(ηχο)μόνωση πόρτας

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Οκτ 2018, 22:07

enaon έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:04
Πάνας έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:00
Και πόσα ντεσιμπέλ μπορούν να περάσουν από μια χαραμάδα; Άσε που αυτά που έχει το πράκτικερ είναι της πλάκας.
τα δεσιβελ ειναι σχετικό μέγεθος, 40 στον δρόμο δεν τα ακούς, στο σπίτι σε τρελαίνουν. Εχει πολλά και μερικά πολύ καλά το πράκτικερ, αλλά δεν εχει και σημασία νομίζω, θέλει απλά βούρτσα και λάστιχο για κάτω και λάστιχα περιμετρικά για αυτό που λέει.
Ε, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό και φυσικά αυτό πρέπει να κάνει, τα αυτοκόλλητα λάστιχα (γιατί δεν θα έχει γκινησιά η κάσα) θα τα πιάσει με τα συρραπτικό, αυτό που έχουν οι ταπετσιέρηδες για να μη ξεκολλάει.

Εικόνα
the end

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Οκτ 2018, 22:09

enaon έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:04
Πάνας έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:00
Και πόσα ντεσιμπέλ μπορούν να περάσουν από μια χαραμάδα; Άσε που αυτά που έχει το πράκτικερ είναι της πλάκας.
τα δεσιβελ ειναι σχετικό μέγεθος, 40 στον δρόμο δεν τα ακούς, στο σπίτι σε τρελαίνουν. Εχει πολλά και μερικά πολύ καλά το πράκτικερ, αλλά δεν εχει και σημασία νομίζω, θέλει απλά βούρτσα και λάστιχο για κάτω και λάστιχα περιμετρικά για αυτό που λέει.
αυτό το λάστιχο περιμετρικά, κάνει δουλειά και μπαίνει σε όλες τις πόρτες?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Οκτ 2018, 22:14

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:09
enaon έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:04
Πάνας έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:00
Και πόσα ντεσιμπέλ μπορούν να περάσουν από μια χαραμάδα; Άσε που αυτά που έχει το πράκτικερ είναι της πλάκας.
τα δεσιβελ ειναι σχετικό μέγεθος, 40 στον δρόμο δεν τα ακούς, στο σπίτι σε τρελαίνουν. Εχει πολλά και μερικά πολύ καλά το πράκτικερ, αλλά δεν εχει και σημασία νομίζω, θέλει απλά βούρτσα και λάστιχο για κάτω και λάστιχα περιμετρικά για αυτό που λέει.
αυτό το λάστιχο περιμετρικά, κάνει δουλειά και μπαίνει σε όλες τις πόρτες?
ναι για πορτες και παράθυρα είναι, λέει στο κουτάκι το μικρότερο παχος που μπορεί να πάρει όταν συμπιεστεί, διάλεξε ένα που να γίνεται ένα χιλιοστό αν η πόρτα σου κλείνει τέλεια, μεγαλύτερο αν αφήνει κενά. Εγώ δεν τα καρφώνω, μία σταγόνα σουδαλ ή όποια άλλη κόλλα ελαστική ειναι μια χαρά, θέλει κοπίδι για να βγει ξανά.

βοηθάει γενικά γιατί μειώνει την ικανότητα της πόρτας να κάνει ηχείο, τα λάστιχα βοηθάνε να αποσβεστεί μέρος του κύματος που προσπαθεί να περάσει μέσα απο την πόρτα, όχι μόνο απο τα κενά.

πρώτα όμως πήγαινε στις ρυθμίσεις και δες αν έχεις εκουαλιζερ, μπορεί να το λύσεις απλά και να ακούνε και καλύτερα ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 19 Οκτ 2018, 22:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Οκτ 2018, 22:17

Γκούγλαρα σουδαλ και κοίτα τι έβγαλε

Εικόνα

Εικόνα
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Οκτ 2018, 22:19

χαχα οκ οχι, μαγικό υλικο, δοκίμασα την μαμούτ που είπε ο shrike, καμία σχέση, ξέχασα να του το πώ. :)


Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Οκτ 2018, 22:54

enaon έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:19
χαχα οκ οχι, μαγικό υλικο, δοκίμασα την μαμούτ που είπε ο shrike, καμία σχέση, ξέχασα να του το πώ. :)

Που την πουλάνε, είναι κόλλα καρφί; γιατί αυτό είναι μάρκα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 19 Οκτ 2018, 22:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Οκτ 2018, 22:55

Μερσί enaon και λοιποί παίδες!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Οκτ 2018, 22:59

Πάνας έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:54
enaon έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:19
χαχα οκ οχι, μαγικό υλικο, δοκίμασα την μαμούτ που είπε ο shrike, καμία σχέση, ξέχασα να του το πώ. :)

Που την πουλάνε, είναι κόλλα καρφί; γιατί αυτό είναι μάρκα.
σε χρωματοπωλεία γενικά όχι σε όλα όμως, μάρκα είναι αλλά ο τύπος fixall ο διάφανος ειναι αυτός που βάζουν οι τζαμάδες και έχει γίνει γνωστή, αν και το άσπρο είναι ακόμα πιο δυνατό.

ειναι κόλλα λάστυχο, σαν άλλες καλές, απλά η καλύτερη που έχω βρεί, τοσο καλή μου κάνει για σόλα παπουτσιού, την έβαλα σε κάτι σαλομον που ειχα παρει ανάμεσα στα καρφάκια τους να μην γλυστράνε. :003:

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 918
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 20 Οκτ 2018, 17:23

μάγκες, τα δεδομένα:

- Δεν ξέρω καν πόσο θα μείνω στο σπίτι αυτό, οπότε δραστικές παρεμβάσεις αποκλείονται.

- Το αυτό και στο πάτωμα, είναι παράλληκλες ξύλινες δοκοί. Το καλύτερο για τέτοιες κατασκευές όταν είναι καλής ποιότητας, προβληματικό όταν είναι κακής.

- Να διευκρινίσω ότι με ενοχλεί πολύ λιγότερο μουσική (μουσική, αθλητικά ή σειρές έχω και εγώ συνήθως όταν είμαι σπίτι, και εσχάτως και το γούφερ μετακόμισε στο πάτωμα :smt077 ) παρά οι αγριοφωνάρες τους σε απίσια αραβογαλλικά :smt013 . Οπότε δε με ενδιαφέρει αν κόβοινται χαμηλές συχνίτητες αλλά mid-range.

Ακολουθούν φωτογραφίες της πόρτας:

η προτελευταία είναι από την εξωτερική πλευρά, η τελευταία η απόσταση από το πάτωμα (εσωτερικά)


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Οκτ 2018, 17:45

enaon έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:19
χαχα οκ οχι, μαγικό υλικο, δοκίμασα την μαμούτ που είπε ο shrike, καμία σχέση, ξέχασα να του το πώ. :)

Που την δοκίμασες;

Θέλω να κολλήσω πάνω μελαμίνη ντουλαπιών κουζίνας, ανοξείδωτη λαμαρίνα 1 χιλιοστό.
Κοντά στα μάτια της κουζίνας, για να προστατέψω την μελαμίνη από την θερμότητα και να καθαρίζεται εύκολα.
Οπότε η κόλλα πρέπει να αντέχει και σε θερμοκρασίες 70-80 βαθμών και σε συστολές-διαστολές των υλικών.
Λες να βάλω την fix all;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Οκτ 2018, 20:08

Μηχανικός έγραψε:
20 Οκτ 2018, 17:45
Που την δοκίμασες;

Θέλω να κολλήσω πάνω μελαμίνη ντουλαπιών κουζίνας, ανοξείδωτη λαμαρίνα 1 χιλιοστό.
Κοντά στα μάτια της κουζίνας, για να προστατέψω την μελαμίνη από την θερμότητα και να καθαρίζεται εύκολα.
Οπότε η κόλλα πρέπει να αντέχει και σε θερμοκρασίες 70-80 βαθμών και σε συστολές-διαστολές των υλικών.
Λες να βάλω την fix all;
Παντού, μόνο αυτή βάζω ακόμα και για απλά πλέον, δεν έχει νόημα που υπάρχουν οι άλλες γιατί δεν είναι και πολύ ακριβή, 6.5 ευρώ έχει στην αθηνάς. Ναι φαντάζομαι θα κάνει, για την θερμοκρασία είναι το μάλλλον, δεν λέει στο πdf, αλλά νομίζω να αντέχει αρκετά παραπάνω, έχω βάλει σε κάτι που το έχω στον ήλιο και πιάνει πάνω απο 120 τα καλοκαίρια.

http://fixall.be/uploads/technical_pdf/ ... ckBeEn.pdf

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Οκτ 2018, 20:12

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
20 Οκτ 2018, 17:23
- Να διευκρινίσω ότι με ενοχλεί πολύ λιγότερο μουσική (μουσική, αθλητικά ή σειρές έχω και εγώ συνήθως όταν είμαι σπίτι, και εσχάτως και το γούφερ μετακόμισε στο πάτωμα :smt077 ) παρά οι αγριοφωνάρες τους σε απίσια αραβογαλλικά :smt013 . Οπότε δε με ενδιαφέρει αν κόβοινται χαμηλές συχνίτητες αλλά mid-range.
ειναι πιθανό αυτά να περνάνε απο αλλού, όχι απο την πόρτα, εισαι σίγουρος οτι ειναι απο την πόρτα και όχι απο σωλήνες καλοριφέρ κλπ. Αν βάλεις το αφτί σου στο καλοριφέρ, μήπως τους ακούς να μιλάνε σαν να είσαι εκεί, το κάνουν τα εκείνα με τις φέτες :)

δοκίμασε να κλείσεις προσωρινά με χαρτοταινία τα κενά της πόρτας, θα σου φάει 2 λεπτα, δες αν έχει διαφορά και αποφασίζεις.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Οκτ 2018, 00:05

Μηχανικός έγραψε:
20 Οκτ 2018, 17:45
enaon έγραψε:
19 Οκτ 2018, 22:19
χαχα οκ οχι, μαγικό υλικο, δοκίμασα την μαμούτ που είπε ο shrike, καμία σχέση, ξέχασα να του το πώ. :)

Που την δοκίμασες;

Θέλω να κολλήσω πάνω μελαμίνη ντουλαπιών κουζίνας, ανοξείδωτη λαμαρίνα 1 χιλιοστό.
Κοντά στα μάτια της κουζίνας, για να προστατέψω την μελαμίνη από την θερμότητα και να καθαρίζεται εύκολα.
Οπότε η κόλλα πρέπει να αντέχει και σε θερμοκρασίες 70-80 βαθμών και σε συστολές-διαστολές των υλικών.
Λες να βάλω την fix all;
Kατσε μισο.
Τι προστασια να προσφερει η λαμαρινα απο την θερμοτητα;
Αφου ειναι καλος αγωγος.Δεν θα κανεις τιποτα.
Με μια πρωτη σκεψη ειναι προτιμοτερο να κολλησεις κατι σαν αυτο https://www.texnomarket.gr/9BA6A734.el.aspx

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 21 Οκτ 2018, 00:20

1) Αντανακλά μέρος της θερμότητα (γυαλιστερό ανοξείδωτο)
2) Διαχέει την θερμότητα σε μεγαλύτερη επιφάνεια, οπότε τοπικά έχουμε μικρότερες θερμοκρασίες.
3) Πίσω από την λαμαρίνα υπάρχει το φιλμ της λαστιχόκολλας.
4) Μιλάμε για μικρές σχετικά θερμοκρασίες που το πιθανότερο να μην έχει πρόβλημα ούτε η σχέτη μελαμίνη.
5) Θέλω μια επιφάνεια όμορφη και να καθαρίζεται εύκολα από τα πιτσιλίσματα των τηγανόλαδων.

Υπάρχει και η λύση να κολλήσω πάνω στην μελαμίνη τα ίδια πλακάκια που έχω πάνω από τον πάγκο της κουζίνας.
Πάλι με την ίδια κόλλα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Οκτ 2018, 00:24

Μηχανικός έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:20
1) Αντανακλά μέρος της θερμότητα (γυαλιστερό ανοξείδωτο)
2) Διαχέει την θερμότητα σε μεγαλύτερη επιφάνεια, οπότε τοπικά έχουμε μικρότερες θερμοκρασίες.
3) Πίσω από την λαμαρίνα υπάρχει το φιλμ της λαστιχόκολλας.
4) Μιλάμε για μικρές σχετικά θερμοκρασίες που το πιθανότερο να μην έχει πρόβλημα ούτε η σχέτη μελαμίνη.
5) Θέλω μια επιφάνεια όμορφη και να καθαρίζεται εύκολα από τα πιτσιλίσματα των τηγανόλαδων.

Υπάρχει και η λύση να κολλήσω πάνω στην μελαμίνη τα ίδια πλακάκια που έχω πάνω από τον πάγκο της κουζίνας.
Πάλι με την ίδια κόλλα.
Και στους αρμούς τι θα βάλεις; θα έχουν ελαστικότητα.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών