(ηχο)μόνωση πόρτας

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

(ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 19 Οκτ 2018, 02:41

Λοιπόν μαστόρια.

Δυστυχώς οι καινούργιοι γείτονες από κάτω είναι ακόμα πιο θορυβώδεις από τους παλιούς μέχρι και τις μικρές πρωινές ώρες, και εκτός από να τους βάζω death metal σε άσχετες ώρες και να έχω το subwoofer τέρμα όταν βλέπω ΝΒΑ, η μόνη λύση είναι η ηχομόνωση της πόρτας μια και για το πάτωμα δε μπορώ να κάνω πολλά.

Το διαμέρισμα είναι αυτό που εδώ ονομάζεται maison de maître, δηλαδή παλιά πολυόρωφη ενιαία κατοικία που τα δωμάτιά της έχουν γίνει οροφοδιαμερίσματα (ο θεός να τα κάνει)

Η πόρτα του διαμερίσματος είναι απλή ξύλινη (σε κανονικό διαμέρισμα πολυκατοικίας δε θα ήταν ούτε πόρτα δωματίου) με τεράστια κενά από την κάσα, στο πάτωμα δε ίσως και μισό πόντο, στην κάσα 2-3 χιλιοστά.

Οι περισσότερες οδηγίες που είδα στο ίντερνετ συστήνουν ταινία μόνωσης περιμετρικά και ειδικό εξάρτημα για την κάτω πλευρά.

Άλλες ιδέες;

http://www.soundproofing.org/infopages/ ... _doors.htm

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 19 Οκτ 2018, 16:23

δε θα τη γλυτώσεις εδώ με ένα λινκ και μερικές οδηγίες, το πράγμα θέλει ανάλυση, θέλει πλήρη μελέτη ηχομόνωσης :003:
Γιατί αποκλείεις να γίνει κάτι με το πάτωμα? τι υλικό είναι? Αν έχεις μοκέτα μπορείς να βάλεις ένα φύλλο φελλού κάτω από τη μοκέτα. (Λερουά Μαρλέν)
Η εξώπορτα πάλι που λες οτι είναι σαν εσωτερική ελληνική τι υλικό είναι? Απο αυτές που χτυπάς και ειναι κουφιες? κοντραπλακέ? χαρντμπορντ? βάλε φώτο και απο το πλαι να δουμε υλικό.
Αν είναι στάνταρ διάσταση και την άλλαζες και έβαζες μια φθηνή απο MDF θα είχες πολύ καλή ηχομόνωση (Λεγουά Μαγλέν να διορθώσω και την προφορά μου)
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 19 Οκτ 2018, 16:30

Αν μιλάμε για εξώπορτα, καλύτερα να πάρεις καινούργια, ασφαλείας, μονωμένη με κάνα 500ευρω.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 19 Οκτ 2018, 16:35

ενοικιαστής δεν είναι? σιγά μη φτιάξει και το σπίτι του Βέλγου του ευρωκράτη! η πόρτα που λέω κοστίζει κανένα 75άρι
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Οκτ 2018, 16:36

dna replication έγραψε:
19 Οκτ 2018, 16:35
ενοικιαστής δεν είναι? σιγά μη φτιάξει και το σπίτι του Βέλγου του ευρωκράτη! η πόρτα που λέω κοστίζει κανένα 75άρι
μπορεί και να μην τους αφήνουν να αλλάξουν πόρτα πάντως. :)

αυτά που σκέφτηκε κάνουν μία χαρά, έτσι και αλλιώς οι ήχοι θα περάσουν απο αλλού μετά νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Οκτ 2018, 16:44

Να την ντύσεις με αυγοθήκες από χαρτόνι εμποτισμένο με πολυεστέρα, από την μέσα θα βάλεις και αφρολέξ και πρωτότυπο και θα κάνει την καλύτερη δουλειά.
the end

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 19 Οκτ 2018, 16:51

δε θέλει να κάνει στούντιο ή δωμάτιο ακρόασης hifi για να βελτιώσει την ακουστική μέσα και να μη βγαίνει ο δικός του ήχος έξω,
θέλει να μονώσει τους ήχους που έρχονται απέξω
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Οκτ 2018, 21:16

επ, κι εγώ κάτι τέτοιο θέλω να κάνω εσωτερικά με πόρτες και ανοίγματα γιατί οι δικοί μου είναι φασαριόζηδες (αλλά δεν θέλω να αλλάξω τις πόρτες καθότι είναι κάτι σε παλιό στυλ με ένθετα τζαμάκια που μου αρέσουν και τα θέλω, αν έχετε καμια ιδέα πώς να τα μονώσω και αυτά, ευχαρίστως να ακούσω).

επίσης, κάτι σχετικό-άσχετο: εαν μου πει κάποιος πώς και αν γίνεται να ρυθμίσω τον ήχο από το κοντρόλ της τηλεόρασης ωστε να μην ανεβαίνει πάνω από ένα σημείο, θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη!!!!!!!!!!!!! :blm:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 19 Οκτ 2018, 21:20

Εικόνα

Αυγοθηκες φιλε, φτηνες και δοκιμασμενες....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Οκτ 2018, 21:22

ρε παιδιά, συγγνώμη, πώς να βάλεις αυγοθήκες στις πόρτες δηλαδή, άλλο τοίχος άλλο πόρτα, από πολλές απόψεις (άνοιγμα-κλείσμο, αισθητική, χώροςκτλ)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Οκτ 2018, 21:23

Σουβλίτσα έγραψε:
19 Οκτ 2018, 21:16
επ, κι εγώ κάτι τέτοιο θέλω να κάνω εσωτερικά με πόρτες και ανοίγματα γιατί οι δικοί μου είναι φασαριόζηδες (αλλά δεν θέλω να αλλάξω τις πόρτες καθότι είναι κάτι σε παλιό στυλ με ένθετα τζαμάκια που μου αρέσουν και τα θέλω, αν έχετε καμια ιδέα πώς να τα μονώσω και αυτά, ευχαρίστως να ακούσω).

επίσης, κάτι σχετικό-άσχετο: εαν μου πει κάποιος πώς και αν γίνεται να ρυθμίσω τον ήχο από το κοντρόλ της τηλεόρασης ωστε να μην ανεβαίνει πάνω από ένα σημείο, θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη!!!!!!!!!!!!! :blm:
Θα πας στο μενου της τηλεορασης και θα πας στις ρυθμισεις ηχου.
Αν η τηλεοραση εχει αυτη τη λειτουργια καπου θα πρεπει να γραφει κατι σε "Ρυθμιση μεγιστης εντασης ηχου" ή κατι τετοιο τελος παντων.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Οκτ 2018, 21:29

dna replication έγραψε:
19 Οκτ 2018, 16:51
δε θέλει να κάνει στούντιο ή δωμάτιο ακρόασης hifi για να βελτιώσει την ακουστική μέσα και να μη βγαίνει ο δικός του ήχος έξω,
θέλει να μονώσει τους ήχους που έρχονται απέξω
Αν δεν βγαίνει δεν μπαίνει κιόλας :wink
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 19 Οκτ 2018, 21:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 19 Οκτ 2018, 21:30

Δεν βλέπω τέτοια λειτουργία (στην μία τηλεόραση, στις άλλες δν ξέρω ακόμη)
Εαν δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία, δεν μπορεί να γίνει τπτ άλλο?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 19 Οκτ 2018, 21:33

Πάρε ένα σφυρί και χτύπα δυνατα το αριστερό ή το δεξί ηχείο, όχι και τα δύο όμως.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: (ηχο)μόνωση πόρτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Οκτ 2018, 21:33

stergiosbik έγραψε:
19 Οκτ 2018, 21:23
Σουβλίτσα έγραψε:
19 Οκτ 2018, 21:16
επ, κι εγώ κάτι τέτοιο θέλω να κάνω εσωτερικά με πόρτες και ανοίγματα γιατί οι δικοί μου είναι φασαριόζηδες (αλλά δεν θέλω να αλλάξω τις πόρτες καθότι είναι κάτι σε παλιό στυλ με ένθετα τζαμάκια που μου αρέσουν και τα θέλω, αν έχετε καμια ιδέα πώς να τα μονώσω και αυτά, ευχαρίστως να ακούσω).

επίσης, κάτι σχετικό-άσχετο: εαν μου πει κάποιος πώς και αν γίνεται να ρυθμίσω τον ήχο από το κοντρόλ της τηλεόρασης ωστε να μην ανεβαίνει πάνω από ένα σημείο, θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη!!!!!!!!!!!!! :blm:
Θα πας στο μενου της τηλεορασης και θα πας στις ρυθμισεις ηχου.
Αν η τηλεοραση εχει αυτη τη λειτουργια καπου θα πρεπει να γραφει κατι σε "Ρυθμιση μεγιστης εντασης ηχου" ή κατι τετοιο τελος παντων.
Όχι δεν θα κάνεις κάτι τέτοιο, να ακούν θέλουν, θα αγοράσεις ασύρματα ακουστικά ή ακουστικά για βαρήκοους, ούτε που θα τα καταλαβαίνουν όταν τα φοράνε, θα τους αρέσει κιόλας γιατί θα ακούν τα πάντα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 19 Οκτ 2018, 21:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών