χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Φεβ 2020, 00:06

Της d7500.

Νομίζει ότι βρίσκεται σε πολύ πιο φωτεινές συνθήκες απ'ο,τι πραγματικά.

Πχ στο P, νύχτα με διάχυτο ασθενες φως, μου επιλέγει ISO 100, κλείστρο 1/2000 και f/22.

Το ψηφιακό φωτομετρο με το live preview δουλεύει σωστά.

Δεν ξέρω αν θα πάω να τη φτιάξω γιατί η αλήθεια είναι χρησιμοποιώ τόσο πολύ manual που χρειάστηκαν οχτώ μέρες να πάρω χαμπάρι το πρόβλημα.

Όμως επειδή η αιτία ήταν ότι πριν οχτώ μέρες έσκασε στην άσφαλτο(και για δύο ώρες αρνούνταν να δουλεψει μέχρι που επανήλθε απροδοκητα) μήπως αξίζει να την πάω για ένα σέρβις κι ας ζήσω τρεις βδομάδες χωρίς μηχανή;

Γενικά ποια είναι η πρακτική σε τέτοιου είδους ζημια; Επισκευή ή με το άνοιγμα δε θα είναι ποτέ πια η ίδια οπότε να πάρω καινούρια?

Chilloutbuddy

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9791
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 03 Φεβ 2020, 02:52

Δεν ξέρω και μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά εκεί που είναι πρέπει να σου ανοίξουν το πεντάπρισμα και δεν νομίζω να γίνεται εύκολα και φτηνά

Εικόνα

και δεν ξέρω αν μπαίνει με κλιπ ή θέλει συγκόλληση. Πάντως το ανταλλακτικό πάνω από εικοσάρικο δεν κάνει, τα εργατικά είναι το κόστος.

Εικόνα

Που είναι ρε συ η στοά με τα φωτογραφικά και τους μάστορες; Κάνιγγος; Ρώτα μπορεί να βρεθεί κάποιος που το έχει ξανακάνει. Μην την σουτάρεις τζάμπα αφού σου κάνει δουλειά, ψάξτο λίγο.

Στη χειρότερη πάρε ένα φωτόμετρο χειρός και κρέμα το στο λαιμό σου, μπορεί να ψαρώσεις καμμια πιτσιρίκα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Φεβ 2020, 10:09

Ευχαριστώ, είναι όντως ένας πάρα πολύ καλός εξουσιοδοτημένος από Nikon, το μόνο πρόβλημα είναι ότι το οποιοδήποτε ανταλλακτικό κάνει γύρω στο δεκαήμερο να έρθει.

Απλώς δεν ήξερα αν θεωρείται χοντρή ζημιά όπως όταν πρέπει να σου ανοίξουν τον κινητήρα σε ένα μηχανάκι. :(

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Φεβ 2020, 10:53

:a040:
Δηλαδή για τρεις τέσσερις βδομάδες θα μπαίνεις πιο συχνά στο φόρουμ;
:a040::a040:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Αύγ 2020, 19:11

Τελικά 2000 φωτραφίες μετά, ακόμα δεν την έχω πάει για επισκευή και δε νομίζω ότι θα την πάω. Είμαι πρεζάκι της φωτογραφικής μου.

Αν χαλάσει το σύστημα εστίασης τότε ναι αναγκαστικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Αύγ 2020, 21:31

Chilloutbuddy έγραψε:
03 Φεβ 2020, 02:52
Δεν ξέρω και μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά εκεί που είναι πρέπει να σου ανοίξουν το πεντάπρισμα και δεν νομίζω να γίνεται εύκολα και φτηνά

Εικόνα

και δεν ξέρω αν μπαίνει με κλιπ ή θέλει συγκόλληση. Πάντως το ανταλλακτικό πάνω από εικοσάρικο δεν κάνει, τα εργατικά είναι το κόστος.

Εικόνα

Που είναι ρε συ η στοά με τα φωτογραφικά και τους μάστορες; Κάνιγγος; Ρώτα μπορεί να βρεθεί κάποιος που το έχει ξανακάνει. Μην την σουτάρεις τζάμπα αφού σου κάνει δουλειά, ψάξτο λίγο.

Στη χειρότερη πάρε ένα φωτόμετρο χειρός και κρέμα το στο λαιμό σου, μπορεί να ψαρώσεις καμμια πιτσιρίκα :lol:
Δώσε περίμετρο και μήκος χορδής για να το λύσουμε. :smt047

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Δεκ 2020, 12:38

Λοιπόν ασχολήθηκα τώρα άλλες 2 ώρες γιατί διαπίστωσα ελαφρώς παραμορφωμένα αστέρια στο τηλεσκόπιο και αρχίζω να καταλαβαίνω τη φύση του προβλήματος. Το κλειδί είναι ότι σε live view κάνει πάλι λάθος μέτρηση αλλά σε μικρότερο βαθμό: νομίζει ότι είναι 0.7 στοπ πιο φωτεινή η εικόνα απ' ό,τι θα έπρεπε. Ενώ με τον viewfinder η διαφορά είναι πάνω από 4 στοπ και προς την αντίθετη κατεύθυνση (νομίζει ότι η εικόνα είναι πιο σκοτεινή).

Όμως οι δύο μέθοδοι μέτρησης λειτουργούν όπως όλες ξέρουμε με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Το μόνο κοινό είναι το εισερχόμενο φως και για να βγαίνουν και οι δύο off σημαίνει ένα και μόνο ένα πράγμα: προβληματική ευθυγράμμιση.

Και πράγματι μόλις επιβεβαίωσα ότι στο live view, σημαδεύοντας το ίδιο ακριβώς πράγμα:
-Με το κεντρικό σημείο εστίασης του σένσορα επιλέγει 1/1000 έκθεση
-Με το αριστερό σημείο εστίασης του σένσορα επιλέγει 1/800 έκθεση
-Με το δεξί σημείο εστίασης του σένσορα επιλέγει 1/1100 έκθεση.

Αντίστοιχα στον viewfinder, κέντρο και τρία γωνιακά σημεία εστίασης επιλέγουν τον ίδιο χρόνο έκθεσης (1/1.6) αλλά το πάνω κεντρικό σημείο εστίασης επιλέγει 1/1.3.

Θα μπορούσαμε να δεχτούμε ότι η κεντρική περιοχή του σενσορα είναι πιο ευαίσθητη από τις πλευρικές και άρα ΟΚ έχει μια διαφορά στο τι υπολογίζει, όμως η ασυμμετρία μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς (περίπτωση live view) και μεταξύ πάνω και κάτω σημείου εστίασης (περίπτωση view finder) εξηγείται μόνο με οπτική απόκλιση.

Συμπέρασμα: ο οπτικός άξονας της φωτογραφικής έχει στραβώσει. Η διαφορά είναι σχετικά ανεπαίσθητη σε ό,τι αφορά τον σένσορα αλλά αληθινά φρικτή σε ό,τι αφορά τον καθρέφτη, σε σημείο που καταλήγει ελάχιστο φως στο οπτικό φωτόμετρο. Ίσως έχουν κουνηθεί και πιο μέσα οπτικά αν και στο σκόπευτρο δε βλέπω κάποιο πρόβλημα είναι η αλήθεια (βέβαια τι να διακρίνεις σε μια σταλίτσα εικόνα).

Οπότε το ερώτημα είναι: ασχολούμαι (απ' ό,τι βλέπω με μια γύρα στα φωτογραφικά φόρουμ η ευθυγράμμιση είναι δύσκολο να γίνει σωστά και συχνά θέλει 2-3 ταξίδια στη Νίκον) ή να πάρω μια Z50 που απ' ό,τι βλέπω κάνει 1050 ευρώ μαζί με την αρχιφακουδάρα Z 16/50 και τον αντάπτορα FTZ για να τη βάζω στο τηλεσκόπιο και όλους τους άλλους φακούς μου;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9791
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Δεκ 2020, 13:54

Ναι μάλλον ήρθε η ώρα της.
Πάντως αν δεν έχεις κάποιο τεχνικό λόγο με τα τηλεσκόπια κλπ να παραμείνεις στις Νίκον ρίξε και μια ματιά γύρω, έχουνε βγει διάφορα.
Αυτό που μου τη δίνει με της ΚαΝίκον είναι ότι πολλές φορές σε συγκεκριμένα εστιακά μήκη σε αναγκάζουν να πάρεις FF φακούς χωρίς λόγο και αιτία, το οποίο είναι σπατάλη γιατί το μισό φακό ουσιαστικά δεν τον χρησιμοποιείς.
Απ'την άλλη αν καλύπτεσαι μόνο με τον 16-50 τότε δεν είναι θέμα. Αλλά δε θες και τίποτα καλύτερο για ουρανούς;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Δεκ 2020, 14:39

Έχω αυτό:
https://www.firstlightoptics.com/willia ... -2019.html

και αυτό:

https://www.vixenoptics.com/Vixen-VMC11 ... /26052.htm

Δε με πολυαπασχολούν οι φακοί σε αυτόν τον τομέα.

Η αστροφωτογράφηση είναι πολύ ευρύς όρος, οι πιο πολλοί εννοούν nightscapes με τον γαλαξία που αποτελεί ακραίο είδος νυχτερινής λήψης. Εκεί προφανώς εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, D750, 1D Mark II και πάει λέγοντας. Με όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και φαρδιά οπτικά.

Αλλά για deep space με τηλεσκόπιο ο σένσορας καλό είναι να μην είναι πολύ μεγάλος και τα οπτικά πρέπει να είναι μεταξύ f/4 και f/10. Όπως έχεις πει κι εσύ παλιότερα είναι τρομερά δύσκολο να διορθώσεις την εικόνα σε όλο το εύρος ενός FF σένσορα και μάλιστα την εικόνα σημειακών πηγών στο άπειρο.

Οπότε παίζεις με APS-C ή και μικρότερους και σε νοιάζουν άλλα πράγματα που έχουν να κάνουν με τον πολύ μεγάλο χρόνο έκθεσης: θερμικός θόρυβος, ISO invariance, δυναμικό εύρος, βάθος πηγαδιού, μέγεθος πίξελ δεδομένων των οπτικών σου, μικρό βάρος (για να μην γαμιέται το tracking mount). Γενικά η καλύτερη ισορροπία ανάμεσα σε όλα αυτά ήταν η D7500 αλλά για μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα σήμερα ότι η D50 έχει τον ίδιο ακριβώς σένσορα ΚΑΙ ζυγίζει 300 γραμμάρια λιγότερα (στην πράξη 170 γραμμάρια λιγότερα μια και θα πρέπει να χρησιμοποιώ τον FTZ αλλά και πάλι είναι μεγάλο κέρδος).

Δεν κρατάει πολύ η μπαταρία αλλά να σου πω την αλήθεια το ανταλλάσσω με το να μην πρέπει να κουβαλάω όλη αυτή τη γκουμούτσα. Εκτός από τη νύχτα υπάρχει και η μέρα και πολύ συχνά συνειδητοποιώ ότι χάνω φωτογραφίες επειδή η DSLR είναι ολόκληρη οικοσκευή.

Εντάξει απ' ό,τι βλέπω αν θέλω να βάλω τον 150mm μαζί με τον FTZ θα είναι ένα πράγμα σαν καλάσνικοφ αλλά αυτό γίνεται 1-2 φορές το χρόνο, νομίζω στην καθημερινότητα με τον κιτ φακό ή έστω με τον FTZ+Nikkor 35 1.8 θα είμαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Δεκ 2020, 20:39

Yep τράβηξα τη σκανδάλη και δεν το μετανιώνω.

Επίσης έστειλα μήνυμα στα τυπάκια της William Optics να μου πουν τέλος πάντων ποια είναι η απόσταση σε χιλιοστά που χρειάζεται μεταξύ Flat 73A και σένσορα της φωτογραφικής και να αφήσουν τα "αν έχεις DSLR με τον αντάπτορά μας βάλτο στα 11.4". Με λίγη τύχη θα μου δώσουν μια απόσταση έστω 56mm και θα κάνω τα κουμάντα μου να χρησιμοποιώ την αστροκάμερα στο τηλεσκόπιο αντί να ταλαιπωρούμαι με τις κανονικές φωτογραφικές και ΚΥΡΙΩΣ να τις γεμίζω σκόνες με το βάλε/βγάλε φακούς και τηλεσκόπια.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9791
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Δεκ 2020, 03:44

Nαι είναι μεγάλη βοήθεια να ξεφορτωθείς τον καθρέφτη, και δεν είναι μόνο το βάρος/μέγεθος/μπαταρίες, στην τελική αν δεν είχες καθρέφτη δε θα είχες και το πρόβλημα που έχεις τώρα.
Πάντως μην αφήσεις τις σκόνες να σε αποθαρρύνουν χωρίς λόγο, είναι πολύ φτηνή και γρήγορη διαδικασία αν τη συνηθίσεις λίγο. Υπάρχει τζάμι πάνω απ'τον αισθητήρα, δεν ακουμπάς κατευθείαν τίποτα σουπερ ευαίσθητο.

Δες και κανα φτηνό κινέζικο pancake για καθημερινή φωτογραφία, η κάμερα πλέον μπαίνει σε τσέπη παλτού.
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... s_for.html
Εικόνα

Άντε με γειά ρε :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Δεκ 2020, 19:14

Ξέρω για τις σκόνες, είναι κάτι που γενικά δε με απασχολεί στην κανονική φωτογραφία ούτε καν να τις καθαρίσω αλλά στην αστροφωτογραφία δε γίνεται να μην ασχοληθείς.

Ο λόγος είναι ότι μια "μουτζούρα" της τάξης του 5% σκοτεινότερη είναι πάρα πολύ ορατό πράγμα όταν τεντώνεις το σήμα μετά. Γι' αυτό χρησιμοποιούμε πάντα [ur=https://rawpedia.rawtherapee.com/Flat-F ... t_Removall]flat frames[/url] αλλά κι αυτά έχουν όρια οπότε μια φορά στους δυο μήνες πέφτει βουρτσάκι :)

Εν πάση περιπτώσει όλα αυτά μου είναι αδιάφορα γιατί ήδη έχω ερωτευτεί τη Ζ50 τόσο ελαφριά και μικρή που είναι και ξανανακάλυψα την καθημερινή φωτογραφία των παιδιών (για την ώρα, ένεκα ο κωλόκαιρας). Ο φακός 16-50 πραγματικά τέλειος, δε με βλέπω να τον πολυβγάζω. Μου κάνει και εντύπωση πόσο φωτεινός είναι ο ηλεκτρονικός viewfinder σε σχέση με τον οπτικό. Χώρια που δείχνει αληθινό preview.

Για άστρο απλά θα βάζω τη ZWO στο τηλεσκόπιο ή μάλλον θα την έχω μόνιμα καρφωμένη στο τηλεσκόπιο, that's the point.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9791
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Δεκ 2020, 06:41

Σε σχέση με κροπ σκόπευτρο είναι όντως τρομερή βελτίωση το ηλεκτρονικό.
Αλλά είναι μέχρι να κοιτάξεις μέσα από σκόπευτρο τηλεμετρικής, μετά θα γίνεις κι εσύ πρεζάκι :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Δεκ 2020, 15:08

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Δεκ 2020, 03:44
Nαι είναι μεγάλη βοήθεια να ξεφορτωθείς τον καθρέφτη, και δεν είναι μόνο το βάρος/μέγεθος/μπαταρίες, στην τελική αν δεν είχες καθρέφτη δε θα είχες και το πρόβλημα που έχεις τώρα.
Πάντως μην αφήσεις τις σκόνες να σε αποθαρρύνουν χωρίς λόγο, είναι πολύ φτηνή και γρήγορη διαδικασία αν τη συνηθίσεις λίγο. Υπάρχει τζάμι πάνω απ'τον αισθητήρα, δεν ακουμπάς κατευθείαν τίποτα σουπερ ευαίσθητο.

Δες και κανα φτηνό κινέζικο pancake για καθημερινή φωτογραφία, η κάμερα πλέον μπαίνει σε τσέπη παλτού.
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... s_for.html
Εικόνα

Άντε με γειά ρε :D

!!! τώρα το πρόσεξα. Θα τον πάρω αν τον βρω στην Ευρώπη. 35mm f/1.2, εντάξει και στο f/2.κάτι να τον κατεβάζεις πάλι θα τα σπάει. Τι λένε όλοι ότι λείπει ένας γρήγορος 35ρης από το lineup της μοντούρας Ζ; Αφού υπάρχει αυτός.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9791
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: χάλασε το οπτικό φωτομετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Δεκ 2020, 17:20

foscilis έγραψε:
17 Δεκ 2020, 15:08
!!! τώρα το πρόσεξα. Θα τον πάρω αν τον βρω στην Ευρώπη. 35mm f/1.2, εντάξει και στο f/2.κάτι να τον κατεβάζεις πάλι θα τα σπάει. Τι λένε όλοι ότι λείπει ένας γρήγορος 35ρης από το lineup της μοντούρας Ζ; Αφού υπάρχει αυτός.
δεν έχει σχεδόν καμμία οπτική διόρθωση, αν σε ενδιαφέρει κανα πορτραιτάκι και διάφορα καλλιτεχνικά μια χαρά, για οτιδήποτε άλλο όχι.
Προσωπικά δε με ενοχλούν καθόλου τέτοια προβληματάκια.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών