Κήπος ή λαχανόκηπος

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 12 Δεκ 2019, 16:31

Gherschaagk έγραψε:
12 Δεκ 2019, 15:41
Japetus έγραψε:
12 Δεκ 2019, 14:04
Πόσο καιρό έχει μείνει ακαλλιέργητο το έδαφος; Είναι μέσα σε αστική περιοχή; Πόσο μεγάλη επιφάνεια;
Για αρχή άσε την τσάπα και πιάσε ένα πατόφτυαρο να σκάψεις και να γυρίσεις το χώμα και να δεις σε τί κατάσταση είναι.. Μπορεί να κρατά νερά, να είναι πηλώδες και να θέλει άμμο ή αντίθετα να θέλει φρέσκο χώμα.. Μετά το ισιώνεις με την τσάπα... Κάνε την προεργασία αυτή τώρα που είναι η εποχή της, λίπανέ το κιόλας και αποφασίζεις να φυτέψεις από Φλεβάρη και μετά... Μη βάλεις δέντρα πολύ κοντά σε περίφραξη ή τοίχους για να μη σου δημιουργήσουν στο μέλλον θέμα και αν θέλεις λαχανόκηπο, μη βάλεις καθόλου δέντρα που θα κάνουν σκιά στο σημείο που θα φυτεύεις..
Μα σε ενάμισι μέτρο βάθος, τι δέντρο να στεριώσει;

.
Φίλη μου έχει σέ μεγάλη γλάστρα λεμονιά μέ λεμόνια 15 χρονών....

Ολα γίνονται....απλά αρχίστε....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Δεκ 2019, 16:34

Για ένα μικρό αντίτιμο, μπορώ να έρχομαι, να στέκομαι στον κήπο και να σου λέω αστεία, τύπε.

Θα είναι ένας χαχανόκηπος.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11638
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 12 Δεκ 2019, 16:35

Αν δεν θες φαγητό τα δενδρολίβανο όπως είπε κάποιος είναι καλή επιλογή.Να το βάλεις στα φαγητά δινει άρωμα.
Απλά να ξέρεις πως θα προσελκύσει μέλισσες αν έχεις κοντά σου μελίσσια.
Αν έχεις ήπιο χειμώνα στην περιοχή σου σίγουρα θα σε επισκεφθούν.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 12 Δεκ 2019, 16:44

.
Αν έχεις χρόνο ελεύθερο μπορείς νά ασχοληθείς καί μέ μπονζάι....

Αν τό κάνεις τελικά γιά ομορφιά φτιαξε καί ένα ποταμάκι μέ μιά αντλία τών 25 €..... :romance-hearteyes:

Αν θέλεις συμβουλές μίλα....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Δεκ 2019, 20:54

Cloud87 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 09:13
Μένω σε μονοκατοικία. Εχω μια μικρή επιφάνεια με κάποιο χώμα βάθους 1.50 μέτρο περίπου. Το χώμα νομίζω είναι καλό γιατί φυτρώνουν διάφορα μη όμορφα φυτά χωρίς άνθη. Long story short θέλω να ξεκινήσω να φυτεύω κάτι. Μια κοπέλα στο δρόμο μου πούλησε ένα μικρό κηπαρησάκι αντ αξίας 2.5 ευρώ. Εχω και τσάπα και μάλλον σε λίγο θα αρχίσω να σκάβω. Τι άλλα δενδίλια θα μου προτείνατε να βάλω; Θέλω πράγματα που να αντέχουν και να μην γίνονται πολύ μεγάλα. Εχω και βεράντα με γλάστρες αλλά αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε μετά.
Εγώ λέω να πας να σκάβεις σε κανένα μοναστήρι, όταν θα γίνει ο πόλεμος θα χρειαστούμε τα μοναστήρια
Και θα διακονεις και θα τρέξεις όταν μας πάρουν με τα όπλα οι μετανάστες

Το ίδιο είναι


Και μαθαίνεις κιόλας
Επίσης,αν έχεις εσύ κήπο κι όχι ο γείτονας πρέπει να του δώσεις, αλλιώς δε κάνεις τίποτα
Αν δε του δώσεις θα σε κλέψει για να φάει

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 12 Δεκ 2019, 22:06

bluerose έγραψε:
12 Δεκ 2019, 20:54
Cloud87 έγραψε:
12 Δεκ 2019, 09:13
Μένω σε μονοκατοικία. Εχω μια μικρή επιφάνεια με κάποιο χώμα βάθους 1.50 μέτρο περίπου. Το χώμα νομίζω είναι καλό γιατί φυτρώνουν διάφορα μη όμορφα φυτά χωρίς άνθη. Long story short θέλω να ξεκινήσω να φυτεύω κάτι. Μια κοπέλα στο δρόμο μου πούλησε ένα μικρό κηπαρησάκι αντ αξίας 2.5 ευρώ. Εχω και τσάπα και μάλλον σε λίγο θα αρχίσω να σκάβω. Τι άλλα δενδίλια θα μου προτείνατε να βάλω; Θέλω πράγματα που να αντέχουν και να μην γίνονται πολύ μεγάλα. Εχω και βεράντα με γλάστρες αλλά αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε μετά.
Εγώ λέω να πας να σκάβεις σε κανένα μοναστήρι, όταν θα γίνει ο πόλεμος θα χρειαστούμε τα μοναστήρια
Και θα διακονεις και θα τρέξεις όταν μας πάρουν με τα όπλα οι μετανάστες

Το ίδιο είναι


Και μαθαίνεις κιόλας
Επίσης,αν έχεις εσύ κήπο κι όχι ο γείτονας πρέπει να του δώσεις, αλλιώς δε κάνεις τίποτα
Αν δε του δώσεις θα σε κλέψει για να φάει
Τι κάνεις μωρό μου; Όχι δεν θέλω να δώσω στο γείτονα τα θέλω όλα για μένα. Ασε τους πολέμους. Περασμένα ξεχασμένα. :wave:
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Δεκ 2019, 22:12

Εγώ σκέφτηκα να δώσω 500 ευρώ να αγοράσω λάδια αλευρια πατατάκια κτλ
Όμως δε κάνει να μην έχει ο γείτονας και να τρως εσύ
Οπότε..το αφήνουμε στο Θεό


Ναι κάνε κήπο
Όμως το πόλεμο δεν τον γλυτωνουμε

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 12 Δεκ 2019, 22:14

Make love not war.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
andy12gr
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 08 Δεκ 2019, 09:20
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andy12gr » 15 Δεκ 2019, 06:11

Αγαπητε αν φυτεψεις φαγωσιμα ειτε δεντρα ειτε λαχανικα και εισαι σε δρομο κυκλοφοριας αυτοκινητων ή εχει βιομηχανιες οτι και να μεγαλωσεις να ξερεις οτι θα επιβαρυνθεις με πολλα βαρεα μεταλλα που εχουν απορροφηθει απο αυτα, στον οργανισμο σου. Δωσε ενα στιγμα που βρισκεται το οικοπεδο αυτο και αν γινεται μια φωτογραφια του, αν ειναι σκιερο ή ηλιολουστο. Αλλα το βασικο ειναι η ρυπανση. Απο κει και περα ειναι το αν στραγγιζει καλα, αν εχει οργανικη ουσια (αυτην την προσθετεις και στη πορεια).

Στη περιπτωση που ειναι επιβαρυμενη η περιοχη σου απο ρυπανση καλυτερα να φτιαξεις ενα κηπο με καλωπιστικα φυτα και δεντρα. Να τηρησεις τις αποστασεις και το χωρο που θελει το καθε φυτο. Πως θα τα μαθεις αυτα? Διαβαζοντας....το βασικο ειναι να μη βιαστεις και αρχιζεις να σκορπας απο δω και απο κει θαμνους και δεντρα αν θες να εχεις ενα καλο αποτελεσμα.

Αυτα για αρχη.
Αγάπης δε ουδέν μείζον ούτε ίσον εστί.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 15 Δεκ 2019, 10:32

andy12gr έγραψε:
15 Δεκ 2019, 06:11
Αγαπητε αν φυτεψεις φαγωσιμα ειτε δεντρα ειτε λαχανικα και εισαι σε δρομο κυκλοφοριας αυτοκινητων ή εχει βιομηχανιες οτι και να μεγαλωσεις να ξερεις οτι θα επιβαρυνθεις με πολλα βαρεα μεταλλα που εχουν απορροφηθει απο αυτα, στον οργανισμο σου. Δωσε ενα στιγμα που βρισκεται το οικοπεδο αυτο και αν γινεται μια φωτογραφια του, αν ειναι σκιερο ή ηλιολουστο. Αλλα το βασικο ειναι η ρυπανση. Απο κει και περα ειναι το αν στραγγιζει καλα, αν εχει οργανικη ουσια (αυτην την προσθετεις και στη πορεια).

Στη περιπτωση που ειναι επιβαρυμενη η περιοχη σου απο ρυπανση καλυτερα να φτιαξεις ενα κηπο με καλωπιστικα φυτα και δεντρα. Να τηρησεις τις αποστασεις και το χωρο που θελει το καθε φυτο. Πως θα τα μαθεις αυτα? Διαβαζοντας....το βασικο ειναι να μη βιαστεις και αρχιζεις να σκορπας απο δω και απο κει θαμνους και δεντρα αν θες να εχεις ενα καλο αποτελεσμα.

Αυτα για αρχη.
Ναι γιατί αυτά που αγοράζουμε τα έχουν και φύονται στα βουνά και στα λαγκάδια.

Άβαταρ μέλους
andy12gr
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 08 Δεκ 2019, 09:20
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andy12gr » 15 Δεκ 2019, 10:39

Belladonna δεν ξερω που φυονται τα αλλα και αυτο ειναι 'καλο'. Τα συγκεκριμενα ομως ξερεις που θα φυονται. Τη συμβουλη την δινω λογω σχετικου επαγγελματος, δεν την λεω τυχαια. Απο κει και περα ο καθενας εχει την ευθυνη του για οτι κανει και κυριως για οτι τρωει και ισως δωσει και στα παιδια του.
Αγάπης δε ουδέν μείζον ούτε ίσον εστί.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Δεκ 2019, 18:36

andy12gr έγραψε:
15 Δεκ 2019, 10:39
Belladonna δεν ξερω που φυονται τα αλλα και αυτο ειναι 'καλο'. Τα συγκεκριμενα ομως ξερεις που θα φυονται. Τη συμβουλη την δινω λογω σχετικου επαγγελματος, δεν την λεω τυχαια. Απο κει και περα ο καθενας εχει την ευθυνη του για οτι κανει και κυριως για οτι τρωει και ισως δωσει και στα παιδια του.
.
Μιάς καί είσαι καί τής δουλειάς δέ λές κανα 2 πράγματα παραπάνω από τίς γενικότητες ;;;

Αν έχεις οτιδήποτε βότανο η φυτό σέ άστυ αχρηστεύεται σάν βρώσιμο ;;;

Πού επηρεάζουν τά μέταλλα πού προφανώς θά υπάρχουν καί στόν αέρα τής κάθε αναπνοής μας ;;

Λειτουργούν συσωρευτικά ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Δεκ 2019, 18:40

Gherschaagk έγραψε:
12 Δεκ 2019, 15:41
Japetus έγραψε:
12 Δεκ 2019, 14:04
Πόσο καιρό έχει μείνει ακαλλιέργητο το έδαφος; Είναι μέσα σε αστική περιοχή; Πόσο μεγάλη επιφάνεια;
Για αρχή άσε την τσάπα και πιάσε ένα πατόφτυαρο να σκάψεις και να γυρίσεις το χώμα και να δεις σε τί κατάσταση είναι.. Μπορεί να κρατά νερά, να είναι πηλώδες και να θέλει άμμο ή αντίθετα να θέλει φρέσκο χώμα.. Μετά το ισιώνεις με την τσάπα... Κάνε την προεργασία αυτή τώρα που είναι η εποχή της, λίπανέ το κιόλας και αποφασίζεις να φυτέψεις από Φλεβάρη και μετά... Μη βάλεις δέντρα πολύ κοντά σε περίφραξη ή τοίχους για να μη σου δημιουργήσουν στο μέλλον θέμα και αν θέλεις λαχανόκηπο, μη βάλεις καθόλου δέντρα που θα κάνουν σκιά στο σημείο που θα φυτεύεις..
Μα σε ενάμισι μέτρο βάθος, τι δέντρο να στεριώσει;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Δεκ 2019, 18:58

Ντολμαμπαχτσε.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
andy12gr
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 08 Δεκ 2019, 09:20
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Κήπος ή λαχανόκηπος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andy12gr » 16 Δεκ 2019, 18:14

Αγαπητε ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ οτιδήποτε βότανο η φυτό σέ άστυ ΔΕΝ αχρηστεύεται σάν βρώσιμο αλλα επιβαρυνεται απο τα διαφορα στοιχεια που παιρνει απο το εδαφος και τον αερα. Βαρεα μεταλλα θεωρουνται τα As, Cd, Pb, Cr, Ni, Cu, Fe, Mn, Zn, Co, Hg. Σε μικρες ποσοτητες μπορει να μην επιβαρυνεται σημαντικα ο οργανισμος. Αλλα σε ποσοτητες περα απο το οριο ειναι τοξικες και πιθανον καρκινογονες. Βεβαια για να δεις ενα φυτο τι ποσοτητες εχει παρει πρεπει να γινει χημικη αναλυση ή να περιμενεις το χρονο ...εν καιρω να στο δειξει :lol:
Περα απο τα βαρεα μεταλλα μεγαλο ρολο παιζει το νερο...και αυτο χρειαζεται αναλυση. Αν ειναι της ΕΥΔΑΠ (για την Αθηνα) τοτε ασπουμε οτι ειναι καθαρο (αν ηταν τοσο καθαρο δεν θα υπηρχαν τα φιλτρα νερου). Τα βαρεα μεταλλα εισαγονται στο φυτο και απο τον αεριο χωρο.
Το αρσενικό (As), το κάδμιο (Cd), ο μόλυβδος (Pb) και ο υδράργυρος (Hg) παρουσιάζουν το μεγαλυτερο περιβαλλοντικό κίνδυνο εξαιτίας της εκτεταμένης χρησης τους και τοξικοτητας τους.
Περισσοτερα μπορειτε να βρειτε αν γκουγκλαρετε...βαρεα μεταλλα σε φυτα.

1,5 μετρο βαθος ειναι υπεραρκετο για τα περισσοτερα δεντρα αν σκεφτειτε οτι στο εδαφος το φυσικο γονιμο εδαφος ειναι γυρω στο 1 μετρο. Εξαλλου οι ριζες των περισσοτερων δεντρων πανε επιφανειακα.
Αγάπης δε ουδέν μείζον ούτε ίσον εστί.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών