Θερμοκήπιο

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Οκτ 2018, 19:19

Εκατομμύρια στρέμματα θερμοκηπίων με νάιλον έχουν υπάρξει, το μικρό το δικό σου θα έχει πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 25 Οκτ 2018, 19:29

Μηχανικός έγραψε:
25 Οκτ 2018, 19:19
Εκατομμύρια στρέμματα θερμοκηπίων με νάιλον έχουν υπάρξει, το μικρό το δικό σου θα έχει πρόβλημα;
Η συντήρηση τους είναι διαφορετική από το γυάλινο που θέλει μόνο σκούπισμα .
Το πλαστικό θέλει αντικατάσταση νάιλον κάθε 2 με 3 χρόνια ,να έχεις το νου σου σε μεγάλη βροχή να πηγαίνεις να διώχνεις τα νερά που έχουν καθίσει στα νάιλον ,άσε την φασαρία όταν θα έχει αέρα,συν τα σκισίματα .Στον κήπο δίπλα στο σπίτι θα το κάνω όχι εκεί που είναι τα θερμοκήπια εκατομμυρίων στρεμμάτων....ε,βάλε και λίγο την αισθητική του πράγματος έξω από το σπίτι...νομίζω είναι αρκετά αυτά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 25 Οκτ 2018, 19:35

Ή το πληρώνεις ή το ρισκάρεις, δεν βλέπω άλλη λύση.
the end

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 25 Οκτ 2018, 19:42

Οι υαλοπίνακες προσδιορίζουν μόνιμη κατασκευή....
Κάνε έναν σκελετό που να σου αρέσει, ντύσε τον με νάιλον κανένα χρόνο να δεις αν σε βολεύει και να κόψεις αντιδράσεις των γειτόνων και μετά βλέπεις... Το να γίνει το νάιλον γυαλί μετά είναι εύκολο...
Και φρόντισε να φτιάξεις με δέντρα έναν ανεμοφράκτη στα όρια του οικοπέδου αν φυσά συχνά κάποιος επικίνδυνος άνεμος..

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Οκτ 2018, 21:15

Japetus έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:51
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:50
Οπως καί τό νά έχεις κότες ....
Άσχετο το ένα με τον άλλο.. Τα παραγωγικά ζώα υπάγονται σε υγειονομική νομοθεσία που τα απαγορεύει τελείως σε αστικά κέντρα πάνω των 5000 κατοίκων. Σε μικρότερους οικισμούς ο επιτρεπόμενος αριθμός τους ανά νοικοκυριό ή η απαγόρευσή τους ορίζεται με βάση την κατά τόπους σε κάθε περίπτωση νομαρχιακή απόφαση. Και υπάρχει σαφής διάκριση στο νόμο μεταξύ παραγωγικών ζώων στα οποία υπάγονται τα πουλερικά και των κατοικιδίων (μεταξύ αυτών και εξωτικά) που επιτρέπονται εντός διαμερισμάτων στις πόλεις...

Νομοθεσία που να απαγορεύει φυτά, κήπους, μπαξέδες, καλλιέργειες ή θερμοκήπια σε αστικά κέντρα δεν υπάρχει -εκτός κι αν πρόκειται για κάποιες "συγκεκριμένες" καλλιέργειες :D
Το μόνο κώλυμα είναι η απαίτηση οικοδομικής άδειας για οποιαδήποτε μόνιμη κατασκευή, είτε θερμοκήπιο λέγεται αυτή είτε αποθήκη, είτε ξυλόσπιτο για τα παιδιά, ξυλόφουρνος, χτιστό σκυλόσπιτο, διακοσμητική κατασκευή κλπ...

Στην πράξη ο μόνος τρόπος να έχεις θέματα είναι να γίνει καταγγελία από γείτονες, οπότε ή το νομιμοποιείς πληρώνοντας το πρόστιμο, είτε το κατεδαφίζεις. Αν είναι μή μόνιμη κατασκευή το αποσυναρμολογείς αν χρειαστεί να γίνει έλεγχος και δεν έχεις θέμα, το ξανασυναρμολογείς μετά...

Έχω και εγώ φτιάξει ένα μικρό θερμοκήπιο στην αυλή, ήθελα γυάλινο και εγώ, αλλά κατέληξα σε ένα μικρό για αρχή σπορείο 1x2.5μ για τα σπορόφυτα την άνοιξη. Ξύλινος σκελετός συναρμολογούμενος που τον έφτιαξα μόνος μου από σχέδια, καλυμμένος με νάιλον θερμοκηπίου αν και κάποια στιγμή θα το ντύσω με πολυκαρβονικό. Αν κάποιος μου πει ποτέ τίποτα, λύνεται και αποθηκεύεται πολύ εύκολα.
Επιφυλλάσομαι για κάτι μεγαλύτερο στο μέλλον, ξύλινο πάλι με υαλοπίνακες ή μάλλον συνδυασμό πολυκαρβονικού/πλέξιγκλας, πάντα εύκολα συναρμο-αποσυναρμολογούμενο...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει μια τέτοια μή μόνιμη κατασκευή είναι η σωστή στερέωσή της στο έδαφος, μια και χωρίς βάσεις είναι πολύ εύκολο να πάθει ζημιά από τον αέρα. Υπάρχουν όμως ειδικά αγκύρια που μπαίνουν βιδωτά στο έδαφος και δεν φαίνονται, ώστε να αποφύγει κάποιος τη χρήση τσιμέντου.. Έχε επίσης υπόψη ότι σε μια τέτοια κατασκευή στην οποία δεν έχει εκδοθεί άδεια, δεν επιτρέπεται η ηλεκτροδότηση για φωτισμό ή θέρμανση.
.
Ιαπετέ

Πέταξα καί τά κοτόπουλα στή συζήτηση γιατί νομίζω καί αυτά ανήκουν στήν ίδια συλλογιστική αντιμετώπισης

από τούς νεόπλουτους Βλάχους ..... εσύ έχεις καταλάβει ποιά η υγειονομική διαφορά διάκρισης ....

τών παραγωγικών από τής συντροφιάς ;;; ..... μέ ποιό σκεπτικό δηλαδή " ήρθαν τά άγρια νά διώξουν τά ήμερα ;;; "....

Οσον αφορά τίς κατά Νομό αποφάσεις τού πόσα γίδια η κότες σού επιτρέπουν είναι ΚωμικοΤραγικές καί ύποπτες .... :e040:

Οσο αφορά τά θερμοκήπια .... επειδή ενδιαφερόμουν όχι γιά μόνιμη κατασκευή .... κατάλαβα ότι άν

σέ ρουφιανέψουν οι καλοί σου γείτονες θάχεις πρόστιμο .... όχι σύσταση ..... ξέρεις σίγουρα ναί η όχι ;;;

Σχετικό καί άσχετο .... έχεις 10 καί πλέον χρονών .... δέντρα στόν κήπο σου ;;;

Αν ναί .... κάνε ένα πόστ .... καί θά σού πώ κάποια εναλλακτική .... :a108:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 25 Οκτ 2018, 23:08

Japetus έγραψε:
25 Οκτ 2018, 19:42
Οι υαλοπίνακες προσδιορίζουν μόνιμη κατασκευή....
Κάνε έναν σκελετό που να σου αρέσει, ντύσε τον με νάιλον κανένα χρόνο να δεις αν σε βολεύει και να κόψεις αντιδράσεις των γειτόνων και μετά βλέπεις... Το να γίνει το νάιλον γυαλί μετά είναι εύκολο...
Και φρόντισε να φτιάξεις με δέντρα έναν ανεμοφράκτη στα όρια του οικοπέδου αν φυσά συχνά κάποιος επικίνδυνος άνεμος..

Επικυνδινα πράγματα αυτά για τώρα.
Δεν υπάρχει περίπτωση θα τη καρφώσουν
Φύλαγε τα ρούχα σου καλύτερα
Μόνο αν το πρόστιμο είναι φθηνότερο το ρισκάρει


Κάποτε ο πεθερός μου μέσα στο οικόπεδο του μέσα στο σταύλο του έκανε κάτι να τρώνε τα ζώα
Είδαν τσιμέντα, ήρθε η αστυνομία, προστιμο

Εσύ μπορεί να μη καρφώνεις οι άλλοι ναι, το θεωρούν δίκαιο να καρφώσουν ενα κοτετσι στο οικόπεδο σου
Έλεος
Να βγάλεις άδεια και να τη βάλεις να φαίνεται
Δε στοιχίζει πολλά, ο μηχανικός ανάλογα από 500 έως 1000 (κάνω λάθος;)
Αν το πρόστιμο είναι μικροτερο κανόνισε
Απλά αργούν λίγο, ανοιξιάτικα θα βάλεις

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Οκτ 2018, 23:58

Το γυάλινο θα έχει παράθυρα να ανοίγουν το καλοκαίρι, που σημαίνει βαριά κατασκευή και ακριβή.
Με το ναύλον, απλά το σηκώνεις ή το μαζεύεις τελείως το καλοκαίρι.

Άσε που μπορεί να το βαρεθείς και να έχεις χαλάσει αρκετά λεφτά για γυάλινο.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Οκτ 2018, 00:51

Ναι αλλά το νάυλον δε κρατάει, το γυάλινο και για καφέ αράζεις μέσα, είναι ωραίο
Εάν το οικόπεδο είναι οκ, δεν στοιχίζει η πολεοδομία. Ρεύμα δε ξέρω λογικά δε παίρνεις;;; Κτηματολόγιο αυτό το δηλώνεις;;; 35 ευρώ είναι

Κι ο μηχανικός δε θα πληρωθεί τόσα αν είναι οκ οικόπεδο και συναφή

Αξίζει να περνάς το χρόνο σου δημιουργικά, αν σ' αρέσει βέβαια και γνωρίζεις από καλλιέργειες. Είναι ένα χόμπυ και είναι ένα από τα φθηνότερα γιατί μια φορά θα τα δώσεις κι έπειτα μόνο τα φυτά

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 26 Οκτ 2018, 16:27

bluerose έγραψε:
26 Οκτ 2018, 00:51
Ναι αλλά το νάυλον δε κρατάει, το γυάλινο και για καφέ αράζεις μέσα, είναι ωραίο
Εάν το οικόπεδο είναι οκ, δεν στοιχίζει η πολεοδομία. Ρεύμα δε ξέρω λογικά δε παίρνεις;;; Κτηματολόγιο αυτό το δηλώνεις;;; 35 ευρώ είναι

Κι ο μηχανικός δε θα πληρωθεί τόσα αν είναι οκ οικόπεδο και συναφή

Αξίζει να περνάς το χρόνο σου δημιουργικά, αν σ' αρέσει βέβαια και γνωρίζεις από καλλιέργειες. Είναι ένα χόμπυ και είναι ένα από τα φθηνότερα γιατί μια φορά θα τα δώσεις κι έπειτα μόνο τα φυτά
.
Οταν λές ότι δέν ειναι πολλα τά λεφτά γιά νόμιμο μέ αδεια ρε Μπλού γιά τί ποσό μιλάμε ;;;

Εννοείτε ΟΛΑ μαζί τα της διαδικασίας .... γιά 15 τμ πού θέλει η Ατζούρα ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Οκτ 2018, 16:33

Εκτός από υλικά γιατί για να ρωτάει ξέρει πόσο κοστίζει,ρωτάει για άδεια δλ
Τότε έχουμε του μηχανικού και της διαδικασίας πολεοδομίας. Δε ξέρω αν πρέπει να έχει ρεύμα και να δηλωθεί κτηματολογίο;;;;
Αυτό το απαντάει ο Πολ. Μηχανικός δε ξέρω

Εννοείται το οικόπεδο οκ γιατί αλλιώς εξ αδιαιρέτου θέλει άλλη διαδικασια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών