SCAT-A

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23475
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Οκτ 2023, 00:49

στην δεύτερη προσπάθεια σκέφτηκα οτι θα ηταν ωραια αν η γλάστρα εχει μια μικρή κλήση προς τα μπροστά στην κατασταση ηρεμίας, 5-6 μοιρες. Θα κερδιζαν τα γατια 2-3 ποντους χωρου μεσα γιατι το μπροστα ενοχλει λιγο, θα κατεβαινε 4-5 πόντους η εισοδος σε υψος, και αν μεγάλωνα λιγο την διαμετρο και εφερνα τον μεσα κυκλο προς τα πισω θα ειχα χωρο για τον μηχανισμό που θα το κλειδώνει και θα ειχε και ενα κάποιο ενδιαφέρον το σχήμα, θα εκανε μια ψευδαίσθηση οβαλ μεσα σε κυκλο.

αυτη την φορα το κανω στο ειδικό εργαστήριο που εχω για αυτα, εχει πλακάκια κατω και μπορώ να κρατάω ευθείες οταν κοβω με το ματι, το λεω για να μεινει η απορια, γιατι στο πάτωμα;

φτιαχνω δυο κυκλους,
Εικόνα

ντύνω τον εναν περιμετρικά και καρφώνω με καλαμακι τον αλλο στους 22 ποντους για να σημαδέψω την κλήση γιατι βλεπω οτι εχω ξεχάσει γεωμετρία και δεν μπορώ να υπολογίσω το οβαλ που προκύπτει

Εικόνα

Εικόνα

του φοράω ενα καπάκι και κόβω μεσα τον κυκλο της γλάστρας παράκεντρα προς τα πίσω,

Εικόνα

Εικόνα

βαζω ποδαράκια και ενα φρύδι με διπλή λειτουργία, δένει τα ποδια και θα οδηγει το συρτάρι

Εικόνα


και οκ, αρκετά καλυτερα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 30 Οκτ 2023, 01:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23475
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Οκτ 2023, 01:02

με το συρτάρι ήμουν ευχαριστημένος και με την πρώτη προσπάθεια, αυτη την φορά προσπαθώ απλα να μην εχει γωνίες μεσα και θελω λιγο στο σκαλάκι να μην ειναι τοσο μπουγιο, αλλα δεν ειμαι και σίγουρος πως το θελω.

θα γινει λοιπον σε δυο τμηματα για να μπορώ το σκαλακι να το σκεφτώ λιγο παραπάνω χωρις να αλλαζω το συρτάρι



Εικόνα

κοβω το γενικό σχημα που χωράει


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

και βαζω ενα ακομα ποδι μπροστά και ενα φρυδάκι

Εικόνα[/url]

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23475
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Οκτ 2023, 01:13

φτιαχνω και ενα προχειρο σκαλάκι να υπαρχει για να βλεπω το σχήμα κυρίως, σε αυτο βαζω το χαρτί απο το ρολό κουζίνας του 24, οχι του μαρκετ ιν, ειναι 2χιλ πιο φαρδύ και εφαρμόζει τελεια πανω στο αλλο

Εικόνα

και μετα αφου συμφωνώ με τον εαυτό μου οτι θα χρησιμοποιώ αυτα τα ασπρα σακουλάκια για τα καλαθια γραφείου, κοβω το σχήμα μεσα ωστε να χωράει ακριβώς η σακουλα και να πιανει ευκολα.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

το υπολογίζω να ειναι 7-8 χιλιοστα πιο φαρδύ μπροστά για να ειναι ευκολο να μπει αλλα να εφαρμόζει ακριβώς οταν ειναι ολο μεσα και ειναι ετοιμο για ρητίνη.

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23475
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Οκτ 2023, 01:21

ασχετο λίγο, καθώ παιζω με το συρτάρι, 2-3 φορές μου ερχεται το ποστ του enterprise-psi με το χεσiμο στο γραφείο και με παραξενεύει γιατι δεν μπορώ να βρώ τον συνειρμό.


τον βρήκα παντως

SpoilerShow
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24449
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Οκτ 2023, 01:27

Μπράβο, πολύ ωραία.

Η ρητίνη σφραγίζει πλήρως το χαρτόνι; Εκτός του ότι γίνεται σκληρό, δεν μπορεί να τραβήξει κανενός είδους υγρασία ή οσμές κλπ;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23475
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Οκτ 2023, 01:32

θα το ελεγα στο μεθεπόμενο ποστ, αλλα τελικα η ρητίνη ειναι απίστευτη. Εγραψα οτι στην αρχή εκανα ενα λαθος και δεν την ανακατεψα, οποτε το δευτερο το εκανα σωστα, με ρητίνη δυο συστατικών. Μετα απο 3 μερες βγηκε ενα πραγα που το παρομοιαζω μονο με πολυκαρβονικό κυψελωτό, παρα πολυ γερό και σκληρό, τοσο καλό που δεν βλεπω πλεον το νοημα για πλαστικό, αλλα θα το δειξω λιγο πιο μετά. Δεν εχει χαρτί σκετο πουθενα ουσιαστικά, εχω ριξει μεσα στα κενά του και εχει γινει ολο πετρα. Του εχω κλεισει βεβαια τα κενά μετα με σφραγιστικό για ταρατσες, θεωρώ οτι θα με θαψει.

εδω ειναι και η δευτερη, εχουν περάσει 3 μερες πριν κανω την τρίτη, το καφε σκουρο που βλεπεις δεν ειναι ριητινη που εβαλα απ'εξω, ειναι αυτη που εριξα μεσα και πότισε μεχρι εξω, γενικα ωραιο πραγμα, σκαω που δεν το εχα σκεφτει τοσα χρόνια.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24449
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Οκτ 2023, 01:47

enaon έγραψε:
30 Οκτ 2023, 01:32
εδω ειναι και η δευτερη, εχουν περάσει 3 μερες πριν κανω την τρίτη, το καφε σκουρο που βλεπεις δεν ειναι ριητινη που εβαλα απ'εξω, ειναι αυτη που εριξα μεσα και πότισε μεχρι εξω, γενικα ωραιο πραγμα, σκαω που δεν το εχα σκεφτει τοσα χρόνια.
Οκ, αν διαποτίζει και διαπερνά, μάλλον δεν μένει κενό για να ποτίσει σε δεύτερη φάση.

Θα άξιζε να γίνει σε 3D printer κάτι τέτοιο ή είναι τρελά τα κόστη, πολλή δουλειά σε CAD και περιορισμένης αντοχής ή ακατάλληλο εκείνο το πλαστικό;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23475
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Οκτ 2023, 01:54

ST48410 έγραψε:
30 Οκτ 2023, 01:47
Θα άξιζε να γίνει σε 3D printer κάτι τέτοιο ή είναι τρελά τα κόστη, πολλή δουλειά σε CAD και περιορισμένης αντοχής ή ακατάλληλο εκείνο το πλαστικό;
ειναι τεράστειο για 3δ πριντερ, αλλα οκ δεν ειναι και τίποτα τραγικό να ζεσταθει ενα φυλλο πλαστικό και να γινει κύλινδρος, ο,τι κανω μεχρι τώρα προσέχω να μην ξεφύγει απο αυτα που μπορουν να γινουν με πλαστικό, αφου δουλεψει 1-2 μηνες και ειναι ολα οκ. Απλα θελει τρομερη ακρίβεια μετα και καλα εργαλεια γιατι δεν μπορπουν να γινουν λαθακια που θα τα τα μαζεψει το σφραγιστικό μετα, αυτο γινεται με ενα λεπίδι- οκ 10 εχω χαλασει- χωρίς χαρακα και με απολυτη ησυχία, ειναι πολυ ωραία λυση και αυτη τελικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 30 Οκτ 2023, 03:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23475
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Οκτ 2023, 03:00

αυτη την εβδομάδα επρεπε να ειχα βαλει και τον μηχανισμό βαση προγράμματος για να προλάβαινα την επόμενη να το τελειώσω, αλλά με την αλλαγη σχεδίου πήγα λιγο πίσω, οπότε την επόμενη ο μηχανισμός και τα ηλεκτρονικά, και μια ακόμα.

εβαψα το πρώτο ενα χερι γιατί το καφέ με δυσκολεύει λιγο να καταλάβω αν υπαρχει αρμονία οσο περιμένω να στεγνώσουν τα υπολοιπα, και ετσι κλείνει αυτή η εβδομάδα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10175
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Οκτ 2023, 06:07

Πω ρε φίλε... σαν αγγείο βγήκε
Ωραία τεχνοτροπία αυτή
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15950
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 30 Οκτ 2023, 15:18

enaon έγραψε:
30 Οκτ 2023, 03:00
αυτη την εβδομάδα επρεπε να ειχα βαλει και τον μηχανισμό βαση προγράμματος για να προλάβαινα την επόμενη να το τελειώσω, αλλά με την αλλαγη σχεδίου πήγα λιγο πίσω, οπότε την επόμενη ο μηχανισμός και τα ηλεκτρονικά, και μια ακόμα.

εβαψα το πρώτο ενα χερι γιατί το καφέ με δυσκολεύει λιγο να καταλάβω αν υπαρχει αρμονία οσο περιμένω να στεγνώσουν τα υπολοιπα, και ετσι κλείνει αυτή η εβδομάδα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εύγε και συγχαρητήρια. :smt038
Είναι αναπάντεχα καλαίσθητο (σαν μικρό έπιπλο). Εύχομαι το ίδιο και λειτουργικό. :)

Keep doing the good work. :smt023
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 30 Οκτ 2023, 15:29

omg kai 3 lol έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:28
υπαρχει πολυ πιο απλουστερη λυση και σε υλοποιηση και σε υλικα, βγαζεις την λεκανη με την αμμο στο μπαλκονι και φτιαχνεις πορτακι, επειδη σε τζαμι ή τοιχο ειναι λιγο δυσκολο, φτιαχνεις ενα "τοιχο" με ξυλο νοβοπαν, ιδανικα θαλασσης κλπ. στο πλατος της μικρης πορτας και η συρομενη πορτα κλεινει ~15 εκατοστα πιο μεσα, υπαρχουν ξυλα θαλασσης σε διαφορα παχη οποτε διαλεξα ενα που σφηνωνει μεσα στις ραγες οριζοντιως και καθετως φυσικα μπηκε και μονταζοκολα και βιδες και ειναι σαν τοιχος, αυτο που βλεπετε εχει παχος 8εκ. στην επαφη με την πορτα εχω βαλει και λευκο λαστιχενιο αεροστοπ για τελεια εφαρμογη.

Εικόνα

Εικόνα

Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει κι εγώ αλλά απ' την έξω πλευρά συνδέεται με κλουβί για να βγαίνουν όποτε θέλουν έξω χωρίς να κινδυνεύουν να πέσουν.

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Οκτ 2023, 16:14

gassim έγραψε:
30 Οκτ 2023, 15:29
omg kai 3 lol έγραψε:
15 Οκτ 2023, 20:28
υπαρχει πολυ πιο απλουστερη λυση και σε υλοποιηση και σε υλικα, βγαζεις την λεκανη με την αμμο στο μπαλκονι και φτιαχνεις πορτακι, επειδη σε τζαμι ή τοιχο ειναι λιγο δυσκολο, φτιαχνεις ενα "τοιχο" με ξυλο νοβοπαν, ιδανικα θαλασσης κλπ. στο πλατος της μικρης πορτας και η συρομενη πορτα κλεινει ~15 εκατοστα πιο μεσα, υπαρχουν ξυλα θαλασσης σε διαφορα παχη οποτε διαλεξα ενα που σφηνωνει μεσα στις ραγες οριζοντιως και καθετως φυσικα μπηκε και μονταζοκολα και βιδες και ειναι σαν τοιχος, αυτο που βλεπετε εχει παχος 8εκ. στην επαφη με την πορτα εχω βαλει και λευκο λαστιχενιο αεροστοπ για τελεια εφαρμογη.

Εικόνα

Εικόνα

Κάτι αντίστοιχο έχω κάνει κι εγώ αλλά απ' την έξω πλευρά συνδέεται με κλουβί για να βγαίνουν όποτε θέλουν έξω χωρίς να κινδυνεύουν να πέσουν.

Εικόνα
Εικόνα

ωραιος! κατι παρομοιο αλλα πολυ πιο μικρο κλουβι ισα που να χωραει η σκαφη με την αμμο ειχα κι εγω παλιοτερα απο την εξωτερικη πλευρα και το εβαζα οταν εφευγα αρκετες μερες διακοπες, σταματησα να το χρησιμοποιω οταν καταλαβα οτι δεν υπαρχει κινδυνος παρα μονο αδιαφορια για το "επεκεινα",
καλου κακου βεβαια περιμετρικα στο μπαλκονι εχω λεπτο συρματινο πλεγμα μαζι με τα φυτα που εχουν δημιουργησει τοιχιο..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 30 Οκτ 2023, 16:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Οκτ 2023, 16:16

Ρε τύποι; Όλα αυτά για να χέζει η γάτα;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Οκτ 2023, 17:50

παντως για στεγανοποιηση υπαρχουν πολλες και καλες λυσεις, απο κονιαματα μεχρι υγρα ενος ή δυο συστατικων,

απο τα παρακατω εχω χρησιμοποιησει το D-22 της Durostick και κανει φοβερη δουλεια!

https://www.andreoy.gr/monotika/adiavro ... r_page=120

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών