δεν μπορω να χειριστω την οθονη του με γαντοφορεμενο χερι. η μονη λυση που ειχα βρει, ηταν να ξεκλειδωνω και να απανταω στα τηλεφωνα, με τη μυτη. αλλα τα αλλα παιζακια με κοροιδευουνε :a040: μια αλλη λυση ηταν να λεω "ok google" και λοιπα, αλλα πρωτον δεν δουλευει καλα, και δευτερον παλι οι τσογλαναραιοι με δουλευουνε. "οκ γοογλε, πουν τα ψαρια ρεεεεεε", "οκ γουγλε, ποσο μιναρας εισαι;" και τετχια. :102:

αρχισα λοιπον να πειραματιζομαι, χρησιμοποιωντας διαφορα αγωγιμα αντικειμενα στην οθονη. βρηκα οτι δουλευει οτιδηποτε εχει μεγεθος οσο ενα δακτυλο, αλλα παντα, αν και μονο αν, το κρατας με γυμνο χερι. αν το κρατας με μη αγωγικο υλικο, τζιφος.

εκτος απο ενα αντικειμενο, που δουλευει και μονωμενο. η μπαταρια. :o συγκεκριμμενα μονο με τον αρνητικο πολο, που σημαινει δεν κλεινει κυκλωμα, και ακομη και εντελως νεκρες μπαταριες, μιλαμε για 0.00 βολτ. :102:

what sorcery is this? :003:
Γάντια κανονικά, για κρύο δηλαδή πχ μάλλινα δερμάτινα υφασμάτινα , έχουν βγει που στην άκρη του δακτύλου έχουν άλλο υλικό και δουλεύει ωραιότατα με οθόνες αφής. Άρα μάλλον κάποιο "αγώγιμο" υλικό, γιατί έχω πλεχτά τέτοια.
Είτε να κάνεις καμιά πατέντα με τα υπάρχοντα, είτε υπομονή κάποια στιγμή θα βγουν.

Εγώ απεναντίας θα ήθελα να μου προτείνετε γάντια για χρήση στη θάλασσα, αλλά όσο πιο λεπτά γίνεται.

Για λουτσους τα θέλεις τα γάντια; :003:
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 15 Μάιος 2019, 21:58

Για σμέρνες :smt047

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 15 Μάιος 2019, 22:08

don't speak έγραψε:
15 Μάιος 2019, 21:58
Για σμέρνες :smt047


Οι γυναίκες είναι καλές στους λουτσους
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών