Gardening

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 14:32

Τζάμπα του τα λέτε
Συνάδελφος είναι

Δε θα κάνει:P

Θέλει, αλλά πώς που γιατί.

Ίδιος εγω

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 27 Μαρ 2020, 14:46

elchav έγραψε:
27 Μαρ 2020, 13:54
Το τσαπισμα που λέει o Japetus σε urban κήπο είναι απαραίτητο;
Αν έχει χρόνια να καλλιεργηθεί, ασφαλώς.. Θα έχει πακτωθει τόσο το χώμα που οι ρίζες των φυτών που θα βάλεις δεν θα μπορούν να αναπτυχθούν όπως πρέπει. Είναι σαν να φυτευεις φυτά στο χώμα με τη γλάστρα. Εκτός από το αφρατεμα που θα βοηθήσει πολύ και στο πότισμα, αναδιανεμεις τα θρεπτικά συστατικά, οι εγκαταλειμενοι κήποι στις πόλεις έχουν συνήθως ένα επιφανειακό στρώμα εντελώς άγονο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Μαρ 2020, 15:11

elchav έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:20
Quarantine Day 13 (?)

Έχω δουλέψει όσο γίνεται με WFH.
Έχω ανέβει όλα τα βουνά της Αττικής.
Έχω τρέξει όλη τη γειτονιά.

Ήρθε η ώρα του κήπου -ο οποίος ήταν σε οικτρή κατασταση-, χτες ξεχορταριάσα και ψιλομαζεψα, κι αύριο ξεκινάει η φύτευση λουλουδιών.

Προτείνετε και δώστε γενικά ιδέες

Δεκτά και τρολαρισματα αλλά μη γαμηθειτε τελείως
πιστοποίηση: μεγάλωσα σε κήπο 4 στρεμμάτων με ολόκληρα sections όπως κακτόκηπος, λαχανόκηπος, γκαζόν, ξινά κλπ γιατί είναι το μεγάλο χόμπι του πατέρα μου που με ανάγκαζε να τον βοηθάω όλα τα πρωινά του ΣΚ. Μένω 15 χρόνια σε ρετιρέ με πάρα πολύ αέρα και ήλιο, ό,τι φυτά έχω καταφέρει να επιβιώσουν πάνω από εξάμηνο σημαίνει είναι καλά.

Χρειάζεσαι ένα baseline από σχετικά μικρά, εύκολα και ανθεκτικά πράγματα τα οποία αφενός θα είναι σχεδόν πάντα εκεί όταν όλα τα άλλα τελειώνει η εποχή τους/είναι βλαστάρια/αρρώστησαν/whatever και αφετέρου δίνουν ομορφιά και είναι και χρήσιμα. You can't go wrong με μυρωδικά από αυτά που βλέπεις και στην Υμηττό ή γενικά στο κλίμα μας: ματζουράνα, δεντρολίβανο, λεβάντα, ρίγανη, δυόσμος, μέντα, βασιλικός. Κάποια είναι πολυετή όπως η ματζουράνα και η λεβάντα και μάλιστα θα χρειαστεί να τα κρατάς σε τάξη για να μη κυριαρχήσουν στο παρτέρι, κάποια είναι ετήσια ή διετή στην εξαιρετική κωλοφαρδία όπως ο βασιλικός, αλλά όλα είναι το ίδιο εύκολα και ανθεκτικά.

Αν έχεις κάποια άκρη κόψε ένα κλαδί νυχτολούλουδο και άστο σε βάζο με νερό μέχρι να βγάλει ΠΟΛΛΕΣ ρίζες (θέλει κανα μήνα), μετά προσεκτικά μεταφύτευση στο χώμα κατά προτίμηση κοντά σε τοίχο για να μπορεί να σκαρφαλώνει αλλιώς βάλτου καμιά καλαμωτή. Είναι και γαμώ και επίσης θα χρειαστεί να το κρατάς σε τάξη για να μην κυριαρχήσει στον χώρο. Το ίδιο και το γιασεμί.

Λουλούδια οπτικά ωραία, μονοετή γενικά μπορείς να πας στο σούπερ μάρκετ και να διαλέξεις οποιοδήποτε φακελάκι φυτεύεται ψιλοτώρα (όλα τα φακελάκια λένε πότε τα φυτεύεις). Ο παππούς μου τα τελευταία χρόνια ανακάλυψε και βάζει παντού Τζινιά (ή Τζίνια ή Ζίνια), είναι πανεύκολα και έχεις για κάμποσους μήνες χρωματιστά πυκνα λουλούδια

https://www.mistikakipou.gr/zinies-ston-kipo/

που τραβάνε και πεταλουδες
Εικόνα

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Μαρ 2020, 15:13

foscilis έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:11
elchav έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:20
Quarantine Day 13 (?)

Έχω δουλέψει όσο γίνεται με WFH.
Έχω ανέβει όλα τα βουνά της Αττικής.
Έχω τρέξει όλη τη γειτονιά.

Ήρθε η ώρα του κήπου -ο οποίος ήταν σε οικτρή κατασταση-, χτες ξεχορταριάσα και ψιλομαζεψα, κι αύριο ξεκινάει η φύτευση λουλουδιών.

Προτείνετε και δώστε γενικά ιδέες

Δεκτά και τρολαρισματα αλλά μη γαμηθειτε τελείως
πιστοποίηση: μεγάλωσα σε κήπο 4 στρεμμάτων με ολόκληρα sections όπως κακτόκηπος, λαχανόκηπος, γκαζόν, ξινά κλπ γιατί είναι το μεγάλο χόμπι του πατέρα μου που με ανάγκαζε να τον βοηθάω όλα τα πρωινά του ΣΚ. Μένω 15 χρόνια σε ρετιρέ με πάρα πολύ αέρα και ήλιο, ό,τι φυτά έχω καταφέρει να επιβιώσουν πάνω από εξάμηνο σημαίνει είναι καλά.

Χρειάζεσαι ένα baseline από σχετικά μικρά, εύκολα και ανθεκτικά πράγματα τα οποία αφενός θα είναι σχεδόν πάντα εκεί όταν όλα τα άλλα τελειώνει η εποχή τους/είναι βλαστάρια/αρρώστησαν/whatever και αφετέρου δίνουν ομορφιά και είναι και χρήσιμα. You can't go wrong με μυρωδικά από αυτά που βλέπεις και στην Υμηττό ή γενικά στο κλίμα μας: ματζουράνα, δεντρολίβανο, λεβάντα, ρίγανη, δυόσμος, μέντα, βασιλικός. Κάποια είναι πολυετή όπως η ματζουράνα και η λεβάντα και μάλιστα θα χρειαστεί να τα κρατάς σε τάξη για να μη κυριαρχήσουν στο παρτέρι, κάποια είναι ετήσια ή διετή στην εξαιρετική κωλοφαρδία όπως ο βασιλικός, αλλά όλα είναι το ίδιο εύκολα και ανθεκτικά.

Αν έχεις κάποια άκρη κόψε ένα κλαδί νυχτολούλουδο και άστο σε βάζο με νερό μέχρι να βγάλει ΠΟΛΛΕΣ ρίζες (θέλει κανα μήνα), μετά προσεκτικά μεταφύτευση στο χώμα κατά προτίμηση κοντά σε τοίχο για να μπορεί να σκαρφαλώνει αλλιώς βάλτου καμιά καλαμωτή. Είναι και γαμώ και επίσης θα χρειαστεί να το κρατάς σε τάξη για να μην κυριαρχήσει στον χώρο. Το ίδιο και το γιασεμί.

Λουλούδια οπτικά ωραία, μονοετή γενικά μπορείς να πας στο σούπερ μάρκετ και να διαλέξεις οποιοδήποτε φακελάκι φυτεύεται ψιλοτώρα (όλα τα φακελάκια λένε πότε τα φυτεύεις). Ο παππούς μου τα τελευταία χρόνια ανακάλυψε και βάζει παντού Τζινιά (ή Τζίνια ή Ζίνια), είναι πανεύκολα και έχεις για κάμποσους μήνες χρωματιστά πυκνα λουλούδια

https://www.mistikakipou.gr/zinies-ston-kipo/

που τραβάνε και πεταλουδες
Εικόνα
Αγρον ηγόραζε σου λέω...λες και τον έχω γεννήσει.
Τζάμπα το σεντόνι νήμα σου

Άμα σφίξουν τα πράγματα να έρθει κάποιος να βοηθήσει να μοιραζόμαστε τις ντομάτες
Δε μπορω

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14879
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 27 Μαρ 2020, 15:15

don't speak έγραψε:
27 Μαρ 2020, 14:17
Orion22 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:49
Βάλε επίσης βασιλικο/δενδρολιβανο/λεβάντα για να διώχνουν κουνούπια κ.α
Επίσης σημαντικό:
Απέφυγε βουκαμβίλιες και μια άλλη μλκια (θα το θυμηθω και θα σου πω) αν δεν θες να γεμίσεις με σφήκες.
Καλλιστήμονα;
Όχι, αυτά είναι δένδρα.

τις μπιγκόνιες εννοούσα, (βγάζουν μια ουσία στον κορμό και ο σφήκες μαζεύονται σύννεφα)

καθώς και ένα ακόμα το οποίο έχω μπλοκάρει τελείως στο μυαλό και δεν το θυμάμαι με τίποτα.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 27 Μαρ 2020, 15:19

Μπλου πες, αν δεν είχε πει κάποτε ο Παΐσιος ότι όταν θα έρθουν δύσκολες μέρες να φροντίσετε να έχετε ένα κομματάκι γης να καλλιεργήστε τα προς το ζειν, ούτε απέξω δεν θα περνούσες από νήματα κηπουρικής...

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 27 Μαρ 2020, 15:21

Για φυτά, η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω, είναι κάνε μια βόλτα στη γειτονιά και δες ποια ευδοκιμούν καλύτερα στην περιοχή που είσαι. Αλλιώς κάθε σεζόν θα αγοράζεις καινούρια.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14879
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 27 Μαρ 2020, 15:24

foscilis έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:11
Αν έχεις κάποια άκρη κόψε ένα κλαδί νυχτολούλουδο και άστο σε βάζο με νερό μέχρι να βγάλει ΠΟΛΛΕΣ ρίζες (θέλει κανα μήνα), μετά προσεκτικά μεταφύτευση στο χώμα κατά προτίμηση κοντά σε τοίχο για να μπορεί να σκαρφαλώνει αλλιώς βάλτου καμιά καλαμωτή. Είναι και γαμώ και επίσης θα χρειαστεί να το κρατάς σε τάξη για να μην κυριαρχήσει στον χώρο. Το ίδιο και το γιασεμί.
:smt023
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16966
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 27 Μαρ 2020, 15:28

Βαλε ρε κηπο να τρως κανα ζαρζαβατικο της προκοπης και ασε τα λουλουδια.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14879
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 27 Μαρ 2020, 15:28

Japetus έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:21
Για φυτά, η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω, είναι κάνε μια βόλτα στη γειτονιά και δες ποια ευδοκιμούν καλύτερα στην περιοχή που είσαι. Αλλιώς κάθε σεζόν θα αγοράζεις καινούρια.
Για πιο hardmode κάνει μια εδαφολογική και συμπληρώνει με τα κατάλληλα. :smt047
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 28 Μαρ 2020, 04:36

.
Αν θά βάλεις κανα δεντράκι μιά Ιτιά ειναι σαν μιά γυναίκα στον κήπο.....

Τη διαμορφώνεις κουρεύοντας τη οπως θές.....

Τό Σχοινόπρασο είναι πολύ καλό στήν κουζίνα :romance-hearteyes: .....καί μοιάζει μέ

ψηλο γκαζόν.....

Τα υπολοιπα αλλη μέρα.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11905
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 29 Μαρ 2020, 18:54

elchav έγραψε:
27 Μαρ 2020, 00:20
Quarantine Day 13 (?)

Έχω δουλέψει όσο γίνεται με WFH.
Έχω ανέβει όλα τα βουνά της Αττικής.
Έχω τρέξει όλη τη γειτονιά.

Ήρθε η ώρα του κήπου -ο οποίος ήταν σε οικτρή κατασταση-, χτες ξεχορταριάσα και ψιλομαζεψα, κι αύριο ξεκινάει η φύτευση λουλουδιών.

Προτείνετε και δώστε γενικά ιδέες

Δεκτά και τρολαρισματα αλλά μη γαμηθειτε τελείως
Τσέκαρε αυτό το κανάλι στο youtube.
https://www.youtube.com/channel/UCFP6iy ... a67oSuimgg

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 30 Μαρ 2020, 19:22

Καταρχήν να ξαναευχαριστησω τους προηγούμενους και να ευχαριστήσω αγι, φος, σκεπτικό και στέργιο για τις πληροφορίες.

Χτες και σήμερα βελαξα στο τσαπισμα και σήμερα θα αποφασίσω τι θα βάλω.

Αποφάσισα να πάρω και φρέσκο χώμα, δεν ξέρω αν είναι τσάμπα λεφτά ή μαλακία.
Orion22 έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:28
Για πιο hardmode κάνει μια εδαφολογική και συμπληρώνει με τα κατάλληλα. :smt047
Εδαφολογική παίζει και με XRD; Μη μου δίνεις νέο χόμπυ τώρα.... :003:


Επίσης, επειδή τα χέρια καλλιτέχνη που έχω έβγαλαν κάτι μαλακίες (ροζους ; ) τι βάζετε μύστες μου;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 30 Μαρ 2020, 20:14

Καλά έκανες και το εσκαψες, καλά έκανες και πήρες χώμα...
Μπορούσες και να εμπλουτίσεις το ήδη υπάρχον αλλά για αρχή καλά έκανες, πολύ πιο εύκολο με χώμα αν δεν είναι μεγάλος ο χώρος.
Αναλύσεις γίνονται σε ιδιωτικά εργαστήρια και - φτηνότερα - στα πεγεαλ, αλλά για ερασιτεχνική χρήση είναι μάλλον τζάμπα έξοδα. Άσε που κάθε καλλιέργεια θέλει τεστ για τα δικά της συστατικά. Αφού έβαλες έτοιμο χώμα είσαι εντάξει. Γενικά τα τεστ λένε α) για τα στοιχεία που περιέχει το έδαφος και αν λείπει κάποιο εφαρμόζεις το κατάλληλο λίπασμα, και β) την μηχανική σύσταση, αν είναι αμμωδες ή πηλωδες πχ, οπότε προσθέτεις ανάλογα αδρανή υλικά, σκέτη τύρφη ή άμμο ή άλλο χώμα για να το φέρεις εκεί που θέλεις.
Ότι φυτό αγοράσεις, τουλάχιστον διπλάσια από τη γλάστρα λακκούβα και γέμισμα με φρέσκο χώμα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Gardening

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 30 Μαρ 2020, 20:21

Japetus έγραψε:
27 Μαρ 2020, 15:19
Μπλου πες, αν δεν είχε πει κάποτε ο Παΐσιος ότι όταν θα έρθουν δύσκολες μέρες να φροντίσετε να έχετε ένα κομματάκι γης να καλλιεργήστε τα προς το ζειν, ούτε απέξω δεν θα περνούσες από νήματα κηπουρικής...
Έτσι είναι
Η απόφαση πάρθηκε, μένουν κάποιες αποδεικτικες φωτό για του λόγου το αληθές

Μετά...ελευθεροι να ξανακτισουμε την Πόλη:P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών