Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 09 Ιούλ 2021, 08:20

Φίλε Αwesomatic παρακολουθώ το νήμα και η αλήθεια είναι ότι, όταν το ξεκίνησες, φάνηκε σαν να έψαχνες για εργαλεία Parkside από τα Lidl, μιας και εξαντλήθηκε το στοκ στη γειτονικό σου, εάν κάποιο μέλος είδε κάτι στο κοντινό του να ενημερώσει τελωσπάντων. Κανένα πρόβλημα και ούτε με αφορά. Δικά σου τα λεφτά, δικά σου και τα χέρια που θα πονέσουν, δικά σου και τα νεύρα που θα σπάσουν.

Μέχρι που ανέφερες σε κάποιο σημείο ότι είσαι διατεθειμένος να δώσεις το «κάτι παραπάνω», (αν και δεν έδωσες λεπτομέρειες επ’ αυτού), εάν πρόκειται για κάποια αξιοσημείωτη πρόταση.
Και εδώ οφείλω να παρέμβω βοηθώντας ελπίζω την όμορφη κουβέντα, μιας και διεξάγω αυτό τον καιρό τη δική μου έρευνα για την απόκτηση παρόμοιων εργαλείων.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω λοιπόν:
Είσαι έτοιμος, για το ευτελές αντίτιμο των €370 (συμπαγής βάση σετ 2 Εργαλεία + 2 Μπαταριες 4Ah + Ταχυφορτιστης),να αφήσεις πίσω σου τη μετριότητα, την κακοτεχνία, τη μιζέρια και να βαδίσεις στα χνάρια των μακρινών προγόνων που είδαν, στη μορφή μιας ασήμαντης πέτρας, το εργαλείο που θα τους εκτίνασσε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας και θα τους έκανε κυρίαρχους του πλανήτη;

Είσαι έτοιμος για την αρχή της δημιουργίας μιας σειράς εργαλείων, την οποία θα μνημονεύουν οι γενεές που θα 'ρθουν;
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Ιούλ 2021, 08:44

:lol::lol::lol:
Αυτα ειναι.
Απο το Ζastava στις Rolls Royce!

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 09 Ιούλ 2021, 17:41

sting έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 08:20
Φίλε Αwesomatic παρακολουθώ το νήμα και η αλήθεια είναι ότι, όταν το ξεκίνησες, φάνηκε σαν να έψαχνες για εργαλεία Parkside από τα Lidl, μιας και εξαντλήθηκε το στοκ στη γειτονικό σου, εάν κάποιο μέλος είδε κάτι στο κοντινό του να ενημερώσει τελωσπάντων. Κανένα πρόβλημα και ούτε με αφορά. Δικά σου τα λεφτά, δικά σου και τα χέρια που θα πονέσουν, δικά σου και τα νεύρα που θα σπάσουν.

Μέχρι που ανέφερες σε κάποιο σημείο ότι είσαι διατεθειμένος να δώσεις το «κάτι παραπάνω», (αν και δεν έδωσες λεπτομέρειες επ’ αυτού), εάν πρόκειται για κάποια αξιοσημείωτη πρόταση.
Και εδώ οφείλω να παρέμβω βοηθώντας ελπίζω την όμορφη κουβέντα, μιας και διεξάγω αυτό τον καιρό τη δική μου έρευνα για την απόκτηση παρόμοιων εργαλείων.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω λοιπόν:
Είσαι έτοιμος, για το ευτελές αντίτιμο των €370 (συμπαγής βάση σετ 2 Εργαλεία + 2 Μπαταριες 4Ah + Ταχυφορτιστης),να αφήσεις πίσω σου τη μετριότητα, την κακοτεχνία, τη μιζέρια και να βαδίσεις στα χνάρια των μακρινών προγόνων που είδαν, στη μορφή μιας ασήμαντης πέτρας, το εργαλείο που θα τους εκτίνασσε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας και θα τους έκανε κυρίαρχους του πλανήτη;

Είσαι έτοιμος για την αρχή της δημιουργίας μιας σειράς εργαλείων, την οποία θα μνημονεύουν οι γενεές που θα 'ρθουν;
:blm: για το ποστ

Αλλά 370 είναι λίγο... αλμυρό :oops:

Όχι ότι δεν θα τα αξίζουν αλλά έχω να πάρω κι άλλα πράγματα για το σπίτι στα κοντά και θα με φαλιρίσετε :o

Μετά έχει σειρά ένα σετ βασικά εργαλεία (λογικά κάποια έτοιμη εργαλειοθήκη), θερμοπίστολο, τροχός, σέγα κλπ. Δεν το κρύβω ότι ο γουάλντορφ με προβλημάτισε όταν είπε ότι αν μείνω σε μια μάρκα θα μπορώ να χρησιμοποιώ εναλλάξ τις μπαταρίες γιατί θα με βόλευε να μπορώ να κουβαλάω και τα άλλα μαζί μου. Μέχρι τώρα κουτσοέβρισκα να κάνω τη δουλειά μου αλλά είναι αλλιώς να το έχεις και να μην ζητάς.

Με το δράπανο εκτός από τις βασικές δουλειές στο σπίτι έχω να κάνω και project το οποίο θα ανεβάσω εδώ :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Makita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 09 Ιούλ 2021, 21:40

Κανένα πρόβλημα φίλτατε, κατανοώ ότι οι καιροί απαιτούν εγκράτεια. Πριν προχωρήσω στις προτάσεις, θα ήθελα να αναφέρω τις προϋποθέσεις που θα πρέπει να ικανοποιούνται αφού ξεκινήσουμε την έρευνα για την αγορά σοβαρών εργαλείων μπαταρίας:
  • Σύστημα 18V
  • Μπαταρίες μίνιμουμ 3Ah
  • Τεχνολογία χωρίς ψήκτρες/καρβουνάκια (brushless)
  • Δραπανοκατσαβιδο θα περιέχει επιλογή κρούσης (hammer)
  • Σουπερμαρκετς, λαϊκές και πανηγύρια είναι οι εχθροί μας
Σημειώνω ότι οι μπαταρίες πλέον έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα εργαλεία σε διάρκεια ζωής. Επίσης παρατήρησα ότι στην ελληνική αγορά, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες αγορές του πλανήτη, τα σετ εργαλείων κοστίζουν περισσότερο από ότι θα κόστιζε η αγορά των εργαλείων ξεχωριστά! Υποψιάζομαι ότι θα ήταν δυνατή μια ακομη καλύτερη τιμή εάν επικοινωνούσαμε με τον αναγραφόμενο έμπορο απευθείας. :wink

Λαμβάνοντας τα ανωθι λοιπόν υπόψη έχω να προτείνω το εξής:

1ο βημα
Εικόνα
1 Makita Κρουστικο Δραπανοκατσαβιδο (50Nm), DHP485Z @ €90.00
1 μπαταρία 4Ah @ €54.30
1 ταχυφορτιστης @ €39.73

Συνολον €184.03 για ένα μικρό μερίδιο στην πιο αξιόπιστη μάρκα εργαλείων του πλανήτη.

2ο βήμα
Απόκτηση 2ης μπαταρίας και είναι καιρός πλέον να παρουσιάσουμε στην ελληνική επικράτεια το αγαπημένο εργαλείο όλων των ξυλουργών και χτισταδων, χρησιμοποιείται συνεχώς απο δύσκολες βίδες και μπουλόνια μεχρι και αλλαγή λάστιχου, το Παλμικό Κατσαβίδι DTD153 @ €96.35
Εικόνα

3ο βήμα οπωσδήποτε ένας Τροχός 125mm, DGA511Z @ €116.51
Εικόνα

4ο βημα Σπαθοσεγα DJR188Z @ €118.51 και Σεγα DJV181Z @ €177.95
ΕικόναΕικόνα

κ.ο.κ, τα ουρανια ειναι το οριο. :)
Εικόνα


Όπως βλέπεις φίλε Awesomatic, έχει ανοίξει διάπλατα η πόρτα του ονείρου και σε περιμένει. Είσαι έτοιμος να τη διαβείς;
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιούλ 2021, 09:25

υπερθεματιζοντας τον αποπανω, θα πω κι εγω οτι στην πραξη εχεις 2 επιλογες.

1.λιντλ. φτηνα, ψευτοκανουν τη δουλεια σου, εχουν εγγυηση, κι αν σκορπισει καποιο, σπασει, στο κλεψουν κλπ, δε θα κλαψεις κιολας.

2.makita. θα τα βρουν και τα εγγονια σου, και θα λενε μερακλης ο παππους και μπραβο του. θα κανεις δουλειες που δεν νομιζες οτι μπορεις, με ευκολια και ακριβεια.

μην ασχοληθεις με κατι ενδιαμεσο, θελει γνωσεις και τυχη για να πεσεις σε vfm. ουτε να σκεφτεις κατι φτηνοτερο απο λιντλ. πανηγύρια, πρακτικερ, κινεζομαγαζα κλπ απλως πετας τα λεφτα σου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 10 Ιούλ 2021, 11:32

Για τα Μακίτα τι πρέπει να κοιτάξω ώστε να ξέρω ότι η μπαταρία που διάλεξα είναι συμβατή και με τα υπόλοιπα εργαλεία; Είχα δει ένα στην αρχή στο σκρουτζ αλλά στα σχόλια κάποιος έγραφε ότι η μπαταρία του δεν είναι συμβατή με τα υπόλοιπα της σειράς και με είχε ξενερώσει. Να ξέρω τι να κοιτάω.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
sting
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 08:45

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sting » 10 Ιούλ 2021, 14:41

Awesomatic έγραψε:
10 Ιούλ 2021, 11:32
Για τα Μακίτα τι πρέπει να κοιτάξω ώστε να ξέρω ότι η μπαταρία που διάλεξα είναι συμβατή και με τα υπόλοιπα εργαλεία; Είχα δει ένα στην αρχή στο σκρουτζ αλλά στα σχόλια κάποιος έγραφε ότι η μπαταρία του δεν είναι συμβατή με τα υπόλοιπα της σειράς και με είχε ξενερώσει. Να ξέρω τι να κοιτάω.
Μέχρι το 2013 τα 18V εργαλεία Makita δουλεύανε με μπαταρίες μεγίστης χωρητικότητας 3Ah. Στο τέλος της χρονιάς αναπτύχθηκε η 4Ah μπαταρία με τεχνολογία προστασίας (υπερφόρτωση, υπερθέρμανση κα), και τα εργαλεία που ξεκίνησαν να παράγονται ήταν απόλυτα συμβατά με την καινούρια μπαταρία αλλά και με τις επόμενες 5Ah και 6Ah. Το κοινό σήμα που δήλωνε εάν το οπουδήποτε εργαλείο ήταν συμβατό με μπαταρία οποιασδήποτε χωρητικότητας ΑΛΛΑ ΙΔΙΑΣ ΤΑΣΗΣ ήταν και είναι το αστέρι ή η κίτρινη βάση.

Για το εργαλείο (βάζουν και αυτοκόλλητα τώρα):
Εικόνα

Για την μπαταρία:
Εικόνα


Είναι λοιπόν αυτή η μεταβατική περίοδος των δυο χρόνων που προκάλεσε κάποια σύγχυση, αλλά ευτυχώς υπήρχαν άνθρωποι που κατάφεραν να υπερπηδήσουν και αυτό το εμπόδιο:



Τώρα πλέον έχουμε 2021 και οι πιθανότητες, (εκτός κι αν πέσεις σε τίποτα αλιτήριους), να ταιριάξει μια μπαταρία ίδιας τάσης στο καινούριο εργαλείο αγγίζουν το 99.9%.

Βλέπω στο σκρουτζ τις διαθέσιμες μπαταρίες και θα τις κατηγοριοποιήσω ανάλογα με τη συμβατότητα στα εργαλεία που πρότεινα σε προηγούμενο ποστ:

100% συμβατές:
Εικόνα
Εικόνα

Μη συμβατές λόγω τάσης:
Εικόνα
Εικόνα


Καλό θα ήταν να αποφεύγονται:
Εικόνα
Εικόνα


Συνοψίζοντάς τώρα για το φίλο που ανέφερες και τις μπαταρίες που παρήγγειλε, μπορώ να υποθέσω τα εξής σενάρια:
- Είτε παρήγγειλε λάθος μπαταρίες (ασύμβατη τάση ή μαϊμού)
- Είτε του στείλαν λάθος μπαταρίες
- Είτε το εργαλείο του είναι αρκετά παλιό (δεν έχει αστέρι ούτε κίτρινη βάση), γι’ αυτό και οι μπαταρίες δεν κουμπώνουν (δες προηγούμενο βίντεο για λύση)

Ελπίζω να βοήθησα!
When I was a young fellow I was knocked down plenty. I wanted to stay down, but I couldn't. I had to get up and win those two dollars. I was one of those hungry fighters. When you haven't eaten for three days you'll understand.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 10 Ιούλ 2021, 14:44

Τι μάρκα βίδες χρησιμοποιείτε;
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14872
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 10 Ιούλ 2021, 14:48

enterprise-psi έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 16:29
Μακίτα αν τρυπάει κάθε μέρα . Αν τρύπας 5 φορές το χρόνο και αν , όπως και εγώ , Parkside μια χαρά είναι.
:smt038
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 13 Ιούλ 2021, 16:43

Κανένα Makita made in Japan δεν παίζει; Βρίσκω Κίνα, βρίσκω Ρουμανία αλλά Japan δεν :-?
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 13 Ιούλ 2021, 16:50

Όχι ότι το έχω ψάξει και ιδιαίτερα,αλλά το makita είναι makita όπου κι αν κατασκευάστηκε.
Αν το εργοστάσιο είναι στην Κίνα ή στο Τιμπουκτού δεν αλλάζει τις προδιαγραφές μιάς σοβαρής εταιρίας.Ούτε βέβαια την εγγύηση ή την πολιτική αντικατάστασης ελαττωματικού κλπ (εννοείται ότι μιλάμε για κανονικά εργαλεία από αντιπροσώπους και όχι παραεισαγωγές και τα ρέστα).
Μην το δέσεις όμως.Όπως είπα δεν το έχω πολυψάξει.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 14 Ιούλ 2021, 18:04

Είδα μερικά από κοντά. Δεν βρήκα όλα αυτά που ήθελα αλλά δοκίμασα όσα βρήκα.

Το απλό Metabo SB18L είναι made in China. Είναι ΠΟΛΥ βαρύ, το led του είναι στη βάση και φωτίζει προς τα πάνω. Η ποιότητα στα εξωτερικά πλαστικά με ξενέρωσε άσχημα για τα λεφτά του. Η ρύθμιση του συμπλέκτη ήταν.... παράξενη στην αίσθηση, δεν άφηνε την αίσθηση ούτε κάτι φθηνού αλλά ούτε και κάτι πολύ στιβαρό. Στα θετικά εξαιρετικός έλεγχος με το δάχτυλο, πολύ καλή ακρίβεια στις χαμηλές στροφές, όχι πολύ θορυβώδες. Γενικά δεν ενθουσιάστηκα. Διαβάζω ότι τα άλλα μοντέλα της σειράς είναι made in Germany οπότε ίσως είναι καλύτερα.

Το Bosch GSB 18V-60C είναι made in Malaysia. Σαφώς ποιοτικότερα πλαστικά γενικά. Είναι αρκετά πιο compact από το Metabo σε μέγεθος. Γενικά μου φάνηκε πιο ελαφρύ (όχι πολύ αλλά αισθητά) και κάθεται πιο καλά στο χέρι. Το τσοκ δίνει την εντύπωση ότι θα ξεβάψει με την πρώτη γρατζουνιά. Πολύ βολικό στον έλεγχο επίσης στις χαμηλές στροφές. Καλό εργαλείο αλλά τα Bosch τα φοβάμαι γιατί η εταιρεία φτιάχνει από όλα. Αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ αυτού και του Metabo από την αίσθηση μόνο, το Bosch θα κέρδιζε.

Ingco 20V, το δοκίμασα γιατί υπήρχε και ήμουν περίεργος. Made in China όπως όλα της εταιρείας, το πλαστικό είναι απογοήτευση για τα λεφτά του. Χαμηλές στροφές, έχοντας δει τα παραπάνω, θα έλεγα ότι απλά δεν έχει. Ξεκινάει με αισθητά περισσότερες. Αυτό που δεν περίμενα είναι ότι το βάρος του είναι αισθητά μικρότερο από τα άλλα και καλά κατανεμημένο. Έτσι παρότι δεν κάθεται πολύ άνετα στο χέρι λόγω της κακής λαβής του, είναι πιο άνετο στο σήκωμα. Ο συμπλέκτης σκληρός σε σημείο που φοβήθηκα μη βάλω πολύ δύναμη και τον χαλάσω. Η μπαταρία στις επαφές της μοιάζει επίφοβη, νομίζω ότι είναι αδύναμο σημείο που με το πολύ βάλε-βγάλε θα έχει θέμα. Γενικά μου άφησε αίσθηση λιγότερο ποιοτική από Parkside που έχω δουλέψει και αυτό κυρίως από τα πλαστικά. Στα θετικά ότι όπως οι μεγάλες μάρκες τα εργαλεία της σειράς μοιράζονται την ίδια μπαταρία.

Ingco 12V (το πιο απλό). Πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Φθηνό πλαστικό αλλά δεν δίνει αίσθηση ότι θα διαλυθεί όπως περίμενα. Η μπαταρία είναι απλά μια πλαστική θήκη που όπως την είδα φαίνεται να έχει δύο(?) μπαταρίες 18650 μέσα με το εσωτερικό πλαστικό να είναι κακής ποιότητας σε αντίθεση με το εξωτερικό που φαίνεται πιο στιβαρό. Δεν έχει κρούση (φυσικά). Χαμηλός θόρυβος αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχει πολλές στροφές. Πήρα ένα για να μείνει σε αποθήκη στο πατρικό μου για μικροδουλείες και όσο ζήσει.

Ελπίζω Παρασκευή να μπορέσω να δω και μερικά Makita και Dewalt από κοντά για να δω πως μου κάθονται στο χέρι. Προς το παρόν στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχει μείνει πιο θετικά το Bosch αλλά τίποτα δεν έχει κλείσει μέχρι να πάρω μια πιο σφαιρική εικόνα.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Ιούλ 2021, 18:14

.



Παίζει κι αυτό το εξάρτημα γιά τρυπάνι με σέγα καί λαμαρινοκόφτη πάνω.....



.


Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 14 Ιούλ 2021, 18:15

Δεν παίρνω ένα ένα τα σημεία,αλλά αυτό που είχε κακή λαβή μην το ξανακοιτάξεις.
Αυτό το "πιο ελαφρύ,όχι πολύ αλλά αισθητά",επίσης να το προσέξεις.Αυτό και μόνο το "αισθητά" είναι αρκετό για να κάνει τη ζωή σου πολύ πιο εύκολη.
Τα "τίμια για τα λεφτά τους" τα παίρνουν οι νοικοκυρές.Εσύ μην τα επιλέξεις.
Μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι δεν θα σωθείς με 50 ευρώ παραπάνω-παρακάτω.
Δώσε τα 50 ευρώ παραπάνω.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 14 Ιούλ 2021, 18:44

waldorf έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 18:15
Δεν παίρνω ένα ένα τα σημεία,αλλά αυτό που είχε κακή λαβή μην το ξανακοιτάξεις.
Αυτό το "πιο ελαφρύ,όχι πολύ αλλά αισθητά",επίσης να το προσέξεις.Αυτό και μόνο το "αισθητά" είναι αρκετό για να κάνει τη ζωή σου πολύ πιο εύκολη.
Τα "τίμια για τα λεφτά τους" τα παίρνουν οι νοικοκυρές.Εσύ μην τα επιλέξεις.
Μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι δεν θα σωθείς με 50 ευρώ παραπάνω-παρακάτω.
Δώσε τα 50 ευρώ παραπάνω.
Εννοείται, γι αυτό συνεχίζω και κοιτάω. Εν τω μεταξύ εκεί που την είχα ξεγράψει τη Bosch από επιλογές τώρα το άτιμο την έβαλε ξανά στη λίστα. Είχα δουλέψει με την πράσινη σειρά από φίλο και δεν περίμενα η μπλε να είναι τόσο καλύτερη.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών