Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 06 Ιούλ 2021, 15:53

Βρίσκομαι σε φάση που μαζεύω σιγά σιγά τα εργαλεία που χρειάζονται σε κάθε σπίτι. Πήρα dremelοειδές και τώρα ψάχνω κάτι σε δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας.

Βασικές απαιτήσεις, να τα κάνει όλα. Και τοίχους θα τρυπήσει, και (λεπτό) μέταλλο, και ξύλο και θα βίδωσει πολλές εκατοντάδες βίδες. Είχα παλιότερα ένα Parkside από το Lidl και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Καλό είναι να είναι πακέτο με θήκη και bits για να μην ψάχνομαι. Μπαταρία και φορτιστή εννοείται αφού δεν έχω τίποτα. Για το budget το αφήνω στον αέρα προς το παρόν αλλά έχετε υπόψη ότι το θέλω το νεφρό μου :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Bull Dawg
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 20 Απρ 2021, 17:08

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bull Dawg » 06 Ιούλ 2021, 15:54

Βλακ ενδ δέκερ, σταθερή υπεραξία
Soul Asylum

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Ιούλ 2021, 16:00

Ποτε δε βρηκα πρακτικα τα δραπανοκατσαβιδα μπαταριας. Ουτε τα χρησιμοποιω ποτε.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 06 Ιούλ 2021, 16:03

Υδράργυρος έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 16:00
Ποτε δε βρηκα πρακτικα τα δραπανοκατσαβιδα μπαταριας. Ουτε τα χρησιμοποιω ποτε.
Ρεύματος; Δεν με βολεύει γιατί πολύ συχνά χρειάζεται να κάνω κάτι σε εξωτερικό χώρο μακριά από ρεύμα.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 06 Ιούλ 2021, 16:05

.


Ρύθμιση στροφών είναι χρήσιμο να εχει.....καί κρουστικό.....

Εγώ πήρα χτές αυτό το σετ 120.....



.


Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16836
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Ιούλ 2021, 16:11

Κοίτα κάποια καλή εταιρεία όπως η Μακίτα.
Επίσης να έχει 2 μπαταρίες οπωσδήποτε.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 06 Ιούλ 2021, 16:29

Μακίτα αν τρυπάει κάθε μέρα . Αν τρύπας 5 φορές το χρόνο και αν , όπως και εγώ , Parkside μια χαρά είναι.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 06 Ιούλ 2021, 17:17

Κι εγώ Makitaκιας είμαι,αλλά να κοιτάμε και τα μετά...Πχ οι μπαταρίες της Makita (οι original) κοστίζουν όσο άλλο ένα δραπανοκατσάβιδο.
Γι`αυτά που ζητάς η 12βολτη σειρά της Bosch θα σε καλύψει μιά χαρά.Οκ με λίγο ζόρι σε τοίχο (όχι μπετό βέβαια,εκτός αν επιλέξεις κρουστικό) αλλά σίδερα,ξύλα και άπειρα βιδώματα με άνεση.Λιγότερο από κιλό (με τη μικρή μπαταρία 2.0Ah),οπότε το δουλεύεις άνετα για ώρες.Φυσικά υπάρχει και η 18βολτη σειρά με όλα τα παραπάνω συν περισσότερη δύναμη,αλλά μάλλον είναι overkill για τη χρήση που το θες.
Από 100,120 έως 150,180 είσαι καλυμμένος σχεδόν για τα πάντα (στην μπλε επαγγελματική σειρά της bosch,στα πράσινα "τα ερασιτεχνικά" θα πέσεις και παρακάτω).
Και η black and decker που αναφέρθηκε παραπάνω δεν θα σε προδώσει (άλλωστε πλέον ανήκει στον όμιλο Dewalt),αλλά είναι σαν να λέμε "το μεσαίο ράφι".
Έχε άλλη μια παράμετρο υπόψιν σου πριν αγοράσεις εργαλείο μπαταρίας:Τη σειρά που θα επιλέξεις να ακολουθήσεις και γύρω απ`αυτήν να "χτίσεις"εργαλειοθήκη.
Αν για παράδειγμα πάρεις τώρα το δραπανοκατσάβιδο της bosch με μπαταρίες και φορτιστή στα 150 πχ ευρώ και μεθαύριο χρειαστείς ένα παλμικό,έναν τροχό,μιά σέγα,μιά σπαθόσεγα κάποιο άλλο εργαλείο τέλος πάντων,δεν θα ξαναδώσεις άλλα 150 ευρώ να πάρεις το σετ.Θα δώσεις 80 πχ και θα πάρεις το εργαλείο "solo" χωρίς μπαταρίες και φορτιστή αφού τα προηγούμενα ταιριάζουν και σ`αυτό.
Ρίξε μιά ματιά εδώ πχ https://www.kentrovidas.gr/fprodcat.php?cat=2110 και εδώ είμαστε.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 06 Ιούλ 2021, 17:20

Ο όμιλος DeWalt ανήκει στην Black & Decker , ανάποδα το είπες !
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 06 Ιούλ 2021, 17:23

Όχι είμαι ,σχεδόν,σίγουρος ότι η Dewalt έχει εξαγοράσει black and decker και stanley.Ένας όμιλος είναι πάντως αυτές οι τρεις.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Ιούλ 2021, 14:57

Η γνώμη του πχόρουμ για τα metabo ποιά είναι; Διαβάζω ότι αρκετά από τα εργαλεία τους κατασκευάζονται ακόμα στη Γερμανία οπότε αν είναι να δώσω κάτι και να ζήσει για χρόνια αποφεύγοντας τα κινέζικα
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 07 Ιούλ 2021, 17:14

Tα metabo ήταν κορυφαία ηλεκτρικά εργαλεία.Αν ο πατέρας σου είχε δράπανο metabo 30 χρόνων δεν θα χρειαζόταν να πάρεις καινούριο,άλλα τόσα θα το δούλευες.Αλλά λέω "ήταν" γιατί απλά δεν έχω παρακολουθήσει την εξέλιξή τους και δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τα εργαλεία μπαταρίας που βγάζει.Πάντως σε εργοτάξια και μαστοροκουβέντες δεν αναφέρονται πλέον σχεδόν καθόλου (χωρίς απαραίτητα αυτό να είναι ενδεικτικό).
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Ιούλ 2021, 17:32

waldorf έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 17:14
Tα metabo ήταν κορυφαία ηλεκτρικά εργαλεία.Αν ο πατέρας σου είχε δράπανο metabo 30 χρόνων δεν θα χρειαζόταν να πάρεις καινούριο,άλλα τόσα θα το δούλευες.Αλλά λέω "ήταν" γιατί απλά δεν έχω παρακολουθήσει την εξέλιξή τους και δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τα εργαλεία μπαταρίας που βγάζει.Πάντως σε εργοτάξια και μαστοροκουβέντες δεν αναφέρονται πλέον σχεδόν καθόλου (χωρίς απαραίτητα αυτό να είναι ενδεικτικό).
Ανθρωπος με καλο συνεργείο στον χωρο της οικοδομης μου ειπε οτι δεν τα προτιμα γιατι ενω ειναι εξαιρετικά εργαλεία, ειναι βαρια.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 07 Ιούλ 2021, 17:40

panos291 έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 17:32
...
Ανθρωπος με καλο συνεργείο στον χωρο της οικοδομης μου ειπε οτι δεν τα προτιμα γιατι ενω ειναι εξαιρετικά εργαλεία, ειναι βαρια.
Αυτή είναι προσέγγιση από άνθρωπο που τα έχει δουλέψει (εγώ δεν) και την παίρνω πολύ στα σοβαρά.
Η αλήθεια είναι ότι ακόμη και 100 γραμμάρια διαφορά από εργαλείο σε εργαλείο κάνει τεράστια διαφορά.Γιατί πολύ απλά τα 100 γραμμάρια μετά από δυό ώρες δουλειάς γίνονται 1 κιλό και μετά από έξι είναι ασήκωτα..(γι`αυτό και στο πρώτο μου ποστ ανέφερα το βάρος του μικρού bosch).
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Ιούλ 2021, 18:13

Εντάξει τώρα μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση 1-2 τρύπες και δέκα βίδες όλο το χρόνο και από 100-200 βίδες τη μέρα για 1-2 μέρες όταν κάνω κατασκευές έξω. Απλά δεν θέλω να πάρω κάτι που θα καεί γρήγορα. Ξέρω βέβαια ότι με μπαταρία ό,τι και να πάρεις είναι πιο πιθανό να τα φτύσει η μπαταρία πριν χαλάσει το εργαλείο. Έχω καεί από φθηνά κινέζικα αλλού και έχω το νου μου.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών