Βαψίματα....

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 17 Μάιος 2020, 20:45

Θελω να βαψω τα καγκελα του μπαλκονιου και επειδη με τα βαψιματα ειμαι ασχετος εχω μερικες ερωτησεις.

Τα ετριψα με 120αρι γυαλοχαρτο, ειναι ΟΚ;

Πηρα χρωμα (Κραφτ (Metal 3 in 1)) που δεν χρειαζεται ασταρι, μπαινει κατευθειαν σε σκουρια, αλλα δεν ηξερα οτι θελει αραιωμα με διαλυτικο πινελου (τι ειναι αυτο, ετσι το ζηταω; μηπως ειναι νεφτι; ), οποτε τωρα αντι να βαφω, μαλακιζομαι εδω :lol:

Πρεπει να τα ξανασκουπησω αυριο το πρωι πριν τα βαψω;

Σε κουπαστη με κουρμπα, μπαινει ρολακι;

Ισχυει οτι ξεκιναμε το βαψιμο απο την εξωτερικη πλευρα και κατω; (ετσι μου ειπαν).

Εαν δεν περασω 2 χερια οπως λεει το τενεκεδακι αλλα ενα θα υπαρχει προβλημα; 2 χερι δεν νομιζω οτι θα τα περασω με την καμμια.

Σκεφτηκα να παρω ενα ηλεκτρικο πιστολη βαφης για πιο γρηγορα αλλα φοβηθηκα οτι θα κανω πουτανα ολη την γειτονια.

Πολλα μπραβο απο μενα σε οσους βαφουν, ειδικα καγκελα, εκτος απο κουραστικο ειναι υπερβολικα βαρετο.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Μάιος 2020, 22:43

Nostalgia έγραψε:
17 Μάιος 2020, 20:45
Θελω να βαψω τα καγκελα του μπαλκονιου και επειδη με τα βαψιματα ειμαι ασχετος εχω μερικες ερωτησεις.

Τα ετριψα με 120αρι γυαλοχαρτο, ειναι ΟΚ;

Πηρα χρωμα (Κραφτ (Metal 3 in 1)) που δεν χρειαζεται ασταρι, μπαινει κατευθειαν σε σκουρια, αλλα δεν ηξερα οτι θελει αραιωμα με διαλυτικο πινελου (τι ειναι αυτο, ετσι το ζηταω; μηπως ειναι νεφτι; ), οποτε τωρα αντι να βαφω, μαλακιζομαι εδω :lol:

Πρεπει να τα ξανασκουπησω αυριο το πρωι πριν τα βαψω;

Σε κουπαστη με κουρμπα, μπαινει ρολακι;

Ισχυει οτι ξεκιναμε το βαψιμο απο την εξωτερικη πλευρα και κατω; (ετσι μου ειπαν).

Εαν δεν περασω 2 χερια οπως λεει το τενεκεδακι αλλα ενα θα υπαρχει προβλημα; 2 χερι δεν νομιζω οτι θα τα περασω με την καμμια.

Σκεφτηκα να παρω ενα ηλεκτρικο πιστολη βαφης για πιο γρηγορα αλλα φοβηθηκα οτι θα κανω πουτανα ολη την γειτονια.

Πολλα μπραβο απο μενα σε οσους βαφουν, ειδικα καγκελα, εκτος απο κουραστικο ειναι υπερβολικα βαρετο.
Μια χαρα ειναι αφου τα ετριψες αρκει να τα καθαρισες μετα για να φυγουν σκονες-σκουριες.
Στην ουσια το ιδιο ειναι ειτε νεφτι ειτε διαλυτικο πινελου.Βαλε οτι βρεις αρκει να μην το κανεις σα νερακι.
Γιατι να μην μπαινει ρολακι σε κουρμπαριστη κουπαστη;Απλα θα κανεις περισσοτερη ωρα ενω με το πινελο θα κανεις πιο γρηγορα.
Τα ρολά ειναι καλυτερα για ευθυγραμμα-επιπεδα καγκελα.
Αν τα καγκελα ειναι σε χαλια κατασταση καλα ειναι να περασεις και 2ο χερι.
Με το πιστολι θα γινουν ολα κωλος.Χειροκινητα θα γινει η δουλεια.
Απ'οσο καταλαβα τα καγκελα σου πρεπει να ειναι παλιακού στυλ με κουρμπες-λουλουδακια και χεσε μεσα.
Αυτα ειναι ψυχοβγαλτες στο βαψιμο.Δεν παλευονται.
Εγω στο πατρικο που ειχε και στον αυλογυρο και στις βεραντες,τα ξηλωσα με την πρωτη ευκαιρια με αλουμινιου που δεν θελουν βαψιμο.
Εμειναν μονο στην πισω βεραντα και πλησιαζει ο καιρος για βαψιμο.Θα το καθυστερησω οσο παει μπας και τα αλλαξω και αυτα να ησυχασει το κεφαλι μου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 17 Μάιος 2020, 22:47

οχι ακριβως
αλλλο το νεφτι ,αλλο το διαλυτικο πινελου ,αλλο το white spirit.
καλα ειναι να ακολουθεις τις οδηγιες του προιοντος.

υποτιθεται οτι αρχιζεις με συρματοβουρτσα να φυγουν τα χοντρα , μετα συνεχιζεις το τριψιμο με σμυριδοπανο ,ξεσκονιζεις ,περνας με καποιο διαλυτικο αφηνεις να στεγνωσει και αρχιζεις να βαφεις (αλλα θα προτειναι οχι αυτες τις ημερες με τετοιες θερμοκρασιες)

Εγω να δεις που εχω κατι κωλοκαγκελα στρογγυλα και δεν μπορω να τα φτασω...
εγω χρησιμοποιω σασι κοατ για ασταρι και μετα το χρωμα.
Ποσα μετρα ειναι ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος perseus την 17 Μάιος 2020, 23:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Μάιος 2020, 23:04

Κι εγώ νόμιζα θα μιλάγαμε για μακιγιαζ :-?
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Μάιος 2020, 23:07

perseus έγραψε:
17 Μάιος 2020, 22:47
οχι ακριβως
αλλλο το νεφτι ,αλλο το διαλυτικο πινελου ,αλλο το white spirit.
καλα ειναι να ακολουθεις τις οδηγιες του προιοντος.

υποτιθεται οτι αρχιζεις με συρματοβουρτσα να φυγουν τα χοντρα , μετα συνεχιζεις το τριψιμο με σμυριδοπανο ,ξεσκονιζεις ,περνας με καποιο διαλυτικο αφηνεις να στεγνωσει και αρχιζεις να βαφεις (αλλα θα προτειναι οχι αυτες τις ημερες με τετοιες θερμοκρασιες)

Εγω να δεις που εχω κατι κωλοκαγκελα στρογγυλα και δεν μπορω να τα φτασω...
Μια χαρα ειναι.Δε θα βαψει κανενα stealth αεροπλανο να τηρησει επακριβως τις οδηγιες.
Αυτο που πρεπει να προσεξει ειναι να μην το αραιωσει πολυ.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Μάιος 2020, 23:08

Naida έγραψε:
17 Μάιος 2020, 23:04
Κι εγώ νόμιζα θα μιλάγαμε για μακιγιαζ :-?
Μικρη σημασια εχει.Αφου κι εδω κατι θα βρεις να πεις.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Μάιος 2020, 23:13

stergiosbik έγραψε:
17 Μάιος 2020, 23:08
Naida έγραψε:
17 Μάιος 2020, 23:04
Κι εγώ νόμιζα θα μιλάγαμε για μακιγιαζ :-?
Μικρη σημασια εχει.Αφου κι εδω κατι θα βρεις να πεις.
Φυσικά και θα πω. Paint it black.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 18 Μάιος 2020, 17:47

Εικόνα

Πριν.



Εικόνα


Κοψιματα


Εικόνα

Εικόνα


Τελικο αποτελεσμα.

Σαν καγκελα δεν εχουν ιδιαιτερο σχεδιο, απλα για εναν ασχετο ολα φαινονται βουνο. Χρησιμοποιησα μικρο πινελο για τα κοψιματα και μετα ρολακι (σαν αυτο που βαφεις τοιχους) για τα υπολοιπα, την κουπαστη την εκανα με ενα αλλο ρολακι με τριχα, απλωνε πολυ καλυτερα, αλλα εκανα πουτανα το συμπαν. Χαλασα ενα δοχειο διαλυτικο να καθαριζω. Λοιπον η εμπειρια μου, λογω ζεστης το χρωμα που ειχα στο μικρο σκαφακι επηζε γρηγορα, θελουν καλο τριψιμο για να εχεις καλο αποτελεσμα. Το ασταρι ποου δεν εβαλα βοηθαει στο να στρωνει καλα η μπογια λενε, αλλα επισης βοηθαει στο να μην ξεχνας σημεια, πρασιινο πανω σε πρασινο εστω και σε διαφορετικη αποχρωση δεν εβλεπα τι εβαφα. μου εχουν φυγει μερικα σημεια οπου θα περασω οταν το σουκου οταν ξεκινησω τα δυο αλλα μπαλκονια.

Πως γαμωπλενετε το ρολο/πινελο, μου βγηκε η παναγια και εκανα τον νεροχυτη πουτανα, ετριβα με διαλυτικο ποση ωρα να διωξω τις μπογιες απο τον νεροχυτη.

Υ.Γ: Οι φωτογραφιες κλεβουν, το αποτελεσμα δεν ειναι τοσο καλο οσο φαινεται, αλλα δεν με νοιαζει, απο πριν καλυτερα ειναι.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 18 Μάιος 2020, 17:51

στο πα οτι εχει ζεστη,περνα τα εμφανη και ενα δευτερο ,πινελα μην καθαριζεις παρε καινουργια ,δεν εισαι μαστορας .
πιο ακριβο ειναι το διαλυτικο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Μάιος 2020, 18:30

ωραία βγήκαν ρε
ντάξει κάγκελα είναι, μην πεθάνεις κιόλας για τις λεπτομέρειες. Το βασικό είναι να έχουν πάνω ένα χέρι φρέσκια μπογιά για να μη σκουριάσουν.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4931
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Μάιος 2020, 18:49

Nostalgia έγραψε:
18 Μάιος 2020, 17:47
Εικόνα
Πριν.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
οταν στεγνωσουν μη ξεχασεις να ξαναβαλεις τη σημαια με τον πρασινο ηλιο του Πασοκ

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 18 Μάιος 2020, 19:43

Μολις τελειωσω με τα καγκελα θα βαψω τα πεζουλια του μπαλκονιου, γιαυτο εγιναν ολα, διοτι απο ασπρα εχουν γινει μαυρα. Οποτε ειπα αφου θα γινει ας κανω και τα καγκελα να τελειωνω. Πινελα θα αγορασω παλι καινουρια, δεν αξιζει η ταλαιπωρια που περασα να τα πλυνω. Συνεχεια το σουκου που θα εχει δροσισει και λιγο.

Σημαια ΠΑΣΟΚ δεν εχω. :D
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Μάιος 2020, 10:32

Nostalgia έγραψε:
18 Μάιος 2020, 17:47


Πως γαμωπλενετε το ρολο/πινελο, μου βγηκε η παναγια και εκανα τον νεροχυτη πουτανα, ετριβα με διαλυτικο ποση ωρα να διωξω τις μπογιες απο τον νεροχυτη.
το διαλυτικο για να το πλυνεις κοστιζει περισσοτερο απο το πινελο. πεταμα.

αν προκειται να δουλεψεις την επομενη μερα, ριχτου πανω λιγο διαλυτικο και τυλιξε το σφιχτα σε μια σακουλα ναυλον. θα ειναι μαχιμο για καναδυο μερες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 19 Μάιος 2020, 10:34

Να τα βαψεις λαδομπογια

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4310
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Βαψίματα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Ιουν 2020, 22:02

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Επειδή από Σεπτέμβρη με βλέπω να βάφω κάγκελα και κουφώματα, δηλαδή μέταλλο και ξύλο... Γωνιακός τροχός με προσαρμοσμένο γυαλόχαρτο πάνω είναι καλή λύση για το τρίψιμο; Τόσο για ξύλινες κουπαστές, δοκάρια και κουφώματα όσο και για σιδερένια κάγκελα; Και καλά για το σίδερο. Για το ξύλο, μήπως θα είναι ρίσκο να κάνω ζημιά;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών