Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 09 Αύγ 2023, 21:52

Στο υπνοδωμάτιο του σπιτιού που νοικιάζω έχει ιταλικού τύπου πρίζες (εξυπνάδες που έκαναν εκείνες τις εποχές...) και μια σούκο που χρησιμοποιώ.

Επειδή παντού έχω smart plugs που μπαίνουν μόνο σε σουκο αποφάσισα να αλλάξω τη μία για να βάλω πάνω τον ανεμιστήρα και να τον ελέγχω με Google Home όπως κάνω στο καθιστικό. Έχω αλλάξει πρίζες πολλές φορές αλλά αυτή τη φορά είχε κάτι ιδιαίτερο: δεν είχε καλώδιο για γείωση. Ήταν μεν ιταλικού τύπου αλλά το μεσαίο δεν πήγαινε πουθενά. Είχε μόνο φάση και ουδέτερο...

Τι σκατά να κάνω τώρα; Έχω αφήσει προς το παρόν τη σουκο που έβαλα γιατί λογικά ούτε με τον ανεμιστήρα ούτε με το φορτιστή του κινητού υπάρχει θέμα αφού δεν χρειάζονται γείωση (αν μπουν απευθείας) αλλά σκέφτομαι ότι θέλω να μπει το smart plug που έχει γείωση και με ενοχλεί η ιδέα :011:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12812
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 09 Αύγ 2023, 21:54

Άμα δεν σκοπεύεις να σε χτυπήσει το ρεύμα, γιατί όχι;

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 15 Αύγ 2023, 10:59

Awesomatic έγραψε:
09 Αύγ 2023, 21:52
Στο υπνοδωμάτιο του σπιτιού που νοικιάζω έχει ιταλικού τύπου πρίζες (εξυπνάδες που έκαναν εκείνες τις εποχές...) και μια σούκο που χρησιμοποιώ.

Επειδή παντού έχω smart plugs που μπαίνουν μόνο σε σουκο αποφάσισα να αλλάξω τη μία για να βάλω πάνω τον ανεμιστήρα και να τον ελέγχω με Google Home όπως κάνω στο καθιστικό. Έχω αλλάξει πρίζες πολλές φορές αλλά αυτή τη φορά είχε κάτι ιδιαίτερο: δεν είχε καλώδιο για γείωση. Ήταν μεν ιταλικού τύπου αλλά το μεσαίο δεν πήγαινε πουθενά. Είχε μόνο φάση και ουδέτερο...

Τι σκατά να κάνω τώρα; Έχω αφήσει προς το παρόν τη σουκο που έβαλα γιατί λογικά ούτε με τον ανεμιστήρα ούτε με το φορτιστή του κινητού υπάρχει θέμα αφού δεν χρειάζονται γείωση (αν μπουν απευθείας) αλλά σκέφτομαι ότι θέλω να μπει το smart plug που έχει γείωση και με ενοχλεί η ιδέα :011:
Μπούμερ ηλεκτρολόγος από τα λίντλ την έχει κάνει την εγκατάσταση... Αν ήταν δικό μου το σπίτι θα τράβαγα γραμμή (μόνος μου αν με παίρνει, αλλιώς πληρώνοντας επαγγελματία) από κάπου αλλού που να έχει γείωση - μπορεί και να άλλαζα όλη την εγκατάσταση με την ευκαιρία ανακαίνισης. Αν είναι σε σπίτι που νοικιάζεις... χέσε μέσα, δεν πρόκειται να βρεις ποτέ άκρη με τον ιδιοκτήτη. Βάλε το σμαρτ πλαγκ στο κουτί του και κράτα το για όταν πας αλλού. Μην το ρισκάρεις, δεν αξίζει.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22633
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Αύγ 2023, 19:19

Awesomatic έγραψε:
09 Αύγ 2023, 21:52
αλλά σκέφτομαι ότι θέλω να μπει το smart plug που έχει γείωση και με ενοχλεί η ιδέα :011:
πολυ καλά κανεις, τα σμαρτ πλαγκς έχουν πλαστικό σμαρτ που ειναι αγώγιμο, μπορεί να σε τινάξει.

πλάκα κανω, δεν θέλει γείωση το σπαρτ πλαγκ δεν την κανει κατι, την εχει μηπως την θέλει η συσκευή που θα συνδέσεις πάνω αν είναι πρίζα.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 26 Αύγ 2023, 00:24

και μια σούκο που χρησιμοποιώ.
Αυτή η σούκο είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι έχει γείωση;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Αύγ 2023, 01:08

Σίγουρα δεν υπάρχει άλλο καλώδιο; Μήπως είναι χωμένο μέσα στο σωλήνα;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 26 Αύγ 2023, 09:54

Imperium έγραψε:
26 Αύγ 2023, 00:24
και μια σούκο που χρησιμοποιώ.
Αυτή η σούκο είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι έχει γείωση;
Πρέπει να το τσεκάρω για 100% σιγουριά αλλά βασίζομαι στο πολύπριζο ασφαλείας που έδινε "ground OK" στη σχετική ένδειξη. Θα την ανοίξω.
Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 01:08
Σίγουρα δεν υπάρχει άλλο καλώδιο; Μήπως είναι χωμένο μέσα στο σωλήνα;
100% δεν έχει άλλο κοίταξα. Είναι παλιό σπίτι και μόνο στο ένα δωμάτιο έχει γίνει ανακαίνιση.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πρίζα χωρίς γείωση - τη χρησιμοποιώ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 26 Αύγ 2023, 10:33

Αν η πρώτη σούκο είναι όντως γειωμένη, και θες απαραίτητα και άλλες, στη θέση σου θα έπαιρνα μια μπαλαντέζα με 3-4 υποδοχές σούκο για τις άλλες συσκευές.

Ναι, υπάρχουν κι άλλες λύσεις αλλά βασικά είναι μανούρα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών