DIY όνειρα

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30983
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 31 Μάιος 2020, 13:52

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 10:29
Ενημερωτικά... Αυτόν τον ενισχυτή πήρα

Εικόνα

8 ευρώ κόστισε. Έχει είσοδο 3.5mm jack και bleutooth! Καλή ισχύ, ανάλογα την τροφοδοσία που θα δώσεις και τα ηχεία που θα βάλεις. Για ηχεία, έχω 2 sony των 35w rms, 4 ohm. Ενώ για τροφοδοσία έχω κάποιους παλιούς φορτιστές από λάπτοπ.
τα ηλεκτρονικά φαίνονται σωστά, αλλά το κουτί θα το φτιάξεις με χαρτόνι? τι σημαίνει χαρτόνι 5 φύλλων?
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30983
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 31 Μάιος 2020, 13:55

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 13:50
Όχι ρε κρίμα είναι, χαρτόνι, θα κάνεις που θα κάνεις τόση δουλειά τουλάχιστον φτιάξε κάτι να μείνει. Για τόσο μικρό πρότζεκτ όλα κι όλα τα εργαλεία που χρειάζεσαι τα αγοράζεις με κάποιο διψήφιο νούμερο.
μπορεί και με ένα έτοιμο ξυλινο κουτί

https://www.skroutz.gr/c/3542/epifaneie ... outia.html
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4568
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 13:56

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 13:50
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 02:02
kongrosian έγραψε:
30 Μάιος 2020, 15:13
Αυτές τις μέρες κοίταζα κάτι βίντεο με diy boomboxes.

Θέλω να κάνω κάτι τέτοιο

Εικόνα

Έχω ηχεία και διάφορα υλικά για αρχή. Παράγγειλα ενισχυτή από το ebay.
Με προβληματίζει λίγο το τι κόλλα πρέπει να πάρω, για ξύλο, για χοντρό χαρτόνι και για δερματίνη. Υπάρχει κάποια κόλλα για όλα αυτά μαζί;
Οκ λοιπόν. Λέω να κάνω την πρώτη προσπάθεια με χαρτόνι 5 φύλλων και δερματίνη. Μου λείπουν ακόμα πολλά εργαλεία για να δουλέψω το ξύλο.
Όχι ρε κρίμα είναι, χαρτόνι, θα κάνεις που θα κάνεις τόση δουλειά τουλάχιστον φτιάξε κάτι να μείνει. Για τόσο μικρό πρότζεκτ όλα κι όλα τα εργαλεία που χρειάζεσαι τα αγοράζεις με κάποιο διψήφιο νούμερο.
Το χαρτόνι υπάρχει τρόπος εμποτίζοντάς το με κόλλα να το κάνεις σαν ξύλο ανθεκτικό. Πέρα από αυτό, στην περίπτωση του ξύλου χρειάζομαι πολλά εργαλεία, πολλά από τα οποία δεν τα βρίσκω καν. Π.χ. χειροκίνητη ξύστρα να στρογγυλεύω γωνίες και διάφορα άλλα. Κοίταζα κάτι diy βίντεο και απογοητεύτηκα. Αυτοί έχουν τα πάντα.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4568
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 13:58

dna replication έγραψε:
31 Μάιος 2020, 13:52
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 10:29
Ενημερωτικά... Αυτόν τον ενισχυτή πήρα

Εικόνα

8 ευρώ κόστισε. Έχει είσοδο 3.5mm jack και bleutooth! Καλή ισχύ, ανάλογα την τροφοδοσία που θα δώσεις και τα ηχεία που θα βάλεις. Για ηχεία, έχω 2 sony των 35w rms, 4 ohm. Ενώ για τροφοδοσία έχω κάποιους παλιούς φορτιστές από λάπτοπ.
τα ηλεκτρονικά φαίνονται σωστά, αλλά το κουτί θα το φτιάξεις με χαρτόνι? τι σημαίνει χαρτόνι 5 φύλλων?
Χαρτόνι συσκευασίας χοντρό. Θα κολλήσω 2-3 το ένα πάνω στο άλλο και θα γίνει σκληρό σαν ξύλο.


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10251
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 14:29

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 13:56
Το χαρτόνι υπάρχει τρόπος εμποτίζοντάς το με κόλλα να το κάνεις σαν ξύλο ανθεκτικό. Πέρα από αυτό, στην περίπτωση του ξύλου χρειάζομαι πολλά εργαλεία, πολλά από τα οποία δεν τα βρίσκω καν. Π.χ. χειροκίνητη ξύστρα να στρογγυλεύω γωνίες και διάφορα άλλα. Κοίταζα κάτι diy βίντεο και απογοητεύτηκα. Αυτοί έχουν τα πάντα.
Ρε συ, επειδή έχει ο άλλος πιεστικό νερού και πνευματικό γυαλιστικό αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να πλύνεις ένα αυτοκίνητο με κουβά και σφουγγάρι. Ξύστρα για να στρογγυλεύεις γωνίες ... έλεος. Την έχω αυτή την ξύστρα, γιατί είμαι μαλάκας, με ένα γυαλόχαρτο ή μια λίμα κάνεις την ίδια δουλειά και καλύτερα.

Χρειάζεσαι το φτηνότερο jigsaw του πλανήτη, πήγαινε στο λιντλ ή στο πράκτικερ και βρεστο. Χρειάζεσαι ένα δράπανο, δε μπορεί κάπου θα έχετε ένα στο σπίτι, ή δανείσου του γείτονα στην τελική. Χρειάζεσαι ένα μικρό πριόνι, ένα πλαστικό mitre box για να κόβεις ίσια και 45 μοίρες, μπόλικο γυαλόχαρτο, μια λίμα μπάσταρντ στρογγυλή απ'τη μία και ίσια απ'την άλλη πλευρά, και καναδυό clamps πώς διάλο τα λένε στα ελληνικά. Όλα τα πιό φτηνά ψάξε και βρες, δε θα φτιάξεις τραπεζαρία, ένα κουτί με τρύπες θα φτιάξεις.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4568
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 14:39

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:29
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 13:56
Το χαρτόνι υπάρχει τρόπος εμποτίζοντάς το με κόλλα να το κάνεις σαν ξύλο ανθεκτικό. Πέρα από αυτό, στην περίπτωση του ξύλου χρειάζομαι πολλά εργαλεία, πολλά από τα οποία δεν τα βρίσκω καν. Π.χ. χειροκίνητη ξύστρα να στρογγυλεύω γωνίες και διάφορα άλλα. Κοίταζα κάτι diy βίντεο και απογοητεύτηκα. Αυτοί έχουν τα πάντα.
Ρε συ, επειδή έχει ο άλλος πιεστικό νερού και πνευματικό γυαλιστικό αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να πλύνεις ένα αυτοκίνητο με κουβά και σφουγγάρι. Ξύστρα για να στρογγυλεύεις γωνίες ... έλεος. Την έχω αυτή την ξύστρα, γιατί είμαι μαλάκας, με ένα γυαλόχαρτο ή μια λίμα κάνεις την ίδια δουλειά και καλύτερα.

Χρειάζεσαι το φτηνότερο jigsaw του πλανήτη, πήγαινε στο άλντι ή στο πράκτικερ και βρεστο. Χρειάζεσαι ένα δράπανο, δε μπορεί κάπου θα έχετε ένα στο σπίτι, ή δανείσου του γείτονα στην τελική. Χρειάζεσαι ένα μικρό πριόνι, ένα πλαστικό mitre box για να κόβεις ίσια και 45 μοίρες, μπόλικο γυαλόχαρτο, μια λίμα μπάσταρντ στρογγυλή απ'τη μία και ίσια απ'την άλλη πλευρά, και καναδυό clamps πώς διάλο τα λένε στα ελληνικά. Όλα τα πιό φτηνά ψάξε και βρες, δε θα φτιάξεις τραπεζαρία, ένα κουτί με τρύπες θα φτιάξεις.
Mitre box; Τι είπες τώρα; Υπάρχει τέτοιο πράγμα;
Τα υπόλοιπα τα ξέρω πάνω κάτω. Το θέμα είναι που τα βρίσκω. Που να τραβιέμαι σε πράκτικερ κλπ, είναι μακριά.
Για την ώρα έχω χαθεί στο google και σε e-shops.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10251
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 14:46

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:39
Mitre box; Τι είπες τώρα; Υπάρχει τέτοιο πράγμα;
Τα υπόλοιπα τα ξέρω πάνω κάτω. Το θέμα είναι που τα βρίσκω. Που να τραβιέμαι σε πράκτικερ κλπ, είναι μακριά.
Για την ώρα έχω χαθεί στο google και σε e-shops.
Οι μισοί άνθρωποι έχουν πρόβλημα να πληρώσουν στο ίντερνετ και ψωνίζουν μόνο από μαγαζιά, οι άλλοι μισοί έχουν πρόβλημα να σηκωθούν απ'τον καναπέ και να πάνε στο μαγαζί και ψωνίζουν μόνο απ'το ίντερνετ. Νόμιζα ότι είσαι απ'τους πρώτους, τελικά είσαι απ'τους δεύτερους :lol:
Πιό φτηνά θα βρεις online παρά στο πράκτικερ.

mitre box
Εικόνα

αν δώσεις πάνω από 10 ευρώ έχεις κάνει μαλακία. Αν δε βαριέσαι το φτιάχνεις και μόνος σου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4568
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 14:58

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:46
kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:39
Mitre box; Τι είπες τώρα; Υπάρχει τέτοιο πράγμα;
Τα υπόλοιπα τα ξέρω πάνω κάτω. Το θέμα είναι που τα βρίσκω. Που να τραβιέμαι σε πράκτικερ κλπ, είναι μακριά.
Για την ώρα έχω χαθεί στο google και σε e-shops.
Οι μισοί άνθρωποι έχουν πρόβλημα να πληρώσουν στο ίντερνετ και ψωνίζουν μόνο από μαγαζιά, οι άλλοι μισοί έχουν πρόβλημα να σηκωθούν απ'τον καναπέ και να πάνε στο μαγαζί και ψωνίζουν μόνο απ'το ίντερνετ. Νόμιζα ότι είσαι απ'τους πρώτους, τελικά είσαι απ'τους δεύτερους :lol:
Πιό φτηνά θα βρεις online παρά στο πράκτικερ.

mitre box
Εικόνα

αν δώσεις πάνω από 10 ευρώ έχεις κάνει μαλακία. Αν δε βαριέσαι το φτιάχνεις και μόνος σου.
Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω σε ένα σοβαρό μαγαζί να τα πάρω όλα μαζί και να τα δω από κοντά πριν τα πάρω. Αλλά μένω επαρχία, όπου και δεν βρίσκεις τίποτα και επίσης είναι πανάκριβα (ε, εντάξει με πιάνει λίγο το κλασσικό σύνδρομο "ναι αλλά στο ίντερνετ το είδα 5 ευρώ φθηνότερο")

Και δεν μου λες κάτι σχετικό. Εκείνα τα ρυθμιζόμενα ποτηροτρύπανα κάνουν δουλειά ή θα έχω κάνα ατύχημα;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30983
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 31 Μάιος 2020, 15:17

mitre box = φαλτσοκούτι

τα ποτηροτρύπανα τα φθηνά κάνουν μια χαρά δουλειά και είναι πιο σταθερά για αρχάριο από αυτό το ρυθμιζόμενο που δείχνεις
τι διάμτρο έχει το ηχείο σου? αν δε φτάνουν θα πρέπει να ανοίξεις την τρύπα με σέγα ηλεκτρική η πριονάκι χειροτεχνίας

Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30983
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 31 Μάιος 2020, 15:29

τέλειο κυκλικό κόψιμο με σέγα χειρός

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30983
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 31 Μάιος 2020, 15:42

ακόμα και με 2 καρφιά και υπομονή γινεται :D

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4568
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 31 Μάιος 2020, 15:43

dna replication έγραψε:
31 Μάιος 2020, 15:17
mitre box = φαλτσοκούτι

τα ποτηροτρύπανα τα φθηνά κάνουν μια χαρά δουλειά και είναι πιο σταθερά για αρχάριο από αυτό το ρυθμιζόμενο που δείχνεις
τι διάμτρο έχει το ηχείο σου? αν δε φτάνουν θα πρέπει να ανοίξεις την τρύπα με σέγα ηλεκτρική η πριονάκι χειροτεχνίας
Η διάμετρος είναι 12cm ή λίγο παραπάνω. Αλλά θα εξαρτηθεί από το πως θα βάλω το ηχείο (Απ' έξω χωνευτό ή από μέσα στερεωμένο). Μπέρδεμα. Για την ώρα δεν κάνω τίποτα. Περιμένω να έρθει ο ενισχυτής και να δοκιμάσω αν όλα τα ηλεκτρικά δουλεύουν οκ.

Πάντως αν το έκανα με χαρτόνι και το έντυνα με δερματίνη όπως σκέφτομαι, μια χαρά θα γινόταν. Μια μαύρη γύρω-γύρω και μια μπέζ στην πρόσοψη. Ρετρό κι έτσι.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10251
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 16:16

ρε συ αμάν :lol:
φτιάξε ένα κύκλο με διαβήτη και κόφτον προσεκτικά με τη σέγα σου, ελάχιστα μέσα απ'τη γραμμή. Σιγά σιγά και προσεκτικά. Μετά ό,τι περισσεύει φάτο με μια λίμα. Αφού έτσι κι αλλιώς θα μπει το ηχείο και δε θα φαίνεται.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10251
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Μάιος 2020, 16:22

kongrosian έγραψε:
31 Μάιος 2020, 14:58
Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω σε ένα σοβαρό μαγαζί να τα πάρω όλα μαζί και να τα δω από κοντά πριν τα πάρω. Αλλά μένω επαρχία, όπου και δεν βρίσκεις τίποτα και επίσης είναι πανάκριβα (ε, εντάξει με πιάνει λίγο το κλασσικό σύνδρομο "ναι αλλά στο ίντερνετ το είδα 5 ευρώ φθηνότερο")

Και δεν μου λες κάτι σχετικό. Εκείνα τα ρυθμιζόμενα ποτηροτρύπανα κάνουν δουλειά ή θα έχω κάνα ατύχημα;

Εικόνα
Ε παρήγγειλε απ'το ίντερνετ, αυτό σου λέω.
Αυτό το μαχαιράκι δεν το είχα ποτέ, δεν ξέρω. Υπάρχουν 500 τρόποι να ανοίξεις μία τρύπα.
Να πάρεις ειδικό εργαλείο για τρύπες, όταν θα έχεις να ανοίξεις 50 τρύπες. Τώρα για 1-2 που θες εσύ κρίμα είναι να φας ό,τι μπάτζετ έχεις στη μαλακία, πάρε πρώτα τα βασικά να κάνεις τη δουλειά σου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: DIY όνειρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 31 Μάιος 2020, 16:31

Το ηχείο,αν δεν κάνω λάθος,έχει ικανή πατούρα για να καλύψει την όποια ατέλεια.
Και με μιά σέγα χειρός (σαν αυτές που κάναμε ξυλοκοπτική στο δημοτικό) μιά χαρά δουλειά θα γίνει σε κόντρα πλακέ πχ 8 mm.
Mην βάλεις χαρτόνι,πάλεψέ το για κάτι ένα κλικ καλύτερο.Πάρε hardboard πχ.Και με κοπίδι το φέρνεις.
Οκ κι εγώ τρελαίνομαι με τα εργαστήρια που βλέπω στο youtube των 15k euro,αλλά στην πραγματικότητα αυτά που παλεύουμε-παρουσιάζουμε εδώ μιά χαρά μπορούν να γίνουν σε εργαστήρια των 100 euro.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών