Ροδάκια σε πολυθρόνα

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Νοέμ 2018, 09:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 21:24

Όχι.

Και στην τελική, για ποιο λόγο να έχει ροδάκια βρε Σουβλίτσα; :lol:

Τα ροδάκια εξυπηρετούν μόνον στην περίπτωση που έχεις 2-3 μέτρα εργασιακό χώρο (ευθεία ή γωνία) και πηγαινοέρχεσαι από το ένα σημείο στο άλλο. Για μικρά γραφεία, είναι περισσότερο πρόβλημα παρά λύση.
bluerose έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 22:16
Η πολυθρόνα έχει βάρος, είναι για μικρό γραφείο ίσα τον υπολογιστή να εχεις ωστε να μη μετακινείται

Εάν έχεις εκτυπωτές κι άλλα συναφή, σίγουρα θες Κάθισμα γραφείου
Σέρνεις μέχρι να πας πιο κει, να εκτυπώσεις και ξανασερνεις ποιο κει να πιάσεις πίσω το ντοσιέ να βρεις τους κωδικούς του τάξις να πληρώσεις, και ξανασερνεις να καθισεις μπροστά στον υπολογιστή. Επαναλαμβάνεις πολλές φορές δε κάνει η πολυθρόνα. Χαλάνε τα καθίσματα πάρε φθηνό. Τρίβονται στο γραφείο εκεί που ακουμπάς τα χέρια, σκίζονται οι ραφές, κάτι ελαφρύ και φθηνό πάρε. Η πολυθρόνα όχι δε κάνει πέρα δωθε

Είναι όμορφη να την έχεις δίπλα από ένα τηλ η σε μικρό γραφείο μη τη χαλάσεις
Koρίτσια, την θέλω για τραπέζι τραπεζαρίας, όχι για γραφείο, δηλαδή δεν είναι για μικρό γραφείο. Άσχετα τώρα πόσο χώρο θα χρησιμοποιώ εγώ κάθε φορά και πώς (πότε για φαγητό, πότε για δουλειά, πότε για καφέ, διάβασμα κτλ)
Εμένα με βολεύει εκεί κυρίως γιατί με βολεύει να κάθομαι εκεί με διάφορους τρόπους (πότε θέλω να κάθομαι σταυροπόδι πανω στην καρέκλα, πότε σαν πελεκάνος, πότε με τα πόδια κάτω, πότε πλάγια,πότε τέρμα πίσω πότε τέρμα μπροστά κτλ) και θέλω να μπορώ να την πηγαίνω μπροστά πίσω δεξιά αριστερά και πλάγια, άνετα, δεν είναι οτι θα κάνω δρομολόγια όμως κάθε μέρα.
Τεσπα, είναι προσωπική μου βολή και χρήση του συγκεκριμένου χώρου, εαν ήταν απλά ένας εργασιακός χώρος για συγκεκριμένη χρήση, θα έβαζα κι εγώ μια καρέκλα τύπου γραφείου.
Η άλλη λύση ας πούμε, είναι να πάρω μία από αυτές που είναι σαν μικρές οβαλ πολυθρονίτσες και έχουν από κάτω ρόδες, αλλά να είναι και πλαστικές που λέει ο enaon.

Επίσης, δεν έχω θέμα μην χαλάσει η πολυθρόνα, ούτε ιδιαίτερης αξίας είναι ούτε καινούρια. Και είναι και ελαφρυά σχετικά, δεν την λες βαρειά.
Επίσης έχει ταιριάξει τώρα με τον χώρο εκεί και βολεύτηκε και αυτή κι εγώ μια χαρά.

Τεσπα, μάλλον θα κάνω αυτό που μου είπε η ΓΑΛΗ με τα τσοχάκια, θα ψάξω να βρω τα πιο παχιά και θα βάλω και κερί.
Εαν δεν με εξυπηρετήσει τελικά, θα την βγάλω απο εκεί και θα την στείλω να κάνει παρέα με κάτι άλλες πολυθρόνες που δεν ξέρω πού να τις βάλω και δεν πρόκειται να γεμίσω τον χώρο με γωνιές με πολυθρόνες που ξέμειναν, θα τις μετατρέψω σε γλάστρες και θα τους φυτέψω κάλες να τις πουλήσω ως έργο τέχνης, με άποψη (χμμμ, τώρα που το σκέφτομαι... :ne5: ) :lol:


H nissan καρέκλα, τα σπάει σαν κίνηση :smt005:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 07 Νοέμ 2018, 13:45

A ναι
Η τραπεζαρία είναι χαώδης, απλώνονται τα πάντα και πρέπει να σηκώνεσε, συνήθως αν έχεις και τηλεόραση θες να τη γυρνάς να καθεσε αλλιώς κτλ
Κι απ' την άλλη δε ταιριάζει καθόλου Κάθισμα γραφείου σε τραπεζαρία

Παντός δε θα χαλαγα το πατωμα σε καταλαβαίνω τι θες να κάνεις, αλλά όχι. Καλύτερα πάρε όπως λένε αυτό για το πάτωμα και βάλε μια γραφείου με ρόδες να έχει το στυλ κάπως διαφορετικό να ταιριάζει με τη τραπεζαρία

Τη πολυθρόνα θα την έβαζα δίπλα στο τηλ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Νοέμ 2018, 14:48

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 09:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 21:24

Όχι.

Και στην τελική, για ποιο λόγο να έχει ροδάκια βρε Σουβλίτσα; :lol:

Τα ροδάκια εξυπηρετούν μόνον στην περίπτωση που έχεις 2-3 μέτρα εργασιακό χώρο (ευθεία ή γωνία) και πηγαινοέρχεσαι από το ένα σημείο στο άλλο. Για μικρά γραφεία, είναι περισσότερο πρόβλημα παρά λύση.
bluerose έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 22:16
Η πολυθρόνα έχει βάρος, είναι για μικρό γραφείο ίσα τον υπολογιστή να εχεις ωστε να μη μετακινείται

Εάν έχεις εκτυπωτές κι άλλα συναφή, σίγουρα θες Κάθισμα γραφείου
Σέρνεις μέχρι να πας πιο κει, να εκτυπώσεις και ξανασερνεις ποιο κει να πιάσεις πίσω το ντοσιέ να βρεις τους κωδικούς του τάξις να πληρώσεις, και ξανασερνεις να καθισεις μπροστά στον υπολογιστή. Επαναλαμβάνεις πολλές φορές δε κάνει η πολυθρόνα. Χαλάνε τα καθίσματα πάρε φθηνό. Τρίβονται στο γραφείο εκεί που ακουμπάς τα χέρια, σκίζονται οι ραφές, κάτι ελαφρύ και φθηνό πάρε. Η πολυθρόνα όχι δε κάνει πέρα δωθε

Είναι όμορφη να την έχεις δίπλα από ένα τηλ η σε μικρό γραφείο μη τη χαλάσεις
Koρίτσια, την θέλω για τραπέζι τραπεζαρίας, όχι για γραφείο, δηλαδή δεν είναι για μικρό γραφείο. Άσχετα τώρα πόσο χώρο θα χρησιμοποιώ εγώ κάθε φορά και πώς (πότε για φαγητό, πότε για δουλειά, πότε για καφέ, διάβασμα κτλ)
Εμένα με βολεύει εκεί κυρίως γιατί με βολεύει να κάθομαι εκεί με διάφορους τρόπους (πότε θέλω να κάθομαι σταυροπόδι πανω στην καρέκλα, πότε σαν πελεκάνος, πότε με τα πόδια κάτω, πότε πλάγια,πότε τέρμα πίσω πότε τέρμα μπροστά κτλ) και θέλω να μπορώ να την πηγαίνω μπροστά πίσω δεξιά αριστερά και πλάγια, άνετα, δεν είναι οτι θα κάνω δρομολόγια όμως κάθε μέρα.
Τεσπα, είναι προσωπική μου βολή και χρήση του συγκεκριμένου χώρου, εαν ήταν απλά ένας εργασιακός χώρος για συγκεκριμένη χρήση, θα έβαζα κι εγώ μια καρέκλα τύπου γραφείου.
Η άλλη λύση ας πούμε, είναι να πάρω μία από αυτές που είναι σαν μικρές οβαλ πολυθρονίτσες και έχουν από κάτω ρόδες, αλλά να είναι και πλαστικές που λέει ο enaon.

Επίσης, δεν έχω θέμα μην χαλάσει η πολυθρόνα, ούτε ιδιαίτερης αξίας είναι ούτε καινούρια. Και είναι και ελαφρυά σχετικά, δεν την λες βαρειά.
Επίσης έχει ταιριάξει τώρα με τον χώρο εκεί και βολεύτηκε και αυτή κι εγώ μια χαρά.

Τεσπα, μάλλον θα κάνω αυτό που μου είπε η ΓΑΛΗ με τα τσοχάκια, θα ψάξω να βρω τα πιο παχιά και θα βάλω και κερί.
Εαν δεν με εξυπηρετήσει τελικά, θα την βγάλω απο εκεί και θα την στείλω να κάνει παρέα με κάτι άλλες πολυθρόνες που δεν ξέρω πού να τις βάλω και δεν πρόκειται να γεμίσω τον χώρο με γωνιές με πολυθρόνες που ξέμειναν, θα τις μετατρέψω σε γλάστρες και θα τους φυτέψω κάλες να τις πουλήσω ως έργο τέχνης, με άποψη (χμμμ, τώρα που το σκέφτομαι... :ne5: ) :lol:


H nissan καρέκλα, τα σπάει σαν κίνηση :smt005:
Όταν έγραψα "μικρό" γραφείο δεν εννοούσα το μέγεθος του τραπεζιού (αυτό μπορεί να είναι και τρία μέτρα πλάτος) αλλά τον χώρο που χρησιμοποιείς. Αν δουλεύεις σε δύο ή τρεις υπολογιστές ταυτόχρονα, το καταλαβαίνω, διαφορετικά θα μπεις σε μια διαδικασία χωρίς νόημα. Απ' ό,τι ξέρω πάντως, οι μπερζέρες και γενικώς οι καρέκλες "σαλονιού" είναι πιο χαμηλές από τις καρέκλες τραπεζαρίας ή εργασίας και δεν ξέρω αν όντως βολεύουν για τέτοια χρήση. Σε κάθε περίπτωση, δικός χώρος σου είναι, δικό σώμα σου είναι κι εσύ ξέρεις καλύτερα απ' όλους τι θες.


...Η στάση πελεκάνος ποια είναι; :lol:

Χρησιμοποιώ πολλές κι αυτή μου' χει ξεφύγει.
Αυτή που προτιμώ είναι η στάση πόδια πάνω στο τραπέζι, αριστερά από τον υπολογιστή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Νοέμ 2018, 21:01

Εικόνα

Μάλλον κάτι σε φλαμινγκοειδές εννοούσα, τέσπα, το ένα πόδι θα το κάθομαι, το άλλο θα κάνει ημικύκλια στον αέρα, κάπως έτσι
μπαι δε γουει, και μιας και λέμε και για μυοσκελετικά, τί βρήκα ψάχνοντας εικόνες:
:lol::lol:
Why Flamingoes don’t get Osteoporosis
There is a new therapy to treat osteoporosis that may decrease the odds of fracturing a femur as one gets older. Recall the movie, Karate Kid, from 1984 and download from your rusty memory banks the image of the kid, balancing one footed on a log at the beach, seagulls flying overhead. Now imagine an older person in a nursing home, slowly moving about with the aid of a walker doing an imitation of the Karate Kid. What you’ve got is Dynamic Flamingo Therapy, the invention of researcher, K. Sakamoto, from Tokyo, Japan. This must be the least expensive, least intrusive and lowest technological intervention ever described in the medical literature for preventing hip fractures
http://www.denvernaturopathic.com/Flami ... orosis.htm


Το ύψος του καθίσματος το ρυθμίζω με μαξιλάρια και γενικώς εγώ κάθομαι σχεδόν πάντα σταυροπόδι (όταν δεν απλώνω πόδια αλλά και όταν τα απλώνω), σε όλους τους απίθανους συνδυασμούς
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Νοέμ 2018, 01:38

Η καλύτερη λύση είναι αυτά τα μπρούτζινα ροδάκια που ταιριάζουν σε τέτοια έπιπλα.
Αλλά θα <φάνε> το πάτωμα.
https://www.zalonis.eu/index.php?route= ... 8&limit=25

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 08 Νοέμ 2018, 01:41

Ωραίο!
Η καρέκλα, θα αντέξει όμως? Όλο με μπερδεύετε
Κι έχουμε και το πάτωμα (ντάξει, πες βάζω χαλί και από κάτω από το χαλί πλαστικό, κάνει?)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 08 Νοέμ 2018, 01:57

Όλη η ιστορία είναι πως θα φτιάξει όμορφα και καλά την καρέκλα ο <μάστορας> και στην συνέχεια να σε ρίξει στο κρεβάτι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 08 Νοέμ 2018, 02:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 08 Νοέμ 2018, 02:12

Η αλήθεια είναι οτι, ναι, μετά από την επίβλεψη του έργου θα είμαι πολύ κουρασμένη ζζζζζ
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 08 Νοέμ 2018, 02:19

Μηχανικός έγραψε:
08 Νοέμ 2018, 01:57
Όλη η ιστορία είναι πως θα φτιάξει όμορφα και καλά την καρέκλα ο <μάστορας> και στην συνέχεια να σε ρίξει στο κρεβάτι.
Να μη δοκιμάσει και το στρώμα;

Σουβλίτσα @ Στρώματα ύπνου
the end

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 09 Νοέμ 2018, 12:32

Μηχανικός έγραψε:
08 Νοέμ 2018, 01:38
Η καλύτερη λύση είναι αυτά τα μπρούτζινα ροδάκια που ταιριάζουν σε τέτοια έπιπλα.
Αλλά θα <φάνε> το πάτωμα.
https://www.zalonis.eu/index.php?route= ... 8&limit=25

Εικόνα
αυτό ακριβώς είναι το στύλ που θα πρέπει να έχει, άν το πάει καρφωτό από κάτω/βιδωτό είναι επικίνδυνο να ανοίξει το ξύλο.
Τέτοια φορετά χρειάζεται.
Τώρα για το πάτωμα δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Μπορεί να μετριαστεί η ζημιά με ένα πυκνο χαλί- μοκέτα.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Νοέμ 2018, 01:16

Δηλαδή, αυτά τα "φορετά" κάνουν δουλειά ωστε να μην ανοίξει η καρέκλα? Λογικά, θα πρέπει να έχει διάφορα μεγέθη αλλά πώς θα γίνει να κάτσει ακριβώς και να ταιριάξει?
Είναι και πανέμορφα δηλαδή (αφήστε που βρήκα και μάστορα να μου κάνει δωράκι, λολ)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 10 Νοέμ 2018, 08:46

Σουβλίτσα έγραψε:
10 Νοέμ 2018, 01:16
Δηλαδή, αυτά τα "φορετά" κάνουν δουλειά ωστε να μην ανοίξει η καρέκλα? Λογικά, θα πρέπει να έχει διάφορα μεγέθη αλλά πώς θα γίνει να κάτσει ακριβώς και να ταιριάξει?
Είναι και πανέμορφα δηλαδή (αφήστε που βρήκα και μάστορα να μου κάνει δωράκι, λολ)
Τα δωρα θελουν και αντίδωρα!
Κατι υποπτο μου μυριζει!!! :003:

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 10 Νοέμ 2018, 09:36

Για την αντοχή της καρέκλας έχει σημασία και πόσα κιλά είναι η Σουβλίτσα, που δεν μας το έχει πει.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 10 Νοέμ 2018, 10:43

Παράτα με, 10+

Στέργιε, κάτι θα κεράσουμε τον μάστορα, τί μας πέρασες?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ροδάκια σε πολυθρόνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Νοέμ 2018, 11:01

Mακριά, η δικιά μου είχε και τα έβγαλα. Σε ό,τι και να την έβαζες πάνω, πάτωμα, μοκέτα, χαλί, το πήδαγε.
Τα μόνα που μπαίνουνε σε τέτοιες καρέκλες για να μην ανοίξει το ξύλο είναι αυτά που λέει ο μηχανικός, αλλά δεν έχω ιδέα που θα τα βρεις στην Ελλάδα ούτε πώς τα λένε. Εδώ τα λένε cup casters, ορίστε ένα λινκ
https://www.vandykes.com/restorers-roun ... /p/200526/
Αν δεν ταιριάζει ακριβώς είναι εύκολο να φας λίγο το ξύλο με μια λίμα ή ένα παστράγγουλο, και μετά το βάζεις σφηνωτό, ούτε βίδες ούτε τίποτα.

Αλλά γενικά μακριά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών