Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Μάιος 2023, 15:50

Awesomatic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:40
Feindflug έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:34
Όχι ρε δικέ μου, γιατί να δώσει ο τύπος 2 ευρώ στο κατάστημα της γειτονιάς του και να μην τα πάρει από το διαδίκτυο, αφού φορτωθεί και άλλα πόσα μη απαραίτητα αντικείμενα, για να του βγουν μηδενικά τα έξοδα αποστολής;
Έχω μεγάλη λίστα από πράγματα που θέλω, δεν έχει διαφορά απλά βολεύει να το χώσω κι αυτό μέσα τώρα, με αυτή την αφορμή ρώτησα. Στη γειτονιά δεν έχει κατάστημα btw, όχι ότι θα σε ένοιαζε κι αν είχε αφού ήθελες απλά να πεις κάτι για να το πεις. Δεν σκοπεύω να περπατήσω ένα χιλιόμετρο όταν έτσι κι αλλιώς ήθελα κι άλλα πράγματα που θα έρχονταν σπίτι.
Ε όχι και ένα χιλιόμετρο ρε τύπε! Ειλικρινά, αν το γνώριζα, δεν θα έλεγα κάτι.

Τώρα που τα βρήκαμε, να σου πω ένα μυστικό. Στα Σκόπια έχει πιο φθηνά καύσιμα και στην Βουλγαρία οι οδοντίατροι είναι πιο φθηνοί.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Μάιος 2023, 16:03

Awesomatic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:16
Σέλευκας έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:04
Awesomatic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:01
Ναι αυτό (το μικρό σαν αυτό). Πως το ψάχνουμε; Αναμεικτήρας;
πάνε σε ένα μαγαζί που πουλάει εργαλεία και ζήτα ένα φιλτράκι για βρύση η το καλύτερο ειναι να το πετάξεις και να μη βάλεις άλλο.
Δε γίνεται, η βρύση χωρίς αυτό ψεκάζει με έξι πίδακες που ανοίγουν ακτινωτά και δεν μπορείς να γεμίσεις τίποτα από κάτω αν δε το κρατάς πολύ κοντά. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο αλλά έτσι κάνει.
foscilis έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:05
Awesomatic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:01
Ναι αυτό (το μικρό σαν αυτό). Πως το ψάχνουμε; Αναμεικτήρας;
Στο σκρουτζ είναι σε αυτήν την κατηγορία:

https://www.skroutz.gr/c/4853/proektaseis-vrysis.html
Άψογος, έχω και διάφορα εργαλεία που χρειάζομαι οπότε θα κάνω συνδυαστική παραγγελία. Μήπως ξέρεις αν είναι λίγο-πολύ στάνταρ τα μεγέθη;
Ναι σύμφωνα με το πρώτο λινκ που έβαλα είναι 3 μεγέθη, 18/16, 24/22, 28/26 mm όπου το πρώτο νούμερο είναι η εξωτερική διάμετρος και το 2ο η εσωτερική.

Να ξέρεις ότι το πιο σημαντικό είναι το λαστιχάκι, εγώ είχα πάρει ένα που δεν είχε καλό λαστιχάκι, έκανα 1002 πατέντες με δικά μου λαστιχάκια και τριχιές, κράτησε εκεί 3-4 μήνες μετά έγινε εντελώς κώλος. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα τρομερά καλύτερο (αλλά τα δικά μου είναι το στυλ που έχει σωληνάκι εύκαμπτο σαν μικρό ντους). Οπότε άμα λένε στις κριτικές ότι χάνει νερά, πάρτους στα σοβαρά.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 03 Μάιος 2023, 16:55

foscilis έγραψε:
03 Μάιος 2023, 16:03
Να ξέρεις ότι το πιο σημαντικό είναι το λαστιχάκι, εγώ είχα πάρει ένα που δεν είχε καλό λαστιχάκι, έκανα 1002 πατέντες με δικά μου λαστιχάκια και τριχιές, κράτησε εκεί 3-4 μήνες μετά έγινε εντελώς κώλος. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα τρομερά καλύτερο (αλλά τα δικά μου είναι το στυλ που έχει σωληνάκι εύκαμπτο σαν μικρό ντους). Οπότε άμα λένε στις κριτικές ότι χάνει νερά, πάρτους στα σοβαρά.
Θενκς θα το έχω υπόψη, αν χρειαστεί έχω και ένα πακέτο με λαστιχάκια σε όλα τα μεγέθη και πάχη οπότε θέλω να πιστεύω θα βρεθεί άκρη :smt023

Feindflug έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:50
Ε όχι και ένα χιλιόμετρο ρε τύπε! Ειλικρινά, αν το γνώριζα, δεν θα έλεγα κάτι.

Τώρα που τα βρήκαμε, να σου πω ένα μυστικό. Στα Σκόπια έχει πιο φθηνά καύσιμα και στην Βουλγαρία οι οδοντίατροι είναι πιο φθηνοί.
Τελικά θες να γλιτώσω λεφτά ή να δώσω παραπάνω; Αποφάσισε τουλάχιστον να έχεις συνοχή στο παραλήρημα :smt017
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Μάιος 2023, 17:54

Awesomatic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 16:55
foscilis έγραψε:
03 Μάιος 2023, 16:03
Να ξέρεις ότι το πιο σημαντικό είναι το λαστιχάκι, εγώ είχα πάρει ένα που δεν είχε καλό λαστιχάκι, έκανα 1002 πατέντες με δικά μου λαστιχάκια και τριχιές, κράτησε εκεί 3-4 μήνες μετά έγινε εντελώς κώλος. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα τρομερά καλύτερο (αλλά τα δικά μου είναι το στυλ που έχει σωληνάκι εύκαμπτο σαν μικρό ντους). Οπότε άμα λένε στις κριτικές ότι χάνει νερά, πάρτους στα σοβαρά.
Θενκς θα το έχω υπόψη, αν χρειαστεί έχω και ένα πακέτο με λαστιχάκια σε όλα τα μεγέθη και πάχη οπότε θέλω να πιστεύω θα βρεθεί άκρη :smt023

Feindflug έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:50
Ε όχι και ένα χιλιόμετρο ρε τύπε! Ειλικρινά, αν το γνώριζα, δεν θα έλεγα κάτι.

Τώρα που τα βρήκαμε, να σου πω ένα μυστικό. Στα Σκόπια έχει πιο φθηνά καύσιμα και στην Βουλγαρία οι οδοντίατροι είναι πιο φθηνοί.
Τελικά θες να γλιτώσω λεφτά ή να δώσω παραπάνω; Αποφάσισε τουλάχιστον να έχεις συνοχή στο παραλήρημα :smt017
Είναι μια λεπτή ισορροπία, τύπε, ανάμεσα στην ματζιριά και την βόλεψη.

Πιστεύω το έχεις!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Μάιος 2023, 18:07

Μπορείς να την πεις και μαντζαφλαρι η καβλιτζεκι.

Οι υδραυλικοί κάπως έτσι τα λένε πάντως.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 11:02

Awesomatic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 14:49
Ω συλλογική σοφία του πχορουμGPT, πως τη λέμε αυτή τη βλακεία που βιδώνει μπροστά απο τη βρύση (εσωτερική όχι αυλής) για να συγκρατεί πράγματα; Πήγα να το καθαρίσω γιατί έκαναν έργα στους σωλήνες του νερού στην περιοχή και είχε πιάσει πετραδάκια και το χάλασα και δεν ξέρω πως το ψάχνουμε για να παραγγείλω άλλο
φιλτρακι μπαταριας. προσοχη υπαρχει αρσενικο και θηλυκό, και οχι, δεν εχει κανενα απο τα δυο καλαμπαλικια. ουτε υπαρχει τζεντερ φλουιντ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 11:06

Bic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:30


Υπάρχουν 3 βασικά μεγέθη/τύποι. Δυο μικρά για βρύσες νιπτήρα ή νεροχύτη, το ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό και ένα μεγάλο (αρσενικό) που συνήθως έχουν οι μπαταρίες λουτρού (μπανιέρα, ντουζιέρα). Κάποιες λίγες μπαταρίες λουτρού παίρνουν μικρό αρσενικό.

did you just assume its gender?

το μεγαλο μονο αρσενικο; αλλά τετοια σωβινιστικα γουρουνια ειστε οι εμπροι υδραυλικων. :011:

:003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 11:10

Bic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:46
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:41
Υπάρχει και η περίπτωση η γειτονιά να μην έχει τέτοιο μαγαζί ή όλες οι γειτονιές έχουν;
Προς το παρόν έχει, σε πολλά σημεία. Όχι για πολύ καιρό ακόμα, βέβαια.
εμ, οταν ερχονται οι πελατες, τους τα δειχνεις, και δεν μπορουν να ξεχωρισουν το σερνικο απο το θηλυκό, σε πιανει μια απελπισια, και ευχεσαι να το ειχαν παραγγειλει απο το eshop.
και καπως σουρχεται να το κλεισεις και να μπαρκαρεις. :oops:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 04 Μάιος 2023, 11:11

Bic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:38
Γιατί να πάει να τα πληρώσει 10-30-80 λεπτά λιγότερο στη γειτονιά του, άμα μπορεί να τα πάρει από εκεί;
εσένα τι σε νοιάζει; άμα πια
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 11:13

George_V έγραψε:
03 Μάιος 2023, 18:07
Μπορείς να την πεις και μαντζαφλαρι η καβλιτζεκι.

Οι υδραυλικοί κάπως έτσι τα λένε πάντως.
ε, οχι δα. παπαρακι ειναι αυτο. μα εντελως αμορφωτοι ειστε, τι σας μαθαινουν στα σχολεία, απορω. :011:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 04 Μάιος 2023, 11:37

Bic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:30
Awesomatic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:16
Σέλευκας έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:04


πάνε σε ένα μαγαζί που πουλάει εργαλεία και ζήτα ένα φιλτράκι για βρύση η το καλύτερο ειναι να το πετάξεις και να μη βάλεις άλλο.
Δε γίνεται, η βρύση χωρίς αυτό ψεκάζει με έξι πίδακες που ανοίγουν ακτινωτά και δεν μπορείς να γεμίσεις τίποτα από κάτω αν δε το κρατάς πολύ κοντά. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο αλλά έτσι κάνει.
foscilis έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:05


Στο σκρουτζ είναι σε αυτήν την κατηγορία:

https://www.skroutz.gr/c/4853/proektaseis-vrysis.html
Άψογος, έχω και διάφορα εργαλεία που χρειάζομαι οπότε θα κάνω συνδυαστική παραγγελία. Μήπως ξέρεις αν είναι λίγο-πολύ στάνταρ τα μεγέθη;
Αερατόρ το λένε, ή φιλτράκι βρύσης.

Υπάρχουν 3 βασικά μεγέθη/τύποι. Δυο μικρά για βρύσες νιπτήρα ή νεροχύτη, το ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό και ένα μεγάλο (αρσενικό) που συνήθως έχουν οι μπαταρίες λουτρού (μπανιέρα, ντουζιέρα). Κάποιες λίγες μπαταρίες λουτρού παίρνουν μικρό αρσενικό.

Το πιο συνηθισμένο είναι το μικρό αρσενικό, επειδή κάνει σχεδόν σε όλες τις θερμομεικτικές βρύσες, άρα στην πλειοψηφία των μπαταριών που υπάρχουν σήμερα.

Υπάρχουν και 1-2 παράξενα μεγέθη (κάποια λίγο μικρότερα), συνήθως σε κάποιες κινέζικες βρύσες αλλά και σε κάποιες άλλες, πανάκριβες, που έχουν δικό τους σύστημα για να κόβουν κώλους στις τιμές. Αλλά είναι εξαιρετικά σπάνια αυτά.

Σε ένα κλασικό συνοικιακό μαγαζί, τα τυπικά μικρά φιλτράκια (δηλαδή, όχι κάποια που έχουν -και καλά- σύστημα οικονομίας νερού κλπ), θα τα βρείς από 1,30-1,40 έως και 2,00 ευρώ και το μεγάλο κοντά στα 2,50. Πάρε στο χέρι ένα δείγμα για να είσαι σίγουρος για μέγεθος και τύπο, και πήγαινε στο μαγαζί της γειτονιάς σου να πάρεις.
Θα σου απαντήσω σοβαρά, ως πρώην* σκρουτζοπελάτης.

1.επειδη θα δω σε δευτερόλεπτα σε έναν χάρτη ποιο φτηνό κατάστημα με βολεύει σαν τοποθεσία, ακόμα πιο γρήγορο από το να πάω στης γειτονιάς στις 5παρα πχ βιαστικά να το προλάβω, και να έχει ένα α4 επιστρέφω αμέσως ή να έχει κλείσει απρόσμενα.
2.επειδη στα μισά και βάλε εργαλειομάγαζα συνοικιακά όσο τουλάχιστον ακόμα πήγαινα (πλέον έχω μικρό δείγμα) δεν έχει τιμές και πρέπει να ρωτάς και για την τιμή (σπασαρχιδικο) και για το τι άλλες επιλογές έχεις σε μάρκα ποιότητα (απολογούμενος κιόλας, τύπου "πάρε αυτό με δύο ευρώ πάνω είναι καλύτερο", ενώ εσύ μπορεί για 1005 λόγους να θες το πιο οικονομικό (διπλά σπασαρχίδικο) και ενώ συχνότατα οοντιμες στο ταμείο μπορεί να αλλάζουν επειδή ένας παππούς απλά τα θυμάται ή τα "θυμάται" στο περίπου .
3. Επειδή πολλοί καταναλωτές από το σπίτι θα σκεφτούν με ησυχία και πλήρως τι θέλουν, ενώ από κοντά μπορεί να ξεχάσουν κάτι.
4. Επειδή οσο και αν είναι μαϊμού οι κριτικές γκουγκλ, έχεις πια τεράστιο δείγμα που αν είναι σχεδόν τριψήφιο και λίγα δευτερόλεπτα ανάγνωση στις 3 πρώτες κακές κριτικές και στις 2 καλές, έχεις 99,999 πιθανότητα να πέσεις μέσα. Ιδίως σε μαγαζιά με εξειδικευμένα προϊόντα και όχι πχ μια πιτσαρία με ζύμη τυρί σάλτσα.
5.ειναι πολύ πιθανότερο να πάρεις απόδειξη (αν φυσικά σε ενδιαφέρει)

Θα μου πεις τι σημασία έχουν αυτά για ένα παπαρακι; Δυστυχώς η κοινωνία δεν αλλάζει ποτέ πλήρως ορθολογιστικά ή συνειδητά αλλά από την άλλη όταν αλλάζει, αλλάζει εκ βαθέων ή του ύψους ή του βάθους που λέμε εννοώ. Δηλαδής πάει πέρασες στην εποχή που το τοστ με αυγά είναι μπραντς, τέλος. Το να ζεστάνει μια νοικοκυρά 30αρα ένα μοσχαράκι με χυλοπίτες χθεσινό με μια καλή ελληνική μυζήθρα, για να φάνε μεσημέρι Σαββατου με τον σύντροφό, είναι κατάντια. Μόνη επιλογή αξιοπρέπειας είναι να πάνε για κροκ μαντάμ, να το φάνε αφού το φωτογραφίσουν και να το χωνέψουν αφού το βαθμολογήσουν. Και παράλληλα την Τρίτη να φτιάξει και κάτι πιο δημιουργικό και χελθυ σπίτι σαν συνολική ώθηση, αντί για νεροβραστες φακές. Τα καλά έρχονται με τα κακά και τούμπαλιν.

**
Έχω δύο μαγαζιά εξαιρέσεις που θα δώσω ακόμα και γω ο αφραγκος χωρίς κανένα ψάξιμο με χαρά ότι ζητήσει, διότι το έχω πάρει πίσω σε σωστές συμβουλές, προτάσεις για τιμιο μάστορα όταν ζήτησα κλπ. Αλλά πιστεύω και συγγνώμη ότι είναι η μειοψηφία. Το σύνηθες είναι να το έχει μπάρμπας με εσανς λαδέμπορα. Εννοείται ισχύει για πολλούς κλάδους.

***
Επειδή τα πάντα στη ζωή πρέπει να τα κόβεις προτού παρουν πολύ θάρρος, είτε είναι εφαρμογές είτε γκόμενοι/Ες είτε οτιδήποτε. Το έχω κόψει το Σκρουτζ. Σε πολύ αρκιβα πράγματα, ψάχνω από εκεί να εντοπίσω καλύτερο vfm και μετά γκουγκλαρω προϊόν και το βρίσκω σε ηλεκτρονικά μεν αλλά χωρίς παρουσία εκεί. Σε βεβαιώνω ότι πολλά από αυτά είναι κλασικοτατα συνοικιακά μαγαζιά. Αλλά αντί για "δεν θυμάμαι να σου πω ή 3 ευρώ έχει ή 6, έλα μωρέ πάρτο να κάνεις την δουλειά σου" - έχουν ασχοληθεί να φτιάξουν γαμάτα εύχρηστα σάιτ. Τώρα σε προϊόντα τεχνολογίας στα 3/5 του μέσου όρου τιμής που πληρώνεις το σκοντο με ουσιαστικά απουσία εγγύησης, αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

***** Ξέρω ότι είναι ή ακούγεται λίγο μουνοπανιστικο να διαβάζεις κριτικές για προϊόν σε ένα σάιτ και μετά να μην βοηθάς με δική σου κριτική τους ίδιους καταναλωτές αφού δεν συμμετέχεις στο σάιτ αλλά συνήθως αυτοί που γράφουν τις πολύ βοηθητικές κριτικές, είναι τύπου φορουμιτες δηλαδή γράφουν για να ξεχαρμανιασουν, για την καύλα τους, όχι για να πάρουν πίσω. Οι απλοί ταπεινοί σχολιαστές του δοσιματος αστερακίων ναι, αδικουνται. Και το λέω με σκεπτικισμό και σχεδόν ενοχές.

Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 04 Μάιος 2023, 11:42

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:13
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2023, 18:07
Μπορείς να την πεις και μαντζαφλαρι η καβλιτζεκι.

Οι υδραυλικοί κάπως έτσι τα λένε πάντως.
ε, οχι δα. παπαρακι ειναι αυτο. μα εντελως αμορφωτοι ειστε, τι σας μαθαινουν στα σχολεία, απορω. :011:
Τα έχω ακούσει και στις άλλες δύο εκδοχές επίσης.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2023, 11:43

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:06
Bic έγραψε:
03 Μάιος 2023, 15:30


Υπάρχουν 3 βασικά μεγέθη/τύποι. Δυο μικρά για βρύσες νιπτήρα ή νεροχύτη, το ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό και ένα μεγάλο (αρσενικό) που συνήθως έχουν οι μπαταρίες λουτρού (μπανιέρα, ντουζιέρα). Κάποιες λίγες μπαταρίες λουτρού παίρνουν μικρό αρσενικό.

did you just assume its gender?

το μεγαλο μονο αρσενικο; αλλά τετοια σωβινιστικα γουρουνια ειστε οι εμπροι υδραυλικων. :011:

:003:
Ρε μαλάκα, άμα σου πω ότι μόλις το έγραψα αυτό ακριβώς σκέφτηκα... :003::smt005::smt005::smt005:

Κατά τ' άλλα, ναι. Βγάζεις μερικά σέντσια απ' το καθένα, και βγάζεις και τα σκώτια σου να εξηγείς. Καλύτερα σκίπερ, χίλιες φορές δηλαδή.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2023, 11:46

George_V έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:42
Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:13
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2023, 18:07
Μπορείς να την πεις και μαντζαφλαρι η καβλιτζεκι.

Οι υδραυλικοί κάπως έτσι τα λένε πάντως.
ε, οχι δα. παπαρακι ειναι αυτο. μα εντελως αμορφωτοι ειστε, τι σας μαθαινουν στα σχολεία, απορω. :011:
Τα έχω ακούσει και στις άλλες δύο εκδοχές επίσης.
Μαντζαφλάρι λένε τα μαστόρια (όχι μόνο οι υδραυλικοί) σχεδόν οποιοδήποτε εξάρτημα είναι κάπως μακρουλό και δεν ξέρουν και την ονομασία τους.

Το καβλιτζέκι επίσης χρησιμοποιείται γενικά, αλλά όταν μιλάνε για βρύσες συνήθως εννοούν όλο το ρουξούνι και όχι μόνο το φιλτράκι/αερατόρ στο άκρο του.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως λέγεται αυτή η βλακεία που βιδώνει μπροστά στη βρύση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 11:56

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:37

Επειδή τα πάντα στη ζωή πρέπει να τα κόβεις προτού παρουν πολύ θάρρος, είτε είναι εφαρμογές είτε γκόμενοι/Ες είτε οτιδήποτε. Το έχω κόψει το Σκρουτζ. Σε πολύ αρκιβα πράγματα, ψάχνω από εκεί να εντοπίσω καλύτερο vfm και μετά γκουγκλαρω προϊόν και το βρίσκω σε ηλεκτρονικά μεν αλλά χωρίς παρουσία εκεί. Σε βεβαιώνω ότι πολλά από αυτά είναι κλασικοτατα συνοικιακά μαγαζιά. Αλλά αντί για "δεν θυμάμαι να σου πω ή 3 ευρώ έχει ή 6, έλα μωρέ πάρτο να κάνεις την δουλειά σου" - έχουν ασχοληθεί να φτιάξουν γαμάτα εύχρηστα σάιτ. Τώρα σε προϊόντα τεχνολογίας στα 3/5 του μέσου όρου τιμής που πληρώνεις το σκοντο με ουσιαστικά απουσία εγγύησης, αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

εγκρινω. κανω το ιδιο. μαλιστα ουτε καν με σκρουτζ, που ειναι για κλωτσες, αλλα με σοπφλιξ, πλεον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών