(ηχο)μόνωση πόρτας

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Οκτ 2018, 00:27

Αν σε παιρνει να κολλησεις πλακακια σημαινει οτι εχεις ενα κενο τουλαχιστον 1cm.
Καλυτερα ν αφησεις αυτο το κενο ελευθερο για να περναει ο αερας και να μειωνεται η θερμοκρασια.
Βεβαια ετσι δεν λυνεται το θεμα της καθαριοτητας.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Οκτ 2018, 00:30

Πάνας έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:24
Μηχανικός έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:20
1) Αντανακλά μέρος της θερμότητα (γυαλιστερό ανοξείδωτο)
2) Διαχέει την θερμότητα σε μεγαλύτερη επιφάνεια, οπότε τοπικά έχουμε μικρότερες θερμοκρασίες.
3) Πίσω από την λαμαρίνα υπάρχει το φιλμ της λαστιχόκολλας.
4) Μιλάμε για μικρές σχετικά θερμοκρασίες που το πιθανότερο να μην έχει πρόβλημα ούτε η σχέτη μελαμίνη.
5) Θέλω μια επιφάνεια όμορφη και να καθαρίζεται εύκολα από τα πιτσιλίσματα των τηγανόλαδων.

Υπάρχει και η λύση να κολλήσω πάνω στην μελαμίνη τα ίδια πλακάκια που έχω πάνω από τον πάγκο της κουζίνας.
Πάλι με την ίδια κόλλα.
Και στους αρμούς τι θα βάλεις; θα έχουν ελαστικότητα.
https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia- ... -61246976/
Εξαιρετικη για πλακακια.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Οκτ 2018, 00:36

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
20 Οκτ 2018, 17:23
μάγκες, τα δεδομένα:

- Δεν ξέρω καν πόσο θα μείνω στο σπίτι αυτό, οπότε δραστικές παρεμβάσεις αποκλείονται.

- Το αυτό και στο πάτωμα, είναι παράλληκλες ξύλινες δοκοί. Το καλύτερο για τέτοιες κατασκευές όταν είναι καλής ποιότητας, προβληματικό όταν είναι κακής.

- Να διευκρινίσω ότι με ενοχλεί πολύ λιγότερο μουσική (μουσική, αθλητικά ή σειρές έχω και εγώ συνήθως όταν είμαι σπίτι, και εσχάτως και το γούφερ μετακόμισε στο πάτωμα :smt077 ) παρά οι αγριοφωνάρες τους σε απίσια αραβογαλλικά :smt013 . Οπότε δε με ενδιαφέρει αν κόβοινται χαμηλές συχνίτητες αλλά mid-range.

Ακολουθούν φωτογραφίες της πόρτας:

η προτελευταία είναι από την εξωτερική πλευρά, η τελευταία η απόσταση από το πάτωμα (εσωτερικά)
Αυτό είναι καλό διότι οι χαμηλές συχνότητες στοιχίζει πολύ για να περιοριστούν. Πρώτα πρώτα προσδιόρισε πόσος ήχος σου έρχεται από την πόρτα. Όταν μιλάνε ή φωνάζουν, άνοιξέ την και παρατήρησε ήχο με ανοιχτή / κλειστή. Στο επόμενο βήμα στρίμωξε κάποια κουρελού ή χαλάκι στο κενό κάτω από την πόρτα να δεις αν έχεις περαιτέρω βελτίωση. Αν έχεις την ευκαιρία και η συζήτησή τους είναι για αρκετό χρόνο προχώρα στο επόμενο πείραμα και ακούμπα με το χέρι σου την πόρτα να δεις αν συντονίζεται στις φωνές τους. Θα το καταλάβεις από τις μικροδονήσεις.

Αν καταλήξεις ότι σου έρχεται αρκετός ήχος από την πόρτα τότε τα λάστιχα που έβαλες στην αρχή θα βοηθήσουν. Αν συντονίζεται και η ίδια η πόρτα τότε με κάποιο τρόπο πρέπει να την φιμώσεις είτε να αυξήσεις την μάζα της ελπίζοντας ότι θα σταματήσει να συντονίζεται στις συχνότητες των φωνών τους.

Δοκίμασε και πες

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Οκτ 2018, 00:36

stergiosbik έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:30
Εξαιρετικη για πλακακια.
καλή είναι αλλά σουδαλ δεν είναι, πέρα απο το κόστος δεν έχει λόγο ύπαρξης νομίζω. Πολ πάρε την απλά για να την δοκιμα΄σεις σε κάτι άσχετο, ασε λίγη να βγει απο το σωληνάριο και παίξε μαζί της, εκείνον που μου την πρότεινε τον σκέφτομαι ακόμα μερικές φορές :)

Μπορείς να την χρωματίσεις για να κάνεις αρμούς, την έχω κάνει βαθύ γκρί και δεν έχασε τις ιδιότητές της εμφανώς. Εγώ πόλ για αυτό που λές, για τις ενώσεις της μελαμίνης κάτω απο τα πάνω ντουλάπια, χρησιμοποίησα αλουμινοταινία, μόνο στις ενώσεις και σε όλο το σιρίτι που κάνει, που δεν θυμάμαι πώς το λένε.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 21 Οκτ 2018, 00:41

Πάνας έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:24
Μηχανικός έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:20
Υπάρχει και η λύση να κολλήσω πάνω στην μελαμίνη τα ίδια πλακάκια που έχω πάνω από τον πάγκο της κουζίνας.
Πάλι με την ίδια κόλλα.
Και στους αρμούς τι θα βάλεις; θα έχουν ελαστικότητα.
Ελάχιστο αρμό και γέμισμα με την ίδια κόλλα συγχρόνως όταν τα βάζω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 21 Οκτ 2018, 00:42

enaon έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:36
stergiosbik έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:30
Εξαιρετικη για πλακακια.
καλή είναι αλλά σουδαλ δεν είναι, πέρα απο το κόστος δεν έχει λόγο ύπαρξης νομίζω. Πολ πάρε την απλά για να την δοκιμα΄σεις σε κάτι άσχετο, ασε λίγη να βγει απο το σωληνάριο και παίξε μαζί της, εκείνον που μου την πρότεινε τον σκέφτομαι ακόμα μερικές φορές :)

Μπορείς να την χρωματίσεις για να κάνεις αρμούς, την έχω κάνει βαθύ γκρί και δεν έχασε τις ιδιότητές τις. Εγώ πόλ για αυτό που λές, για τις ενώσεις της μελαμίνης κάτω απο τα πάνω ντουλάπια, χρησιμοποίησα αλουμινοταινία, μόνο στις ενώσεις και σε όλο το σιρίτι που κάνει, που δεν θυμάμαι πώς το λένε.
Δεν ξερω αν η σουδαλ κανει για τους αρμους.
Μπορει να ειναι κι ετσι οπως τα λες.
Την Κερακολ την προτεινα για τους αρμους και οχι για να κολλησει τα πλακακια παντως.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 21 Οκτ 2018, 00:43

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
20 Οκτ 2018, 17:23
μάγκες, τα δεδομένα:

- Δεν ξέρω καν πόσο θα μείνω στο σπίτι αυτό, οπότε δραστικές παρεμβάσεις αποκλείονται.
Στην πόρτα από κάτω βάλε αεροστόπ για να μην φεύγει η ζέστη το χειμώνα και η ψύξη το καλοκαίρι.
Αν ήθελες μόνιμη λύση θα έπρεπε να βάλεις στα πατώματα κεραμικά πλακάκια. Είχα ξύλινα πατώματα και άκουγα από κάτω ομιλίες και με τα πλακάκια έγινε εκτός των άλλων και ηχομόνωση.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Οκτ 2018, 00:48

stergiosbik έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:42
Δεν ξερω αν η σουδαλ κανει για τους αρμους.
Μπορει να ειναι κι ετσι οπως τα λες.
Την Κερακολ την προτεινα για τους αρμους και οχι για να κολλησει τα πλακακια παντως.
νομίζω είναι λίγα εκείνα που δεν κάνει η σουδαλ, τα πλέξι κλπ, μετά κάνει τα πάντα νομίζω. Μέσα στο νερό, έξω στην βροχή, γενικά είναι φοβερό υλικό. Ίσως τα παραλέω ρε παιδιά, αγοράστε μία να την δοκιμάσετε να δούμε αν είναι πράγματι τόσο καλή.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 21 Οκτ 2018, 01:29

enaon έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:48
νομίζω είναι λίγα εκείνα που δεν κάνει η σουδαλ, τα πλέξι κλπ, μετά κάνει τα πάντα νομίζω. Μέσα στο νερό, έξω στην βροχή, γενικά είναι φοβερό υλικό. Ίσως τα παραλέω ρε παιδιά, αγοράστε μία να την δοκιμάσετε να δούμε αν είναι πράγματι τόσο καλή.
Όλες τις κόλλες της φοβάμαι, προτιμώ την μηχανική στερέωση, ο λόγος γιατί όλα αυτά τα υλικά γερνάνε και δεν ξέρεις τι αντοχή θα έχουν μετά από χρόνια.
Έχω παραδείγματα γερής κόλλας που μετά από χρόνια δεν υπήρχε.
Όπως ορειβατικές μπότες Ελβετικής κατασκευής αφόρετες για 15 χρόνια που όταν φορέθηκαν ξεκόλλησαν οι σόλες, και ξεκόλλησαν στην κορυφή του Ταϋγέτου. :D

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Οκτ 2018, 01:35

Μηχανικός έγραψε:
21 Οκτ 2018, 01:29
enaon έγραψε:
21 Οκτ 2018, 00:48
νομίζω είναι λίγα εκείνα που δεν κάνει η σουδαλ, τα πλέξι κλπ, μετά κάνει τα πάντα νομίζω. Μέσα στο νερό, έξω στην βροχή, γενικά είναι φοβερό υλικό. Ίσως τα παραλέω ρε παιδιά, αγοράστε μία να την δοκιμάσετε να δούμε αν είναι πράγματι τόσο καλή.
Όλες τις κόλλες της φοβάμαι, προτιμώ την μηχανική στερέωση, ο λόγος γιατί όλα αυτά τα υλικά γερνάνε και δεν ξέρεις τι αντοχή θα έχουν μετά από χρόνια.
Έχω παραδείγματα γερής κόλλας που μετά από χρόνια δεν υπήρχε.
Όπως ορειβατικές μπότες Ελβετικής κατασκευής αφόρετες για 15 χρόνια που όταν φορέθηκαν ξεκόλλησαν οι σόλες, και ξεκόλλησαν στην κορυφή του Ταϋγέτου. :D
ναι έτσι είναι γενικά, αν και εκεί που λές η μηχανική στερέωση με βίδες θα πάει αδιάβαστη, εκτός αν βάλεις και σουδαλ στην τρύπα :). Αλλά ναι, δεν εννοώ να την δοκιμάσεις στον χρόνο οκ, αλλά πάρε μία και πες μου πως σου μοιάζει.

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 22 Οκτ 2018, 20:31

Εγώ νόμιζα πως το καλυτερο ηχομονοτικο ειναι ο πετροβάμβακας .Μου το πρότεινε ενας μαστορας .

Είναι λάθος??

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 22 Οκτ 2018, 20:40

Δεν κατεβαινεις να τους πλακωσεις στις φαπες?

Πόσο δινεις για αυτό το σπιτι?

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Οκτ 2018, 20:42

Όχι, δεν είναι λάθος, πετροβάμβακα έχω βάλει στο ταβάνωμα που έκανα με ραμποτέ γιατί κατέβαζε πολύ ήχο το κεραμίδι.
Κάνει μόνο αν είναι ενσωματωμένος μέσα σε κάτι...γιατί τρίβει και βγάζει σκόνη. Αν δεν υπάρχει επιλογή γυψοσανίδας για να τον καλύψεις ή άλλο υλικό όπως ραμποτέ τότε δεν κάνει.
the end

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 22 Οκτ 2018, 20:45

Πάνας έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:42
Όχι, δεν είναι λάθος, πετροβάμβακα έχω βάλει στο ταβάνωμα που έκανα με ραμποτέ γιατί κατέβαζε πολύ ήχο το κεραμίδι.
Κάνει μόνο αν είναι ενσωματωμένος μέσα σε κάτι...γιατί τρίβει και βγάζει σκόνη. Αν δεν υπάρχει επιλογή γυψοσανίδας για να τον καλύψεις ή άλλο υλικό όπως ραμποτέ τότε δεν κάνει.
α..ωραια γιατι έβαλα σε ολα τα ταβάνια με γυψοσανιδες φυσικα :P

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Οκτ 2018, 20:48

Μια χαρά είναι και θερμομονωτικό.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών