Drones.

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 05 Δεκ 2018, 09:22

το https://airdata.com/ έχει πολύ ενδιαφέρον , για ανάλυση τηλεμετρίας

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

https://app.airdata.com/share/NSBkMQ
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 23 Ιαν 2019, 00:08

Orion22 έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 21:49
όντως η τηλεμετρία τους είναι απίστευτη. Κάθομαι μετά τις πτήσεις και κοιτάω με τις ώρες flight logs :romance-hearteyes:
πσι το σπαρκ με wifi ή bt είναι;


ταλ καν'το, χωρίς σκέψεις, απλά κάν'το.


το κανα, ερχεται το ΣΚ, ( επεισα την γυναικα οτι θα μπορουμε ετσι να τσεκαρουμε την σκεπη αγαπουλα μου και θα γλυτωνουμε λεφτα αντι να φωναζουμε τον εργατη, οικονομια, βεβαια)
fly more compo λεει, θα μεταφερω εντυπωσεις προσεχως

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 23 Ιαν 2019, 00:14

ωραίος!

καλές και ασφαλείς πτήσεις ;)
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 23 Ιαν 2019, 00:23

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Αύγ 2018, 21:16
Εντάξει καλά είμαστε

Σήμερα χάσαμε επαφή στου διαόλου τη μάνα, ούτε που το βλέπαμε με γυμνό μάτι. Εκεί που ήμουνα έτοιμος να πάρω τα κλειδιά να πάω να το ψάξω βγάζει ένα μήνυμα "low battery returning home" και σε δυό λεπτά ήταν στα πόδια μας.

Κατά τ'άλλα τις μπαταρίες τις πάμε παρτούζα, έχουμε κάπου 8 ώρες πτήση και 5 ώρες βίντεο, έχουμε κυνηγήσει νταλίκες, μας έχουν πετάξει πέτρες αγρότες, βρήκαμε πού έχει φύγει το κεραμίδι στην οροφή και έχουμε βρει 2 χαμένες μπάλες πίσω από φράχτες.

Αύριο θα ψάξουμε καμμιά ήσυχη παραλία :D
:smt005::smt005:

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Ιαν 2019, 00:52

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Αύγ 2018, 21:16
Εντάξει καλά είμαστε

Σήμερα χάσαμε επαφή στου διαόλου τη μάνα, ούτε που το βλέπαμε με γυμνό μάτι. Εκεί που ήμουνα έτοιμος να πάρω τα κλειδιά να πάω να το ψάξω βγάζει ένα μήνυμα "low battery returning home" και σε δυό λεπτά ήταν στα πόδια μας.

Κατά τ'άλλα τις μπαταρίες τις πάμε παρτούζα, έχουμε κάπου 8 ώρες πτήση και 5 ώρες βίντεο, έχουμε κυνηγήσει νταλίκες, μας έχουν πετάξει πέτρες αγρότες, βρήκαμε πού έχει φύγει το κεραμίδι στην οροφή και έχουμε βρει 2 χαμένες μπάλες πίσω από φράχτες.

Αύριο θα ψάξουμε καμμιά ήσυχη παραλία :D
Έχασα μοντέλο αεροπλάνου ιδιοκατασκευή έτσι.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9800
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 23 Ιαν 2019, 05:23

brb και tyt έγραψε:
23 Ιαν 2019, 00:52
Έχασα μοντέλο αεροπλάνου ιδιοκατασκευή έτσι.
Άουτς

Πάντως εκεί που την είχα ψιλοβρει με το ντρον στην Ελλάδα, τώρα που έχω 4-5 μήνες να το πιάσω στα χέρια μου δε μπορώ να πώ ότι μου έχει λείψει. Πλάκα είχε αλλά το βαριέσαι μετά από λίγο... πάντως καλό είναι να έχεις ένα στο πορτ μπαγκάζ αν παρουσιαστεί κάτι καλό για βίντεο
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 23 Ιαν 2019, 14:36

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Ιαν 2019, 05:23
brb και tyt έγραψε:
23 Ιαν 2019, 00:52
Έχασα μοντέλο αεροπλάνου ιδιοκατασκευή έτσι.
Άουτς

Πάντως εκεί που την είχα ψιλοβρει με το ντρον στην Ελλάδα, τώρα που έχω 4-5 μήνες να το πιάσω στα χέρια μου δε μπορώ να πώ ότι μου έχει λείψει. Πλάκα είχε αλλά το βαριέσαι μετά από λίγο... πάντως καλό είναι να έχεις ένα στο πορτ μπαγκάζ αν παρουσιαστεί κάτι καλό για βίντεο
Το αεροπλάνο ήταν τρικάναλο, είχε μικρά περιθώρια ελιγμών (δεν έκανε ρολ αλλά έκανε λουπ). Είχα βάλει και μία μικρή φωτογραφική μηχανή πάνω του και τράβηξα και βίντεο. Είχε φάση. Το έχασα γιατί το πέταξα πολύ ψηλά και δεν το έβλεπα. Το ελικοπτεροφόρο drone είναι λίγο βαρετό στην πτήση.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιαν 2019, 14:59

brb και tyt έγραψε:
23 Ιαν 2019, 14:36
Το ελικοπτεροφόρο drone είναι λίγο βαρετό στην πτήση.
έτσι έλεγα και εγώ, είχα παίξει αεροπλανάκι και ελικοπτεράκι και έλεγα οκ ντρόνε, σιγά. Πάρε ένα που να πετάει σε acro mode και δεν θα βαρεθείς ποτε. :)
SpoilerShow

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 23 Ιαν 2019, 15:21

Κάτι άλλο, ταλ κοιτα να ενεργοποιήσεις αυτήν την "ασφάλεια" που σου δίνει η dji για αντικατάσταση για 1 χρόνο (dji care package ή κάπως έτσι). Εγώ δεν το έκανα τις δύο πρώτες μέρες και είναι ταλαιπωρία αν το αποφασίσεις μετά.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12524
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 23 Ιαν 2019, 15:31

talaipwros έγραψε:
23 Ιαν 2019, 00:08

το κανα, ερχεται το ΣΚ, ( επεισα την γυναικα οτι θα μπορουμε ετσι να τσεκαρουμε την σκεπη αγαπουλα μου και θα γλυτωνουμε λεφτα αντι να φωναζουμε τον εργατη, οικονομια, βεβαια)
fly more compo λεει, θα μεταφερω εντυπωσεις προσεχως
Αυτό με την σκεπή το είπα και εγώ για δικαιολογία :smt005::smt005::smt005:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 23 Ιαν 2019, 15:49

ελεοc :smt005::smt005:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Ιαν 2019, 16:04

αν ήμουν εκεί θα σας το χάλαγα απλά για το φαν οφ ιτ που λένε, για να μάθετε να λέτε κοριτσίστικα. :003:

Θα έλεγα μπροστά στην σύζυγο:

ναι, και εγώ το πήρα για τον ίδιο λόγο, τρομερό εργαλείο, είδα την οροφή μου την πρώτη μέρα, είναι 30 τώρα που έχω γυρίσει όλη την γειτονιά, ωραίες κοπέλες έχουμε, δεν το ήξερα. Πάρτε παιδιά, είναι φοβερό.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14837
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 13 Φεβ 2019, 16:17

Πρώτη βόλτα παραλία.

Εικόνα.

Μετά τις αρχικές ρυθμίσεις** ξεκίνημα με πέταγμα προς τη θάλασσα. Είχε αρκετό αέρα και κυματάκι Πετούσα στο ελάχιστο επιτρεπόμενο ύψος - λίγο πριν δηλαδή να ξεκινησει διαδικασία προσγείωσης. Χάζεψα τελείως με την δουλειά που έχουν κάνει στους αισθητήρες. Το είχα σταθερό πάνω από το κύμα και το έβλεπες να κρατά σταθερή την απόσταση από την επιφάνεια ακολουθόντας τον κυματισμό. Σε κάποιες στιγμές δε, τα χρειάστηκα, γιατί χανόταν πίσω από το κύμα που περνούσε.
Στο βίντεο, παρά τον αέρα, δεν υπήρχε η παραμικρή αστάθεια πέρα από τις όποιες "απότομες" αλλαγές λόγω χειρισμού/αλλαγής κατεύθυνσης.

Είδα και ένα σμήνος αποδημητικών (δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω τι ) προσπάθησα να το πλησιάσω πιο κοντά τους αλλά είχα limiters στα 50μ και δεν τα πρόλαβα :-?

Το κυρίως τέστ σε σχέση με την εικόνα θα έρθει στις επόμενες μέρες (καιρού επιτρέποντος) που θα το πάω στο φράγμα, σε μια προσπάθεια να αποτυπώσω το ιριδίζων χρώμα που παίρνουν τα δέντρα αυτήν την εποχή. Όταν δηλαδή αρχίζει να βγαίνει το καινούργιο φύλλωμα.


**
SpoilerShow
σόρυ για το ψιλοκάψιμο δεν έχω ακόμα τα nd-filters
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 14 Φεβ 2019, 16:00

προπερσυ το καλοκαιρι ειχα βγαλει κι εγω το spark στο κυμα, το αμολησα στα 100-150 μετρα απο τη στερια και απο εκει ειτε το ανεβαζα ψηλα οσο με επαιρνε ειτε το χαμηλωνα στα 2-4 μετρα απο την επιφανεια της θαλασσας, καποια στιγμη χαθηκε η επαφη με το χειριστηριο ενω ειχε απομακρυνθει τοσο που ενω ηξερα στο περιπου τη περιοχη που βρισκεται δεν μπορουσα να το δω μια και δεν ηταν ακριβως ευθεια μπροστα μου, ειχε κανει μια διαγωνια πορεια στη θαλασσα, περα απο μια ξερα με κοσμο και διπλα σε αγκυροβολημενα κρις-κραφτ,
το drone ειχε αποπροσανατολιστει και δεν επεστρεφε αυτοματα στο σημειο εκκινησης οποτε ειχα αρχισει να το κλαιω, 50 μετρα απο τη παραλια και σε βαθος 3-4 μετρα αρχισα να κανω μακροβουτια στο σημειο που πιστευα οτι ηταν μιας και το ψαρεψω απτον πατο να μου μεινει ενθυμιο και αφου πρωτα ειχα ανεβει στα ξενα σκαφη ψαχνοντας μηπως ειχε προσγειωθει εκει, τζιφος

εκει που εκανα μακροβουτια ξανα και ξανα βλεπω εναν τυπο απο τη παραλια να μου κανει σημα με τα χερια, λεω αποκλειεται δεν αποκρινεται σε μενα αλλα στα παιδια του μαλλον, αφου ειδα οτι επεμενε αρχισα να πλησιαζω, και μου λεει οτι ειδε ενα drone να πεταει απο πανω τους και να πηγαινει με φορα προς ενα σπιτι απο πισω τους εκει που τελειωνε η αμμουδια, για καλη μου τυχη ειχε χτυπησει στη τζαμαρια του 2ου οροφου και ειχε πεσει ανασκελα χωρις να παθει το παραμικρο εκτος απο 1-2 μικρογρατζουνιες!

ειδα μετα σπιτι το βιντεο της "αυτονομης πορειας" το drone απο τη στιγμη που εχασε την επαφη με το χειριστηριο ειχε χασει και τον προσανατολισμο του, ενω ειχε καταλαβει οτι ηταν πανω απο θαλασσα καθοταν επι 5 λεπτα σε σταθερο υψος 2μετρων απο την επιφανεια στα 50 μετρα απο την ακτη και δεν προσγειωνοταν, καποια στιγμη αποφασισε να προσγειωθει μονο του σε ενα απο τα κρισ-κραφτ εκει διπλα αλλα δε μπορουσε ειτε γιατι δεν εβρισκε επιπεδη επιφανεια ειτε γιατι η επιφανεια ηταν μικρη, στο τελος αποφασισε μονο του για σαλτο μορταλε, ανεβηκε μερικα μετρα υψος και γκαζωσε προς την ακτη σε ευθεια πορεια ωσπου στουκαρε στη τζαμαρια του σπιτιου και ακινητοποιηθηκε, ακομα και ανασκελα τραβαγε βιντεο για αλλα 10 λεπτα(αλλα με σβησμενες προπελες) ωσπου ξεμεινε απο μπαταρια!

μετα που το εψαξα διαβασα οτι δε συνισταται να πεταει πανω απο στιλπνες επιφανειες νερου που αντανακλαται το φως για ευνοητους λογους..

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24703
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Drones.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Φεβ 2019, 16:14

εγώ πετάω το spark πάνω από τη θάλασσα όλη την ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν και από τ΄τοε που αγ΄ροασα το mavic to spark δεν το χρησιμοποιώ και πολύ γιατί με μπαταρία που αντέχει 10 λεπτά δεν μπορεις να κάνεις σοβαρή δουλειά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών