Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 15:07

Αμ το άλλο?!
¨Ειναι και που πρέπει να ξέρεις πού θα "χτυπήσεις"!

Να πέσεις λέει πάνω σε μπετόβεργα! Να τρυπήσεις σωλήνα ύδρευσης! Να τρυπήσεις σε μέρος που περνάνε ηλεκτρολογικά!

ΚΛαψ επι χίλια
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Ιουν 2018, 15:28

πάντως για να κάνεις κολπάκια σε λεπτό-μαλακό ξύλο κλπ, αρκεί μόνο ένα απλό πολύστροφο και σχετικά εξαρτήματα νομίζω.

αυτό το ψαλίδι που σου δείχνω στην φώτο ειναι εξαιρετικό, μοιάζει με τρυπάνι αλλά κόβει οριζόντια όταν μπεί μέσα, σαν σέγα, πολύ ωραίο, αν αν έχεις σταθερό χέρι κάνεις ό,τι θές.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Ιουν 2018, 15:35

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:05
Επίσης να πώ, τί απογοήτευση με έπιασε διαβάζοντας και τα υπόλοιπα ποστ, σειρές 1865, κρουστικα, δράπανα κτλ, πιο εύκολα θα μάθω κινέζικα.. :a035::a035:
αποκρουστικά πράγματα :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 15:49

enaon έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:28
πάντως για να κάνεις κολπάκια σε λεπτό-μαλακό ξύλο κλπ, αρκεί μόνο ένα απλό πολύστροφο και σχετικά εξαρτήματα νομίζω.

αυτό το ψαλίδι που σου δείχνω στην φώτο ειναι εξαιρετικό, μοιάζει με τρυπάνι αλλά κόβει οριζόντια όταν μπεί μέσα, σαν σέγα, πολύ ωραίο, αν αν έχεις σταθερό χέρι κάνεις ό,τι θές.

Εικόνα
τι 'ν' τούτο? :smt017

αστα Μπέριά μου, χάλια :a035:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Ιουν 2018, 15:58

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:49
τι 'ν' τούτο? :smt017

αστα Μπέριά μου, χάλια :a035:
το συνδύασα με τα άλλα που συζητάς στο νήμα του τσίλ, και σε βάζουν να αγοράσεις cnc τα καθάρματα :)

τεσπα, αυτά είναι τα πολύστροφα εργαλεία, dremel τα λέμε γενικά όπως τα δράπανα τα λέμε βλακεντντεκερ ή τα ταχύπλοα κριςκραφτ, είναι ένα πολύστροφο μικρό τρυπανάκι με εξαρτήματα για πολλές εργασίες, κάνεις και μία τρυπούλα στον τοίχο αν χρειαστεί, κόβεις πλακάκια αν πρέπει, μπαίνει δηλαδή και στον κόσμο των μεγάλων εργαλείων αν δεν έχεις κάτι άλλο, αλλά για λεπτεπίλεπτες εργασίες, για τέχνη με υπομονή κλπ, είναι ο βασιλιάς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 29 Ιουν 2018, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Ιουν 2018, 15:58

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:07
Αμ το άλλο?!
¨Ειναι και που πρέπει να ξέρεις πού θα "χτυπήσεις"!

Να πέσεις λέει πάνω σε μπετόβεργα! Να τρυπήσεις σωλήνα ύδρευσης! Να τρυπήσεις σε μέρος που περνάνε ηλεκτρολογικά!

ΚΛαψ επι χίλια
Αυτα είναι εύκολα, αν έχει κοντά κολόνα ή δοκάρι, στην νοητή ευθεία απο πάνω απο την πόρτα ή σε παράθυρα, εκεί εχει σεναζια και αρα μπετοβεργες :003:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 29 Ιουν 2018, 16:00

Σουβλίτσα έγραψε:
29 Ιουν 2018, 14:55
Κοίτα, υδραυλικά δεν με κόβω να με ενδιαφέρει/μπορώ αυτή τη στιγμή να το κάνω. Κανα καζανάκι να ήξερα να φτιάξω, αυτό ναι, θα μου άρεσε και θα μου έφτανε.
Ηλεκτρολογικά πάλι, απααπααααααααα, θα ανατινάξω ολόκληρο το τετράγωνο. Αυτό που θα μου έκανε θα ήταν να μπορώ πχ να φτιάχνω κανα ντουί (βέβαια, δεν θα με χάλαγε να ήξερα να εγκαταστήσω καμια απλίκα πχ αλλα με καλώδια ΔΕΝ μπλέκω αμα δεν έχω βγάλει πανεπιστήμιο, έτσι νοιώθω).

Σιδηροπρίονο κτλ εδώ να το συζητήσουμε αλλα θα πρέπει να ξέρω και τί κάνει το καθένα.
ΓΙα τόρνο τώρα, τί να σου πω!!!!! :P

Οπότε, με τα παραπάνω δεδομένα (συν την απάντηση που έδωσα στον Τσιλ), πρότεινε κασετίνα :)
Γιατί δεν μαθαίνεις να μαγειρεύεις καλά, να φτιάχνεις διάφορα γλυκά και όλα τα σχετικά, αφού έχεις τα εργαλεία για μαγειρική;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Ιουν 2018, 16:03

Μηχανικός έγραψε:
29 Ιουν 2018, 16:00
Γιατί δεν μαθαίνεις να μαγειρεύεις καλά, να φτιάχνεις διάφορα γλυκά και όλα τα σχετικά, αφού έχεις τα εργαλεία για μαγειρική;
Φαντάσου να έφτιαχνες ένα στέγαστρο, ένα κρεβάτι, ένα καζανάκι, κάτι, και μετά να ερχόταν ένας και να το έτρωγε και να έλεγε μμμ, πολύ ωραίο, να το ξανακάνεις. Δεν ειναι το ίδιο νομίζω. :003:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 29 Ιουν 2018, 16:04

enterprise-psi έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:58
Σουβλίτσα έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:07
Αμ το άλλο?!
¨Ειναι και που πρέπει να ξέρεις πού θα "χτυπήσεις"!

Να πέσεις λέει πάνω σε μπετόβεργα! Να τρυπήσεις σωλήνα ύδρευσης! Να τρυπήσεις σε μέρος που περνάνε ηλεκτρολογικά!

ΚΛαψ επι χίλια
Αυτα είναι εύκολα, αν έχει κοντά κολόνα ή δοκάρι, στην νοητή ευθεία απο πάνω απο την πόρτα ή σε παράθυρα, εκεί εχει σεναζια και αρα μπετοβεργες :003:
Ξέρω δύο περιπτώσεις που τρύπησαν την πλαστική σωλήνα νερού που πήγαινε στον ηλιακό στην ταράτσα.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 16:05

enaon έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:58
Σουβλίτσα έγραψε:
29 Ιουν 2018, 15:49
τι 'ν' τούτο? :smt017

αστα Μπέριά μου, χάλια :a035:
το συνδύασα με τα άλλα που συζητάς στο νήμα του τσίλ, και σε βάζουν να αγοράσεις cnc τα καθάρματα :)

τεσπα, αυτά είναι τα πολύστροφα εργαλεία, dremel τα λέμε γενικά όπως τα δράπανα τα λέμε βλακεντντεκερ ή τα ταχύπλοα κριςκραφτ, είναι ένα πολύστροφο μικρό τρυπανάκι με εξαρτήματα για πολλές εργασίες, κάνεις και μία τρυπούλα στον τοίχο αν χρειαστεί, κόβεις πλακάκια αν πρέπει, μπαίνει δηλαδή και στον κόσμο των μεγάλων εργαλείων αν δεν έχεις κάτι άλλο, αλλά για λεπτεπίλεπτες εργασίες, για τέχνη με υπομονή κλπ, είναι ο βασιλιάς.
αχ, θέλω να σε φιλήσω!

Πώς το ζητάμε αυτό το τρυπανάκι και σε τί μαγαζί?

Επίσης, αν θέλω να δουλέψω με πχ ξύλο για κανένα σκαμπουδάκι, κάνει? όχι ε?



Και ποιός σου ειπε Μηχανικέ οτι δεν ξέρω να μαγειρεύω? Φοβάσαι μη σου πάρω τη δουλειά? ΑΠοκλείεται, εσύ είσαι αστέρι!!!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 16:07

Κοιτάχτε να δειτε τί θα γίνεται τώρα, αφού με κοροιδεύετε κι όλας:

όποτες θέλω να κάνω τρύπες πχ στον τοίχο, θα σας στέλνω ένα σχέδιο του χώρου (αρχιτεκτονικό, ηλεκτρολογικό, ό,τι χρειάζεται ξερω γω) κι εσείς θα μου λέτε.
Εαν μου πείτε βλακεία, προσέξτε, δεν υπάρχει υπογραφή στο παρόν φόρουμ που να λέει "το παρόν φόρουμ δεν αναλαμβάνει ευθύνη για το τί γράφει ο τάδε χρήστης κτλ", καταλάβατε ε? θα μπλέξετε ΚΑΙ τον Σπύρο :003:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Ιουν 2018, 16:09

Είπαμε, δεν τρυπάμε ανάμεσα σε πρίζες, διακόπτες, κουτιά , και στις ευθείες απο πάνω και κάτω απο κουφώματα.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 16:10

Εγώ θέλω να κρεμάσω ένα κάδρο πάνω σε κολώνα...

(εσυ είσαι υπερσυντονιστής ε? ρωτάω, γενικότερα)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 16:11

Και δε μου λέτε, πόσο μακρυά από την πρίζα πχ να καρφώνω?
Δεν υπάρχουν άλλα μέρη στους τοίχους από όπου περνάνε ηλεκτρολογικές καλωδιώσεις? (γιατί εγώ νομίζω οτι δύναται να υπάρχουν)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Ιουν 2018, 16:13

Πάνω σε κολόνα, ε κάπου θα έχει μπετοβεργες. Κανείς δεν ξέρει που , ξεκίνα να τρυπάς, και αν βρεις κανε πιο πέρα :lol:
Σουβλίτσα έγραψε:
29 Ιουν 2018, 16:11
Δεν υπάρχουν άλλα μέρη στους τοίχους από όπου περνάνε ηλεκτρολογικές καλωδιώσεις? (γιατί εγώ νομίζω οτι δύναται να υπάρχουν)
Οχι οι σωλήνες είναι ευθείες, οριζόντιες απο κουτί σε κουτί, και απο κάθε κουτί φεύγουν προς τα κάτω, αν υπάρχει διακόπτης/πρίζα.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών