Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Απρ 2023, 02:49

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:38
Κάνεις λάθος, οι πατέντες πάνε ανά περιοχή. Υπάρχουν εθνικές πατέντες και υπερεθνικές πατέντες αλλά δεν υπάρχουν παγκόσμιες. Θα πρέπει να τις κατοχυρώσεις ξεχωριστά για κάθε περιοχή, πράγμα που ανεβάζει το κόστος στον θεό.
+1 σε αυτό που γράφει ο hellegennes. Επίσης να πούμε ότι οι πατέντες δεν είναι για πάντα. Δεν φτάνει να κατοχυρώσεις μια φορά σε μία περιοχή. Θα πρέπει να υπολογίσεις και κόστη στο μέλλον για ανανέωση αυτής της πατέντας. Σε κάποιες περιοχές θα πρέπει να δείξεις ότι την αξιοποιείς προκειμένου να μπορείς να την διατηρήσεις. Ότι δηλαδή κατάφερες σε ένα λογικό χρονικό διάστημα να φτιάξεις το εμπορικό προϊόν και να το πουλήσεις.

Τρομερά ακριβή ιστορία αν θέλεις να κατοχυρωθείς από όλες τις απόψεις και ποτέ δεν είσαι 100% καλυμμένος. Ένας μεγάλος παίκτης του χώρου θα μπορούσε να ρισκάρει να κοπιάρει την ιδέα σου και να φτάσετε στα δικαστήρια μετά από κάποια χρόνια, όταν εσύ στο μεταξύ θα έχεις γονατίσει να πληρώνεις δικηγόρους.

Γενικά η εντύπωσή που έχω αποκομίσει από την περιπέτεια ενός γνωστού, είναι πως πιθανότατα αξίζει αν μπορείς με εύκολο τρόπο να υλοποιήσεις την ιδέα σου σχετικά γρήγορα. Αν όχι και σου πάρει χρόνια, τότε θα χρειαστούν ποσά της τάξης των αρκετών δεκάδων χιλιάδων εφόσον μιλάμε για κάτι που θα κυκλοφορήσει σε μεγάλες αγορές (Ευρώπη, Αμερική και μερικά ασιατικά κράτη).

ΥΓ. Λέγοντας τα παραπάνω δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Σε αυτή τη φάση συνέχισε να συγκεντρώνεις πληροφορίες πριν ξοδέψεις χρήμα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Απρ 2023, 02:58

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:40
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Απρ 2023, 01:47
Εχω ας πούμε τρόπο παρασκευής για αλλαντικό που δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα.....

Καί νομίζω οτι αμα βγεί στην αγορά σε λίγο θα το δούν και θα το φτιάχνουν και οι υπόλοιπες αλλαντοβιομηχανίες.....

Με τι προοπτικές μπορώ να κλείσω συμφωνία με εταιρία αλλαντικών για την πρώτη κατασκευή του ;;;


ΥΓ
Φαντάσου κιοτίνε η καλύτερη γεύση κρέατος που έχω δοκιμάσει στή ζωή μου..... :romance-hearteyes:
Σ' αυτήν την περίπτωση είναι φρόνιμο να κατοχυρώσεις την πατέντα πριν αρχίσεις να χτυπάς πόρτες.

.

Δέ νομίζω ότι οτι υπάχει "πραγματική πατέντα " σε τρόφιμα.....αυτός πχ που έβγαλε το Προσούτο ή το Σαλάμι μπύρας τι πατέντα είχαν ;;;

Αφού Προσούτο ή Σαλάμι βγάζει πιά όποιος θέλει.....

Νομίζω οτι κερδίζεις περισσότερο με την πρώτη περίοδο που δεν θάχεις ανταγωνισμό.... αλλά τρείς μήνες μετά θα βγάλουν και οι άλλοι.....

Και δεν είναι μια συνταγή που ο αλλος θα δυσκολευτεί να την καταλάβει ή που δεν έχει ξαναυπάρξει.....

Είναι ενας άλλος τρόπος να φτιάχνεις ενα ήδη χρησιμοποιήσιμο τεμάχιο ζώου.....

Και νομίζω μετα την αντιγραφή τα ποσοστά της αγορας θα πέσουν στα επίπεδα ισορροπίας που έχουν κι όλα τα υπόλοιπα προϊόντα τους.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Απρ 2023, 03:03

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:58
Δέ νομίζω ότι οτι υπάχει "πραγματική πατέντα " σε τρόφιμα.....αυτός πχ που έβγαλε το Προσούτο ή το Σαλάμι μπύρας τι πατέντα είχαν ;;;

Αφού Προσούτο ή Σαλάμι βγάζει πιά όποιος θέλει.....

Νομίζω οτι κερδίζεις περισσότερο με την πρώτη περίοδο που δεν θάχεις ανταγωνισμό.... αλλά τρείς μήνες μετά θα βγάλουν και οι άλλοι.....

Και δεν είναι μια συνταγή που ο αλλος θα δυσκολευτεί να την καταλάβει ή που δεν έχει ξαναυπάρξει.....

Είναι ενας άλλος τρόπος να φτιάχνεις ενα ήδη χρησιμοποιήσιμο τεμάχιο ζώου.....

Και νομίζω μετα την αντιγραφή τα ποσοστά της αγορας θα πέσουν στα επίπεδα ισορροπίας που έχουν κι όλα τα υπόλοιπα προϊόντα τους.....
Συνταγή δεν μπορείς να κατοχυρώσεις, αυτό ξέχνα το. Μέθοδο παρασκευής όμως μπορείς. Τα προϊόντα στα οποία αναφέρεσαι έχουν παράδοση δεκαετιών και αιώνων. Δεν υπήρχαν καν πατέντες όταν επινοήθηκαν. Μπορείς όμως να επινοήσεις μια νέα μέθοδο για να φτιάξεις ένα αλλαντικό. Κατά πόσο αυτό θα σου αποφέρει χρήμα είναι άλλη ιστορία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 18 Απρ 2023, 13:58

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:38
Γράφων έγραψε:
17 Απρ 2023, 19:02
GoBzi έγραψε:
17 Απρ 2023, 18:47


Πολύ χοντρό παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ. Δεν μπορεί μια εταιρεία να πατεντάρει τον υπολογιστή, τηλεόραση ή κινητό. Μπορείς να πατεντάρεις τo ακριβές σχέδιο, αλλά από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να φτιάξει την ίδια συσκευή με διαφορετικό τρόπο.

Επίσης το ότι η Ελλάδα αναγνωρίζει την πατέντα σου δεν σημαίνει πως το ίδιο συμβαίνει και στην Κίνα. Εάν κάποιος στην ΕΕ αντιγράψει την πατέντα σου, μπορείς να κινηθείς νομικά, αλλά ο Ινδός και ο Κινέζος δεν θα ασχοληθεί καν.
Χμμ.. Ναι, κατάλαβα. Θα ψάξω περαιτέρω τι μπορώ να κατοχυρώσω... Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος, δεν ξέρω αν ισχύει... Οι βάσεις δεδομένων όλων των χωρών που αφορούν τις πατέντες, είναι συνδεδεμένες, απ' ό,τι καταλαβαίνω, και γίνεται έρευνα πριν κατοχυρωθεί κάτι. Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αντιγραφή.
Κάνεις λάθος, οι πατέντες πάνε ανά περιοχή. Υπάρχουν εθνικές πατέντες και υπερεθνικές πατέντες αλλά δεν υπάρχουν παγκόσμιες. Θα πρέπει να τις κατοχυρώσεις ξεχωριστά για κάθε περιοχή, πράγμα που ανεβάζει το κόστος στον θεό.

Από εκεί και πέρα, αν η ιδέα σου δεν είναι πολύ ιδιαίτερη, συνήθως η πατέντα δεν σε προστατεύει ιδιαίτερα από την αντιγραφή, γιατί η συντριπτική πλειονότητα των πραγμάτων είναι αντιγράψιμη με διαφορετικές μεθόδους και πατέντες σε πολύ γενικές ιδέες για να καλύπτουν αυτό το ενδεχόμενο δεν δίνονται.

Είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχεις μια αντικειμενικά πολύ στέρεη ευρεσιτεχνία με υψηλό βαθμό προστασίας. Ως εκ τούτου, αν δεν αναμένεις στα αλήθεια μεγάλο κέρδος, είναι ένα κόστος που πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά.

Μπορείς επίσης να μιλήσεις με νομικό που εξειδικεύεται στις πατέντες, αλλά έχε υπόψη ότι δεν είναι φρόνιμο να εμπιστευτείς κάποιον δικηγόρο που δεν γνωρίζεις ιδιαίτερα, γιατί κι αυτοί λεφτά βγάζουν απ' αυτήν την διαδικασία και μπορεί να σε γεμίσει με ψεύτικες ελπίδες.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί, όσον αφορά την κατοχύρωση. Θα το ψάξω περαιτέρω, αν και, για να το λες, κάτι θα ξέρεις.
Κοίτα, όσον αφορά την πατέντα μου, νομίζω ότι είναι χρήσιμη και μπορεί να παραχθεί και να πωληθεί μαζικά. Ομως, αυτό που με προβληματίζει, σε γενικές γραμμές, είναι ότι, αν συνεργαστώ με κάποια βιομηχανία και θεωρήσουν ότι είναι καλή η ιδέα, θα μου την κλέψουν και θα καρπωθούν όχι μόνο τα κέρδη, αλλά και την πατέντα.
Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος, να έχω κάποια εγγύηση, χωρίς να καταβάλω τόσο πολλά χρήματα.
Σε δικηγόρο δεν προτίθεμαι να μιλήσω. Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με τις ευρεσιτεχνίες, αλλά, όπως είπες, δεν μπορείς να τα εμπιστευθείς αφενός, αφετέρου τα έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά που υφίστανται, για να κινήσω μόνος μου τις διαδικασίες κατοχύρωσης.
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 18 Απρ 2023, 14:05

Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 13:58
hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:38
Γράφων έγραψε:
17 Απρ 2023, 19:02

Χμμ.. Ναι, κατάλαβα. Θα ψάξω περαιτέρω τι μπορώ να κατοχυρώσω... Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος, δεν ξέρω αν ισχύει... Οι βάσεις δεδομένων όλων των χωρών που αφορούν τις πατέντες, είναι συνδεδεμένες, απ' ό,τι καταλαβαίνω, και γίνεται έρευνα πριν κατοχυρωθεί κάτι. Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αντιγραφή.
Κάνεις λάθος, οι πατέντες πάνε ανά περιοχή. Υπάρχουν εθνικές πατέντες και υπερεθνικές πατέντες αλλά δεν υπάρχουν παγκόσμιες. Θα πρέπει να τις κατοχυρώσεις ξεχωριστά για κάθε περιοχή, πράγμα που ανεβάζει το κόστος στον θεό.

Από εκεί και πέρα, αν η ιδέα σου δεν είναι πολύ ιδιαίτερη, συνήθως η πατέντα δεν σε προστατεύει ιδιαίτερα από την αντιγραφή, γιατί η συντριπτική πλειονότητα των πραγμάτων είναι αντιγράψιμη με διαφορετικές μεθόδους και πατέντες σε πολύ γενικές ιδέες για να καλύπτουν αυτό το ενδεχόμενο δεν δίνονται.

Είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχεις μια αντικειμενικά πολύ στέρεη ευρεσιτεχνία με υψηλό βαθμό προστασίας. Ως εκ τούτου, αν δεν αναμένεις στα αλήθεια μεγάλο κέρδος, είναι ένα κόστος που πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά.

Μπορείς επίσης να μιλήσεις με νομικό που εξειδικεύεται στις πατέντες, αλλά έχε υπόψη ότι δεν είναι φρόνιμο να εμπιστευτείς κάποιον δικηγόρο που δεν γνωρίζεις ιδιαίτερα, γιατί κι αυτοί λεφτά βγάζουν απ' αυτήν την διαδικασία και μπορεί να σε γεμίσει με ψεύτικες ελπίδες.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί, όσον αφορά την κατοχύρωση. Θα το ψάξω περαιτέρω, αν και, για να το λες, κάτι θα ξέρεις.
Κοίτα, όσον αφορά την πατέντα μου, νομίζω ότι είναι χρήσιμη και μπορεί να παραχθεί και να πωληθεί μαζικά. Ομως, αυτό που με προβληματίζει, σε γενικές γραμμές, είναι ότι, αν συνεργαστώ με κάποια βιομηχανία και θεωρήσουν ότι είναι καλή η ιδέα, θα μου την κλέψουν και θα καρπωθούν όχι μόνο τα κέρδη, αλλά και την πατέντα.
Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος, να έχω κάποια εγγύηση, χωρίς να καταβάλω τόσο πολλά χρήματα.
Σε δικηγόρο δεν προτίθεμαι να μιλήσω. Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με τις ευρεσιτεχνίες, αλλά, όπως είπες, δεν μπορείς να τα εμπιστευθείς αφενός, αφετέρου τα έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά που υφίστανται, για να κινήσω μόνος μου τις διαδικασίες κατοχύρωσης.
https://www.epo.org/

Έχει πολλούς Έλληνες εργαζομένους, μίλα τους
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 18 Απρ 2023, 14:15

ST48410 έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:49
hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:38
Κάνεις λάθος, οι πατέντες πάνε ανά περιοχή. Υπάρχουν εθνικές πατέντες και υπερεθνικές πατέντες αλλά δεν υπάρχουν παγκόσμιες. Θα πρέπει να τις κατοχυρώσεις ξεχωριστά για κάθε περιοχή, πράγμα που ανεβάζει το κόστος στον θεό.
+1 σε αυτό που γράφει ο hellegennes. Επίσης να πούμε ότι οι πατέντες δεν είναι για πάντα. Δεν φτάνει να κατοχυρώσεις μια φορά σε μία περιοχή. Θα πρέπει να υπολογίσεις και κόστη στο μέλλον για ανανέωση αυτής της πατέντας. Σε κάποιες περιοχές θα πρέπει να δείξεις ότι την αξιοποιείς προκειμένου να μπορείς να την διατηρήσεις. Ότι δηλαδή κατάφερες σε ένα λογικό χρονικό διάστημα να φτιάξεις το εμπορικό προϊόν και να το πουλήσεις.

Τρομερά ακριβή ιστορία αν θέλεις να κατοχυρωθείς από όλες τις απόψεις και ποτέ δεν είσαι 100% καλυμμένος. Ένας μεγάλος παίκτης του χώρου θα μπορούσε να ρισκάρει να κοπιάρει την ιδέα σου και να φτάσετε στα δικαστήρια μετά από κάποια χρόνια, όταν εσύ στο μεταξύ θα έχεις γονατίσει να πληρώνεις δικηγόρους.

Γενικά η εντύπωσή που έχω αποκομίσει από την περιπέτεια ενός γνωστού, είναι πως πιθανότατα αξίζει αν μπορείς με εύκολο τρόπο να υλοποιήσεις την ιδέα σου σχετικά γρήγορα. Αν όχι και σου πάρει χρόνια, τότε θα χρειαστούν ποσά της τάξης των αρκετών δεκάδων χιλιάδων εφόσον μιλάμε για κάτι που θα κυκλοφορήσει σε μεγάλες αγορές (Ευρώπη, Αμερική και μερικά ασιατικά κράτη).

ΥΓ. Λέγοντας τα παραπάνω δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Σε αυτή τη φάση συνέχισε να συγκεντρώνεις πληροφορίες πριν ξοδέψεις χρήμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν με αποθαρρύνεις!
Οντως, το έψαξα και εγώ. Η πατέντα δεν θα είναι για πάντα κατοχυρωμένη. Συνήθως, έχουν διάρκεια 20 ετών.
Το ζητούμενο είναι να έχω κάποιο χαρτί, κάποια εγγύηση, ώστε, όταν θα πάω στο εργοστάσιο, να μην μπορούν να μου την κλέψουν και να έχω κάποια δικαιώματα πάνω σε αυτήν. Πιστεύω ότι γρήγορα μπορεί να υλοποιηθεί και να κυκλοφορήσει στην αγορά, εφόσον υπάρχουν εχέγγυα. Μπορεί να επεκταθεί σχετικά γρήγορα στο εξωτερικό, κατά πάσα πιθανότητα. Τα κεφάλαια μπορούν να βρεθούν, αν πάνε καλά οι πωλήσεις
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 18 Απρ 2023, 14:17

Beria έγραψε:
18 Απρ 2023, 14:05
Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 13:58
hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2023, 02:38


Κάνεις λάθος, οι πατέντες πάνε ανά περιοχή. Υπάρχουν εθνικές πατέντες και υπερεθνικές πατέντες αλλά δεν υπάρχουν παγκόσμιες. Θα πρέπει να τις κατοχυρώσεις ξεχωριστά για κάθε περιοχή, πράγμα που ανεβάζει το κόστος στον θεό.

Από εκεί και πέρα, αν η ιδέα σου δεν είναι πολύ ιδιαίτερη, συνήθως η πατέντα δεν σε προστατεύει ιδιαίτερα από την αντιγραφή, γιατί η συντριπτική πλειονότητα των πραγμάτων είναι αντιγράψιμη με διαφορετικές μεθόδους και πατέντες σε πολύ γενικές ιδέες για να καλύπτουν αυτό το ενδεχόμενο δεν δίνονται.

Είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχεις μια αντικειμενικά πολύ στέρεη ευρεσιτεχνία με υψηλό βαθμό προστασίας. Ως εκ τούτου, αν δεν αναμένεις στα αλήθεια μεγάλο κέρδος, είναι ένα κόστος που πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά.

Μπορείς επίσης να μιλήσεις με νομικό που εξειδικεύεται στις πατέντες, αλλά έχε υπόψη ότι δεν είναι φρόνιμο να εμπιστευτείς κάποιον δικηγόρο που δεν γνωρίζεις ιδιαίτερα, γιατί κι αυτοί λεφτά βγάζουν απ' αυτήν την διαδικασία και μπορεί να σε γεμίσει με ψεύτικες ελπίδες.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί, όσον αφορά την κατοχύρωση. Θα το ψάξω περαιτέρω, αν και, για να το λες, κάτι θα ξέρεις.
Κοίτα, όσον αφορά την πατέντα μου, νομίζω ότι είναι χρήσιμη και μπορεί να παραχθεί και να πωληθεί μαζικά. Ομως, αυτό που με προβληματίζει, σε γενικές γραμμές, είναι ότι, αν συνεργαστώ με κάποια βιομηχανία και θεωρήσουν ότι είναι καλή η ιδέα, θα μου την κλέψουν και θα καρπωθούν όχι μόνο τα κέρδη, αλλά και την πατέντα.
Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος, να έχω κάποια εγγύηση, χωρίς να καταβάλω τόσο πολλά χρήματα.
Σε δικηγόρο δεν προτίθεμαι να μιλήσω. Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με τις ευρεσιτεχνίες, αλλά, όπως είπες, δεν μπορείς να τα εμπιστευθείς αφενός, αφετέρου τα έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά που υφίστανται, για να κινήσω μόνος μου τις διαδικασίες κατοχύρωσης.
https://www.epo.org/

Έχει πολλούς Έλληνες εργαζομένους, μίλα τους
Ευχαριστώ για την βοήθεια! Θα το κοιτάξω!
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Απρ 2023, 14:55

Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 13:58
Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος, να έχω κάποια εγγύηση, χωρίς να καταβάλω τόσο πολλά χρήματα.
Σε δικηγόρο δεν προτίθεμαι να μιλήσω. Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με τις ευρεσιτεχνίες, αλλά, όπως είπες, δεν μπορείς να τα εμπιστευθείς αφενός, αφετέρου τα έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά που υφίστανται, για να κινήσω μόνος μου τις διαδικασίες κατοχύρωσης.
Δεν υπάρχει τρόπος. Ο μόνος ανέξοδος τρόπος να εμποδίσεις κάποιον να εκμεταλλευτεί εμπορικά μια πατέντα είναι να την δημοσιεύσεις. Δημοσιευμένη πατέντα δεν μπορεί να κατοχυρώσει κανείς, αλλά αυτό σημαίνει ούτε κι εσύ.

Κατά την γνώμη μου, αν θεωρείς ότι η πατέντα σου είναι εύκολα και γρήγορα υλοποιήσιμη και μπορεί να αποφέρει χρήματα, πρέπει να την κατοχυρώσεις όχι στην χώρα που θα φτιαχτεί ή που εδρεύει η εταιρεία/εργοστάσιο, αλλά στην αγορά που θεωρείς ότι είναι η μεγαλύτερη αγορά για την πατέντα σου. Αν θεωρείς ότι στην ΕΕ θα είναι η μεγαλύτερη αγορά σου, θα πρέπει να την κατοχυρώσεις εκεί. Αν θεωρείς ότι είναι οι ΗΠΑ, την κατοχυρώνεις εκεί. Αν αντέχει η τσέπη σου, βέβαια, μπορείς να το κάνεις για όλες τις μεγάλες αγορές, αλλά είναι πάρα πολλά τα χρήματα.

Ο τρόπος που λειτουργούν οι ευρεσιτεχνίες είναι ότι σου δίνεται δικαίωμα εκμετάλλευσης στην αγορά που τις κατοχυρώνεις. Μπορεί η εταιρεία που φτιάχνει αυτό που θες να βρίσκεται στην Ελλάδα και το εργοστάσιο στην Τουρκία αλλά εσύ να θες να πουλήσεις στην Γερμανία και στην Αγγλία. Εκεί είναι που πρέπει να κατοχυρώσεις την πατέντα. Το δικαίωμα εκμετάλλευσης σε αυτές τις αγορές θα σου δώσει.

Μελέτησέ το καλά το θέμα. Μην βιαστείς. Και πάνω απ' όλα μην αναφέρεις καν την γενική ιδέα σε κανέναν πριν κάνεις αίτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Απρ 2023, 15:29

Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 13:58
Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με τις ευρεσιτεχνίες, αλλά, όπως είπες, δεν μπορείς να τα εμπιστευθείς αφενός, αφετέρου τα έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά που υφίστανται, για να κινήσω μόνος μου τις διαδικασίες κατοχύρωσης.
να μιλήσεις και ας μην τους εμπιστευθείς. Δεν είναι ανάγκη σε μία αρχική συζήτηση να δώσεις λεπτομέρειες για την ιδέα ή το προϊόν σου. Γενικά θα μιλήσεις για να μάθεις ό,τι παραπάνω μπορείς και σε δεύτερο χρόνο θα διασταυρώνεις πληροφορίες για να δεις τι από αυτά που σου λένε είναι σωστό και τι για να σου πάρουν λεφτά.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 18 Απρ 2023, 16:35

hellegennes έγραψε:
18 Απρ 2023, 14:55
Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 13:58
Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος, να έχω κάποια εγγύηση, χωρίς να καταβάλω τόσο πολλά χρήματα.
Σε δικηγόρο δεν προτίθεμαι να μιλήσω. Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με τις ευρεσιτεχνίες, αλλά, όπως είπες, δεν μπορείς να τα εμπιστευθείς αφενός, αφετέρου τα έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά που υφίστανται, για να κινήσω μόνος μου τις διαδικασίες κατοχύρωσης.
Δεν υπάρχει τρόπος. Ο μόνος ανέξοδος τρόπος να εμποδίσεις κάποιον να εκμεταλλευτεί εμπορικά μια πατέντα είναι να την δημοσιεύσεις. Δημοσιευμένη πατέντα δεν μπορεί να κατοχυρώσει κανείς, αλλά αυτό σημαίνει ούτε κι εσύ.

Κατά την γνώμη μου, αν θεωρείς ότι η πατέντα σου είναι εύκολα και γρήγορα υλοποιήσιμη και μπορεί να αποφέρει χρήματα, πρέπει να την κατοχυρώσεις όχι στην χώρα που θα φτιαχτεί ή που εδρεύει η εταιρεία/εργοστάσιο, αλλά στην αγορά που θεωρείς ότι είναι η μεγαλύτερη αγορά για την πατέντα σου. Αν θεωρείς ότι στην ΕΕ θα είναι η μεγαλύτερη αγορά σου, θα πρέπει να την κατοχυρώσεις εκεί. Αν θεωρείς ότι είναι οι ΗΠΑ, την κατοχυρώνεις εκεί. Αν αντέχει η τσέπη σου, βέβαια, μπορείς να το κάνεις για όλες τις μεγάλες αγορές, αλλά είναι πάρα πολλά τα χρήματα.

Ο τρόπος που λειτουργούν οι ευρεσιτεχνίες είναι ότι σου δίνεται δικαίωμα εκμετάλλευσης στην αγορά που τις κατοχυρώνεις. Μπορεί η εταιρεία που φτιάχνει αυτό που θες να βρίσκεται στην Ελλάδα και το εργοστάσιο στην Τουρκία αλλά εσύ να θες να πουλήσεις στην Γερμανία και στην Αγγλία. Εκεί είναι που πρέπει να κατοχυρώσεις την πατέντα. Το δικαίωμα εκμετάλλευσης σε αυτές τις αγορές θα σου δώσει.

Μελέτησέ το καλά το θέμα. Μην βιαστείς. Και πάνω απ' όλα μην αναφέρεις καν την γενική ιδέα σε κανέναν πριν κάνεις αίτηση.
Ναι, αυτό το συμπέρασμα έβγαλα και εγώ με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα.
Αρχικά, σκεφτόμουν να εδραιωθώ στην Ελληνική αγορά και στην συνέχεια να επεκταθώ. Δεν είναι κακό. Αλλωστε, έχω στον νου μου και κάποιες εταιρείες με έδρα την Ελλάδα που θα μπορούσαν να την υλοποιήσουν σχετικά εύκολα.
Οπως και να έχει, ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο που αφιέρωσες! Θα τα σκεφτώ και θα τα μελετήσω όλα αυτά και θα κάνω μια ανάρτηση
ST48410 έγραψε:
18 Απρ 2023, 15:29
Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 13:58
Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία που ασχολούνται με τις ευρεσιτεχνίες, αλλά, όπως είπες, δεν μπορείς να τα εμπιστευθείς αφενός, αφετέρου τα έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά που υφίστανται, για να κινήσω μόνος μου τις διαδικασίες κατοχύρωσης.
να μιλήσεις και ας μην τους εμπιστευθείς. Δεν είναι ανάγκη σε μία αρχική συζήτηση να δώσεις λεπτομέρειες για την ιδέα ή το προϊόν σου. Γενικά θα μιλήσεις για να μάθεις ό,τι παραπάνω μπορείς και σε δεύτερο χρόνο θα διασταυρώνεις πληροφορίες για να δεις τι από αυτά που σου λένε είναι σωστό και τι για να σου πάρουν λεφτά.
Χμμ... Ευχαριστώ για την συμβουλή. Δεν το αποκλείω σαν λύση, αλλά δεν είναι άμεση προτεραιότητα. Είχα επικοινωνήσει και με ένα γραφείο που βρήκα στο διαδίκτυο, για να λάβω κάποιες πληροφορίες, αλλά, δεν μπορώ να πω ότι με έπεισε για το ότι θα ασχοληθεί σοβαρά... Τέλος πάντων, η αναζήτηση δεν σταματά, έτσι και αλλιώς!
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 18 Απρ 2023, 16:55

Ποιον τομεα/βιομηχανία αφορά η πατέντα σου;

Ψαχτο πάρα πολύ καλά και μην βιαστείς.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 18 Απρ 2023, 17:05

Πτολεμαίος έγραψε:
18 Απρ 2023, 16:55
Ποιον τομεα/βιομηχανία αφορά η πατέντα σου;

Ψαχτο πάρα πολύ καλά και μην βιαστείς.
Δεν θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος για ευνόητους λόγους, αλλά, για να σε κατατοπίσω, αφορά όργανα σχεδιασμού
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 18 Απρ 2023, 21:26

Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 17:05
Πτολεμαίος έγραψε:
18 Απρ 2023, 16:55
Ποιον τομεα/βιομηχανία αφορά η πατέντα σου;

Ψαχτο πάρα πολύ καλά και μην βιαστείς.
Δεν θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος για ευνόητους λόγους, αλλά, για να σε κατατοπίσω, αφορά όργανα σχεδιασμού
:smt023
Μα δεν ήθελα κάτι παραπάνω, έτσι στο περίπου.
Ωραίος.

(δεν ήξερα ότι μια πατέντα εκτός από έξοδα κατοχύρωσης, θέλει και "νοίκι".
Τρομακτικό για κάποιον που δεν είναι ευκαταστατος.
Ψαχτο καλά φίλε και σου εύχομαι ότι καλύτερο).
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 18 Απρ 2023, 22:27

Πτολεμαίος έγραψε:
18 Απρ 2023, 21:26
Γράφων έγραψε:
18 Απρ 2023, 17:05
Πτολεμαίος έγραψε:
18 Απρ 2023, 16:55
Ποιον τομεα/βιομηχανία αφορά η πατέντα σου;

Ψαχτο πάρα πολύ καλά και μην βιαστείς.
Δεν θέλω να γίνω πιο συγκεκριμένος για ευνόητους λόγους, αλλά, για να σε κατατοπίσω, αφορά όργανα σχεδιασμού
:smt023
Μα δεν ήθελα κάτι παραπάνω, έτσι στο περίπου.
Ωραίος.

(δεν ήξερα ότι μια πατέντα εκτός από έξοδα κατοχύρωσης, θέλει και "νοίκι".
Τρομακτικό για κάποιον που δεν είναι ευκαταστατος.
Ψαχτο καλά φίλε και σου εύχομαι ότι καλύτερο).
Ναι, δυστυχώς έτσι είναι...
Ευχαριστώ πολύ, φίλε μου! Να είσαι καλά :smt023
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η κατοχύρωση πατέντας είναι πολύ ακριβή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Απρ 2023, 22:38

Γράφων,

Ρίξε μια ματιά εδώ
Είναι το φόρουμ των πολιτικών μηχανικών και θα βρεις κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες για κατοχύρωση "τριαδικής" πατέντας.
Το νήμα είναι παλιό, αλλά η διαδικασία δεν έχει αλλάξει...

Πολύ ακριβό σπορ όμως...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών