Eργαστήριο Chillout

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Ιουν 2020, 17:33

Και τελευταίο βήμα είναι τα σιδερικά αν θες να βάλεις. Κουμπιά, σναπ, πόρπες, πριτσίνια, βίδες, διακοσμητικά, στα αγγλικά τα λένε όλα με μια λέξη hardware.

Αυτά είναι το καθένα η δικιά του ιστορία, πώς μπαίνει και πώς κλειδώνει, κανείς δεν τα ξέρει όλα, βασικά πας σε ένα μαγαζί (συνήθως online) που έχει πολλά και διαλέγεις τι θες και συνήθως σου λέει από κάτω και τι εργαλείο πρέπει να αγοράσεις για να το κουμπώσεις και να κλειδώσει. Συνήθως είναι κάτι σα ζουμπάς ειδικός για το κάθε είδος που το χτυπάς με τη ματσόλα σου, και συνήθως κάτι που εφαρμόζει από πίσω σαν πιατάκι για να βάζεις για κόντρα και για να μην το τραυματίσεις. Ε βρίσκεις τα κομμάτια που θες στα μεγέθη που θες και ακολουθείς τις οδηγίες ή τους ρωτάς και σου λένε.

Από εκεί και πέρα πρέπει να έχεις και κάτι που ανοίγει τρύπες για να τα εφαρμόσεις, συνήθως αυτό κάνει δουλειά (λέγεται rotary punch)
Εικόνα

ή αν είναι σε σημείο που δε φτάνει πάς σε αυτό που το χτυπάς με τη ματσόλα

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Ιουν 2020, 17:33

Αυτά είναι τα βασικά κύριοι...

Από εκεί και πέρα υπάρχουν χιλιάδες εξειδικευμένα εργαλεία και υλικά, τα οποία τα αγοράζεις μόνο αν παραστεί ανάγκη.
Αλλά μόνο με αυτά που είπαμε μπορείς να περάσεις μια ζωή φτιάχνοντας πορτοφόλια, ζώνες, τσάντες κλπ

Και φυσικά υπάρχουν και ένα σωρό παρακλάδια, πχ υπάρχει κόσμος που κάνει σκαλιστά και σταμπωτά, με τα οποία μπορείς να περάσεις δεκαετίες να ασχολείσαι.

Εικόνα

Αν δεις και λέει εργαλεία stamping/tooling σε αυτό αναφέρονται, αν σε ενδιαφέρει ρίξε και σ'αυτά μια ματιά, από εργαλεία είναι πολύ φτηνό.
Βασικά ένα σφυρί έχουνε και μια συλλογή από σιδερένιες σταμπίτσες και μαχαιράκια, και κάνουν καλλιτεχνήματα. Προσωπικά δεν θα είχα ποτέ την υπομονή για τέτοιο πράγμα αλλά στο λέω κι αυτό να υπάρχει. Και έχει και λεφτά αν μάθεις να κάνεις σέλες και αξεσουάρ για μηχανές, είναι παγκόσμια αγορά και λίγοι οι καλλιτέχνες
Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 16 Ιουν 2020, 17:41

1000 ευχαριστω! :-)
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Ιουν 2020, 17:52

Nostalgia έγραψε:
16 Ιουν 2020, 17:41
1000 ευχαριστω! :-)
μαϊ πλέζα :lol:

Πάρε σιγά σιγά τα βασικά κι εδώ είμαστε. Τα πολλά θα έλεγα πάρτα από ebay Kινα, Wuta leather είναι καλό. Πέρνα μία από tandyleather.com να δεις τι μεταφορικά χρεώνουν για Ελλάδα. Πέρνα μια κι απ'το Φράγκο που έβαλε ο Γουολντορφ να δεις τι παίζει (ακριβές μάρκες έχει πάντως, δε χρειάζεται τόσο ακριβά), αλλά έχε τον πρόχειρο για τίποτα κόλλες, χρώματα και τέτοια. Ρώτα τον κι από πού ψωνίζει ο κόσμος δέρμα μήπως ξέρει.

Ξέχασα να σου πώ, χρειάζεσαι και 3 τέτοια, νούμερο 0, 1 και 2

Εικόνα

Λεγονται edge beveller, στρογγυλεύουν τις κόψεις. Μετά το γυαλόχαρτο, πριν το Tokonole.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιουν 2020, 02:56

νύχτα έγραψε:
14 Ιουν 2020, 15:26
όταν ξεκινήσω το μπακπακ, θα βάλω δέρμα στον πάτο, οπότε
διαβάζω με ενδιαφέρον όσα αναφέρονται περί αυτού
Έλα δω εσύ
Τι μπακπακ; Θέλω κι εγώ να φτιάξω ένα, για μένα, καθημερινό.
Πες καμμιά ιδέα. Βάλε καμμιά φωτό, έχεις δει τίποτα καλό;

Πχ κερωμένο καμβά γουστάρεις;
Εικόνα

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 17 Ιουν 2020, 13:45

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2020, 02:56
νύχτα έγραψε:
14 Ιουν 2020, 15:26
όταν ξεκινήσω το μπακπακ, θα βάλω δέρμα στον πάτο, οπότε
διαβάζω με ενδιαφέρον όσα αναφέρονται περί αυτού
Έλα δω εσύ
Τι μπακπακ; Θέλω κι εγώ να φτιάξω ένα, για μένα, καθημερινό.
Πες καμμιά ιδέα. Βάλε καμμιά φωτό, έχεις δει τίποτα καλό;

Πχ κερωμένο καμβά γουστάρεις;
Εικόνα

Εικόνα
Για backpack νομίζω ότι θες κάτι μαλακό, ούτε δέρμα ούτε καραβόπανο θα κάνει, θα είναι άκαμπτο.

Συνήθως προτιμάται κάποιο ύφασμα ειδικής ύφανσης (πχ denier) και φυσικά με κάποια μαλακά μέρη (πχ λεπτότερο ύφασμα με αφρολέξ μέσα) στα σημεία επαφής με το σώμα, για να μην βλαστημάς μετά από μερικές ώρες χρήσης.



ΥΓ: για τα παραπάνω ποστς που είδα, όπως πάντα άψογος.
Δέρμα έψαψα κι εγώ μια φορά πριν χρόνια, και με βόλεψε βαφή βερνικιών (είναι χρωστική σε μπουκαλάκι πχ ER-LAC) επειδή πότιζε καλά. Απλά πρέπει να παίξεις με την αραίωση (με νίτρο πχ) για να μην βγει πολύ σκούρο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι είχα βάψει κάτι κομάτια δέρμα της πλάκας (κάτι κρούτες ήταν), που απορροφά σαν διάολος. Δεν ξέρω αν κάνει για πιο σκληρό δέρμα. Αλλά το χρώμα αντέχει μέχρι τώρα, κάπου 20 χρόνια μετά.


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιουν 2020, 14:02

Μηχανικός έγραψε:
29 Απρ 2018, 15:08
Chilloutbuddy έγραψε:
29 Απρ 2018, 12:49

Εικόνα
Δεν κάνει να δουλεύει μέσα στο κουτί, υπερθερμαίνεται.
Λοιπόν μετά από 2+ χρόνια, όντως ψόφησε. Τώρα ή που υπερθερμάνθηκε, ή ίσως φταίει ότι δεν του έβαλα λάδι ποτέ :lol:

Στα τσακίδια, μου έτρωγε το χώρο και ουσιαστικά δεν το χρειαζόμουνα ποτέ. Δύο χρόνια μόνο για καρφιά τον άναβα.

Για τα καρφιά λοιπόν, πήγα στο Άλντι και πήρα αυτό:
Εικόνα
Αεροσυμπιεστής σε μέγεθος που μπαίνει κυριολεκτικά σε συρτάρι. Καλώδια-σωλήνες διπλώνουν και μαζεύονται στις ενσωματωμένες θήκες.
Δεν έχει δεξαμενή καθόλου, συμπιέζει αέρα συνέχεια μέχρι να γεμίσει ο σωλήνας, και ή τον χρησιμοποιείς ή ανοίγει η βαλβίδα και τον αφήνει. Ένα κουμπί ον-οφ και τίποτα άλλο.
Ό,τι πρέπει για καρφιά, άντε να φουσκώσει κανα λάστιχο, αυτά.
Μια-Χαρά. :D
Και τον παίρνω και μαζί αν χρειαστεί τίποτα στο σπίτι, όχι σαν την άλλη τη γκουμούτσα.

Το μόνο που ήθελε ήταν να κόψω το σωλήνα για να βάλω συνδεσμολογία Νίτο και έτοιμο.

Εικόνα

Μπουμ μπουμ καρφιά, κανένα πρόβλημα.

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιουν 2020, 14:12

shrike έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:45
Για backpack νομίζω ότι θες κάτι μαλακό, ούτε δέρμα ούτε καραβόπανο θα κάνει, θα είναι άκαμπτο.

Συνήθως προτιμάται κάποιο ύφασμα ειδικής ύφανσης (πχ denier) και φυσικά με κάποια μαλακά μέρη (πχ λεπτότερο ύφασμα με αφρολέξ μέσα) στα σημεία επαφής με το σώμα, για να μην βλαστημάς μετά από μερικές ώρες χρήσης.
Ε ντάξει, τόσους αιώνες οι στρατοί όλου του κόσμου δερμάτινα σακίδια είχαν, ή δέρμα/καμβά.
Οκ κάποιοι φαντάροι πέθαναν :lol::lol::lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Ιουν 2020, 16:39

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2020, 14:12
shrike έγραψε:
17 Ιουν 2020, 13:45
Για backpack νομίζω ότι θες κάτι μαλακό, ούτε δέρμα ούτε καραβόπανο θα κάνει, θα είναι άκαμπτο.

Συνήθως προτιμάται κάποιο ύφασμα ειδικής ύφανσης (πχ denier) και φυσικά με κάποια μαλακά μέρη (πχ λεπτότερο ύφασμα με αφρολέξ μέσα) στα σημεία επαφής με το σώμα, για να μην βλαστημάς μετά από μερικές ώρες χρήσης.
Ε ντάξει, τόσους αιώνες οι στρατοί όλου του κόσμου δερμάτινα σακίδια είχαν, ή δέρμα/καμβά.
Οκ κάποιοι φαντάροι πέθαναν :lol::lol::lol:
Μία χαρά είναι το σακίδιο από δέρμα ή από καραβόπανο.
Ο λόγος που τα κάνουν σήμερα από λεπτότερα υφάσματα είναι για να μειώσουν το βάρος και σε κάποιες περιπτώσεις το κόστος.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30670
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 17 Ιουν 2020, 16:50

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2020, 14:02
Λοιπόν μετά από 2+ χρόνια, όντως ψόφησε. Τώρα ή που υπερθερμάνθηκε, ή ίσως φταίει ότι δεν του έβαλα λάδι ποτέ :lol:

Στα τσακίδια, μου έτρωγε το χώρο και ουσιαστικά δεν το χρειαζόμουνα ποτέ. Δύο χρόνια μόνο για καρφιά τον άναβα.

Για τα καρφιά λοιπόν, πήγα στο Άλντι και πήρα αυτό:
Εικόνα
Αεροσυμπιεστής σε μέγεθος που μπαίνει κυριολεκτικά σε συρτάρι. Καλώδια-σωλήνες διπλώνουν και μαζεύονται στις ενσωματωμένες θήκες.
Δεν έχει δεξαμενή καθόλου, συμπιέζει αέρα συνέχεια μέχρι να γεμίσει ο σωλήνας, και ή τον χρησιμοποιείς ή ανοίγει η βαλβίδα και τον αφήνει. Ένα κουμπί ον-οφ και τίποτα άλλο.
Ό,τι πρέπει για καρφιά, άντε να φουσκώσει κανα λάστιχο, αυτά.
Μια-Χαρά. :D
Και τον παίρνω και μαζί αν χρειαστεί τίποτα στο σπίτι, όχι σαν την άλλη τη γκουμούτσα.

Το μόνο που ήθελε ήταν να κόψω το σωλήνα για να βάλω συνδεσμολογία Νίτο και έτοιμο.

Εικόνα

Μπουμ μπουμ καρφιά, κανένα πρόβλημα.

Εικόνα
κράτα τη φιάλη του παλιού ή βάλεέναν άδειο πυροσβεστήρα με πρεσοστάτη και θα έχεις και έτοιμο αέρα και την ευελιξία να τον μετακινείς
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 17 Ιουν 2020, 16:59

Τον καμβα θα τον ραψεις στο χερι; Δεν θελει μηχανη;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιουν 2020, 17:24

Nostalgia έγραψε:
17 Ιουν 2020, 16:59
Τον καμβα θα τον ραψεις στο χερι; Δεν θελει μηχανη;
ναι αυτό είναι ένα θεματάκι

Από ραπτομηχανές ούτε ξέρω ούτε θέλω να μάθω. Έχουμε μια απλή που αγόρασε η γυναίκα μου με κάτι πόντους απ'την πιστωτική, και ξέρει να τη δουλεύει, αλλά απ'ό,τι έχω καταλάβει ο βαρύς καμβάς τις γαμάει τις οικιακές ραπτομηχανές. Πιθανό να μη βγάλει τη δουλειά καθόλου, ή να τη βγάλει και να μας χαιρετήσει :wave:

Αν είναι μια απλή ραφή την κάνω και με το χέρι, χωρίς προτρύπημα όμως το καραβόπανο γιατί κόβεις κλωστές και μπορεί να λυθεί όλος. Αν θες να ράψεις δέρμα σε καραβόπανο προτρυπάς μόνο το δέρμα και μετά απλά σπρώχνεις τη βελόνα μέσα στο ύφασμα.

Το θέμα είναι ότι το καραβόπανο θέλει διπλές και τριπλές ραφές γιατί ξεφτάει και γαμιέται. Αν θες να φτιάξεις σωστό πράμα με καραβόπανο πρέπει να κάνεις τέτοιες ιστορίες, που γίνονται μόνο με μηχανή:

Εικόνα

Κι όταν λέμε μηχανή εννοούμε 2-3 χιλιάρικα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιουν 2020, 17:27

dna replication έγραψε:
17 Ιουν 2020, 16:50
κράτα τη φιάλη του παλιού ή βάλεέναν άδειο πυροσβεστήρα με πρεσοστάτη και θα έχεις και έτοιμο αέρα και την ευελιξία να τον μετακινείς
δεν έχει ρε συ τίποτα αυτό που αγόρασα, όλες οι ενώσεις εισαγωγή αέρα κλπ είναι σφραγισμένες μέσα στο πλαστικό. Ένα κουτί ον οφ και ένα καλώδιο, ούτε βίδα δε βλέπεις.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 17 Ιουν 2020, 20:36

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2020, 02:56
Έλα δω εσύ
Τι μπακπακ; Θέλω κι εγώ να φτιάξω ένα, για μένα, καθημερινό.
Πες καμμιά ιδέα. Βάλε καμμιά φωτό, έχεις δει τίποτα καλό;

Πχ κερωμένο καμβά γουστάρεις;
Εικόνα

Εικόνα
πολύ όμορφα είναι αυτά μα εγώ είχα στο μυαλόμου κάτι εντελώς διαφορετικό

πλεκτό (ιδανικά με κάποιου είδους σχοινί που να μπορεί όμως να πλεχτεί με βελονάκι)
και στη βάση δέρμα ώστε να είναι πιο ανθεκτικό και ίσως λίγο πιο όμορφο
(καστόρι θα ήταν σούπερ ιδανικό)

δεν έχω βρει ακόμη κάτι στα ίντερνετς, όταν βρω πρώτα σε σένα θα το δείξω
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Eργαστήριο Chillout

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Ιουν 2020, 22:06

Ήρθα στον ειδικό για συμβουλή


Εικόνα

Μου χάρισαν αυτή την καρέκλα (ελπίζω να μην έχει πεθάνει κάποιος πάνω)εγώ θέλω να την κάνω έτσι σε χρώμα, παλιά ξεβαμμενη

Εικόνα

Γινεται;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών