Drones.

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Φεβ 2024, 18:09

Orion22 έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:00
vagabondo έγραψε:
10 Φεβ 2024, 17:54
enaon έγραψε:
10 Φεβ 2024, 17:52
μετα φταιει η δαναη που σου κανει μπουλινγκ. Ποιο ντρονε ειναι;
:lol:
dji mini 2
μεγεια


στα 80 μ είσαι; ωραία η νέφωση
400+
Πώς προέκυψαν τα 80; :smt017
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14891
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 10 Φεβ 2024, 18:39

vagabondo έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:09
Orion22 έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:00
vagabondo έγραψε:
10 Φεβ 2024, 17:54


:lol:
dji mini 2
μεγεια


στα 80 μ είσαι; ωραία η νέφωση
400+
Πώς προέκυψαν τα 80; :smt017
καπως ετσι βλέπω τους δρόμους εγώ από αυτό το υψος
+πμ
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 10 Φεβ 2024, 18:55

εδω dji mini 3 (απο μαρτη 2023), δεν τα ανεβαζω στο utube γιατί θα ζητησουνε δικαιωματα για μουσικη (σπασιμο), αλλα ετσι κι αλλιως γιατι τα κανω για τη παρτη μου.

Ειναι μεγαλη πορωση και χρειαζεσαι στανταρ μεγαλο σκληρο ειδικα αν κρατας πολλα απτα αρχικα πλανα. Εντιτινκ με φιλμορα πολυ απλο και ευχρηστο. Γαμανε τα μαστερσοτς κυκλος (κωνος) και σπειρα. Για πεζοποριες καραγαμαει το ακτιβ τρακ / τρεης ορ παραλελ του δινεις μια κλιση και σε ακολουθει ειτε πισω μπρος, ειτε παραλληλα, και το πιο ωραιο ειναι πως αμα γουσταρεις αλλαζεις το που κοιταει η καμερα.

Πολυ ωραιο χομπι αρκει να βρισκεις χρονο να μονταρεις και να μην μαζευονται.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14891
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 10 Φεβ 2024, 18:57

nik_killthemall έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:55
εδω dji mini 3 (απο μαρτη 2023), δεν τα ανεβαζω στο utube γιατί θα ζητησουνε δικαιωματα για μουσικη (σπασιμο), αλλα ετσι κι αλλιως γιατι τα κανω για τη παρτη μου.

Ειναι μεγαλη πορωση και χρειαζεσαι στανταρ μεγαλο σκληρο ειδικα αν κρατας πολλα απτα αρχικα πλανα. Εντιτινκ με φιλμορα πολυ απλο και ευχρηστο. Γαμανε τα μαστερσοτς κυκλος (κωνος) και σπειρα. Για πεζοποριες καραγαμαει το ακτιβ τρακ / τρεης ορ παραλελ του δινεις μια κλιση και σε ακολουθει ειτε πισω μπρος, ειτε παραλληλα, και το πιο ωραιο ειναι πως αμα γουσταρεις αλλαζεις το που κοιταει η καμερα.

Πολυ ωραιο χομπι αρκει να βρισκεις χρονο να μονταρεις και να μην μαζευονται.
ωραιός :smt023

εν τω μεταξύ έχω πάθει πλάκα με το πόσο σταθερό είναι το μινι του βαγκαμπόντο ακόμα και με αρκετό αερα :smt038
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Φεβ 2024, 19:09

nik_killthemall έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:55
εδω dji mini 3 (απο μαρτη 2023), δεν τα ανεβαζω στο utube γιατί θα ζητησουνε δικαιωματα για μουσικη (σπασιμο), αλλα ετσι κι αλλιως γιατι τα κανω για τη παρτη μου.

Ειναι μεγαλη πορωση και χρειαζεσαι στανταρ μεγαλο σκληρο ειδικα αν κρατας πολλα απτα αρχικα πλανα. Εντιτινκ με φιλμορα πολυ απλο και ευχρηστο. Γαμανε τα μαστερσοτς κυκλος (κωνος) και σπειρα. Για πεζοποριες καραγαμαει το ακτιβ τρακ / τρεης ορ παραλελ του δινεις μια κλιση και σε ακολουθει ειτε πισω μπρος, ειτε παραλληλα, και το πιο ωραιο ειναι πως αμα γουσταρεις αλλαζεις το που κοιταει η καμερα.

Πολυ ωραιο χομπι αρκει να βρισκεις χρονο να μονταρεις και να μην μαζευονται.
Ωραίος :smt023
Αυτό με την μνήμη είναι πρόβλημα, τώρα θα πρέπει να πάρω καινούργιο κινητό. :011:
Και το δικό σου έχει ανώτατο όριο ύψους τα 500 μέτρα;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 10 Φεβ 2024, 19:20

Orion22 έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:57
nik_killthemall έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:55
εδω dji mini 3 (απο μαρτη 2023), δεν τα ανεβαζω στο utube γιατί θα ζητησουνε δικαιωματα για μουσικη (σπασιμο), αλλα ετσι κι αλλιως γιατι τα κανω για τη παρτη μου.

Ειναι μεγαλη πορωση και χρειαζεσαι στανταρ μεγαλο σκληρο ειδικα αν κρατας πολλα απτα αρχικα πλανα. Εντιτινκ με φιλμορα πολυ απλο και ευχρηστο. Γαμανε τα μαστερσοτς κυκλος (κωνος) και σπειρα. Για πεζοποριες καραγαμαει το ακτιβ τρακ / τρεης ορ παραλελ του δινεις μια κλιση και σε ακολουθει ειτε πισω μπρος, ειτε παραλληλα, και το πιο ωραιο ειναι πως αμα γουσταρεις αλλαζεις το που κοιταει η καμερα.

Πολυ ωραιο χομπι αρκει να βρισκεις χρονο να μονταρεις και να μην μαζευονται.
ωραιός :smt023

εν τω μεταξύ έχω πάθει πλάκα με το πόσο σταθερό είναι το μινι του βαγκαμπόντο ακόμα και με αρκετό αερα :smt038
φιλε το γκιμπαλ που εχει γαμαει, απολυτη σταθεροτητα οποτε καθε λογικη επιδεξιοτητας του χειριστη παει περιπατο, απλα ειναι η αληθεια οτι επειδη ειναι πολυ ελαφρυ (249g με μπαταριες < 250g για το οποιο συμφωνα με ΕΕ θελεις αδεια πτησης) στα 3 μποφορ εμενα 1/3 φορες μου εχει βγαλει στρονγκ γουιντ γορνινκ.
Βεβαια πολυ ελεγχομενα με καλυψη απο μεγαλο βραχο εχω κανει τη μλκια να το ανεβασω σε βουνο και με 5 μποφορ και ο κυκλος βγηκε στενη ελλειψη αλλα και παλι το γκιμπαλ σταθερο σαν καρφωμενο στον αερα.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 10 Φεβ 2024, 19:37

vagabondo έγραψε:
10 Φεβ 2024, 19:09
nik_killthemall έγραψε:
10 Φεβ 2024, 18:55
εδω dji mini 3 (απο μαρτη 2023), δεν τα ανεβαζω στο utube γιατί θα ζητησουνε δικαιωματα για μουσικη (σπασιμο), αλλα ετσι κι αλλιως γιατι τα κανω για τη παρτη μου.

Ειναι μεγαλη πορωση και χρειαζεσαι στανταρ μεγαλο σκληρο ειδικα αν κρατας πολλα απτα αρχικα πλανα. Εντιτινκ με φιλμορα πολυ απλο και ευχρηστο. Γαμανε τα μαστερσοτς κυκλος (κωνος) και σπειρα. Για πεζοποριες καραγαμαει το ακτιβ τρακ / τρεης ορ παραλελ του δινεις μια κλιση και σε ακολουθει ειτε πισω μπρος, ειτε παραλληλα, και το πιο ωραιο ειναι πως αμα γουσταρεις αλλαζεις το που κοιταει η καμερα.

Πολυ ωραιο χομπι αρκει να βρισκεις χρονο να μονταρεις και να μην μαζευονται.
Ωραίος :smt023
Αυτό με την μνήμη είναι πρόβλημα, τώρα θα πρέπει να πάρω καινούργιο κινητό. :011:
Και το δικό σου έχει ανώτατο όριο ύψους τα 500 μέτρα;
Φιλε το ντροουν το πηρα μαρτιο του 23, ιουλιο του 23 πηρα καινουργιο κινητο, καλο ειναι να εχεις καλο και ανετο χειριστηριο με ανετη μνημη και φωτεινη οθονη (στη περιπτωση μου το συνδυασα γιατι ηθελα και κινητο με ντουαλ φρικουενσι τζιπιες για καταγραφη πεζοποριας).

Ναι και το δικο μου εχει μαξ τα 500 μετρα, αλλα προσεξε τα 500 μετρα μετρανε απτο χομ ποιντ. Αν δηλαδη εισαι σε ενα βουνο στα 2 χιλιαρικα υψομετρο μπορεις να το φτασεις θεωρητικα στα 2500.
Προσωπικα μαξ μεχρι 120 το εχω παει πανω απτο χομ ποιντ, δεν εχω βρει λογο να το παω ψηλοτερα στα μερη που πηγαινω, και μαξ αποσταση το εχω φτασει 3km οπου πρακτικα περιηγεισαι με τη καμερα και μονο.

Συνηθως στο 20% της μπαταριας παντα το εχω ηδη προσγειωσει (προσγειωση παντα με ριτερν του χομ και μετα παιρνω τον ελεγχο εγω και το προσγειωνω στο χερι μου πολυ πιο ασφαλες απο ολα ταλλα).

Ακομα δεν εχω μαθει ολα τα τουλς που εχει, εχει πολυ πραγμα αλλα σιγα σιγα.
vlcsnap-2024-02-10-19h34m14s064.png
vlcsnap-2024-02-10-19h34m14s064.png (237.55 KiB) Προβλήθηκε 362 φορές
Κορυφη Ντουρντουβανα Φενεος Ορεινη Κορινθια

ΥΓ (ελεος ακομα τα 256 kb εχουν οριο ?)
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Φεβ 2024, 19:57

nik_killthemall έγραψε:
10 Φεβ 2024, 19:37

Συνηθως στο 20% της μπαταριας παντα το εχω ηδη προσγειωσει (προσγειωση παντα με ριτερν του χομ και μετα παιρνω τον ελεγχο εγω και το προσγειωνω στο χερι μου πολυ πιο ασφαλες απο ολα ταλλα).

Πρώτη φορά που δοκίμασα να το προσγειώσω στο χέρι μου, κόπηκα τόσο που δεν θυμάμαι να έχω χάσει τόσο αίμα άλλη φορά. Πέρασαν 2 βδομάδες και ακόμα ψιλοπονάει. Τώρα έμαθα :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 10 Φεβ 2024, 20:46

vagabondo έγραψε:
10 Φεβ 2024, 19:57
nik_killthemall έγραψε:
10 Φεβ 2024, 19:37

Συνηθως στο 20% της μπαταριας παντα το εχω ηδη προσγειωσει (προσγειωση παντα με ριτερν του χομ και μετα παιρνω τον ελεγχο εγω και το προσγειωνω στο χερι μου πολυ πιο ασφαλες απο ολα ταλλα).

Πρώτη φορά που δοκίμασα να το προσγειώσω στο χέρι μου, κόπηκα τόσο που δεν θυμάμαι να έχω χάσει τόσο αίμα άλλη φορά. Πέρασαν 2 βδομάδες και ακόμα ψιλοπονάει. Τώρα έμαθα :003:
:o καλα μιλας σοβαρα ? ω ρε φιλε.

Στην πρωτη φορα που δεν ηξερα το ειχα φοβο και σκεφτομουνα τι θα γινει αν σε βρουν τα πτερυγια αλλα μετα τη πρωτη φορα, ειδα πως ειναι πανευκολο γιατι ουσιαστικα το μαγκωνεις απο κατω, δηλ ποτε τα δαχτυλα σου δεν ξεπερνανε σε υψος τα πτερυγια ωστε να συναντηθουνε με αυτα (εξαλλου οταν το κατεβαζεις τη πρωτη φορα καταλαβαινει το χερι σου και ξανανανεβαινει) !

Δηλ το ντροουν δεν προσγειωνεται στο χερι σου αλλα το μαγκωνεις απο κατω και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα οι αισθητηρες αντιλαμβανονται σταθερο σημειο και αυτοματα σταματανε.

Κακη εμπειρια αυτο που λες, πρεπει να ηταν σκατα.

Εγω στις πολυ αρχες εψαχνα επιπεδο για να το κατεβασω, αλλα επειδη το ηθελα για τα βουνα λεω επιπεδο στα βουνα δεν παιζει, αρα θα υπαρχει αλλος τροπος.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Φεβ 2024, 10:51

Χθες έκανα την πρώτη μου αναγκαστική προσγείωση και χρειάστηκε να ενεργοποιήσω το Find my Drone για να το βρω.
Να με πήγε. :-?
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 18 Μαρ 2024, 21:27

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών