Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 07 Ιούλ 2021, 18:16

Μην το σκέφτεσε αυτό.Η τεχνολογία στις μπαταρίες πήγε εκατό χρόνια μπροστά τα τελευταία δέκα χρόνια (θέμα άλλου νήματος είναι αυτό).
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 07 Ιούλ 2021, 18:18

Περίμενε τα παρκσαιτ του Λιντ.
Τίμια και σκυλια
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Ιούλ 2021, 18:22

τεν τεν έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 18:18
Περίμενε τα παρκσαιτ του Λιντ.
Τίμια και σκυλια
Για τη δουλειά που το ήθελα μου έκανε αλλά ενώ τόσο καιρό που φέρνουν μενούν για εβδομάδες στα ράφια τώρα που το ήθελα εγώ εξαφανίστηκε :-?
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4496
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 07 Ιούλ 2021, 18:26

Awesomatic έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 16:03
Υδράργυρος έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 16:00
Ποτε δε βρηκα πρακτικα τα δραπανοκατσαβιδα μπαταριας. Ουτε τα χρησιμοποιω ποτε.
Ρεύματος; Δεν με βολεύει γιατί πολύ συχνά χρειάζεται να κάνω κάτι σε εξωτερικό χώρο μακριά από ρεύμα.
Θα πάρεις και μια κουλουρα μπαλαντεζα με χερούλι. Για όλες τις δουλειές.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 07 Ιούλ 2021, 18:31

Awesomatic έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 18:22
τεν τεν έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 18:18
Περίμενε τα παρκσαιτ του Λιντ.
Τίμια και σκυλια
Για τη δουλειά που το ήθελα μου έκανε αλλά ενώ τόσο καιρό που φέρνουν μενούν για εβδομάδες στα ράφια τώρα που το ήθελα εγώ εξαφανίστηκε :-?
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-li ... e6/p109549
Την Δευτέρα το είχε, δεν νομίζω να το προλάβεις
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 07 Ιούλ 2021, 18:35

Ρε`συ πες μου εξαρχής ότι ψάχνεις κάτι "να κάνεις τη δουλειά σου,κι όσο κρατήσει" να μη γράφω σεντόνια κι εγώ ο μαύρος.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Ιούλ 2021, 18:38

Πτολεμαίος έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 18:26
Θα πάρεις και μια κουλουρα μπαλαντεζα με χερούλι. Για όλες τις δουλειές.
Ένα+ χιλιόμετρο από την πλησιέστερη πρίζα θέλω φορτηγό για να την κουβαλήσω :003:
τεν τεν έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 18:31
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-li ... e6/p109549
Την Δευτέρα το είχε, δεν νομίζω να το προλάβεις
Πήγα τη Δευτέρα και είχαν τελειώσει. Και με σκάλωσε γιατί πολλές φορές το χρόνο που φέρνουν πάντα μένουν για εβδομάδες και τώρα εξαφανίστηκαν. Εκτός αν την πάτησε κόσμος γιατί αυτή τη φορά νομίζω ήταν η πρώτη φορά που το είχε χωρίς μπαταρία πιο φθηνά και νόμιζαν ότι παίρνουν το σετ.
waldorf έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 18:35
Ρε`συ πες μου εξαρχής ότι ψάχνεις κάτι "να κάνεις τη δουλειά σου,κι όσο κρατήσει" να μη γράφω σεντόνια κι εγώ ο μαύρος.
Όχι εντάξει να δώσω και κάτι παραπάνω για να είναι καλό δεν έχω θέμα
Με το ταίριασμα με τις μπαταρίες όμως δεν μας καίει γιατί δύσκολα να χρειαστώ άλλο εργαλείο εκτός από σέγα και τα κοψίματα τα κάνω και στο σπίτι
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14093
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Ιούλ 2021, 19:29

Awesomatic έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 18:13
Εντάξει τώρα μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση 1-2 τρύπες και δέκα βίδες όλο το χρόνο και από 100-200 βίδες τη μέρα για 1-2 μέρες όταν κάνω κατασκευές έξω. Απλά δεν θέλω να πάρω κάτι που θα καεί γρήγορα. Ξέρω βέβαια ότι με μπαταρία ό,τι και να πάρεις είναι πιο πιθανό να τα φτύσει η μπαταρία πριν χαλάσει το εργαλείο. Έχω καεί από φθηνά κινέζικα αλλού και έχω το νου μου.
Παρε απο το lidl. Tα parkside για τετοια χρήση φτανουν και περισευουν

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Ιούλ 2021, 19:38

Μποςς μπλε ή μακιτα
18volt κρουστικο.

Μην κοιταξεις τιποτα αλλο.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 07 Ιούλ 2021, 19:48

waldorf έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 17:23
Όχι είμαι ,σχεδόν,σίγουρος ότι η Dewalt έχει εξαγοράσει black and decker και stanley.Ένας όμιλος είναι πάντως αυτές οι τρεις.
Δεν ξερω ποιος αγορασε ποιον, αλλα τωρα δουλευω ενα στανλευ 18 βολτ κρουστικο, πηγα να κανω τρυπες στο ταβανι να κρεμασω μια μπλαφονιερα, μολις βρηκε μπετο απλα δεν το περασε. Σιγουρα πολυ καλυτερο απο παρκ-σαιντ που πλεον το εχω διακοσμητικο μετα απο εργασιες σε ξυλο.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 08 Ιούλ 2021, 10:53

Nostalgia έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 19:48
waldorf έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 17:23
Όχι είμαι ,σχεδόν,σίγουρος ότι η Dewalt έχει εξαγοράσει black and decker και stanley.Ένας όμιλος είναι πάντως αυτές οι τρεις.
Δεν ξερω ποιος αγορασε ποιον, αλλα τωρα δουλευω ενα στανλευ 18 βολτ κρουστικο, πηγα να κανω τρυπες στο ταβανι να κρεμασω μια μπλαφονιερα, μολις βρηκε μπετο απλα δεν το περασε. Σιγουρα πολυ καλυτερο απο παρκ-σαιντ που πλεον το εχω διακοσμητικο μετα απο εργασιες σε ξυλο.
Σε τετοιες περιπτωσεις οπου το μηχανημα δεν μπορει με την κρουση να τρυπησει το μπετο ,αγοραζεις διαμαντοτρυπανο που τρυπαει χωρις κρουση.
Απλα θελει υπομονη.
Ή οταν θες να τρυπησεις καπου οπου η κρουση θα σου κανει ζημια τοτε παλι με διαμαντοτρυπανο δουλευεις.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Ιούλ 2021, 11:30

stergiosbik έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 10:53
Nostalgia έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 19:48
waldorf έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 17:23
Όχι είμαι ,σχεδόν,σίγουρος ότι η Dewalt έχει εξαγοράσει black and decker και stanley.Ένας όμιλος είναι πάντως αυτές οι τρεις.
Δεν ξερω ποιος αγορασε ποιον, αλλα τωρα δουλευω ενα στανλευ 18 βολτ κρουστικο, πηγα να κανω τρυπες στο ταβανι να κρεμασω μια μπλαφονιερα, μολις βρηκε μπετο απλα δεν το περασε. Σιγουρα πολυ καλυτερο απο παρκ-σαιντ που πλεον το εχω διακοσμητικο μετα απο εργασιες σε ξυλο.
Σε τετοιες περιπτωσεις οπου το μηχανημα δεν μπορει με την κρουση να τρυπησει το μπετο ,αγοραζεις διαμαντοτρυπανο που τρυπαει χωρις κρουση.
Απλα θελει υπομονη.
Ή οταν θες να τρυπησεις καπου οπου η κρουση θα σου κανει ζημια τοτε παλι με διαμαντοτρυπανο δουλευεις.
εννοεις καρβιδιου;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 08 Ιούλ 2021, 12:18

Nostalgia έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 19:48
Δεν ξερω ποιος αγορασε ποιον, αλλα τωρα δουλευω ενα στανλευ 18 βολτ κρουστικο, πηγα να κανω τρυπες στο ταβανι να κρεμασω μια μπλαφονιερα, μολις βρηκε μπετο απλα δεν το περασε. Σιγουρα πολυ καλυτερο απο παρκ-σαιντ που πλεον το εχω διακοσμητικο μετα απο εργασιες σε ξυλο.
Τι κρούση ; Κανονική κρούση με sds μύτη και έμβολο ή την παλιά με το γρανάζι ; Γιατί αν έχει την παλιά κρούση με το γρανάζι τότε όχι μπετόν να μην περιμένεις να τρυπήσεις αλλά ούτε χαρτοπετσέτα αν δεν την έχεις βρέξει πρώτα.

:003:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιούλ 2021, 12:30

stergiosbik έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 10:53
Nostalgia έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 19:48
waldorf έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 17:23
Όχι είμαι ,σχεδόν,σίγουρος ότι η Dewalt έχει εξαγοράσει black and decker και stanley.Ένας όμιλος είναι πάντως αυτές οι τρεις.
Δεν ξερω ποιος αγορασε ποιον, αλλα τωρα δουλευω ενα στανλευ 18 βολτ κρουστικο, πηγα να κανω τρυπες στο ταβανι να κρεμασω μια μπλαφονιερα, μολις βρηκε μπετο απλα δεν το περασε. Σιγουρα πολυ καλυτερο απο παρκ-σαιντ που πλεον το εχω διακοσμητικο μετα απο εργασιες σε ξυλο.
Σε τετοιες περιπτωσεις οπου το μηχανημα δεν μπορει με την κρουση να τρυπησει το μπετο ,αγοραζεις διαμαντοτρυπανο που τρυπαει χωρις κρουση.
Απλα θελει υπομονη.
Ή οταν θες να τρυπησεις καπου οπου η κρουση θα σου κανει ζημια τοτε παλι με διαμαντοτρυπανο δουλευεις.
μονο με διαμαντοτρυπανο τρυπας δομικα υλικα. με τρυπανια σιδηρου το πολυ καμμια γυψοσανιδα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Επιλογή δραπανοκατσάβιδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιούλ 2021, 12:32

Nostalgia έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 11:30
stergiosbik έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 10:53
Nostalgia έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 19:48


Δεν ξερω ποιος αγορασε ποιον, αλλα τωρα δουλευω ενα στανλευ 18 βολτ κρουστικο, πηγα να κανω τρυπες στο ταβανι να κρεμασω μια μπλαφονιερα, μολις βρηκε μπετο απλα δεν το περασε. Σιγουρα πολυ καλυτερο απο παρκ-σαιντ που πλεον το εχω διακοσμητικο μετα απο εργασιες σε ξυλο.
Σε τετοιες περιπτωσεις οπου το μηχανημα δεν μπορει με την κρουση να τρυπησει το μπετο ,αγοραζεις διαμαντοτρυπανο που τρυπαει χωρις κρουση.
Απλα θελει υπομονη.
Ή οταν θες να τρυπησεις καπου οπου η κρουση θα σου κανει ζημια τοτε παλι με διαμαντοτρυπανο δουλευεις.
εννοεις καρβιδιου;
οχι.

τα τρυπανια ειναι βασικα 2 ειδων, αυτα που εχουν κατι σαν "φτερακι" στη μυτη λεγονται διαμαντοτρυπανα και ειναι για δομικα υλικα, μπετο, τουβλα, πλακακια κλπ. τα λοιπα ειναι για μεταλλα, κανουν και για ξυλο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών