Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1588
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 01 Ιουν 2022, 13:27

Εχω δυο μοντακι 5 και 6 ετων και χρησιμοποιω τον ναυτιλο 3. Ατμιζω 6 χρονια χωρις ουτε ενα τσιγαρο κανονικο. Εδω και 2 μηνες ατμιζω σχετη βαση χωρις αρωματα με 4ρα νικοτινη μιας και πολλα ακουγονται για αρωματα.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιουν 2022, 15:36

Space_Passenger έγραψε:
01 Ιουν 2022, 13:27
Εχω δυο μοντακι 5 και 6 ετων και χρησιμοποιω τον ναυτιλο 3. Ατμιζω 6 χρονια χωρις ουτε ενα τσιγαρο κανονικο. Εδω και 2 μηνες ατμιζω σχετη βαση χωρις αρωματα με 4ρα νικοτινη μιας και πολλα ακουγονται για αρωματα.
Καλο ακουγεται αυτο.

Θα το δοκιμασω και εγω!

:+1::goodpost:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4410
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 01 Ιουν 2022, 18:30

Χαιρετίζω τους μύστες - κυρίως Volk και Λοξια- που βοήθησαν.
Εκείνο που θα ήθελα να εκλείψει είναι η γλυκαδα που σου αφήνει. Πιθανόν δεν γίνεται από τη στιγμή που οι βάσεις είναι κάτι γλυκερίνης - γλυκολες και τα συναφή.
Κάπνιζα 30 χρόνια κανονικα τσιγάρα ή καπνό. Για κάνα δίμηνο το έριξα στο glo μα μόλις η σύντροφός ανακάλυψε ότι εχουν αλουμινοχαρτο μέσα, με ζαλισόρχιασε να το σταματήσω. Κι έτσι, βρέθηκα στο ηλεκτρονικό.
Η αλήθεια είναι ότι στα 47 μου πια, δεν θα ήθελα να γυρίσω πίσω στα παλιά.
Απλα προτείνετε μου κάνα μαγαζί που να έχει ποικιλία τρελή, να πα να ρίξω μια ματιά.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 01 Ιουν 2022, 18:46

Πτολεμαίος έγραψε:
30 Μάιος 2022, 22:39
Volk έγραψε:
30 Μάιος 2022, 22:29
Πτολεμαίος έγραψε:
30 Μάιος 2022, 22:13
Πήρα τις προάλλες ένα μηχανηματάκι (DRAG X λέγεται). Πήρα 2 ζουμιά 6αρας νικοτίνης, το ένα καπνικο και το άλλο φράουλα.
Δείχνει να μ'αρεσει πιο πολύ το καπνικο αλλά έχω ένα θεματακι. Υπάρχει κάποια μέθοδος ή κάποιο άλλο ζουμί που να μη σου βγάζει αυτήν την υποβοσκουσα γλυκαδα της προπυλενογλυκολης;
Για πείτε εσείς οι μύστες.
Δοκιμασε να παιξεις μπαλα με υγρα απο: five pawns και Ripe Vapes.
Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες. Που τα βρίσκεις, τι γεύση έχουν, πως ανταποκρίνονται στις διάφορες αντιστάσεις κλπ. Για την ώρα έχω ενανβατμοποιητη με 0.3 και έναν με 1,2 ohm.
2-3 ημερών χρήστης είμαι, μην με πετάτε στα βαθιά να ουμ.
Εδιτ:τώρα είδα και τις φώτο σου. Ρίξε κι άλλo ινφο.
το πιο βασικο ξεκινώντας είναι το αν θες:
MTL (τσιγαρίσιο) άτμισμα ή DTL (πνευμονικό) άτμισμα
https://www.google.com/search?q=dtl+vs+mtl

από αυτό εξαρτώνται τα Ohm, τα Watt κλπ.
λογικά για να φύγεις από το τσιγάρο και σαν αρχάριος θες τσιγαρίσιο. οπότε πας σε λίγα Watt, και αρκετά Ohm.

τα υγρά είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό και θέλουν ψάξιμο. μερικά όντως γλυκίζουν.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιουν 2022, 21:02

Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:30
Χαιρετίζω τους μύστες - κυρίως Volk και Λοξια- που βοήθησαν.
Εκείνο που θα ήθελα να εκλείψει είναι η γλυκαδα που σου αφήνει. Πιθανόν δεν γίνεται από τη στιγμή που οι βάσεις είναι κάτι γλυκερίνης - γλυκολες και τα συναφή.
Κάπνιζα 30 χρόνια κανονικα τσιγάρα ή καπνό. Για κάνα δίμηνο το έριξα στο glo μα μόλις η σύντροφός ανακάλυψε ότι εχουν αλουμινοχαρτο μέσα, με ζαλισόρχιασε να το σταματήσω. Κι έτσι, βρέθηκα στο ηλεκτρονικό.
Η αλήθεια είναι ότι στα 47 μου πια, δεν θα ήθελα να γυρίσω πίσω στα παλιά.
Απλα προτείνετε μου κάνα μαγαζί που να έχει ποικιλία τρελή, να πα να ρίξω μια ματιά.
Μενεις Αθηνα;

Αν ναι, μιλαμε τηλεφωνικα και σου εξηγω το τι πως που και γιατι. Η γλυκαδα, υπαρχει τροπος να μειωθει κατα μεγαλο ποσοστο που πλεον δεν θα την αισθανεσαι.

Τα παντα ειναι θεμα ατμοποιητη, αντιστασης και υγρου.

:wink
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4410
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 01 Ιουν 2022, 22:46

Volk έγραψε:
01 Ιουν 2022, 21:02
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:30
Χαιρετίζω τους μύστες - κυρίως Volk και Λοξια- που βοήθησαν.
Εκείνο που θα ήθελα να εκλείψει είναι η γλυκαδα που σου αφήνει. Πιθανόν δεν γίνεται από τη στιγμή που οι βάσεις είναι κάτι γλυκερίνης - γλυκολες και τα συναφή.
Κάπνιζα 30 χρόνια κανονικα τσιγάρα ή καπνό. Για κάνα δίμηνο το έριξα στο glo μα μόλις η σύντροφός ανακάλυψε ότι εχουν αλουμινοχαρτο μέσα, με ζαλισόρχιασε να το σταματήσω. Κι έτσι, βρέθηκα στο ηλεκτρονικό.
Η αλήθεια είναι ότι στα 47 μου πια, δεν θα ήθελα να γυρίσω πίσω στα παλιά.
Απλα προτείνετε μου κάνα μαγαζί που να έχει ποικιλία τρελή, να πα να ρίξω μια ματιά.
Μενεις Αθηνα;

Αν ναι, μιλαμε τηλεφωνικα και σου εξηγω το τι πως που και γιατι. Η γλυκαδα, υπαρχει τροπος να μειωθει κατα μεγαλο ποσοστο που πλεον δεν θα την αισθανεσαι.

Τα παντα ειναι θεμα ατμοποιητη, αντιστασης και υγρου.

:wink
Αθήνα μένω. Θα σου στείλω σε πμ το τηλ μου να μου πεις. Αλλά να ξέρεις δεν αλλάζω μηχάνημα, δεν συμφέρει οικονομικά.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιουν 2022, 22:52

Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 22:46
Volk έγραψε:
01 Ιουν 2022, 21:02
Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:30
Χαιρετίζω τους μύστες - κυρίως Volk και Λοξια- που βοήθησαν.
Εκείνο που θα ήθελα να εκλείψει είναι η γλυκαδα που σου αφήνει. Πιθανόν δεν γίνεται από τη στιγμή που οι βάσεις είναι κάτι γλυκερίνης - γλυκολες και τα συναφή.
Κάπνιζα 30 χρόνια κανονικα τσιγάρα ή καπνό. Για κάνα δίμηνο το έριξα στο glo μα μόλις η σύντροφός ανακάλυψε ότι εχουν αλουμινοχαρτο μέσα, με ζαλισόρχιασε να το σταματήσω. Κι έτσι, βρέθηκα στο ηλεκτρονικό.
Η αλήθεια είναι ότι στα 47 μου πια, δεν θα ήθελα να γυρίσω πίσω στα παλιά.
Απλα προτείνετε μου κάνα μαγαζί που να έχει ποικιλία τρελή, να πα να ρίξω μια ματιά.
Μενεις Αθηνα;

Αν ναι, μιλαμε τηλεφωνικα και σου εξηγω το τι πως που και γιατι. Η γλυκαδα, υπαρχει τροπος να μειωθει κατα μεγαλο ποσοστο που πλεον δεν θα την αισθανεσαι.

Τα παντα ειναι θεμα ατμοποιητη, αντιστασης και υγρου.

:wink
Αθήνα μένω. Θα σου στείλω σε πμ το τηλ μου να μου πεις. Αλλά να ξέρεις δεν αλλάζω μηχάνημα, δεν συμφέρει οικονομικά.
Το παν, ειναι να βρουμε κατι που θα σου δωσει αυτο που θες ωστε να το απολαμβανεις και να μεινεις μακρια απο το τσιγαρο.

:wink
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Ιουν 2022, 04:27

Πτολεμαίος έγραψε:
01 Ιουν 2022, 18:30
Χαιρετίζω τους μύστες - κυρίως Volk και Λοξια- που βοήθησαν.
Εκείνο που θα ήθελα να εκλείψει είναι η γλυκαδα που σου αφήνει. Πιθανόν δεν γίνεται από τη στιγμή που οι βάσεις είναι κάτι γλυκερίνης - γλυκολες και τα συναφή.
Κάπνιζα 30 χρόνια κανονικα τσιγάρα ή καπνό. Για κάνα δίμηνο το έριξα στο glo μα μόλις η σύντροφός ανακάλυψε ότι εχουν αλουμινοχαρτο μέσα, με ζαλισόρχιασε να το σταματήσω. Κι έτσι, βρέθηκα στο ηλεκτρονικό.
Η αλήθεια είναι ότι στα 47 μου πια, δεν θα ήθελα να γυρίσω πίσω στα παλιά.
Απλα προτείνετε μου κάνα μαγαζί που να έχει ποικιλία τρελή, να πα να ρίξω μια ματιά.
κοφτο
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Βάσκος
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 30 Απρ 2018, 23:10

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βάσκος » 11 Ιουν 2022, 04:47

Γνωστός φίλου μου, έπιασε υγρά στους πνεύμονες, από το ηλεκτρονικό.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Ιουν 2022, 04:51

παρε αργιλε και καπνιζε καναβόφουντα να καθαρισεις τα μπλεμόνια σου...

πες οχι στα σκληρα ναρκωτικα (νικοτινη)

πες ναι στην ζωη με τί έχει σύ (thc)

:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Mr_Z
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Ιουν 2022, 20:49
Phorum.gr user: Mr_Z

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mr_Z » 23 Ιουν 2022, 21:10

Γεια χαρά,

Ολοκαίνουργιος στο φόρουμ, θα ήθελα κάποιες απαντήσεις, αν ειναι εφικτό φυσικά, από έμπειρους χρήστες ηλ.τσιγαρου.

Φρέσκος και στην χρήση του λοιπόν, μόλις προχθές ξεκίνησα. Πήρα ένα ego pod και υγρό το caramel-vanilla cream της mount vape. Μέχρι πρότινος έκανα καπνό old holborn κίτρινο για πολλά χρόνια και πλέον έχω βαρεθεί το κάπνισμα, με ενοχλούν έστω και τρία τσιγάρα την ημέρα (μειωμένη αντοχή, άσθμα, ατονία).

Μπορεί κάποιος να μου πει αν θα δω διαφορά προς το καλύτερο με το ατμισμα; Δεν το χρησιμοποιώ συχνά, περίπου 20 ατμισεις την ημέρα, κυρίως το πρωί.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 23 Ιουν 2022, 23:04

Mr_Z έγραψε:
23 Ιουν 2022, 21:10
Γεια χαρά,

Ολοκαίνουργιος στο φόρουμ, θα ήθελα κάποιες απαντήσεις, αν ειναι εφικτό φυσικά, από έμπειρους χρήστες ηλ.τσιγαρου.

Φρέσκος και στην χρήση του λοιπόν, μόλις προχθές ξεκίνησα. Πήρα ένα ego pod και υγρό το caramel-vanilla cream της mount vape. Μέχρι πρότινος έκανα καπνό old holborn κίτρινο για πολλά χρόνια και πλέον έχω βαρεθεί το κάπνισμα, με ενοχλούν έστω και τρία τσιγάρα την ημέρα (μειωμένη αντοχή, άσθμα, ατονία).

Μπορεί κάποιος να μου πει αν θα δω διαφορά προς το καλύτερο με το ατμισμα; Δεν το χρησιμοποιώ συχνά, περίπου 20 ατμισεις την ημέρα, κυρίως το πρωί.
Χρονια καπνιστης, και με τον καπνο που λες και με τα κλασικα ετοιμα τσιγαρα. Απο τη στιγμη που ξεκινησα το ατμισμα, εχω δει μεγαλη βελτιωση στο θεμα αναπνοη, αντοχη, οσφρηση, γευση.

Το θεμα ατμοποιητης και υγρο, παιζουν μεγαλο ρολο. Δεν εχω δοκιμασει με αυτα που λες, πειραματισου, εχει απειρες επιλογες. Δες ποιο σου καθεται καλυτερα στο δικο σου οργανισμο και μεινε με αυτο.

Κανε 10-15 δοκιμες εως να καταληξεις στη καλυτερη επιλογη.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Mr_Z
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Ιουν 2022, 20:49
Phorum.gr user: Mr_Z

Re: Ατμισμα, τι εργαλεια εχετε; Τι υγρα ατμιζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mr_Z » 06 Ιούλ 2022, 16:12

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μετά από δύο εβδομάδες, έχω δει διάφορα σε αναπνοή και αντοχές. Απλώς ατμιζω παραπάνω από ότι κάπνιζα και έχω αρχίσει να έχω βήχα. Ίσως να φταίει και το υγρό με την έντονη γεύση, ίσως και ο βαθμός νικοτίνης που περιέχει. Θα αλλάξω γεύση και θα χαμηλώσω νικοτίνη μήπως φταίει αυτό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών