Στατικός μοντελισμός

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10080
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Αύγ 2018, 15:59

the_black_planet έγραψε:
08 Αύγ 2018, 13:55
Καλησπέρα παιδιά και καλές δημιουργίες! Φίλε μου Chilloutbuddy θα μπορούσες μήπως να μας δώσεις οδηγίες για το πώς μπορεί να φτιάξει κανείς diy πλάνη; Επισης αδερφέ waldorf, σου είναι εύκολο να μας σκαναρεις τις οδηγίες για την κατασκευή;; Σορρυ που σας την έπεσα παιδιά αλλά με ψησατε τρέλα, εγώ μέχρι στιγμής είναι του 3d μοντελισμού(blender) και θα πάρω και στο κοντινό μέλλον και 3d printer αλλά το ξύλο έχει άλλη μαγεία!
Ναι φίλε μου, απλά δύο θεματάκια
Πρώτον το νήμα είναι του Waldorf, μην του το κάνουμε νήμα για πλάνες, και δεύτερον δεν είμαι ο καταλληλότερος για οδηγίες γιατί ακόμα δεν έχω φτιάξει καμμία :D
Την έχω όμως στο πρόγραμμα, όταν φτάσει η ώρα απλά θα ακολουθήσω βήμα-βήμα κάποιο από τα άπειρα βίντεο που υπάρχουν στο youtube, όπως αυτό του φοβερού Αυστραλού Pask.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 08 Αύγ 2018, 17:49

Πρώτον το νήμα ΔΕΝ είναι του waldorf.Είναι ένα ακόμη νήμα (σαν το δικό σου που το έχουμε ξεχειλώσει λίγο) για να ανταλλάσουμε απόψεις (μαστορικές κυρίως) και να σορολοπιάζουμε μαστορικώς.
Τώρα για τις οδηγίες;Τι να σκανάρω ακριβώς;
Οι γραπτές οδηγίες είναι μόνο μιάμιση σελίδα (!).Σχεδόν μπορώ να τις γράψω χωρίς να τις διαβάσω,είναι σαν τα σχόλια που κάνω στις φώτο που έβγαλα..Τόσο αναλυτικές!Μετά υπάρχει ένα φυλλάδιο με φώτο των βημάτων που πρέπει να ακολουθήσεις.Aυτό ίσως μπορώ να το σκανάρω (με αβέβαια αποτελέσματα).Τέλος υπάρχουν σχέδια 1:1 τα οποία όμως δεν μπορώ να σκανάρω γιατί μιλάμε για διαστάσεις περίπου 1m επί 70cm.
Πάντως αν η σκέψη σου είναι να ξεκινήσεις πλοίο "from scratch",σίγουρα τα σχέδια που έχω δεν μπορούν να σε βοηθήσουν.
Στο λέω με σιγουριά γιατί κι εγώ έτσι μπήκα στο τριπάκι.Πήρα τα σχέδια του "Άγιος Ιωάννης ο Βαπτιστής" απ`τον γέρο μου με σκοπό να το ξεκινήσω χωρίς κιτ.Μετά από λίγο διάβασμα,κατάλαβα ότι μου έλειπαν περίπου 18 χρόνια μελέτης πάνω στη ναυπηγική αρχιτεκτονική ίσα-ίσα για να κόψω τον πρώτο νομέα!
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 09 Αύγ 2018, 14:10

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! waldorf σίγουρα είναι παλουκακι αλλά πιστεύεις ότι αν έχω ολες τις οδηγίες, δεν θα μπορέσω να αναπαράγω τα κομμάτια που χρειάζονται; Έχω και μια φίλη που δουλεύει σε ξυλουργείο και μπορεί να με βοηθήσει. Επίσης έπεσα πάνω σ' αυτή τη σελίδα:

https://www.thenrg.org

Αν το προχωρήσω λίγο θα το σκεφτώ σοβαρά να γίνω συνδρομητής ή να αγοράσω καποιους τόμους από το journal τους.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2810
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 09 Αύγ 2018, 16:56

zteo έγραψε:
30 Ιούλ 2018, 22:12
Επειδη ασχολουμε με τον πλαστικο μοντελισμο να συνδραμω την προσπαθεια σου με ενα σαιτ.
https://www.super-hobby.gr/
Ευελπιστουμε να δουμε το καραβι σου στην τελικη του μορφη και να το καμαρωσουμε. :8)
έχεις παραγγείλει ποτέ από κει, τι λέει; Πολωνία είναι; Με τα μεταφορικά που τα έχει πολύ υψηλά βγαίνει πάντα ακριβότερο.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2018, 20:14

the_black_planet έγραψε:
09 Αύγ 2018, 14:10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! waldorf σίγουρα είναι παλουκακι αλλά πιστεύεις ότι αν έχω ολες τις οδηγίες, δεν θα μπορέσω να αναπαράγω τα κομμάτια που χρειάζονται; Έχω και μια φίλη που δουλεύει σε ξυλουργείο και μπορεί να με βοηθήσει.
Χωρίς σχέδια με ακριβείς διαστάσεις δεν μπορείς να αναπαράγεις τα κομμάτια που χρειάζονται.
Για παράδειγμα απ`αυτή τη φώτο (που είναι τα "σχέδια"):

Εικόνα
δεν μπορείς να βγάλεις τους νομείς (τον βασικό σκελετό του πλοίου).Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει 10 και ο καθένας είναι εντελώς διαφορετικός.
Ρώτα και τη φίλη σου.Είμαι σίγουρος ότι μπορεί να κόψει οτιδήποτε αρκεί να έχει τις διαστάσεις,χωρίς αυτές δεν γίνεται δουλειά.
Οι ναυτομοντελιστές που φτιάχνουν πλοία απ`το μηδέν,χωρίς κιτ,συνήθως βρίσκουν/αγοράζουν τα κανονικά σχέδια του πλοίου τα βγάζουν στην κλίμακα που θέλουν και ακολουθούν την κανονική ναυπηγική οδό!Αυτό βέβαια,πέρα από γνώσεις,απαιτεί και χρόνο.Για την ακρίβεια χρόνια!
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Αύγ 2018, 20:29

Πριν λίγο καιρό είχα κολλήσει και έβλεπα ένα νήμα με κατασκευή οργάνων. Η διαδικασία κολλήματος στις τάβλες είναι ακριβώς η ίδια με το καράβι λόγω μεγέθους με το καβούκι ηχείο ενός έγχορδου. Τα καρφιά αν προχωρήσεις το βίνδεο στην αρχή θα δεις που και πως τα βάζει.....
Ο μάστορας λοιπόν δεν χρησιμοποιούσε τέτοια πλάνη για το όργανο, χρησιμοποιούσε μια ξύστρα ! Τέτοια πλάνη μικρή ίσια έχω δει να χρησιμοποιούν αυτοί που φτιάχνουν σφυρίχτρες από πνευστά, ειδικά για κλαρίνα.

Μήπως να το κάνεις με ξύστρα;


the end

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2018, 20:38

Στα δικά μου τώρα.
Τρίψιμο,στοκάρισμα,πάλι τρίψιμο,αστάρωμα (θα ακολουθήσει άλλο ένα τρίψιμο) και θα ξεκινήσω το δεύτερο πέτσωμα.
Εικόνα
Εικόνα

Ίσως κάνω ένα off απ`το πέτσωμα για να φτιάξω καμιά υπερκατασκευή*,αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμη.


*Υπερκατασκευή δεν είναι η σούπερ-γαμάω κατασκευή,αλλά οι έξτρα κατασκευές που μπαίνουν στο κατάστρωμα πχ κανόνια,σκάλες κλπ.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Αύγ 2018, 20:42

Ο Στόκος δεν είναι πολύ σκούρος;
the end

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2018, 20:48

Ο στόκος είναι στο χρώμα (σχεδόν) που θα είναι το δεύτερο πέτσωμα.Σαπέλι(α) (ανοιχτόχρωμο μαόνι).
Επιλέχτηκε ακριβώς για να κρύψει ατέλειες στο δεύτερο πέτσωμα,αν υπάρξουν κενά δεν θα φαίνεται από μέσα το ανοιχτό (σχεδόν άσπρο) του πρώτου πετσώματος,αλλά θα σε ξεγελάει με το σκούρο.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Αύγ 2018, 20:50

waldorf έγραψε:
09 Αύγ 2018, 20:48
Ο στόκος είναι στο χρώμα (σχεδόν) που θα είναι το δεύτερο πέτσωμα.Σαπέλι(α) (ανοιχτόχρωμο μαόνι).
Επιλέχτηκε ακριβώς για να κρύψει ατέλειες στο δεύτερο πέτσωμα,αν υπάρξουν κενά δεν θα φαίνεται από μέσα το ανοιχτό (σχεδόν άσπρο) του πρώτου πετσώματος,αλλά θα σε ξεγελάει με το σκούρο.
Κοίτα το βίνδεο από την αρχή που έβαλα, πως πετσώνει το όργανο, πως βάζει τα καρφιά και τι καρφιά βάζει για να μην έχει τρύπες.
the end

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2018, 20:58

Πάνα ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό που βλέπεις ΔΕΝ είναι η τελική εμφάνιση του πλοίου.
Στο δεύτερο πέτσωμα δεν υπάρχουν καρφιά.Μπαίνει καπλαμάς κολλητός περίπου 0,5mm.
Λίγη υπομονή και θα δεις ολοκληρωμένη τη γάστρα.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Αύγ 2018, 21:04

waldorf έγραψε:
09 Αύγ 2018, 20:58
Πάνα ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό που βλέπεις ΔΕΝ είναι η τελική εμφάνιση του πλοίου.
Στο δεύτερο πέτσωμα δεν υπάρχουν καρφιά.Μπαίνει καπλαμάς κολλητός περίπου 0,5mm.
Λίγη υπομονή και θα δεις ολοκληρωμένη τη γάστρα.
Τον καπλαμά πως θα τον στηρίξεις, θα κάθεσαι να το κρατάς όση ώρα είναι να κολλήσει ή θα βάλεις ταινία;
the end

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2018, 21:08

Το "όση ώρα" κυμαίνεται από 3 ως 10 δευτερόλεπτα,άντε 15.
Ναί θα τον κρατάω.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Αύγ 2018, 21:10

Κατάλαβα κυανοακρυλική, το βράδυ θα ξεκολλάει μαζί με τις πέτσες από τα δάχλα. :003:
the end

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2018, 21:13

Κυανοακρυλική θα χρησιμοποιήσω μόνο σε ώρα ανάγκης,δεν την πάω τη ρημάδα!
Pva,κανονική ξυλόκολα ταχείας "ψύξεως"*.Σε τέτοια πάχη δεν την προλαβαίνεις.



*(Φτιάνανε το μετρό στην Αθήνα και ξάφνου βυθίζεται ένα περίπτερο στην Πανεπιστημίου.Η καλή ρεπόρτερ μας ενημέρωσε ότι διορθώνουν το πρόβλημα κάνοντας τσιμεντοενέσεις με τσιμέντο ταχείας ψύξεως!Δεν θα το ξεχάσω ποτέ. :smt005: )
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών