Κατασκευή κλουβιού

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 20 Μαρ 2020, 16:31

Λοιπόν για να σπάμε λίγο τη μαυρίλα του Κορονοϊού:

Θέλω να εμπλουτίσω την οικογένεια με ένα παπαγαλάκι. Έψαξα στο ελληνικό Internet και ανάθεμα αν βρήκα τρία κλουβιά που να πληρούν τις ελάχιστες προδιαγραφές ευζωίας που συνίστανται για το είδος. Όλα ήταν κάτι μικροσκοπικά με επικίνδυνες γωνίες και φρού φρού για να χαίρεται ο ιδιοκτήτης και όχι το ζώο.

Προτιμώ να μπω στη διαδικασία να φτιάξω ένα. Όχι κάτι σπουδαίο, ένα απλό ξύλινο κλουβί κάπου στα 100μ *70π *70υ αρκετά μεγάλο για να χωρέσει μέσα ένα ή δύο και να έχουν χώρο να πετάνε και να εξασκούνται.

Από εργαλεία έχω τα βασικά, ένα πριόνι χειρός, βιδολόγο, σφυρί και πένσα. Έχω ένα απλό σχέδιο στο μυαλό μου και δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα, απλά θα μου πάρει πολύ να κόψω τα ξύλα με το χέρι αλλά ΟΚ θα γίνει, χρόνος υπάρχει.

Θέλω όμως να βρω σανίδες. Κάποιες να είναι χοντρές, σχεδόν τετράγωνες και μακρόστενες για να τις βάλω στο κυρίως πλαίσιο και κάποιες πιο λεπτές για τις λεπτομέρειες (να κρατάνε εξωτερικά το πλέγμα, δεν ξέρω καν αν τις πρώτες τις λένε "σανίδες" οπότε δεν ξέρω ούτε πως να τις ζητήσω. Θέλω συμβουλές που μπορώ να βρω τέτοιου είδους ξύλα, σχετικά οικονομικά, πως να τα ζητήσω και με τι υλικό μπορώ να γεμίσω το κενό μεταξύ εκεί που θα ενώνεται η χοντρή σανίδα του πλαισίου με τη σανίδα που θα έχουν μεταξύ τους το πλέγμα.

Σκοπός είναι να καταλήξω με κάτι σαν την εικόνα από κάτω πριν βάλω το πλέγμα:
Εικόνα

Ελάτε diyδες, δώστε τα φώτα σας :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 20 Μαρ 2020, 16:54

δεν χρειαζεσαι τοσο χοντρα ξυλα, για σκελετο κλουβιου, με τετοια ξυλα φτιαχνουν βασεις ενυδρειων που σηκωνουν εκατονταδες κιλα, θα βρεις μεγαλη γκαμα ξυλων σε πολυ καλες τιμες που μπορουν να σου τα κοψουν δωρεαν σε οτι διασταση θελεις στα Leroy Merlin


δεν εχω καταλαβει τι εννοεις εδω:
με τι υλικό μπορώ να γεμίσω το κενό μεταξύ εκεί που θα ενώνεται η χοντρή σανίδα του πλαισίου με τη σανίδα που θα έχουν μεταξύ τους το πλέγμα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Μαρ 2020, 21:11

Πιτσιρικας ειχα φτιαξει κλουβι για καρδερινες με ξυλακια για σουβλακι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42508
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μαρ 2020, 21:17

Αυτά τα δύο φαίνονται σαν αυτό που ψάχνεις πάντως

https://www.eshopkatoikidio.gr/metallik ... 01hcm.html

https://pakobazaar.gr/product/vidaxl-%C ... %B1%CF%84/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 20 Μαρ 2020, 21:25

omg kai 3 lol έγραψε:
20 Μαρ 2020, 16:54
δεν χρειαζεσαι τοσο χοντρα ξυλα, για σκελετο κλουβιου, με τετοια ξυλα φτιαχνουν βασεις ενυδρειων που σηκωνουν εκατονταδες κιλα, θα βρεις μεγαλη γκαμα ξυλων σε πολυ καλες τιμες που μπορουν να σου τα κοψουν δωρεαν σε οτι διασταση θελεις στα Leroy Merlin


δεν εχω καταλαβει τι εννοεις εδω:
με τι υλικό μπορώ να γεμίσω το κενό μεταξύ εκεί που θα ενώνεται η χοντρή σανίδα του πλαισίου με τη σανίδα που θα έχουν μεταξύ τους το πλέγμα.
Εντάξει δείγμα είναι, ας είναι 2*2 εκατοστά πλάτος/ύψος τα ξύλα. Πιο πολύ σαν δείγμα την έβαλα την εικόνα

Εννοώ το εξής: όπως είναι ο σκελετός που βλέπεις στην φωτογραφία, σε κάθε πλευρά (μάλλον εξωτερικά) θα βάλω ατσάλινο λεπτό πλέγμα. Σαν κοτόσυρμα αλλά ανοξείδωτο ατσάλι, όχι γαλβανιζέ. Εκεί που θα τελειώνει και θα ακουμπάει στον σκελετό αυτό το σύρμα θέλω να το καλύψω με ένα λεπτό σανιδάκι ώστε να κάνω το σύρμα "σάντουιτς" ανάμεσα στα δύο ξύλα. Επειδή όμως το σύρμα θα αφήνει κενά ανάμεσα στα δύο ξύλα θέλω να βουλώσω αυτά τα κενά με κάποιο ρευστό υλικό τύπου σιλικόνης ώστε να μην μπορεί πχ να πιαστεί κάποιο νύχι εκεί και χτυπήσει το πουλάκι αλλά και για ποιο ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.

Εσωτερικά σκοπεύω να το ξύσω με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο μέχρι να γίνει τελείως λείο. Θα το έβαφα αλλά δεν θέλω να έχει βαφή πάνω για να μην πειράξει τα πουλάκια οπότε θα το αφήσω έτσι και θα το περάσω με λεμονόλαδο που έχω για την κιθάρα για να βγουν τα φυσικά χρώματα και νερά του ξύλου έξω.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 20 Μαρ 2020, 21:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μαρ 2020, 21:17
Αυτά τα δύο φαίνονται σαν αυτό που ψάχνεις πάντως

https://www.eshopkatoikidio.gr/metallik ... 01hcm.html

https://pakobazaar.gr/product/vidaxl-%C ... %B1%CF%84/
Το πρώτο πολύ ωραίο αλλά... 200€ :lol:

Το δεύτερο το έχω δει, είναι πιο ψηλό από ότι θέλω και για τα παπαγαλάκια γενικά διαβάζω ότι συνιστάται το κλουβί να είναι πιο μακρύ από ότι ψηλό γιατί πετάνε οριζόντια όχι κάθετα. Ένα ακόμα που με προβληματίζει είναι ότι δεν λέει πόσο είναι το κενό ανάμεσα στις μπάρες. Αν είναι για κανονικούς παπαγάλους δεν κάνει γιατί είναι πολύ μεγάλο για παπαγαλάκια.

Ευχαριστώ πάντως γιατί ξέρω ότι σου πήρε ώρα να τα βρεις, κι εγώ έψαχνα για ώρα χθες.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32108
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μαρ 2020, 12:39

τα ξυλα που ζητας ονομαζονται καδρονακια, βρισκεις σε μεγαλοκαταστηματα τυπου πρακτικερ η λεροι και σε καθε ξυλουργειο, εμποριο ξυλειας κλπ. το συρμα που θες, δυσκολο να ειναι ινοξ, θα ειναι πανακριβο, αν βρεις. μαλλον πας για κουνελοσυρμα, γαλβανιζε. σε ινοξ μονο σιτα
για κουνουπια θα βρεις.

στο σαντουιτς με συρμα, για μαγιονεζα βαλε ακρυλικο αρμοστοκο, οχι σιλικονη. αν και θα προτεινα να μη βαλεις τιποτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5536
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 21 Μαρ 2020, 12:41

Καλάμια με σπάγκο και καρφάκια.

Μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο κλουβί .
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 21 Μαρ 2020, 15:27

Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 12:39
τα ξυλα που ζητας ονομαζονται καδρονακια, βρισκεις σε μεγαλοκαταστηματα τυπου πρακτικερ η λεροι και σε καθε ξυλουργειο, εμποριο ξυλειας κλπ. το συρμα που θες, δυσκολο να ειναι ινοξ, θα ειναι πανακριβο, αν βρεις. μαλλον πας για κουνελοσυρμα, γαλβανιζε. σε ινοξ μονο σιτα
για κουνουπια θα βρεις.

στο σαντουιτς με συρμα, για μαγιονεζα βαλε ακρυλικο αρμοστοκο, οχι σιλικονη. αν και θα προτεινα να μη βαλεις τιποτα.
Το θέμα είναι ότι δεν ήθελα γαλβανιζέ από την αρχή. Δεν παίζει κάτι άλλο έστω σε αλουμίνιο;

Αρμόστοκο κάτι τέτοιο;

Ξύλο έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο (σε είδος) που να δείχνει και ωραίο γυαλισμένο με το γυαλόχαρτο; Βλέπω λίγο πολύ ότι όλοι έχουν πεύκο, έλατο και οξιά για τέτοιες χρήσεις.
Niki έγραψε:
21 Μαρ 2020, 12:41
Καλάμια με σπάγκο και καρφάκια.

Μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο κλουβί .
Τον σπάγκο θα τον κάνουν σκόνη. Καλάμια έχω απεριόριστα αλλά δεν θα είναι ωραία και στιβαρή κατασκευή.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Κατασκευή κλουβιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 27 Μαρ 2020, 00:45

Συνειδητοποίησα ότι το σατανικό μου σχέδιο δεν έχει συμπεριλάβει την πόρτα :a040::smt005::lol:

Οπότε δέκτες και προτάσεις για το πως θα σκάψω το ξυλο για να βάλω το κάτω μέρος από την πόρτα χωνευτά. Μην ακούσω με μαχαίρι... κατι πιο ρεαλιστικό :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών