Σιδερένια Σκάλα

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Απρ 2022, 10:24

Θέλω να φτιάξω μια τέτοια σιδερένια σκάλα , αλλά ψηλότερη . ( Αν ήταν το ύψος της εικόνας δεν με ένοιαζε , μου έκανε και η φορητή ).
Εικόνα
Επειδή τα έξοδα είναι αρκετά ( 1250 ευρώ η σκάλα + 250 ευρώ ο γερανός ), ξέρετε κάποια διαφορετική λύση που θα μου επιτρέπει παρόμοια πρόσβαση ; Επίσης ο δρόμος είναι στενός και ο γερανός φαντάζομαι πως θα έχει δυσκολίες μέχρι και να στρίψει στο στενό.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Απρ 2022, 12:23

Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:24
Θέλω να φτιάξω μια τέτοια σιδερένια σκάλα , αλλά ψηλότερη . ( Αν ήταν το ύψος της εικόνας δεν με ένοιαζε , μου έκανε και η φορητή ).
Εικόνα
Επειδή τα έξοδα είναι αρκετά ( 1250 ευρώ η σκάλα + 250 ευρώ ο γερανός ), ξέρετε κάποια διαφορετική λύση που θα μου επιτρέπει παρόμοια πρόσβαση ; Επίσης ο δρόμος είναι στενός και ο γερανός φαντάζομαι πως θα έχει δυσκολίες μέχρι και να στρίψει στο στενό.
φορητη. οσο μεγαλη θες. ριξε μια ματια σε profal, αν θες απλα προσβαση και οχι να ανεβοκατεβαινεις καθημερινα, δεν εχει νοημα να φτιαξεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Απρ 2022, 12:34

Ο Baymax με φούμο;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Απρ 2022, 12:55

Ασέβαστος έγραψε:
13 Απρ 2022, 12:23
Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:24
Θέλω να φτιάξω μια τέτοια σιδερένια σκάλα , αλλά ψηλότερη . ( Αν ήταν το ύψος της εικόνας δεν με ένοιαζε , μου έκανε και η φορητή ).
Εικόνα
Επειδή τα έξοδα είναι αρκετά ( 1250 ευρώ η σκάλα + 250 ευρώ ο γερανός ), ξέρετε κάποια διαφορετική λύση που θα μου επιτρέπει παρόμοια πρόσβαση ; Επίσης ο δρόμος είναι στενός και ο γερανός φαντάζομαι πως θα έχει δυσκολίες μέχρι και να στρίψει στο στενό.
φορητη. οσο μεγαλη θες. ριξε μια ματια σε profal, αν θες απλα προσβαση και οχι να ανεβοκατεβαινεις καθημερινα, δεν εχει νοημα να φτιαξεις.
Φορητή έχω. Θέλω εύκολη πρόσβαση για να μπορώ να ανεβαίνω και να μερεμετίζω , να βάζω στόκο στα πλακάκια , να πατάω κανένα βάψιμο , να διορθώνω την κεραία , να κοιτάζω την θέα πίνοντας το χαμομήλι μου κ.λπ. Παλιά το έκανα για πλάκα , αλλά τώρα που πλησιάζω τα πρώτα - άντα θα αρχίσω να δυσκολεύομαι να ανεβαίνω και να κουβαλάω πράγματα. Γι' αυτό θέλω μια πιο εύκολη πρόσβαση.

Ζήτησα στον σιδερά να μου την φτιάξει επί τόπου , αλλά μου είπε πως θα πέσει πράμα στο πλακάκι και θα μου κάψει το σμάλτο κ.α. Αναρωτιέμαι πόσο θα μου πάρει ένας πλακάς να μου διορθώσει τις αστοχίες στα πλακάκια μετά ; Οι πλακάδες παίρνουν 11 - 15 ευρώ το τετραγωνικό . Μήπως βγαίνει λιγότερο απ' το να δώσω 250 ευρώ για γερανό ; :p2: Και δεν θα ανησυχήσω και τους γείτονες να ξεπαρκάρουν για να χωρέσει και να στρίψει ο γερανός.

Gherschaagk έγραψε:
13 Απρ 2022, 12:34
Ο Baymax με φούμο;
Δεν τον ξέρω τον κύριο. :smt017
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Απρ 2022, 13:09

Στα πρώτα άντα και δυσκολεύεσαι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Απρ 2022, 13:12

Ερμής έγραψε:
13 Απρ 2022, 13:09
Στα πρώτα άντα και δυσκολεύεσαι;
Μιλάμε για ύψος 3-4 μέτρα και να πρέπει να κουβαλάω βαριά πράγματα. Και το ανέβα είναι σιγά τα λάχανα, αλλά η αρχή του κατέβα με δυσκολεύει.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Απρ 2022, 14:47

Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 12:55
Ασέβαστος έγραψε:
13 Απρ 2022, 12:23
Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:24
Θέλω να φτιάξω μια τέτοια σιδερένια σκάλα , αλλά ψηλότερη . ( Αν ήταν το ύψος της εικόνας δεν με ένοιαζε , μου έκανε και η φορητή ).
Εικόνα
Επειδή τα έξοδα είναι αρκετά ( 1250 ευρώ η σκάλα + 250 ευρώ ο γερανός ), ξέρετε κάποια διαφορετική λύση που θα μου επιτρέπει παρόμοια πρόσβαση ; Επίσης ο δρόμος είναι στενός και ο γερανός φαντάζομαι πως θα έχει δυσκολίες μέχρι και να στρίψει στο στενό.
φορητη. οσο μεγαλη θες. ριξε μια ματια σε profal, αν θες απλα προσβαση και οχι να ανεβοκατεβαινεις καθημερινα, δεν εχει νοημα να φτιαξεις.
Φορητή έχω. Θέλω εύκολη πρόσβαση για να μπορώ να ανεβαίνω και να μερεμετίζω , να βάζω στόκο στα πλακάκια , να πατάω κανένα βάψιμο , να διορθώνω την κεραία , να κοιτάζω την θέα πίνοντας το χαμομήλι μου κ.λπ. Παλιά το έκανα για πλάκα , αλλά τώρα που πλησιάζω τα πρώτα - άντα θα αρχίσω να δυσκολεύομαι να ανεβαίνω και να κουβαλάω πράγματα. Γι' αυτό θέλω μια πιο εύκολη πρόσβαση.

Ζήτησα στον σιδερά να μου την φτιάξει επί τόπου , αλλά μου είπε πως θα πέσει πράμα στο πλακάκι και θα μου κάψει το σμάλτο κ.α. Αναρωτιέμαι πόσο θα μου πάρει ένας πλακάς να μου διορθώσει τις αστοχίες στα πλακάκια μετά ; Οι πλακάδες παίρνουν 11 - 15 ευρώ το τετραγωνικό . Μήπως βγαίνει λιγότερο απ' το να δώσω 250 ευρώ για γερανό ; :p2: Και δεν θα ανησυχήσω και τους γείτονες να ξεπαρκάρουν για να χωρέσει και να στρίψει ο γερανός.

Gherschaagk έγραψε:
13 Απρ 2022, 12:34
Ο Baymax με φούμο;
Δεν τον ξέρω τον κύριο. :smt017
απλωνεις παλιολαμαρινες, παλιοπλακακια, παλιοοτιδηποτε στο πατωμα και δεν γινεται ζημια.

αν εχεις χωρο, πιο ευκολη, φτηνη και πρακτικη ειναι ισια, και οχι περιστρεφομενη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Απρ 2022, 14:49

Εικόνα
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Απρ 2022, 15:01

stavmanr έγραψε:
22 Φεβ 2022, 16:08
ksk έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:12
Zoran Savic 4 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 10:53
- Τι κυρώσεις επέβαλαν ΗΠΑ, Βρετανία, Δυτ. Γερμανία, Γαλλία στο Ισραήλ για στηριχθεί το ψήφισμα 497 του ΟΗΕ σχετικά με τα υψώματα του Γκολάν, όταν το 1981 το Ισραήλ τα προσάρτησε επίσημα; Ήταν πολλές, σκληρές και διαρκείας;

- Πώς την λένε εκείνη την μεγαλη χώρα που το 2019 αναγνώρισε με δόξα και τιμή την προσάρτηση των υψωμάτων στο ισραηλίτικο κράτος; Με διάθεση να ρισκάρω λάθος απάντηση, μήπως την λέγανε ΗΠΑ;

- Πάνω σε ποιον κανόνα του διεθνούς δικαίου στηρίχθηκε η αποκοπή του Κοσσυφοπεδίου από το σερβικό κράτος;

Απλές και κατανοητές θέλω να πιστεύω οι ερωτήσεις προς τους διαπρύσιους, πολύ όψιμους και α λα καρτ υπερασπιστές του "διεθνούς δικαίου".
Υπάρχει το διεθνές δίκαιο; :smt017
Αυτή θα είναι η τελευταία ερώτηση πριν τον αφανισμό του είδους. Όταν δηλαδή θα αναρωτιόμαστε γιατί δε μπορούσαμε να συνεννοηθούμε νωρίτερα.
Θα ακούς και φιλοσοφίες σχετικά με το τι έφταιξε που φτάσαμε ως εδώ και διάφορα άλλα φαιδρά που ακούς και σήμερα.
Για πότε λες ο πόλεμος με την Τούρκιε, Σταβ καλέ μου φίλε;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Απρ 2022, 15:07

Ασέβαστος έγραψε:
13 Απρ 2022, 14:47

απλωνεις παλιολαμαρινες, παλιοπλακακια, παλιοοτιδηποτε στο πατωμα και δεν γινεται ζημια.

αν εχεις χωρο, πιο ευκολη, φτηνη και πρακτικη ειναι ισια, και οχι περιστρεφομενη.
Και εμένα φίλε μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Αν είναι δυνατόν. Θα ρωτήσω κι άλλους σιδεράδες.

Λέω να την αποφύγω γιατί θα μου φάει πολύ χώρο και φοβάμαι μην γλιστρήσει κανένας , πάρει τούμπες , περάσει το στηθαίο με τα κάγκελα και βρεθεί στο κενό.
Gherschaagk έγραψε:
13 Απρ 2022, 14:49
Εικόνα
Γεια σου κι εσένα τσουπωτό γλυκουλάκι. :wave:

Όντως του φέρνει , αλλά στο αραπάκι. :smt023
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Απρ 2022, 15:12

Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:24
Θέλω να φτιάξω μια τέτοια σιδερένια σκάλα , αλλά ψηλότερη . ( Αν ήταν το ύψος της εικόνας δεν με ένοιαζε , μου έκανε και η φορητή ).
Εικόνα
Επειδή τα έξοδα είναι αρκετά ( 1250 ευρώ η σκάλα + 250 ευρώ ο γερανός ), ξέρετε κάποια διαφορετική λύση που θα μου επιτρέπει παρόμοια πρόσβαση ; Επίσης ο δρόμος είναι στενός και ο γερανός φαντάζομαι πως θα έχει δυσκολίες μέχρι και να στρίψει στο στενό.
Τυπε σου έχω λύση παμφθηνη και αποτελεσματικότατη!


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 13 Απρ 2022, 15:15

stergiosbik έγραψε:
13 Απρ 2022, 15:12
Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:24
Θέλω να φτιάξω μια τέτοια σιδερένια σκάλα , αλλά ψηλότερη . ( Αν ήταν το ύψος της εικόνας δεν με ένοιαζε , μου έκανε και η φορητή ).
Εικόνα
Επειδή τα έξοδα είναι αρκετά ( 1250 ευρώ η σκάλα + 250 ευρώ ο γερανός ), ξέρετε κάποια διαφορετική λύση που θα μου επιτρέπει παρόμοια πρόσβαση ; Επίσης ο δρόμος είναι στενός και ο γερανός φαντάζομαι πως θα έχει δυσκολίες μέχρι και να στρίψει στο στενό.
Τυπε σου έχω λύση παμφθηνη και αποτελεσματικότατη!


Εικόνα
:p3:

:wave
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Απρ 2022, 09:03

Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 15:07


Λέω να την αποφύγω γιατί θα μου φάει πολύ χώρο και φοβάμαι μην γλιστρήσει κανένας , πάρει τούμπες , περάσει το στηθαίο με τα κάγκελα και βρεθεί στο κενό.
λογικο. δεν ξερω πως ειναι η ταρατσα, αλλα σκεψου ολες τις πιθανες χωροθετησεις για ισια. ας πουμε με την μια πλευρα στον τοιχο, και κεφαλοσκαλο. αν βγαινει με 2 μετρα ελευθερο χωρο μπροστα απο το κατω σκαλι, δεν εχεις τετοιο προβλημα. η μπορεις να βαλεις καγκελο στην ταρατσα, στο σημειο που ειναι το προβλημα.
ετσι δε χανεις και τον χωρο κατω απο τη σκαλα, μπορεις ακομη και να τον κλεισεις και να γινει κατι σαν αποθηκη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Απρ 2022, 09:13

Μήπως κάτι τέτοιο θα ήταν πιο οικονομικό;

Εικόνα


Επίσης για εργασίες στην ταράτσα μπορείς να πάρεις χαρτόνια και σε συνδυασμό με κάποιο χοντρό νάιλον να γλιτώσεις γδαρσίματα και ζημιές στο πλακάκι.

Προσωπικά οι στενές στριφτές σκάλες μου φαίνονται πιο δύσκολες όταν κουβαλάω πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σιδερένια Σκάλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 14 Απρ 2022, 10:45

Ασέβαστος έγραψε:
14 Απρ 2022, 09:03
Ζαποτέκος έγραψε:
13 Απρ 2022, 15:07


Λέω να την αποφύγω γιατί θα μου φάει πολύ χώρο και φοβάμαι μην γλιστρήσει κανένας , πάρει τούμπες , περάσει το στηθαίο με τα κάγκελα και βρεθεί στο κενό.
λογικο. δεν ξερω πως ειναι η ταρατσα, αλλα σκεψου ολες τις πιθανες χωροθετησεις για ισια. ας πουμε με την μια πλευρα στον τοιχο, και κεφαλοσκαλο. αν βγαινει με 2 μετρα ελευθερο χωρο μπροστα απο το κατω σκαλι, δεν εχεις τετοιο προβλημα. η μπορεις να βαλεις καγκελο στην ταρατσα, στο σημειο που ειναι το προβλημα.
ετσι δε χανεις και τον χωρο κατω απο τη σκαλα, μπορεις ακομη και να τον κλεισεις και να γινει κατι σαν αποθηκη.
Δεν γίνεται ίσια με τον τρόπο που είναι η ταράτσα. Φαντάσου ένα μπαλκόνι μεγάλο στο οποίο θέλεις να βάλεις πάνω στο μπαλκόνι εξωτερική σκάλα για να ανεβαίνεις στον πάνω όροφο. Μόνο που δεν είναι όροφος , αλλά ταράτσα.
ST48410 έγραψε:
14 Απρ 2022, 09:13
Μήπως κάτι τέτοιο θα ήταν πιο οικονομικό;

Εικόνα


Επίσης για εργασίες στην ταράτσα μπορείς να πάρεις χαρτόνια και σε συνδυασμό με κάποιο χοντρό νάιλον να γλιτώσεις γδαρσίματα και ζημιές στο πλακάκι.

Προσωπικά οι στενές στριφτές σκάλες μου φαίνονται πιο δύσκολες όταν κουβαλάω πράγματα.
Όπως είπα στον Ασέβαστο δεν είναι έτσι η χωροταξία. Φαντάσου , όπως κοιτάμε την εικόνα που έβαλες , αριστερά να μην υπάρχει χώρος , δεξιά να υπάρχει κενό όπως στην εικόνα , πίσω κενό , και εκεί που είναι η σκάλα να υπάρχει παραθυράκι και πορτούλα. Δηλαδή αν βάλω την σκάλα έτσι θα περνάω από κάτω της για να μπω στην πόρτα. :D Έτσι λοιπόν όπως είναι στην εικόνα δεν μπαίνει. Ευθεία , προς τα εμάς/την οθόνη μας δηλαδή , δεν την βάζω γιατί θα πιάσει χώρο και φοβάμαι μεν πέσει κανείς , πάρει τούμπες και εκτοξευτεί κάτω απ' το μπαλκόνι. Άρα μόνο στριφογυριστή.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών