SCAT-A

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 02:02

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2024, 01:36
:003:
Μάλλον εγώ δεν σου έδωσα να καταλάβεις
Κόβοντας και ράβοντας μπορεί να δημιουργηθεί το κατάλληλο σχήμα και να γίνουν και διάφοροι υπολογισμοί πριν γίνει η κατασκευή.
Simulation σωστά το είπα?
Optical simulation :)

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Εδώ φαίνεται που μπαίνει το Ν50 για την αμμωνία
Εκείνο το τετράγωνο ζελέ ειναι :)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22640
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2024, 02:10

ωραίο αυτό, άρα μπαίνει μέσα στο κουτί απορριμμάτων, να μην μυρίζει εκείνο , να αντέχει μέρες ε; Δεν έχει τόση σχέση με την άμμο που παραμένει στην τουαλεττα, σωστα;

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 02:19

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2024, 02:10
ωραίο αυτό, άρα μπαίνει μέσα στο κουτί απορριμμάτων, να μην μυρίζει εκείνο , να αντέχει μέρες ε; Δεν έχει τόση σχέση με την άμμο που παραμένει στην τουαλεττα, σωστα;
Σωστά
Μέσα στην τουαλέτα απλά κάνει σπρει με υπέρηχο
https://www.amazon.de/-/en/dp/B09TW5J42 ... _lig_dp_it
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lasal την 25 Φεβ 2024, 02:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22640
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2024, 02:24

ωραία ναι, οποτε δουλευει τοσο καλα που σε έχει κάνει να θες 11 λιτρα συρταρι ε; Μου έκανε εντύπωση πριν, αλλα οκ αν είναι τόσο καλό γιατί όχι.

Πρέπει να δοκιμάσεις uv-c φώτα νομίζω, διάβασα λίγο παραπάνω, πράγματι δουλεύουν, κάποιες τουαλετες εχουν σαν βασικό συστημα οσμων τετοια. Θα το δω αυτό που λες.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 02:31

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2024, 02:24
ωραία ναι, οποτε δουλευει τοσο καλα που σε έχει κάνει να θες 11 λιτρα συρταρι ε; Μου έκανε εντύπωση πριν, αλλα οκ αν είναι τόσο καλό γιατί όχι.

Πρέπει να δοκιμάσεις uv-c φώτα νομίζω, διάβασα λίγο παραπάνω, πράγματι δουλεύουν, κάποιες τουαλετες εχουν σαν βασικό συστημα οσμων τετοια. Θα το δω αυτό που λες.
N50
Εικόνα
Φυσικά τίποτε δεν εμποδίζει να μπει μια κατάλληλη λάμπα UV

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 02:36

Μπορεί στο τέλος να μπει ένα φωτιστικό όπως είπες επειδή υπάρχει στο εμπόριο.....
Το πρόβλημα είναι ότι στοιχίζει.
Οτιδήποτε γίνει πρέπει να είναι προσιτό αλλιώς ξεφεύγουμε από τον σκοπό.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22640
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2024, 02:37

Lasal έγραψε:
25 Φεβ 2024, 02:31

Φυσικά τίποτε δεν εμποδίζει να μπει μια κατάλληλη λάμπα UV
εκεί δεν γίνεται νομιζω, θέλει να μπορεί να βλέπει να νέα απορριματα συνεχεια απο μια μικρή απόσταση για να τα φωτισει, αλλα σε μια απλή σαν εκείνη που είχες με το φίλτρο, να άνοιγαν όταν δεν έβλεπαν πλέον παρουσία για λίγα λεπτά, θα ήταν καλό τεστ νομίζω.
Lasal έγραψε:
25 Φεβ 2024, 02:36
Μπορεί στο τέλος να μπει ένα φωτιστικό όπως είπες επειδή υπάρχει στο εμπόριο.....
Το πρόβλημα είναι ότι στοιχίζει.
Οτιδήποτε γίνει πρέπει να είναι προσιτό αλλιώς ξεφεύγουμε από τον σκοπό.
έβαλα αυτό γιατί είναι διαβολικό ποσο ακριβως ταιριαζει, αλλιως εχουν ερθει και σκέτες μπάρες και έχω αφήσει αναμονές από κάτω, φαίνεται σε κάποιες φώτο, περιμένω να έρθει κάτι να μετράω και θα το δω πιο καλα.

το κόστος του πάντως είναι μικρο αν δουλεύει καλά όσο νομίζω, 10 ευρώ περιπου.
είναι αυτό , με προβληματίζει ότι βλέπω το φως, θα έλεγα απατη κατευθειαν, αλλα βλεπω μεγαλη καταναλωση οταν ανοιγει, ισως εχει και σε άλλο φασμα, εχει πραγματι μια 18650 μέσα, και στην πράξη κάνει διαφορα, εχω και το δακτυλίδι του μαζί το αναλώσιμο βάλει όμως, αν δεν μετρήσω δεν βγάζω εύκολα άκρη.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 03:14

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2024, 02:37
το κόστος του πάντως είναι μικρο αν δουλεύει καλά όσο νομίζω, 10 ευρώ περιπου.
είναι αυτό , με προβληματίζει ότι βλέπω το φως, θα έλεγα απατη κατευθειαν, αλλα βλεπω μεγαλη καταναλωση οταν ανοιγει, ισως εχει και σε άλλο φασμα, εχει πραγματι μια 18650 μέσα, και στην πράξη κάνει διαφορα, εχω και το δακτυλίδι του μαζί το αναλώσιμο βάλει όμως, αν δεν μετρήσω δεν βγάζω εύκολα άκρη.
Είμαι περίεργος για αυτο το αναλώσιμο.
Με μια πρώτη ανάγνωση θα έλεγα too good to be true
Μακάρι να κάνω λάθος!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22640
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2024, 03:19

ναι και εμένα με προβληματίζει λίγο, αν και τα καλά λεντ τόσο έχουν, 6-9 ευρω τα 4 αν είναι έτοιμα σε μοντουλακι. Βεβαια αυτο θα έχει μπαταρια πλαστικα και διπλο φασμα δωρο, χλωμο, αλλα θα δούμε.

το αναλώσιμο είναι απλά ένα δακτυλίδι αρωματικό, σιλικόνης νομίζω, δεν το πολύ επαιξα. Βγαζει ενα απαλο αρωμα, δεν νομίζω όμως ότι μπορεί να μειώσει οσμες αυτο, αλλα νομιζω μειωθηκαν στο συρτάρι πολύ.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 03:29

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2024, 03:19
ναι και εμένα με προβληματίζει λίγο, αν και τα καλά λεντ τόσο έχουν, 6-9 ευρω τα 4 αν είναι έτοιμα σε μοντουλακι. Βεβαια αυτο θα έχει μπαταρια πλαστικα και διπλο φασμα δωρο, χλωμο, αλλα θα δούμε.

το αναλώσιμο είναι απλά ένα δακτυλίδι αρωματικό, σιλικόνης νομίζω, δεν το πολύ επαιξα. Βγαζει ενα απαλο αρωμα, δεν νομίζω όμως ότι μπορεί να μειώσει οσμες αυτο, αλλα νομιζω μειωθηκαν στο συρτάρι πολύ.
Το οτι κάνει δουλειά το "δαχτυλίδι" δεν αμφιβάλω με την εμπειρία μου απο το Ν50
Πόσο κρατάει όμως?
Το Ν50 εχει αρκετό μέγεθος και οι προδιαγραφές έλεγαν για ενα 1 μήνα
Εγώ το κρατάω 1.5

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22640
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2024, 03:32

α λες πράγματι το δακτυλίδι να κάνει διαφορα και μόνο του; Έχω 20, θα βάλω παραπάνω να δω :)

δεν λένε τίποτα στο σιτε για αυτό, νομίζω είναι απλό αρωματικό, αλλα ειναι περιεργοι οι κινέζοι, μερικοί εντελώς της πλακας, μερικοι σοβαροι, η τιμή δεν έχει σημασία μεγάλη.

γενικά πάντως, ότι κοιταμε και έχει για αγορά γατοφυλους, ισως ενα /20 το θέλει για να έρθει σε λογικη τιμη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 25 Φεβ 2024, 03:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 25 Φεβ 2024, 03:35

Πάντως την καλύτερη τουαλέτα να έχεις αν η γάτα είναι αποφασισμένη
να τα κάνει μαντάρα.........
Εικόνα
Μαρέσει που μερικοί θα πουν ότι φταίει η τουαλέτα.
:003:

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 25 Φεβ 2024, 03:38

Υπάρχουν και τα πμ πάντως...
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22640
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2024, 03:38

Lasal έγραψε:
25 Φεβ 2024, 03:35

Μαρέσει που μερικοί θα πουν ότι φταίει η τουαλέτα.
:003:
ναι σωστά, έχω δει και εγώ μερικά τέτοια, οκ απλά θα έκλεισε το εργοστάσιο με μουσε και πεταλιερες που έφτιαχναν, αποφάσισαν να κάνουν τουαλετες, γιατι οχι.

διαφωνούμε επιτέλους κάπου, εγώ βλέπω λάθος εδώ, δεν έπεσε από τον ουρανό το σχέδιο, το εκαναν μονοι τους, το σχέδιο θα διδάξει την γάτα πως να κάτσει επιτρεποντας μονο τις θέσεις που πρέπει, αν επιτρέπει και λάθος η γάτα θα το δείξει για να βελτιωθούμε, εκείνη φταει;

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 25 Φεβ 2024, 04:23

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2024, 03:38
Lasal έγραψε:
25 Φεβ 2024, 03:35

Μαρέσει που μερικοί θα πουν ότι φταίει η τουαλέτα.
:003:
ναι σωστά, έχω δει και εγώ μερικά τέτοια, οκ απλά θα έκλεισε το εργοστάσιο με μουσε και πεταλιερες που έφτιαχναν, αποφάσισαν να κάνουν τουαλετες, γιατι οχι.

διαφωνούμε επιτέλους κάπου, εγώ βλέπω λάθος εδώ, δεν έπεσε από τον ουρανό το σχέδιο, το εκαναν μονοι τους, το σχέδιο θα διδάξει την γάτα πως να κάτσει επιτρεποντας μονο τις θέσεις που πρέπει, αν επιτρέπει και λάθος η γάτα θα το δείξει για να βελτιωθούμε, εκείνη φταει;

Τώρα διάβασα το τοπικ από την αρχή. Νομίζω άνετα αν το κάνεις και 3 Τσικ πιο αναλυτικό για αρχάριους, αντικαθιστά τα μισά μαθήματα πρώτου έτους σε Πολυτεχνείο και μαζί κοινωνεί και την ομορφιά και γαλήνη του να στίβεις το μυαλό σου για έναν ιερό σκοπό χωρίς παπαγαλίες και ντυφλοσούρτη. Όσο σπασαρχίδης και να αν είσαι σε άλλα τοπικ, εύχομαι από την καρδιά μου κάποτε το μυαλό που έχεις, να τύχει να το έχουν και άνθρωποι που διαμορφώνουν θεσμικά την κοινωνία. Και αν πάλι όχι, είναι ευνόητο ότι το χόμπυ σου κάνει όλα τα άλλα χόμπι είτε τα γυναικουλίστικο είτε τα ανδρουλίστικα να φαντάζουν γελοία και μακάρι να παραδειγματίσει νέα παιδιά. Οκ ίσως έπαιξε κι αυτό ρόλο να είσαι συνειδητος αντιπαθούκλας λόγω μεγάλης ιδέας για τον εαυτό σου αλλά δεν γαμιεται, από όλα τα άλλα σούργελα εσύ το αξίζεις. Καλή συνέχεια.
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών