Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9813
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Ιούλ 2018, 10:30

Το φτηνότερο να πάρεις εννοείται, και φρόντισε να το πιάσεις πρώτα να σιγουρευτείς ότι χωράει στο χέρι σου και δε θα πάθεις κράμπες.

Αυτά όλα που έδειξες για μένα δεν κάνουν γιατι είναι χοντρά και άβολα, έχω ένα σε τέτοιο στυλ και δε με νοιάζει γιατί το δουλεύω 2-3 φορές το χρόνο.

Για παραπάνω θέλω οπωσδήποτε ποντικοουρά να το πιάνω σαν άνθρωπος, σαν αυτό:

Εικόνα

Αλλά κάθε χέρι είναι διαφορετικό, φτάνει να σου είναι εσένα βολικό.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 22 Ιούλ 2018, 10:52

dna replication έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 09:57
έχουν απίστευτη προκατάληψη οι γερμανοί για τα γερμανικά προϊόντα (θετική εννοείται). Θα εξαντλήσουν όλη την αυστηρότητα στα προϊόντα άλλης εθνικότητας, θα επαινέσουν ότι μπορούν στα γερμανικά και αν υπάρχουν προβλήματα θα επικαλεστούν οτι μεταφέρθηκε η παραγωγή στην Κινα και οτι δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά

ο Bosch όμως έχει ένα σοβαρό πλεονέκτημα: έχει λεπτό σώμα και μπορείς να τον κρατάς με το ένα χέρι για να κόβεις. Ο "επαγγελματικός", όχι ο πράσινος εννοείται.
Αυτό βολεύει πολύ τους πλακατζήδες π.χ. Πήγαινε και δοκίμασε πως ταιριάζουν στο χέρι σου θα έλεγα


Και το Μακιτα αλλα και το Bosch φαινονται αρκετα λεπτα για χρηση με το ενα χερι.
Αλλωστε για το Μακιτα το γραφουν και στα σχολια αν θυμαμαι καλα.
Ειμαι αρκετα ψηλος και με μεγαλες παλαμες οποτε δε νομιζω να υπαρξει προβλημα.
Το black & decker φαινεται πιο χοντρο.
Chil οταν λες το φθηνοτερο τι εννοεις;
Κατι σε no name ή μεταξυ αυτων που εβαλα;
Γιατι ειναι κοντα μεταξυ τους σε τιμες οποτε δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα.
Ναι οι 23αρηδες τροχοι χρειαζονται 2 χερια για την χρηση αλλα αυτοι που εβαλα ειναι μικροτεροι.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9813
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 23 Ιούλ 2018, 01:17

stergiosbik έγραψε:
22 Ιούλ 2018, 10:52
Chil οταν λες το φθηνοτερο τι εννοεις;
Κατι σε no name ή μεταξυ αυτων που εβαλα;
Εγώ έχω no name κινέζικο κάμποσα χρόνια τώρα και δουλεύει μια χαρά, αλλά όπως είπα το δουλεύω σπάνια.
Εσύ πάρε καλύτερα με name όμως για να έχεις ένα όνομα να βρίζεις και να μη βρίζεις εμένα μετά :smt005:

Το no name βασικά θα έχει φτηνό καλώδιο που αν το πατήσεις κατα λάθος μερικές φορές μπορεί να ανοίξει, φτηνή σκανδάλη που αν τη ζουλάς σα γορίλας κάθε μέρα θα σπάσει γρηγορότερα, ABS πλαστικά με λιγότερη ακαμψία και χωρίς ανθρακονήματα (αν το πλακώσεις κάτω από άλλα εργαλεία στο πορτ μπαγκάζ μπορεί να ανοίξει πουθενά), και δε θα έχει καθόλου μόνωση αν του πέσουν πάνω τίποτα νερά κλπ.

Εγώ όμως δεν κάνω τίποτα από αυτά, τα εργαλεία μου τα δουλεύω προσεκτικά και λίγο, και μετά τα βάζω στη θέση τους στο ράφι μέσα στο εργαστήριό μου σε ιδανικές συνθήκες πίεσης, υγρασίας και θερμοκρασίας :D
Οπότε και τα φτηνότερα ακόμα αντέχουν χρόοοοοοοονια.

Αν έτρεχα κάθε μέρα από οικοδομή σε οικοδομή με διάφορους μαστόρους να μου πατάνε τα εργαλεία και να τα πετάνε απ'τον πρώτο όροφο θα έπαιρνα κάτι καλύτερο. Από σένα εξαρτάται. Επίσης μερικές φορές κάποια που υποτίθεται είναι καλύτερα, στην ουσία δεν είναι, αν το χρειάζεσαι πραγματικά να είναι καλό θέλει λίγο ψάξιμο. Αν δεν θες να το ψάχνεις πολύ προτίμησε Μακίτα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Αύγ 2018, 12:33

Λοιπον.
Η αγορα εγινε μονο που αλλαξα εντελως εργαλειο.
Ελεγα να παρω αυτο https://www.skroutz.gr/s/8761402/Makita-GA5030R.html και τελικα πηρα αυτο https://www.skroutz.gr/s/12512697/Makita-9565CVRX2.html :003:
Θα μου πειτε πως εγινε και απο τα 50ευρω πηγα στα 130+.
Αμα εισαι λιγο βλαμμενος και κολλημενος οπως εγω ολα γινονται. :lol:
Πηγα λοιπον σε ενα τοπικο μαγαζι που εχει καλες τιμες,ιδιες με τις κατωτερες στο ιντερνετ,να δω και να παρω το 1ο Makita.
Το ειδα μου αρεσε και ετοιμαζομουν να το παρω.
Διπλα ακριβως ομως ηταν και το 2ο Μakita.
Τι το 'θελα!!!
Μολις το 'πιασα στα χερια και το περιεργαστηκα λιγο αρχισα να ψαχνω να βρω δικαιολογιες για να δικαιολογησω στον εαυτο μου την αγορα του!
Θυμηθηκα ταχα οτι θελω να τριψω και κατι αλλο,οτι θα με βολεψει και στο χωριο που θελω να κοψω κατι τσιγκους και που να κουβαλαω τον μεγαλο τροχο,οτι τα καλα εργαλεια μενουν και κατι τετοια.
Μετα που τον εβαλα και στην μπριζα να δω πως δουλευει το θεμα εκλεισε.
Εφυγα ελαφρωμενος κατα επιπλεον 80 ευρω απο το αρχικο μπατζετ.
Στις επομενες μερες που θα τον χρησιμοποιησω για να κοψω κατι αλουμινια και σιδερα θα δω τι ψαρια πιανει ακριβως.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Αύγ 2018, 12:45

Πολύ χρήσιμη η μεταβλητή ταχύτητα που έχει για να κάνεις και άλλες δουλειές εκτός από το να κόβεις και να τροχίζεις μέταλλα.
Μπορείς να τρίβεις και να γυαλίζεις μπετό, πέτρα, μάρμαρο ... μέχρι και γυάλισμα του αυτοκινήτου σου, αρκεί να πάρεις τα κατάλληλα εξαρτήματα.
Με ενα σετ με λειαντικούς δίσκους για πέτρα-μάρμαρο-γρανίτη θα κάνεις τις μαρμαρένιες σκάλες σου καινούργιες.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Αύγ 2018, 13:00

Μηχανικός έγραψε:
20 Αύγ 2018, 12:45
Πολύ χρήσιμη η μεταβλητή ταχύτητα που έχει για να κάνεις και άλλες δουλειές εκτός από το να κόβεις και να τροχίζεις μέταλλα.
Μπορείς να τρίβεις και να γυαλίζεις μπετό, πέτρα, μάρμαρο ... μέχρι και γυάλισμα του αυτοκινήτου σου, αρκεί να πάρεις τα κατάλληλα εξαρτήματα.
Με ενα σετ με λειαντικούς δίσκους για πέτρα-μάρμαρο-γρανίτη θα κάνεις τις μαρμαρένιες σκάλες σου καινούργιες.
:smt023
Αυτα σκεφτηκα κι εγω.
Εχω κι ενα στηθαιο μικρο που θελω να τριψω γιατι ειναι αγριο μιας και δεν ηταν απο εμφανη μπετοφορμ αλλα απο ταβλες.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 20 Αύγ 2018, 14:58

stergiosbik έγραψε:
20 Αύγ 2018, 13:00
Μηχανικός έγραψε:
20 Αύγ 2018, 12:45
Πολύ χρήσιμη η μεταβλητή ταχύτητα που έχει για να κάνεις και άλλες δουλειές εκτός από το να κόβεις και να τροχίζεις μέταλλα.
Μπορείς να τρίβεις και να γυαλίζεις μπετό, πέτρα, μάρμαρο ... μέχρι και γυάλισμα του αυτοκινήτου σου, αρκεί να πάρεις τα κατάλληλα εξαρτήματα.
Με ενα σετ με λειαντικούς δίσκους για πέτρα-μάρμαρο-γρανίτη θα κάνεις τις μαρμαρένιες σκάλες σου καινούργιες.
:smt023
Αυτα σκεφτηκα κι εγω.
Εχω κι ενα στηθαιο μικρο που θελω να τριψω γιατι ειναι αγριο μιας και δεν ηταν απο εμφανη μπετοφορμ αλλα απο ταβλες.
Καλά έκανες και πήρες με ρύθμιση στροφών, αλλά πρόσεξε 2 πραγματάκια:

1ον, όταν χρησιμοποιείς γυαλόχαρτα με βέλκρο για το τρίψιμο και ειδικά όταν δουλεύεις σε υλικά όπως είναι το ξύλο, να το "ξεκουράζεις" συχνά το εργαλείο για να μην σου κολλάνε τα velcro και χαλάς βάσεις. Ακόμα και οι 2800 σαλ είναι αρκετές, όταν το υλικό δεν βοηθάει να γίνει απαγωγή της θερμότητας (πχ το ξύλο που σου είπα), οπότε μετά από κάποια ώρα χρήσης συναντάμε συχνά το φαινόμενο να κολλάνε τα γυαλόχαρτα στη βάση και να είναι για πέταμα.
2ον, αν το δουλέψεις σαν αλειφαδόρο... με το μαλακό και προσεκτικά. Και πάλι είναι πολύ καλύτερες οι 2800 από τις συνήθεις 10000 σαλ που έχουν συνήθως οι μικροί τροχοί, αλλά ένας κανονικός αλοιφαδόρος συνήθως πέφτει μέχρι τις 500-600 στροφές (κάποιοι και πιο κάτω) για να κάνει σωστή δουλειά στο φινίρισμα και να μην γίνονται ζημιές σε ευαίσθητες επιφάνειες.

Με γεια το εργαλείο!


stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16949
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Αύγ 2018, 18:08

Eυχαριστω.
Αν το χρησιμοποησω για τριψιμο θα ειναι μονο σε τιποτα μαρμαρα,πετρες κλπ.
Για ξυλα εχω τριβειο.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12526
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Οκτ 2018, 11:34

Άλλο το θερμικό πιστόλι με κόλα, και άλλο το θερμικό πιστόλι με σιλικόνη;
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Οκτ 2018, 12:21

enterprise-psi έγραψε:
17 Οκτ 2018, 11:34
Άλλο το θερμικό πιστόλι με κόλα, και άλλο το θερμικό πιστόλι με σιλικόνη;
μπα, μαλλον για το ιδιο λενε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12526
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Οκτ 2018, 12:24

Προσπάθησα να κολλήσω ενα καλώδιο στον τοίχο, και δεν κάθεται με τίποτα. Περνάει ανάμεσα σε δυο κάσες που είναι σχεδόν κολλητά και δεν καρφώνεται ρόκα. Δηλαδή δεν θέλω να καρφώσω την κάσα.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32543
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Οκτ 2018, 13:15

enterprise-psi έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:24
Προσπάθησα να κολλήσω ενα καλώδιο στον τοίχο, και δεν κάθεται με τίποτα. Περνάει ανάμεσα σε δυο κάσες που είναι σχεδόν κολλητά και δεν καρφώνεται ρόκα. Δηλαδή δεν θέλω να καρφώσω την κάσα.
κανα αυτοκολλητο καναλι δε βολευει;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 17 Οκτ 2018, 13:19

:smt005:
enterprise-psi έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:24
Προσπάθησα να κολλήσω ενα καλώδιο στον τοίχο, και δεν κάθεται με τίποτα. Περνάει ανάμεσα σε δυο κάσες που είναι σχεδόν κολλητά και δεν καρφώνεται ρόκα. Δηλαδή δεν θέλω να καρφώσω την κάσα.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12526
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Οκτ 2018, 13:23

Δεν χωράει ρε λέμε, σκέψου το data καλώδιο σφηνώνει ανάμεσα στις κάσες, απλά ήθελα να το κολλήσω . Σκέφτηκα να το στοκάρω , γιατί θα πέσει γενικό βάψιμο σε λίγο, αλλά μου φαίνεται overkill

Τι γελάς ρε λακαμα perseus :smt005::lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Οκτ 2018, 14:11

enterprise-psi έγραψε:
17 Οκτ 2018, 12:24
Προσπάθησα να κολλήσω ενα καλώδιο στον τοίχο, και δεν κάθεται με τίποτα. Περνάει ανάμεσα σε δυο κάσες που είναι σχεδόν κολλητά και δεν καρφώνεται ρόκα. Δηλαδή δεν θέλω να καρφώσω την κάσα.
Μην το κολλάς με θερμοκόλλα, και να κολλήσει θα είναι προσωρινό, κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει.
Το έχω διαπιστώσει σε τοίχους βαμμένους με πλαστικό, σε άλλες επιφάνειες δεν ξέρω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών