Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 24 Ιούλ 2018, 10:13

enterprise-psi έγραψε:
24 Ιούλ 2018, 07:59


Υπερκουλτουριάρης άνοιξε νήμα άμεσα για Ατμιστες :D
Ήταν δίκαιο έγινε πράξη.
Το δικο μου σετάκι, Vaporesso Armour Pro και Siren 2 version 4.5 ml΄Εικόνα κομψό και κυριλάτο. Full ανοιχτό airflow αντισταση γυρω στα 1.3 Ω, handmade, 25mm στρίψιμο με Kanthal A1 26αρι.
Tο υγρό που παίζω τώρα,πάντα diy, είναι το Light Tobacco της Βελγικής Tobacco Bastards,με 10% ανάμειξη,ψιλοπαπαριά. Ευτυχώς ωριμάζουν δυο γλυκά της Chefs Flavours το Custurd Cream και το mexican fried ice cream, που δυστυχώς θέλουν αναμονή για να δέσουν, όπως όλες οι γλυκες γεύσεις. Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση, να την γράψει, γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα ψαγμένος.
Βασεις Pink Mule, νικοτίνη της after 8. Γενικά παίζω σε χαμηλά επίπεδα νικοτίνης, ίσα για να δέσει το μείγμα, 2 με 2.5 ml.

Στο θέμα ηλεκτρονικό, η Θεσσαλονίκη είναι τυχερή, γιατί το e-smokers της Μητροπόλεως είναι από τα πληρέστερα μαγαζιά της Ευρώπης. Λίγο πιο πέρα, στην Παύλου Μελά, άπαιχτοι σε τιμές(2Ευρ'ω το booster!) και με απίστευτη εξυπηρέτηση,αλλά πιο οριακά προιόντα(Natura μπλιαχ και Flavourart) είναι το Fast Vape.
To άτμισμα είναι το πιο Geek High Teck πάθος του 21ου αιώνα, με μια τεχνολογία που τρέχει μήνα και τον μήνα. Κάποιοι παίρνουν κάτι απλό(αυτό έχει πολλά περιθώρια απότυχίας), μπας και κόψουν το τσιγάρο, άλλοι μπάινουν σε trip εμμονής και κυκλοφορούν με 5 3μπάταρα και δεκα ατμοποιητές πάνω τους. Είμαι στην πολύ μέση λύση, κάτι decent, χωρίς ακραίο κόλλημα. Πάντως αν μπεις στην αναζήτηση γίνεται πολύ ακριβό χόμπυ. Από άποψη υγείας,στην καλύτερη μάλλον είναι εντελώς αθώο, στην χειρότερη ανεπαίσθητα επιβλαβες, κάτι τις λιγότερο από το 1.5 πακέτο Λάβδα Ευκάλυπτος που τρώω την ημέρα+ το ένα πακέτο Dentine(βίτσια έ;)
Σαν επιχειρηματική κίνηση τέλος, είναι άριστη, τα περιθώρια κέρδους τεράστια και η φορολογία παρακάμπτεται εύκολα :D Θέλει όμως φράγκα, αν είναι να ανοίξεις τρύπα, με 5 mod και 10 υγρά, άστο. Αν ήμουν φορτωμένος κάτι τέτοια θα άνοιγα. Όποιος από εσάς είναι,ας επενδύσει πάνω μου :003:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Ιούλ 2018, 10:18

Εγώ έχω ένα έτοιμο , της νομπάκο APYRON, με ατμοποιητη cupa και κάνω golden margy regular με νικοτίνη 12mg/ml

ολο θέλω να ασχοληθώ με DYI και ολο βαριέμαι :D
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 24 Ιούλ 2018, 10:27

Μακριά από Nobacco. Άθλια προιόντα σε ακραία υψηλή τιμή.
Το Diy πραγματικά δεν είναι τίποτα. Πάρε βάσεις,νικοτίνη και ένα άρωμα που γουστάρεις και θα σου εξηγήσω την διαδικασία.
Επίσης πάρε ενα καλό mod,όχι απαραίτητα ακριβό*,και αξιοπρεπές άτμο**, θα ρίξεις την νικοτίνη γιατί θα λαμβανεις πιο πλουσια γεύση και θα μηδενίσεις σχεδόν το κόστος.

*https://www.skroutz.gr/s/13223631/Vapor ... g-80W.html
**https://www.skroutz.gr/s/9011293/Aspire ... i-2ml.html ή καλύτερα http://www.powervape.gr/product/doggyst ... ta-by-sxk/ αν είναι να πας σε επισκευασιμο

mec

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 24 Ιούλ 2018, 11:02

Και τι αίσθηση δίνει όλο αυτό, παιδιά; Μοιάζει με το κλασικό τσιγάρο κάπως ή είναι τελείως διαφορετικό πράγμα;

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Ιούλ 2018, 11:05

Κοίταξε να δεις, δεν μοιάζει με το κλασικό τσιγάρο, μιας και ούτε μυρίζεις , και εξαφανίζεται το λαχάνιασμα, και αρχίζεις και μυρίζεις και γεύεσαι καλύτερα, και παίρνεις και την νικοτίνη σου.

Στην αρχή η αίσθηση είναι περίεργη, και μπορεί να ενοχλήσει ο υδρατμός τον φάρυγγα, αλλά μετά , εμένα τουλάχιστον μου αρέσει περισσότερο.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 24 Ιούλ 2018, 15:47

mec_ έγραψε:
24 Ιούλ 2018, 11:02
Και τι αίσθηση δίνει όλο αυτό, παιδιά; Μοιάζει με το κλασικό τσιγάρο κάπως ή είναι τελείως διαφορετικό πράγμα;
Όχι. Παραπέμπει στο κάπνισμα ναργιλε και ίσως και την χομπίστικη ενασχόληση της πίπας. Ως γεύση, άπτεται της γαστρονομίας, συνίσταται δηλαδή και για βουλιμικούς,αλλά δεν έχει καμιά σχέση με του τσιγάρου.
Γενικά είναι απολαυστικό, αν έχεις αξιοπρεπές μηχάνημα και διάθεση να ασχοληθείς, το γουστάρεις περισσότερο από το κάπνισμα. Απλά πολλοί απογοητεύονται, γιατί κάνουν μια πολύ φθηνή πρώτη αγορά ή τους φαίνεται περίπλοκο.
Βήχας,λαχάνιασμα κ.λ.π, δεν παίζουν, όλη μέρα πιπίλα να το κάνεις, δεν πρόκειται να νιώσεις κάποια δυσφορία.

mec

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 24 Ιούλ 2018, 16:05

Είναι καλό σαν μεταβατικό στάδιο για κόψιμο του κλασικού καπνίσματος ή είναι εξίσου δυνατή εξάρτηση;

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 24 Ιούλ 2018, 16:27

mec_ έγραψε:
24 Ιούλ 2018, 16:05
Είναι καλό σαν μεταβατικό στάδιο για κόψιμο του κλασικού καπνίσματος ή είναι εξίσου δυνατή εξάρτηση;
Και τα δύο. Εξάρτηση είναι,όχι σωματική, αλλά βασικά ψυχική, αφού οι περισσότεροι μετά από ένα διάστημα ατμίζουν χωρίς καθόλου νικοτίνη( η οποία παρεμπιπτόντως ΔΕΝ σκοτώνει,αλλά εθίζει), όμως εφόσον δεν έχει κάποια σοβαρή βιολογική επίδραση, λες ΟΚ.
Αν θες απλά να κοψεις το κάπνισμα, ναι θα το κάνεις πολύ ευκολα και μετά θα παρατήσεις το ηλεκτρονικο. Αν γουστάρεις το κάπνισμα και θες να το αντικαταστήσεις με κάτι χωρίς ενοχές πάλι προτείνεται.
Η πιο θετική χώρα στο ηλεκτρονικο συντονισμένα ως κράτος, είναι η Αγγλία. Επίσημα το μελέτησε για μια δεκαετία με ανεξάρτητους επιστήμονες, βγάλανε το πόρισμα πως είναι τουλάχιστον 95-97 % λιγότερο βλαβερό από το συμβατικό(κλαίν μαιν δηλαδή) και από εκεί και πέρα άρχισε να το συνταγογραφεί το ΕΣΥ, να προτρεπουν κρατικές διαφημίσεις τους καπνιστες να γίνουν ατμιστές,μέχρι και με τον Καμερον τον ίδιο τότε, να κάνει σύσταση κ.λ.π. Μετά ακολούθησαν οι ΗΠΑ και τώρα τελευταία η Ρωσία. Στην Ελλάδα δυστυχώς το κράτος είναι ακόμα εχθρικό,αλλά ο κόσμος το αγκάλιασε. Μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα από τις πρώτες θέσεις στον κόσμο σε καπνιστες, πήγε στην μέση μέσα σε λίγα χρόνια και αυτό εξαιτίας του ηλεκτρονικού.

mec

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 24 Ιούλ 2018, 17:09

Ευχαριστώ, παίδες, για τις απαντήσεις. Απλή περιέργεια ηταν. Δεν είμαι πια καπνιστής, το έκοψα προ 15ετίας και δεν σκοπεύω να γίνω ούτε ατμιστής από φόβο εξάρτησης.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9792
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Ιούλ 2018, 17:13

Eίμαι παλιός, κλείνω καμμιά δεκαετία (;), δε θυμάμαι ακριβώς

Έμαθα σε kayfun, κάποτε σου έστριβα αντίσταση σε όσο έκανε ο Γιώργος στο Γαλάτσι να σου στρίψει μια πίτα με γύρο :lol:
Παράγγελνα γιαπωνέζικα βαμβάκια, νικοτίνη από καλιφόρνια, κάνθαλ από Σουηδια, τσιμπίδες, ταχυφορτιστές, βολτόμετρα, βασικά είχα ολόκληρη βαλίτσα με σύνεργα. Και φυσικά υγρά από Ελλάδα πάντα. Από μοντ μόνο για αυθεντικά νέμεσις έχω δώσει κανά πεντακοσάρικο, να ενισχύσουμε και την οικονομία λίγο. Ακόμα τα έχω.

Μετά τα βαρέθηκα όλα κάποια στιγμή και βρήκα ένα μαγαζί εδώ κοντά, πετάγομαι μια φορά το μήνα και παίρνω κυριολεκτικά ό,τι έχει εκείνη τη στιγμή. Από συσκευές ρωτάω τι έχει σε μικρό μέγεθος, παίρνω δύο, πετάω τις οδηγίες, το ρυθμίζω στα 10W και δεν το ξαναπειράζω ποτέ. Συνήθως τα 2 μου κρατάνε κανά χρόνο, μετά τα πετάω και παίρνω ό,τι έχει βγει καινούργιο σε μικρό. Από ατμοποιητές έχω βρει το ίσο μου με τους ναυτίλους χρόνια τώρα, στα 1.8Ω. Από ζουμιά κυριολεκτικά ό,τι μου γυαλίσει εκείνη τη στιγμή. Όταν έρχομαι Ελλάδα πετάγομαι στο Replacesmoke στο Ν.Ηράκλειο και στοκάρω μπεμπέκα, κουλουράκια κανέλας και λεμονάδα :D

Από κάπνισμα μπορεί να κάνω καμμιά τράκα απ'τη γυναίκα μου, αργά το βράδυ, άμα πίνω κλπ. Πολύ σπάνια, 2-3 το μήνα. Πριν κανα μήνα έμεινα παράλληλα από ζουμιά και μπαταρίες στη δουλειά, μου την έδωσε και πήγα και πήρα πακέτο, πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια. Έκανα 2 απανωτά και κόντεψα να ξεράσω, το πέταξα σ'ένα συρτάρι κι ακόμα εκεί είναι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

nemo
Δημοσιεύσεις: 7081
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 24 Ιούλ 2018, 17:15

Δεν γράψατε για τις παρενέργειες, για να δω:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 24 Ιούλ 2018, 17:22

μοναδικές παρενέργειες μετά απο ~3 χρόνια ηλεκτρονικό = περισσεύουν κάνα 30 ευρώ το μηνα :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9792
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Ιούλ 2018, 17:25

mec_ έγραψε:
24 Ιούλ 2018, 11:02
Και τι αίσθηση δίνει όλο αυτό, παιδιά; Μοιάζει με το κλασικό τσιγάρο κάπως ή είναι τελείως διαφορετικό πράγμα;
Όχι, είναι άλλο πράμα, σα να πηγαίνεις απο αυτοκίνητο σε μοτοσυκλέτα. 90% των καπνιστών δε γουστάρουν.
Τελευταία φορά που κάπνισα ναργιλέ μήλο σε έναν Λιβανέζο μου φάνηκε πολύ παρόμοιο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

nemo
Δημοσιεύσεις: 7081
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 24 Ιούλ 2018, 17:25

enterprise-psi έγραψε:
24 Ιούλ 2018, 17:22
μοναδικές παρενέργειες μετά απο ~3 χρόνια ηλεκτρονικό = περισσεύουν κάνα 30 ευρώ το μηνα :lol:
ε άφησε και κανένα άλλον να τα πει μη βιάζεσαι

α)κτυπάει τα αγγεία
β) αλλος;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9792
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Mod / Ατμοποιητές / Βάσεις / Υγρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Ιούλ 2018, 17:26

ψάχνεις μπρίζα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών