Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Ιουν 2018, 11:40

shrike έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:35
Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:20
enterprise-psi έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:08
Πάντως και έτσι, δεν τρυπάει μπετό, το πολύ αλφαμπλοκ έχω δοκιμάσει.

Πρέπει να ανοίξουμε νήμα, με τις αμορφωσιές που έχουμε κάνει με εργαλεία :lol:
Σε περίπτωση ανάγκης - αν δεν εχουμε κρουστικο - και θέλουμε μερικές τρύπες για ουπα στον τοίχο - ξεκινάμε με μετάλλου τρυπάνι 3 άρι πριν περάσουμε σε 5 αρι - 6 αρι ΄΄μπετού'' .
Γιατί μετάλλου; Θα το κάψεις στα πρώτα δευτερόλεπτα χρήσης του (στο μπετόν).
Υπάρχουν και τρυπάνια δομικών ακονισμένα, για χρήση χωρίς κρούση.

Ακόμα κι ένα "κουταλάκι" που είναι για γυαλί, πλακάκια κλπ καλύτερα θα κάνει απ' το μετάλλου.
Για περιπτωση ανάγκης έγραψα - με ότι έχουμε συνήθως.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2018, 11:40

Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:20
enterprise-psi έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:08
Πάντως και έτσι, δεν τρυπάει μπετό, το πολύ αλφαμπλοκ έχω δοκιμάσει.

Πρέπει να ανοίξουμε νήμα, με τις αμορφωσιές που έχουμε κάνει με εργαλεία :lol:
Σε περίπτωση ανάγκης - αν δεν εχουμε κρουστικο - και θέλουμε μερικές τρύπες για ουπα στον τοίχο - ξεκινάμε με μετάλλου τρυπάνι 3 άρι πριν περάσουμε σε 5 αρι - 6 αρι ΄΄μπετού'' .
επισης μπορουμε να το κανουμε κρουστικο. με κρουση. ναι, καλα καταλαβες, το χτυπαμε στο πισω μερος με σφυρι. :hammer: με το μαλακο, ε;
αντε, μεχρι κανα τουβλο, μπορει να την παλεψει και να τρυπησει. μπετον, θελει κανονικο εργαλειο, και λιγο τυχη να μην πεσεις σε σιδερο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 28 Ιουν 2018, 11:42

Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:40
shrike έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:35
Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:20


Σε περίπτωση ανάγκης - αν δεν εχουμε κρουστικο - και θέλουμε μερικές τρύπες για ουπα στον τοίχο - ξεκινάμε με μετάλλου τρυπάνι 3 άρι πριν περάσουμε σε 5 αρι - 6 αρι ΄΄μπετού'' .
Γιατί μετάλλου; Θα το κάψεις στα πρώτα δευτερόλεπτα χρήσης του (στο μπετόν).
Υπάρχουν και τρυπάνια δομικών ακονισμένα, για χρήση χωρίς κρούση.

Ακόμα κι ένα "κουταλάκι" που είναι για γυαλί, πλακάκια κλπ καλύτερα θα κάνει απ' το μετάλλου.
Για περιπτωση ανάγκης έγραψα - με ότι έχουμε συνήθως.
Σωστό. Απλά, κι εγώ που σου το λέω, πάντα έχω 3-4 "κουταλάκια" στα εργαλεία μου, οπότε είναι απ' αυτά που "έχω συνήθως". :wink

Δεν τρυπάω ποτέ πλακάκι ή μάρμαρο με τίποτα άλλο. Τέλεια τρύπα (στο μάρμαρο η σκόνη βγαίνει σαν πούδρα) και μηδενικό ρίσκο για σπασίματα.


Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Ιουν 2018, 11:44

shrike έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:42
Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:40
shrike έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:35

Γιατί μετάλλου; Θα το κάψεις στα πρώτα δευτερόλεπτα χρήσης του (στο μπετόν).
Υπάρχουν και τρυπάνια δομικών ακονισμένα, για χρήση χωρίς κρούση.

Ακόμα κι ένα "κουταλάκι" που είναι για γυαλί, πλακάκια κλπ καλύτερα θα κάνει απ' το μετάλλου.
Για περιπτωση ανάγκης έγραψα - με ότι έχουμε συνήθως.
Σωστό. Απλά, κι εγώ που σου το λέω, πάντα έχω 3-4 "κουταλάκια" στα εργαλεία μου, οπότε είναι απ' αυτά που "έχω συνήθως". :wink

Δεν τρυπάω ποτέ πλακάκι ή μάρμαρο με τίποτα άλλο. Τέλεια τρύπα (στο μάρμαρο η σκόνη βγαίνει σαν πούδρα) και μηδενικό ρίσκο για σπασίματα.
Σωστά - εμείς έχουμε εργαλεία και γνωρίζουμε η ρωτάμε στο μαγαζί - οι περισσότεροι έχουν αν έχουν κανα δραπανοκατσάβιδο.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12567
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Ιουν 2018, 11:52

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:40

επισης μπορουμε να το κανουμε κρουστικο. με κρουση. ναι, καλα καταλαβες, το χτυπαμε στο πισω μερος με σφυρι. :hammer: με το μαλακο, ε;
αντε, μεχρι κανα τουβλο, μπορει να την παλεψει και να τρυπησει. μπετον, θελει κανονικο εργαλειο, και λιγο τυχη να μην πεσεις σε σιδερο.
Το έχω κάνει με βαριά :smt005:

Χάλασε ο διακόπτης που το γυρνάει σε δραπανο, και κομπλέξαρα :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer


Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 28 Ιουν 2018, 11:58

enterprise-psi έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:52
Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:40

επισης μπορουμε να το κανουμε κρουστικο. με κρουση. ναι, καλα καταλαβες, το χτυπαμε στο πισω μερος με σφυρι. :hammer: με το μαλακο, ε;
αντε, μεχρι κανα τουβλο, μπορει να την παλεψει και να τρυπησει. μπετον, θελει κανονικο εργαλειο, και λιγο τυχη να μην πεσεις σε σιδερο.
Το έχω κάνει με βαριά :smt005:

Χάλασε ο διακόπτης που το γυρνάει σε δραπανο, και κομπλέξαρα :lol:
Χρειάζονται τουλάχιστον 2 δράπανα στο σπίτι.

Το ένα μπαταρίας και με κρουστικό.
Το άλλο ηλεκτρικό πιο μεγάλο να έχει και καλέμι.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12567
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Ιουν 2018, 12:03

Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:55
Βάρβαροι....
Έκανα μετατροπή σε μια ντουλάπα, 100 χρονών και βάλε, της γιαγιάς μου απο το Φανάρι. Την μια πόρτα την έκανα κάσα, για να μπει τζάμι.

Όταν ήρθε η ώρα να μπει το τζάμι, σε μερικά μέρη έβρισκε, γιατί το ξύλο μετά απο τόσα χρόνια πετσικαρε
Και δεν είχα γυαλόχαρτα
Κανένα πρόβλημα :lol:
SpoilerShow
Εικόνα
:003:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Ιουν 2018, 12:06

Το μπαταρίας είναι σχετικά καλό σε 12 v - αν του κάνεις μετατροπή- πατέντα σε μπαταρίας μολύβδου - φθηνή και κοινότατη - κ με τον κατάλληλο φορτιστή.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10248
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Ιουν 2018, 12:07

την πρώτη πόρτα που "διόρθωσα" γιατί δεν έκλεινε, απλά την πλάκωσα με αυτό μέχρι που έγινε βασικά τρίγωνη :D

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2018, 12:23

enterprise-psi έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:52
Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:40

επισης μπορουμε να το κανουμε κρουστικο. με κρουση. ναι, καλα καταλαβες, το χτυπαμε στο πισω μερος με σφυρι. :hammer: με το μαλακο, ε;
αντε, μεχρι κανα τουβλο, μπορει να την παλεψει και να τρυπησει. μπετον, θελει κανονικο εργαλειο, και λιγο τυχη να μην πεσεις σε σιδερο.
Το έχω κάνει με βαριά :smt005:

Χάλασε ο διακόπτης που το γυρνάει σε δραπανο, και κομπλέξαρα :lol:
εχω ενα κολωνατο τρυπανι, που το τσοκ μπαινει στον αξονα οχι βιδωτο, αλλα σφηνωτο. προσπαθουσα να κανω μια τρυπα με 20χιλ τρυπανι, και επειδη ηταν βαρυ, και υπηρχαν και κραδασμοι, ολο και ξεκουμπωνε το τσοκ μαζι με το τρυπανι απο τον αξονα. τις πρωτες 100 φορες, το ξανακουμπωνα με το χερι, ευλαβικα, αν και το mjolnir, ηταν διπλα μου και με κοιταζε με υφος μπλαζε. :c020:

τωρα, δεν θα ξαναβγει. ποτε. :a040:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 14:45

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Ιουν 2018, 07:18
Σουβλίτσα έγραψε:
27 Ιουν 2018, 18:54
Θα ήθελα να πάρω κανένα εργαλείο για τίποτα μερεμέτια ή και για χόμπυ αλλά δεν ξέρω τί να πάρω, τί ακριβώς κάνει το καθένα και ποιό είναι τελικά πιο χρήσιμο, χωρίς να φτιάξω ολόκληρη αποθήκη με εργαλεία και να δώσω ένα σκασμό λεφτά που πιθανώς να πάνε και άχρηστα
Θέλω να σου πώ αλλά κυριολεκτικά δεν ξέρω πώς λέγονται στα ελληνικά :D

Για μερεμέτια στο σπίτι βασικά θες μια τσάντα με καμμιά δεκαριά πράματα, ένα φτηνό τρυπανοκατσάβιδο 12V, ένα πλαστικό σφυρί, μια σπάτουλα απ'αυτές που δεν λυγίζουν για να ανασηκώνεις/ξεκολλάς πράγματα, μια μεζούρα, ένα spirit level
Εικόνα

chisel σε 2-3 μεγέθη
Εικόνα

διάφορες κόλλες, στόκους και τέτοια, 2-3 κατσαβίδια, κι ένα ηλεκτρικό τριβείο με γυαλόχαρτο. Επίσης πινέλα/μπογιές/ρόλερς, οι περισσότερες επισκευές στο σπίτι είναι βασικά βαψίματα.

Τώρα για χόμπι, το βασικό είναι να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει να φτιάχνεις, έστω και στο περίπου.

Πχ ένα ωραίο που δε θέλει ούτε πολύ χώρο ούτε πανάκριβα εργαλεία είναι δέρματα. Τσάντες-πορτοφόλια-ζώνες.
Τσιλ ευχαριστώ!!!!!!! :D

Λοιπόν, ερωτήσεις!:

εχμμ, το δραπανοκατσάβιδο τί ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει? δηλαδή ανοίγει τρύπες, βιδώνει βίδες? βοηθάει και αλλού?

Το ηλεκτρικό τριβείο είναι μάλλον μαστ! πχ, τώρα, έχω μια ξύλινη επιφάνεια τραπεζιού, ακατέργαστη, μου αρέσει έτσι, όμως έγινε το λάθος και λερώθηκε και θέλω να βγάλω τους λεκέδες, μπορώ να το ξύσω επιφανειακά και να φύγουν ή θα καταστραφεί?
Επίσης, δεν ξέρω πόσο εύκολο ειναι στον χειρισμό και τί άλλες εργασίες μπορώ να κάνω με το τριβείο.
Επίσης δεν ξέρω κόστος, εντάξει μπορώ να το ψάξω αλλά και να το ψάξω θα είναι τοσα πολλα φανταζομαι σε διαφορες τιμες που δεν θα ξέρω τί είναι καλό να επιλέξω (βασικό πρόβλημα με τα εργαλεία κτλ αυτό).

Αυτο που λες με τα δερμάτινα, είναι πολύ ωραίο! ΤΟ έκανε -σχεδόν επαγελματιά-ένας γνωστός και έφτιαχνε πολύ όμορφα πράγματα -επιαναν και πολυ τα χέρια του.

Γενικώς με ενδιαφέρει να φτιάχνω διάφορα (εκτος απο επισκευές, μερεμέτια κτλ) πράγματα όπως διακοσμητικά, μικροέπιπλα κτλ.
Και δεν ξέρω τί γκάμα εργαλείων χρειάζεται να έχω, εστω σε μια μινιμουμ εκδοχή

:):wave:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25994
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Ιουν 2018, 14:51

Το τριβείο ξέχαστο - αν θές να αναδείξεις ένα καλό κομμάτι ξύλο σε ότι κατασκευή και να είναι - θέλει χέρι - υπομονή - χρόνο - και πολλή δουλειά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 14:55

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2018, 07:57


αλφαδι-σκαρπελο λργονται αυτα στις φωτο.

διαφωνω με το 12βολτο τρυπανοκατσαβιδο, και αντιπροτεινω 220. αν χρειαστει να κανεις τρυπα σε μπετον με το 12v θα φτυσεις αιμα. βεβαια, ιδανικα παιρνεις και τα 2.

μου ειναι γενικα πολυ δυσκολο να σου προτεινω εργαλεια χωρις να ξερω τι ακριβως ξερεις και μπορεις να κανεις. π.χ. εγω σπιτι μου εχω 3 ξεχωριστες εργαλειοθηκες. ηλεκτρολογικα, υδραυλικα, ξυλουργικα.

θα ξεκινουσα με μια ετοιμη εργαλειοθηκη/συλλογη, με καρυδακια κλπ. οσο μεγαλυτερη βγαζει το μπατζετ σου. παρε φτηνιαρικη, αλλα πληρη, με πολλα κομματια, αν θες να περιορισεις το κοστος. οπωσδηποτε ενα σιδηροπριονο και ενα για ξυλο. ενα μεγαλο γαλλικο κλειδι η/και μια τσιμπιδα υδραυλικων/ενα stillson. δοκιμαστικο κατσαβιδι και πολυμετρο ειναι η βαση για ηλεκτρολογικα.

πραγματικα δεν ξερω απο που να αρχισω, και πως να μην καταληξω οτι δεν πρεπει να χωρας να μπεις στο σπιτι σου απο τα εργαλεια. και δαγκωνωμαι να μην πω οτι χρειαζεσαι και εναν τορνο. αλλα χρειαζεσαι και εναν τορνο. :oops: κατα προτιμηση cnc. μολις τον παρεις στειλε πμ, και θα εχεις αμεσα και αντρα να σε βοηθαει :g030:
:smt005::smt005::smt005:
Μερσί μποκού! Μη λες μεγάλα λόγια και βρεις τον μπελά σου και δεν μπορείς να πεις και όχι μετά (καθότι έδωσες και τον λογο σου δημόσια!)

Κοίτα, υδραυλικά δεν με κόβω να με ενδιαφέρει/μπορώ αυτή τη στιγμή να το κάνω. Κανα καζανάκι να ήξερα να φτιάξω, αυτό ναι, θα μου άρεσε και θα μου έφτανε.
Ηλεκτρολογικά πάλι, απααπααααααααα, θα ανατινάξω ολόκληρο το τετράγωνο. Αυτό που θα μου έκανε θα ήταν να μπορώ πχ να φτιάχνω κανα ντουί (βέβαια, δεν θα με χάλαγε να ήξερα να εγκαταστήσω καμια απλίκα πχ αλλα με καλώδια ΔΕΝ μπλέκω αμα δεν έχω βγάλει πανεπιστήμιο, έτσι νοιώθω).

Σιδηροπρίονο κτλ εδώ να το συζητήσουμε αλλα θα πρέπει να ξέρω και τί κάνει το καθένα.
ΓΙα τόρνο τώρα, τί να σου πω!!!!! :P

Οπότε, με τα παραπάνω δεδομένα (συν την απάντηση που έδωσα στον Τσιλ), πρότεινε κασετίνα :)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Ιουν 2018, 15:05

Επίσης να πώ, τί απογοήτευση με έπιασε διαβάζοντας και τα υπόλοιπα ποστ, σειρές 1865, κρουστικα, δράπανα κτλ, πιο εύκολα θα μάθω κινέζικα.. :a035::a035:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών