Αγορά Όπλου

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 03 Ιούλ 2023, 20:44

Πήγαινε στην Ουκρανία.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 03 Ιούλ 2023, 20:47

Διόπτρα έχω την εντύπωση ότι επίσημα δεν επιτρέπεται, άσχετο αν μπορείς να βρεις εύκολα, οι καλές κοστίζουν πολύ περισσότερο από ένα καλό αεροβόλο.. Μιλάμε για αεροβόλα πάντα και όχι πυροβόλα. Σαν ενεργό μέλος (ταυτότητα αθλητή) σκοπευτικού συλλόγου, έχεις κάποιες ελαφρύνσεις.
Για πυροβόλα, μόνο με άδεια οπλοφορίας σαν κυνηγός για καραμπίνα (διόπτρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ) ή σαν αθλητής-μέλος σκοπευτικού συλλόγου για πυροβόλο πιστόλι. Άδεια οπλοφορίας για πιστόλι μπορείς και κατ' εξαίρεση αν πείσεις τους αστυνομικούς ότι κινδυνεύει η ζωή σου.
Διάβασα κάπου πριν για εθνοφυλακή, επίσης και σαν εθνοφύλακας απαγορεύεται η κατοχή άλλου πυροβόλου όπλου πλην αυτού που σου έχει παραχωρήσει η υπηρεσία σου. Η οποιαδήποτε χρήση του επίσης απαγορεύεται πέραν των ωρών που βρίσκεσαι στο στρατό...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Ιούλ 2023, 21:06

Japetus έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 20:47
Διόπτρα έχω την εντύπωση ότι επίσημα δεν επιτρέπεται, άσχετο αν μπορείς να βρεις εύκολα, οι καλές κοστίζουν πολύ περισσότερο από ένα καλό αεροβόλο.. Μιλάμε για αεροβόλα πάντα και όχι πυροβόλα. Σαν ενεργό μέλος (ταυτότητα αθλητή) σκοπευτικού συλλόγου, έχεις κάποιες ελαφρύνσεις.
Για πυροβόλα, μόνο με άδεια οπλοφορίας σαν κυνηγός για καραμπίνα (διόπτρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ) ή σαν αθλητής-μέλος σκοπευτικού συλλόγου για πυροβόλο πιστόλι. Άδεια οπλοφορίας για πιστόλι μπορείς και κατ' εξαίρεση αν πείσεις τους αστυνομικούς ότι κινδυνεύει η ζωή σου.
Διάβασα κάπου πριν για εθνοφυλακή, επίσης και σαν εθνοφύλακας απαγορεύεται η κατοχή άλλου πυροβόλου όπλου πλην αυτού που σου έχει παραχωρήσει η υπηρεσία σου. Η οποιαδήποτε χρήση του επίσης απαγορεύεται πέραν των ωρών που βρίσκεσαι στο στρατό...
Διόπτρα επιτρέπεται μια χαρά, το τσεκάρισα πριν την παραγγείλω/αγοράσω.
Αυτός που απαγορεύεται είναι ο σιγαστήρας.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 03 Ιούλ 2023, 22:07

Nandros έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 21:06
Διόπτρα επιτρέπεται μια χαρά, το τσεκάρισα πριν την παραγγείλω/αγοράσω.
Αυτός που απαγορεύεται είναι ο σιγαστήρας.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος αν και δεν γνωρίζω καλά τη σχετική νομοθεσία. Έχω την εντύπωση όμως ότι ενώ η αγορά αεροβόλου επιτρέπεται ελεύθερα σε όλους τους άνω των 18, η νόμιμη αγορά και κατοχή διόπτρας απαιτεί άδεια από την αστυνομία. Επιτρέπεται μόνο σε αθλητές σκοπευτικών συλλόγων.
Άσχετα τώρα με τη νομοθεσία, επειδή έχω ρίξει αρκετές φορές και με διάφορες διόπτρες, απλές, red-dot, στρατιωτικές, είναι μπελάς η σωστή ρύθμισή της επί του όπλου, κάθε φορά στο πεδίο βολής ή αν τυχόν κουνηθεί ελάχιστα, πρέπει να γίνεται ξανά από την αρχή ρύθμιση..

Άβαταρ μέλους
Passager
Δημοσιεύσεις: 1204
Εγγραφή: 25 Σεπ 2022, 21:44
Phorum.gr user: Passager

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Passager » 03 Ιούλ 2023, 22:54

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 19:47
Green Dragon έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 19:44
Τι να το κάνεις αυτό, sniper θα γίνεις;

Σε περίπτωση ανάγκης θέλεις συνήθως όπλα που να βολεύουν για να ρίξεις κοντά.
Το θέλω για σκοποβολή. Στο στρατό ήμουν ελεύθερος σκοπευτής και μου έλειψε. Μόνο για σκοποβολή.
Δεν γνωριζω αν στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να βγαλεις αδεια κυνηγιου και υποχρεωτικα να εισαι σε συλλογο κυνηγων.

Ξερω οτι στην Ιταλια ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις να παρεις την αδεια (πολυ δυσκολο τεστ) και στην Γαλλια επισης δυσκολο και πρεπει να το αντεχει το πορτοφολι σου.

Εαν στην Ελλαδα ειναι ευκολοτερο χωρις τοσες δεσμευσεις, παρε αδεια κυνηγου. Απο εκει και περα θα βρεις τον παραδεισο. Αλλα μια φορα που εχεις την αδεια αυτην. Πριν δεν εχει καμμια σημασια,

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 04 Ιούλ 2023, 00:44

Ο σχετικός νόμος είναι ο 2168/1993 που επικαιροποιήθηκε το 2011.
Στο άρθρο 1 που αναφέρεται στο τί θεωρείται όπλο, αναφέρει επίσης ότι "3. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται επίσης: (...) γ. Σκοπευτικές διόπτρες όπλων και πάσης φύσεως σκόπευτρα, ως και εξομοιωτές σκοποβολής." Η διόπτρα δηλαδή από μόνη της, αντιμετωπίζεται από τη νομοθεσία σαν ξεχωριστό όπλο.
Στα άρθρα 6.Εμπορία-Διάθεση και 7.Κατοχή αναφέρεται ότι απαιτείται γενικά άδεια για όλες τις κατηγορίες του άρθρου 1 από την αρμόδια Αστυνομική Αρχή πλην των αεροβόλων όπλων που αρκεί να είναι κάποιος άνω των 18.

Επίσης, στη σχετική ΚΥΑ 4325/99 αναφέρεται στο άρθρο 7 χαρακτηριστικά ότι: "Για αγορά και κατοχή σκοπευτικών διόπτρων, μηχανισμών κλείστρου, θαλάμης και κάνης όπλων σκοποβολής, απαιτείται άδεια της αρμόδιας Αστυνομικής Αρχής, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 6 και 7 του Ν.2168/1993"

Αυτό που καταλαβαίνω, συνοψίζοντας, είναι ότι στην Ελλάδα οι διόπτρες απαιτούν άδεια η οποία εκδίδεται μόνο για τους αθλητές σκοπευτικών σωματείων και για τα αγωνίσματα που απαιτούν τη χρήση της. Δεδομένου ότι στην Ελλάδα τα αναγνωρισμένα αθλήματα επί κινητού στόχου με χρήση διόπτρας είναι συγκεκριμένα, η διόπτρα που μπορεί να νομιμοποιηθεί με αυτόν τον τρόπο δεν μπορεί να έχει μεγέθυνση πάνω από 4χ, και δεν πρέπει να φέρει άλλου είδους βοηθητικά σκόπευσης και δη φωτιζόμενα (νηματόσταυρους ή ρεντ-ντοτ).
Οπότε όλες οι διόπτρες που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά είναι παράνομες όπως είναι και η κατοχή και χρήση τους αλλά και η αγορά τους από το εξωτερικό... :-)

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 04 Ιούλ 2023, 05:19

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 19:27
Ερμής έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 19:26
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 19:25
Γεια σας φίλοι μου. Έχει κανείς να προτείνει κάτι για όσο γίνεται μακρινές βολές και διόπτρα που θα μπορούσα να προμηθευτώ νόμιμα από την ελληνική αγορά; Το μεγαλύτερο το βεληνεκές. Καταρχάς υπάρχει κάτι τέτοιο;
Νομίζω δεν επιτρέπονται τα ραβδωτα στην Ελλάδα
Έστω. Γνωρίζεις κάτι να πλησιάζει σε αυτό που ζητάω;
το πλησιεστερο
αγωνισμα 300 μετρων με τυφεκιο μεγαλου διαμετρηματος - εγγραφη σε σκοπευτικο συλλογο που το ασκει
οταν αρχισεις να λαμβανεις μερος στους αγωνες θα βαζεις τα κλαματα οταν θα αντιμετωπιζεις τους Μανιατες του συλλογου Νικανδρος
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Αγορά Όπλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 04 Ιούλ 2023, 17:11

Nandros έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 20:35
Null έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 20:12
Nandros έγραψε:
03 Ιούλ 2023, 19:59

Μόνο αεροβόλο.
Δεν απαγορεύεται και για τα αεροβόλα ή κάνω λάθος; Κάτι τέτοιο θυμάμαι.
Δεν απαγορεύεται η αγορά και κατοχή από 18 ετών και άνω.
Τώρα για κυνήγι είναι άλλη ιστορία.

https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/a ... to-kynigi/
Στην διόπτρα αναφερόμουν. Μάλλον ισχύει αυτό που γράφει ο Japetus.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών