Θερμοκήπιο

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 21 Οκτ 2018, 18:23

Καλησπέρα ,Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει ,αν σε κηπάκι εντός πόλεως μπορώ να στείσω ένα μικρό γυ'αλινο θερμοκήπιο,σε διάσταση περίπου 3Χ5 χωρίς να βγάλω άδεια .
Αυτά που θα γράψετε να είμαστε 100% σίγουροι ,μη πάθω καμιά "ζημιά".
ευχαριστώ. :)

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 21 Οκτ 2018, 18:49

Δεν πρέπει πάντως να περιμένεις τα γραφόμενα σε ένα φόρουμ και ειδικά γενικής θεματολογίας να είναι ούτε 100% (ούτε 90%) σιγουρα. Θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να κάνεις και την δική σου έρευνα στις αρμόδιες αρχές.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 22 Οκτ 2018, 21:40

Εντάξει σίγουρα θα το ψάξω πιο σωστά.Το σκέφτηκα,το έγραψα...
και είπα...που ξέρεις μπορεί να σου απαντήσει κάποιος ειδικός πάνω σε τέτοιες κατασκευές που συχνάζει εδώ μέσα.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Οκτ 2018, 22:29

Καλά έκανες, χρειάζονται τέτοια θέματα ειδικής θεματολογίας στα γενικά φόρα.
Επειδή είσαι νέο μέλος απλώς τόνισα ότι αυτό το 100% δεν ισχύει στα φόρα γενικώς.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 22 Οκτ 2018, 22:36

Για άδεια χρειάζεται να είναι μόνιμη κατασκευή. Αν ρίξεις τσιμέντο στο δάπεδο χρειάζεται να εκδοθεί οικοδομική άδεια.
Αν όμως είναι πρόχειρη κατασκευή για ένα απλό θερμοκηπιάκι όπως είναι κάποια με έτοιμα συναρμολογούμενα πάνελ, δεν απαιτείται άδεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Japetus την 22 Οκτ 2018, 22:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Οκτ 2018, 22:38

3Χ5 δεν το λες και θερμοκηπιάκι..
the end

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 22 Οκτ 2018, 22:50

.
Οι σκατομπουρτζόβλαχοι έχουν απαγορέψει θερμοκήπια σέ πόλεις ..... αν μένεις σέ πόλη .....

Οπως καί τό νά έχεις κότες .... αλλά μπορείς εξωτικούς παπαγάλους καί Ιγκουάνα ....

Κάποτε πρέπει νά κάνω έρωτα στίς μητέρες τους .....

Ξέχασαν πού γεννήθηκαν μέσα στά κοτέτσια .... καί τώρα γίνανε ελίτ .....

Επειδή είμαστε ρουφιάνοι ..... βάλτου κουρτίνες η θολό πλαστικό νά μήν φαινεται γιά θέρμο ....αλλά γιά αποθήκη ....

Επίσης οσο χαμηλότερο μπορείς ..... τί είδους φυτά θές νά βάλεις ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Οκτ 2018, 22:55

Azura έγραψε:
19 Φεβ 493145, 01:23
Καλησπέρα ,Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει ,αν σε κηπάκι εντός πόλεως μπορώ να στείσω ένα μικρό γυ'αλινο θερμοκήπιο,σε διάσταση περίπου 3Χ5 χωρίς να βγάλω άδεια .
Αυτά που θα γράψετε να είμαστε 100% σίγουροι ,μη πάθω καμιά "ζημιά".
ευχαριστώ. :)
Όχι δεν μπορείς.
Και για να βγάλεις άδεια είναι το ίδιο σαν να έχτιζες αποθήκη 3Χ5.
Θα δηλώνεις τα τετραγωνικά του στο Ε9, θα πληρώνεις τέλη στο δήμο, θα πληρώνεις και ΕΝΦΙΑ.

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 23 Οκτ 2018, 19:08

Spiros252 έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:29
Καλά έκανες, χρειάζονται τέτοια θέματα ειδικής θεματολογίας στα γενικά φόρα.
Επειδή είσαι νέο μέλος απλώς τόνισα ότι αυτό το 100% δεν ισχύει στα φόρα γενικώς.
Ε,ναι εννοείται...Εδώ στο Ελλάδα το 100% δεν ισχύει σχεδόν πουθενά σιγά μην ισχύει σε γνώμες-γνώσεις -ιδέες που λέει ο κάθε ανώνυμος .

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 23 Οκτ 2018, 19:19

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:50
.
Οι σκατομπουρτζόβλαχοι έχουν απαγορέψει θερμοκήπια σέ πόλεις ..... αν μένεις σέ πόλη .....

Οπως καί τό νά έχεις κότες .... αλλά μπορείς εξωτικούς παπαγάλους καί Ιγκουάνα ....

Κάποτε πρέπει νά κάνω έρωτα στίς μητέρες τους .....

Ξέχασαν πού γεννήθηκαν μέσα στά κοτέτσια .... καί τώρα γίνανε ελίτ .....

Επειδή είμαστε ρουφιάνοι ..... βάλτου κουρτίνες η θολό πλαστικό νά μήν φαινεται γιά θέρμο ....αλλά γιά αποθήκη ....

Επίσης οσο χαμηλότερο μπορείς ..... τί είδους φυτά θές νά βάλεις ;;;

.
Δεν θέλω να παρανομήσω ,θα με φάει το άγχος .Καλή η ιδέα για κουρτίνες.

Δεν ήξερα ούτε για τις κοτούλες..

Δηλαδή ο κάτοικος πόλης δεν μπορεί να έχει το δικό του φρέσκο αβγουλάκι ,ούτε και το λαχανικό του....χμμ κρίμα.Και μπορεί να έχει όπως λες άλλα πλάσματα.Παράξενο.

'Αντε οι κοτούλες έχουν λίγη βρωμιά,το θερμοκήπιο δεν το καταλαβαίνω γιατί το απαγορεύουν...παράξενο.

Ήθελα να βάλω κάποιες γλάστρες που έχω σε μπαλκόνια (δεν θέλω να βάλω διάφανες τεντες δεν μου αρέσουν)για να τα προστατέψω από το κρύο .Πρόπερσι με την Αριάδνη έχασα πολλά και ακριβά φυτά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Azura την 23 Οκτ 2018, 19:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 23 Οκτ 2018, 19:21

Μηχανικός έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:55
Azura έγραψε:
19 Φεβ 493145, 01:23
Καλησπέρα ,Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει ,αν σε κηπάκι εντός πόλεως μπορώ να στείσω ένα μικρό γυ'αλινο θερμοκήπιο,σε διάσταση περίπου 3Χ5 χωρίς να βγάλω άδεια .
Αυτά που θα γράψετε να είμαστε 100% σίγουροι ,μη πάθω καμιά "ζημιά".
ευχαριστώ. :)
Όχι δεν μπορείς.
Και για να βγάλεις άδεια είναι το ίδιο σαν να έχτιζες αποθήκη 3Χ5.
Θα δηλώνεις τα τετραγωνικά του στο Ε9, θα πληρώνεις τέλη στο δήμο, θα πληρώνεις και ΕΝΦΙΑ.
Αυτόμόνο για γυάλινο;Ή για όλα;

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Οκτ 2018, 00:22

Κανονικά όλα, αλλά άμα φτιάξεις ένα με ναύλον και σκελετό από απλές σωλήνες (χωρίς τσιμέντα στην βάση τους) δεν πρόκειται να σου πουν κάτι, ή αν σου πουν το διαλύεις αυτοστιγμεί.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 25 Οκτ 2018, 11:51

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
22 Οκτ 2018, 22:50
Οπως καί τό νά έχεις κότες ....
Άσχετο το ένα με τον άλλο.. Τα παραγωγικά ζώα υπάγονται σε υγειονομική νομοθεσία που τα απαγορεύει τελείως σε αστικά κέντρα πάνω των 5000 κατοίκων. Σε μικρότερους οικισμούς ο επιτρεπόμενος αριθμός τους ανά νοικοκυριό ή η απαγόρευσή τους ορίζεται με βάση την κατά τόπους σε κάθε περίπτωση νομαρχιακή απόφαση. Και υπάρχει σαφής διάκριση στο νόμο μεταξύ παραγωγικών ζώων στα οποία υπάγονται τα πουλερικά και των κατοικιδίων (μεταξύ αυτών και εξωτικά) που επιτρέπονται εντός διαμερισμάτων στις πόλεις...

Νομοθεσία που να απαγορεύει φυτά, κήπους, μπαξέδες, καλλιέργειες ή θερμοκήπια σε αστικά κέντρα δεν υπάρχει -εκτός κι αν πρόκειται για κάποιες "συγκεκριμένες" καλλιέργειες :D
Το μόνο κώλυμα είναι η απαίτηση οικοδομικής άδειας για οποιαδήποτε μόνιμη κατασκευή, είτε θερμοκήπιο λέγεται αυτή είτε αποθήκη, είτε ξυλόσπιτο για τα παιδιά, ξυλόφουρνος, χτιστό σκυλόσπιτο, διακοσμητική κατασκευή κλπ...

Στην πράξη ο μόνος τρόπος να έχεις θέματα είναι να γίνει καταγγελία από γείτονες, οπότε ή το νομιμοποιείς πληρώνοντας το πρόστιμο, είτε το κατεδαφίζεις. Αν είναι μή μόνιμη κατασκευή το αποσυναρμολογείς αν χρειαστεί να γίνει έλεγχος και δεν έχεις θέμα, το ξανασυναρμολογείς μετά...

Έχω και εγώ φτιάξει ένα μικρό θερμοκήπιο στην αυλή, ήθελα γυάλινο και εγώ, αλλά κατέληξα σε ένα μικρό για αρχή σπορείο 1x2.5μ για τα σπορόφυτα την άνοιξη. Ξύλινος σκελετός συναρμολογούμενος που τον έφτιαξα μόνος μου από σχέδια, καλυμμένος με νάιλον θερμοκηπίου αν και κάποια στιγμή θα το ντύσω με πολυκαρβονικό. Αν κάποιος μου πει ποτέ τίποτα, λύνεται και αποθηκεύεται πολύ εύκολα.
Επιφυλλάσομαι για κάτι μεγαλύτερο στο μέλλον, ξύλινο πάλι με υαλοπίνακες ή μάλλον συνδυασμό πολυκαρβονικού/πλέξιγκλας, πάντα εύκολα συναρμο-αποσυναρμολογούμενο...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει μια τέτοια μή μόνιμη κατασκευή είναι η σωστή στερέωσή της στο έδαφος, μια και χωρίς βάσεις είναι πολύ εύκολο να πάθει ζημιά από τον αέρα. Υπάρχουν όμως ειδικά αγκύρια που μπαίνουν βιδωτά στο έδαφος και δεν φαίνονται, ώστε να αποφύγει κάποιος τη χρήση τσιμέντου.. Έχε επίσης υπόψη ότι σε μια τέτοια κατασκευή στην οποία δεν έχει εκδοθεί άδεια, δεν επιτρέπεται η ηλεκτροδότηση για φωτισμό ή θέρμανση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Japetus την 25 Οκτ 2018, 12:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 25 Οκτ 2018, 12:34

Μηχανικός έγραψε:
25 Οκτ 2018, 00:22
Κανονικά όλα, αλλά άμα φτιάξεις ένα με ναύλον και σκελετό από απλές σωλήνες (χωρίς τσιμέντα στην βάση τους) δεν πρόκειται να σου πουν κάτι, ή αν σου πουν το διαλύεις αυτοστιγμεί.
Το πρόβλημα θα είναι ο αέρας, έχουν εδώ τέτοια μικρά και πέρσυ ξηλώθηκε το νάυλον

Εγώ θα έλεγα να καλύψει ένα μέρος η διάφορα μέρη απ' το μπαλκόνι και να βάλει μεγάλες γλάστρες, αντί έξω σε χωρο

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Θερμοκήπιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 25 Οκτ 2018, 19:01

Ωραίες οι ιδέες σας.

Και πόσο μπορεί να έχει μια άδεια για μία κατασκευή 3X5 ;Ξέρει να μου πει κάποιος;

Με ναιλον δεν θέλω να το κάνω ,θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Όπως λέει και η bluerose είναι ευκολάκι να βρώ μόνο τον σκελετό και τα φυτά ανάσκελα .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών