SCAT-A

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 22 Φεβ 2024, 13:54

Τα ποιο περίτεχνα αρχιτεκτονικά σχέδια σε μακέτα έχουν γίνει πρώτα.
Θέλω να ελπίζω ότι θα υπάρξει περισσότερη συμπαράσταση και συμμετοχή από την κοινότητα με ιδέες και λύσεις σε αυτό που πάει να γίνει γιατί θα είναι όφελος για όλους.
Αγαπητοί γατόφιλοι και μη
Αρχίστε να πιστεύεται σε όλους τους δημιουργούς και στην προσφορά τους.
Ελάτε όσοι έχετε πίστη στο εγχείρημα.
Πιστέψτε στο Ελληνικό δαιμόνιο.
Πραγματικά το έχουμε ανάγκη.
Διαδώστε το.
ΥΓ.
Κάθε ιδέα μπορεί να φανεί χρήσιμη ακόμα και αν δείχνει αρχικά χαζή!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22636
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Φεβ 2024, 15:36

gassim έγραψε:
22 Φεβ 2024, 10:41
σε είδα στην αρχή να κόβεις χαρτόνια για να κάνεις τουαλέτα λέω δεν πάει καλά ο άνθρωπος
ωραίος, πηγαινα γυρευοντας :)


ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 22 Φεβ 2024, 17:13

Μια απορία ο esp εχει wifi?

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22636
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Φεβ 2024, 18:06

Lasal έγραψε:
22 Φεβ 2024, 17:13
Μια απορία ο esp εχει wifi?
τα esp8266/esp32 εχουν wifi ναι, αλλα δεν εβαλα εσπ, εβαλα nordic 52832, αυτο που εχουν τα apple tags.

Αυτό εχει μονο BLE, o λογος που το εβαλα ειναι η κατανάλωση ειναι αλλο επίπεδο απο τα εσπ, μου επίτρέπει να μην το βαζω σε υπνο ποτε και παλι να ειναι πολλες φορές πιο αποδοτικό απο το εσπ, το εσπ μετραει αναμονη σε mA, το nordic σε μΑ. Θα προσπαθησω την παρουσίαση του λογισμικου να την κανω λιγο αναλυτικά γιατί θεωρώ οτι ειναι εξαιρετικό γενικά το νορδικ με το espruino, η ευκολία που προσφέρει ειναι μαγεια.

ολα γινονται ασυρματα, θελει απλα τον chrome, κανενα software κλπ στο pc, προγραματισμός/debuging χαρά θεού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 22 Φεβ 2024, 18:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 22 Φεβ 2024, 18:39

enaon έγραψε:
22 Φεβ 2024, 18:06
.
Μόλις μου κατέβηκε μια ιδέα........cosplay foam
κάνεις παπάδες
Το γνωρίζεις σαν υλικό?
Δες και αυτό θα σε βοηθήσει

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22636
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Φεβ 2024, 18:58

Lasal έγραψε:
22 Φεβ 2024, 18:39
Μόλις μου κατέβηκε μια ιδέα........cosplay foam
κάνεις παπάδες
Το γνωρίζεις σαν υλικό?
Δες και αυτό θα σε βοηθήσει
οχι δεν το ήξερα, καλα ουτε χαρτί με ριτήνη βεβαια ειχα δοκιμάσει ποτε ξανα. Γενικά δεν ειμαι και καλός σε αυτα, ειναι τεχνη δυσκολη τα κατασκευαστικά, ειμαι απλα στο επίπεδο που μου επιτρέπω να κανω τις ιδεες μου πραξη, και να πώ την αλήθεια κατι με ευχαριστεί στην διαδικασία, μου αρέσει η αισθηση απελπισίας που προκαλουν μεχρι να τα γινουν ομορφα, μου αρέσει που δεν τα παρατάω.

Γενικά αυτο το προτζεκτακι αν ειναι να γινει για πολλους, πρεπει να γινει σε καδ, να υπολογιστουν τα τμηματα για εκτυπωτη 30cm, και τα τυπωθει. Κατα την γνώμη μου η μπαλα ειναι οκ και το φτυαρι ειναι πολυ καλό, αυτα τα δυο ειναι τα τμηματα κλειδί, στο φτυαρι ειχα κολλησει 5 μερες, χαλασα 6-7 λεκανες, διαφορα πραγματα κατεστρεψα μεχρι να γινει οπως το βλεπεις. Ηταν ο λογος που συνεχισα, αξιζε τον κόπο αφου βγηκε καλο. Εχω γατακια που αρωσταίνουν, κανουν διαρροιες, δεν μπορουσα να δεχθώ οτι το κομμάτι που τσουλανε τα σκατα ειναι ενσωματωμενο στην μπαλα σε ολους, οτι η θήκη αμμου ειναι στο καλουπι, μου μοιαζουν τρελοι οι ανθρωποι.

Απο την αλλη ομως, ειναι αλλη η χαρά του χειροποιητου, μια διαδικασία που θα χαθει σε λιγο καιρό, αν όχι κιολας. Γιαυτο το ανεβασα ετσι. Αυτο το νημα ειναι για τους εραστές της τεχνης που βγαζει σκονη και προκαλει απελπισία μεχρι να παρει σχήμα, οκ με λυσαρι βεβαια γιατι ξερουμε πως θα μοιαζει στο τελος, ειναι πιο ευκολο ετσι.

Θα το σκεφτώ ομως λιγο παραπανω, δουλευει πολυ καλα, πραγματι θα ειχε πλακα να το ειχαν και ανθρωποι που δεν εχου αυτη την τρελα, ισως το βγαλω σε καδ.

ή ίσως καποιος αλλος, ε; ε; :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22636
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Φεβ 2024, 19:41

δες αυτο lasal αν δεν το εχεις πετυχει πουθενα, και πες μου ενα λογο που δεν το εβαλαν στην μ1 που κοιταγαμε εχθες αντι βιδες. Με ενα πατημα θα εβγαινε ολο οπως το εχω κανει και εγω, ετσι ελεγα να το κανω, το ειχα γραψει στην αρχή, απλα μου βγηκε ακομα καλυτερο, εχω χρησιμοποιήσει τις γωνίες και το βαρος της αμμου για να ειναι το φτυαρι σταθερο, ειναι ενα ποιημα νομιζω, και ας μοιαζει ενα απλο κοματι χαρτί :)

https://www.aliexpress.com/item/1005006226470799.html

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 22 Φεβ 2024, 20:14

enaon έγραψε:
22 Φεβ 2024, 19:41
δες αυτο lasal αν δεν το εχεις πετυχει πουθενα, και πες μου ενα λογο που δεν το εβαλαν στην μ1 που κοιταγαμε εχθες αντι βιδες. Με ενα πατημα θα εβγαινε ολο οπως το εχω κανει και εγω, ετσι ελεγα να το κανω, το ειχα γραψει στην αρχή, απλα μου βγηκε ακομα καλυτερο, εχω χρησιμοποιήσει τις γωνίες και το βαρος της αμμου για να ειναι το φτυαρι σταθερο, ειναι ενα ποιημα νομιζω, και ας μοιαζει ενα απλο κοματι χαρτί :)
Απότι φαντάζομαι δεν θα το γνώριζαν.
Με γύρισες πολλά χρόνια πίσω.....
Αυτό ειναι quick release για αμερικάνικα αυτοκίνητα αγώνων αν θυμάμαι καλά.
Που το θυμήθηκες! :ne5:
Και χρήσιμο είναι και πολύ απλό.
Παραγωγική η σημερινή μέρα
:003:
ΥΓ.
Στα σημεία τριβής του M1 εχουν απλό πλαστικό τόδες?
Για αυτό και έτριζε.....ήθελε βαζελίνη

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 22 Φεβ 2024, 20:33

enaon έγραψε:
22 Φεβ 2024, 19:41
Τεχνική για πολύ μεγάλα κομμάτια PVC

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 24 Φεβ 2024, 05:00

enaon
Δες.....την ώρα!! :o:8)
Αυτό πως σου φαίνεται?
Μάντεψε διαστάσεις.......
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22636
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Φεβ 2024, 07:34

Lasal έγραψε:
24 Φεβ 2024, 05:00
Μάντεψε διαστάσεις.......
Εικόνα
το κοίταξα γιατί στην μπάλα υπαρχει συμβιβασμος, μακάρι να βρουμε κάτι πιο μεγάλο ωραίο.

Εικόνα

το 60 ειναι λίγο υπερβολή, αλλα οχι κακο, το 40 παραμένει εκεί που ειναι. Δεν ξέρω αν εννοεί 27 πόντους από πάτωμα ή ανοιγμα, τοσο ειναι και στην μπαμα το ωφέλιμο, στους 32 κομμένη αλλα 28 γιατί έχει χείλος. Είδα και αλιβαβα λογικο κοστος, δεν την είδα κάπου εδώ όμως.

Ένα πρόβλημα βλέπω μόνο μαλλον σοβαρο, δεν έχει το κόψιμο σε σημειο που να βολεύει.

Εικόνα

έχει ένα κύκλο με διάμετρο 40cm στο κάθετο, έναν με διάμετρο 60 στο οριζόντιο και έναν ακόμα στο οριζόντιο κομμένο μπροστά στους 40. Αν μπει με την τρύπα πάνω σαν την μπαμα περιπου θα γίνει βαθύ, θέλαμε να είναι περίπου 25 cm εκεί, αλλιως χανουμε στην ουσία χώρο. Για κλειστή με το άνοιγμα μπροστά μου μουαζει λίγο κοντή. Αν είχε το άνοιγμα πάνω και μπροστά, θα ήταν πολύ κοντά στο ο,τι πρεπει νομίζω. Αν την βρεις πουθενα ευρωπη σε λογικη τιμη να την δούμε.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 24 Φεβ 2024, 12:39

Εικόνα
Αυτές είναι οι κανονικές διαστάσεις ξαναδές τες
Έπρεπε να στις είχα βάλει από την αρχή
Μάλλον θα πρέπει να παρθεί από αλι γιατί αμαζον και ευρώπη δεν υπαρχει πλέον.
Εχει πολύ περισσότερο χώρο απο το βάμα και ο πάτος ειναι επίπεδος εκει που ειναι η σχάρα.
Φυσικά και το βάμα ειναι πολύ καλό.
ΥΓ.
Το 59 μπορεί να γίνει 54-55 κόβωντας το
ή
συμπιέζοντας το απο κάθε πλευρά
δες και εδώ το κάτω μέρος
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22636
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Φεβ 2024, 20:49

Lasal έγραψε:
24 Φεβ 2024, 12:39
Μάλλον θα πρέπει να παρθεί από αλι γιατί αμαζον και ευρώπη δεν υπαρχει πλέον.
ωραία θα κοιταξω αν το βρω αλί, με προβληματίζει όμως το σημείο που έχουν το κόψιμο.

δεν πρέπει να έχει βάθος αν μπει με το κόψιμο επάνω, συγκεκριμένα λιτρα μπορουν να χωρέσουν στην παγίδα, αν υπάρχει βάθος χαλάει η αναλογία , θα κατέβει το επίπεδο πιο κάτω και θα μικρύνει η επιφάνεια. Παντως ναι, θέλουμε μια πιο μεγάλη, ακόμα και η μπαμα να πουμε ότι ειναι οκ για μικρά γατάκια, μια πιο μεγάλη θα ήταν σούπερ.

αν πούμε ότι κάνουμε κοψίματα μονοι μας, τότε υπάρχει μπάλα έτοιμη, οι ακριλικες για φώτα εξωτερικού χώρου πάνε μέχρι 60 πόντους. Αλλα θα ήταν σούπερ να βρούμε κάτι σε πλαστικό σαν αυτό που έβαλες, και να βολεύει ωραία όπως είναι. Το οβάλ οριακά δεν το θέλουμε, θα γίνει οβάλ ο κύκλος όταν μπει το φτυαρι ετσι και αλλιώς μεσα, το ιδανικό νομιζω είναι 45-50 εκατοστά εκεί που είναι το φτυαρι. Το οβάλ στο σχήμα του δοχείου είναι εμπόδιο λίγο, μειώνει τον διαθεσημο χωρο για την παγίδα άμμου, χαλάει λίγο την αναλογια.

ίσως δεν το λέω και καλά μαλλον, αλλα εννοω οτι δεν είναι 40 η διάμετρος στην μια πλευρά, είναι 50 κατι μάλλον και το έχουν κόψει στα 40, ενώ από την άλλη είναι πράγματι 40, θα ήταν προσόν αυτό αν το κόψιμο ήταν από πάνω, τώρα είναι μειονέκτημα.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 01:23

enaon έγραψε:
24 Φεβ 2024, 20:49
Τέτοια σχήματα σε βοηθούν καθόλου για να σκεφτείς?
Εικόνα
Το μεγάλο μπορείς να το μικρύνεις με διάφορες τεχνικές
Το μικρό δεν μπορείς να μεγαλώσεις
Το μεγάλο άνοιγμα 37mm μπορείς να το κάνεις 28mm ή όσο θέλεις

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22636
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2024, 01:36

Lasal έγραψε:
25 Φεβ 2024, 01:23
enaon έγραψε:
24 Φεβ 2024, 20:49
Τέτοια σχήματα σε βοηθούν καθόλου για να σκεφτείς?
Εικόνα
σκεφτεσαι να φτιάξεις κάτι; Είναι διαφορετική διαδικασία να σκεφτείς αν κάτι έτοιμο έχεις τρόπο να το εκμεταλλευτείς και άλλη να φτιάξεις ένα. αν είναι να φτιαξεις ενα το σχέδιο θέλει να υπολογίσεις τα λίτρα της παγίδας και την κλίση της ταυτόχρονα, πρέπει το κόψιμο πάνω να είναι παρακεντρο.


σόρυ μάλλον κατάλαβα λάθος, μου δειχνςις πως είναι το σχήμα. Νομίζω δεν είναι έτσι, ίσως βλέπω λάθος. έχει 3 κύκλους, 40, 50, 60 cm, αν ήταν 40,40, 60, ίσως γινόταν αλλα παλι οχι φοβερο ετσι οπως ειναι το άνοιγμα, με 40,50 δεν είναι σωστό όμως με το άνοιγμα από τους 50.

βάλε το σχήμα σε αξονα στο μυαλό σου και βαλτου μικρο περιθωριο οταν ειναι με το κενό πάνω, θα δεις ότι δεν μπορείς να περιστρεψεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών