Hi-fi / Hi-end

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 21:26

πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:21
οσο πιο χαλια στο ματι τοσο πιο φθηνο..
Αυτο ακριβως ειναι το "eye candy" που ειπα. Δηλαδη οσο πιο καλο στο ματι, τοσο πιο ακριβο/ καλο?

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 21:29

sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:25
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:12
Θα ηθελα λιγο την αποψη σας σχετικα με το eye candy... :)

- Κατα ποσο μετραει η εμφανιση ενος μηχανηματος στις αγορες σας? (Δε μιλαω για ηχεια αλλα για racks)
- Διατιθεστε να πληρωσετε παραπανω για την εμφανιση?
- νομιζετε οτι επηρεάζεται η γνωμη σας για το ποσο "καλο" ειναι ενα μηχανημα απο την εμφανιση?

Οταν λεω "εμφανιση" δεν εννοω να ειναι τελειως χαλια φυσικα

Το "field" μου ειναι pro audio για στουντιο αλλα θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη σας.
-όχι
-όχι
-όχι

Αντιθέτως η εργονομία και το γιου άη μετράνε, πολύ, για μένα.
δλδ δεν εχεις αγορασει καποιο μηχανημα επειδη ειναι κουκλι?

Μιλαω για hardware παντα ετσι. Δεν ασχολουμε με software πλεον. Επαγγελματικα εννοω.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18174
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 17 Μάιος 2019, 21:29

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:26
πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:21
οσο πιο χαλια στο ματι τοσο πιο φθηνο..
Αυτο ακριβως ειναι το "eye candy" που ειπα. Δηλαδη οσο πιο καλο στο ματι, τοσο πιο ακριβο/ καλο?
αντι για καινουριο αβαλον :003: του 3χιλιαρου προτιμώ με αυτοκολητα μπαμπα μην τρεχεις (του πρωην πενταχιλιαρου νυν τριχιλιαρου)

Εσυ τωρα το πας στη βιντατζ αισθητικη μαλλον κι εγω λεω αλλο ε?

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 21:34

πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:29
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:26
πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:21
οσο πιο χαλια στο ματι τοσο πιο φθηνο..
Αυτο ακριβως ειναι το "eye candy" που ειπα. Δηλαδη οσο πιο καλο στο ματι, τοσο πιο ακριβο/ καλο?
αντι για καινουριο αβαλον :003: του 3χιλιαρου προτιμώ με αυτοκολητα μπαμπα μην τρεχεις (του πρωην πενταχιλιαρου νυν τριχιλιαρου)

Εσυ τωρα το πας στη βιντατζ αισθητικη μαλλον κι εγω λεω αλλο ε?
ΒΑσικα σχεδιαζω το επομενο προϊόν και θελω να δω τι παιζει γενικα. Ειμαι ευχαριστημενος με το visual απο αυτα που φτιαχνω αλλα σκεφτομαι κατα ποσο συμφερει να επενδυσω περισσοτερο στην εμφανιση. Καθαρα εμφανιση ομως γιατι με τα υλικα δεν παιζω.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 21:37

Η αληθεια ειναι οτι στο audiophile η ζυγαρια γερνει λιγο αλλα και το pro audio καπως ετσι παει να γινει πλεον.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2019, 21:38

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:34
ΒΑσικα σχεδιαζω το επομενο προϊόν και θελω να δω τι παιζει γενικα. Ειμαι ευχαριστημενος με το visual απο αυτα που φτιαχνω αλλα σκεφτομαι κατα ποσο συμφερει να επενδυσω περισσοτερο στην εμφανιση. Καθαρα εμφανιση ομως γιατι με τα υλικα δεν παιζω.
Η εμφάνιση δεν θα με ενδιέφερε τόσο από αισθητικής απόψεως. Αν όμως έβλεπα φτήνια στην εμφάνιση (κακό φινίρισμα, μέταλλα όχι προσεκτικά κομμένα, κενά στους αρμούς κλπ) θα ανησυχούσα και για προχειροδουλειές μέσα.
Κακά τα ψέματα. Σχεδόν ποτέ δεν έχουμε το περιθώριο χρόνου να ξετινάξουμε ένα μηχάνημα στις ακροάσεις στο χώρο μας πριν το αγοράσουμε. Άρα σε κάποια πράγματα που αφορούν την ποιότητα κατασκευής του και την προσοχή που έχει δοθεί από τον κατασκευαστή θα κάνουμε υποθέσεις βασιζόμενοι και στο τι βλέπουμε εξωτερικά.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18174
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 17 Μάιος 2019, 21:43

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:34
πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:29
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:26


Αυτο ακριβως ειναι το "eye candy" που ειπα. Δηλαδη οσο πιο καλο στο ματι, τοσο πιο ακριβο/ καλο?
αντι για καινουριο αβαλον :003: του 3χιλιαρου προτιμώ με αυτοκολητα μπαμπα μην τρεχεις (του πρωην πενταχιλιαρου νυν τριχιλιαρου)

Εσυ τωρα το πας στη βιντατζ αισθητικη μαλλον κι εγω λεω αλλο ε?
ΒΑσικα σχεδιαζω το επομενο προϊόν και θελω να δω τι παιζει γενικα. Ειμαι ευχαριστημενος με το visual απο αυτα που φτιαχνω αλλα σκεφτομαι κατα ποσο συμφερει να επενδυσω περισσοτερο στην εμφανιση. Καθαρα εμφανιση ομως γιατι με τα υλικα δεν παιζω.
αναλογα,
στα πεταλια πχ δεν μπαινεις αν δεν δειξεις και κατι, εκτος αν δεν εισαι "κλώνος" και παρουσιαζεις κατι ιδιαιτερο-καινουριο ηχητικα.
Σε προενυσχίσεις ικιου κλπ εχει 'απειρα ασχημα θρυλικα μηχανακια.
Αν δεν ειναι μυστικο, τι σαχνεις?

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 21:47

ST48410 έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:38
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:34
ΒΑσικα σχεδιαζω το επομενο προϊόν και θελω να δω τι παιζει γενικα. Ειμαι ευχαριστημενος με το visual απο αυτα που φτιαχνω αλλα σκεφτομαι κατα ποσο συμφερει να επενδυσω περισσοτερο στην εμφανιση. Καθαρα εμφανιση ομως γιατι με τα υλικα δεν παιζω.
Η εμφάνιση δεν θα με ενδιέφερε τόσο από αισθητικής απόψεως. Αν όμως έβλεπα φτήνια στην εμφάνιση (κακό φινίρισμα, μέταλλα όχι προσεκτικά κομμένα, κενά στους αρμούς κλπ) θα ανησυχούσα και για προχειροδουλειές μέσα.
Κακά τα ψέματα. Σχεδόν ποτέ δεν έχουμε το περιθώριο χρόνου να ξετινάξουμε ένα μηχάνημα στις ακροάσεις στο χώρο μας πριν το αγοράσουμε. Άρα σε κάποια πράγματα που αφορούν την ποιότητα κατασκευής του και την προσοχή που έχει δοθεί από τον κατασκευαστή θα κάνουμε υποθέσεις βασιζόμενοι και στο τι βλέπουμε εξωτερικά.
Οντως ισχυει αυτο που λες. Για αυτο ειπα "κατι οχι χαλια".

Κατα ποσο εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις περισσοτερο για την εξωτερικη εμφανιση.

Με αλλα λογια, αν ειχες το ιδιο ακριβως μηχανημα εσωτερικα, θα πληρωνες περισσοτερο για την εξωτερικη εμφανιση? Ξανα, δε μιλαω για κατι χαλια αλλα για κατι αρκετα ικανοποιητικο και για κατι σουπερ-ντουπερ-ουαου.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 21:49

πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:43
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:34
πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:29


αντι για καινουριο αβαλον :003: του 3χιλιαρου προτιμώ με αυτοκολητα μπαμπα μην τρεχεις (του πρωην πενταχιλιαρου νυν τριχιλιαρου)

Εσυ τωρα το πας στη βιντατζ αισθητικη μαλλον κι εγω λεω αλλο ε?
ΒΑσικα σχεδιαζω το επομενο προϊόν και θελω να δω τι παιζει γενικα. Ειμαι ευχαριστημενος με το visual απο αυτα που φτιαχνω αλλα σκεφτομαι κατα ποσο συμφερει να επενδυσω περισσοτερο στην εμφανιση. Καθαρα εμφανιση ομως γιατι με τα υλικα δεν παιζω.
αναλογα,
στα πεταλια πχ δεν μπαινεις αν δεν δειξεις και κατι, εκτος αν δεν εισαι "κλώνος" και παρουσιαζεις κατι ιδιαιτερο-καινουριο ηχητικα.
Σε προενυσχίσεις ικιου κλπ εχει 'απειρα ασχημα θρυλικα μηχανακια.
Αν δεν ειναι μυστικο, τι σαχνεις?
αυτο που λες για τα πεταλια ισχυει και racks. Επισης, δε μιλαω για vintage μηχανηματα. Μιλαω για καινουργια και οχι κλωνους. Αρκετα πια με του ςκλωνους. Ποσα 1073s, 1176s, LA2As ποια?

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18174
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 17 Μάιος 2019, 21:54

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:49
πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:43
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:34


ΒΑσικα σχεδιαζω το επομενο προϊόν και θελω να δω τι παιζει γενικα. Ειμαι ευχαριστημενος με το visual απο αυτα που φτιαχνω αλλα σκεφτομαι κατα ποσο συμφερει να επενδυσω περισσοτερο στην εμφανιση. Καθαρα εμφανιση ομως γιατι με τα υλικα δεν παιζω.
αναλογα,
στα πεταλια πχ δεν μπαινεις αν δεν δειξεις και κατι, εκτος αν δεν εισαι "κλώνος" και παρουσιαζεις κατι ιδιαιτερο-καινουριο ηχητικα.
Σε προενυσχίσεις ικιου κλπ εχει 'απειρα ασχημα θρυλικα μηχανακια.
Αν δεν ειναι μυστικο, τι σαχνεις?
αυτο που λες για τα πεταλια ισχυει και racks. Επισης, δε μιλαω για vintage μηχανηματα. Μιλαω για καινουργια και οχι κλωνους. Αρκετα πια με του ςκλωνους. Ποσα 1073s, 1176s, LA2As ποια?
Εισαι σιγουρος οτι δεν εισαι κλωνος? (με μια αλλαγη στην τροφοδοσια, και μια παραλελ φαση επειδη ετσι σου γουσταρε)
Απ οτι εχω καταλαβει το 99.8% των υλοποιησεων ειναι συνδυασμοι υπαρχοντων σχεδιων με πινελιτσες εδω κι εκει.
Εχεις τοπολογια δικα σου πατεντα? (πανω απ τα ρουχα :003: )

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2019, 21:57

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:47
Κατα ποσο εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις περισσοτερο για την εξωτερικη εμφανιση.

Με αλλα λογια, αν ειχες το ιδιο ακριβως μηχανημα εσωτερικα, θα πληρωνες περισσοτερο για την εξωτερικη εμφανιση? Ξανα, δε μιλαω για κατι χαλια αλλα για κατι αρκετα ικανοποιητικο και για κατι σουπερ-ντουπερ-ουαου.
Γενικώς δεν θα πλήρωνα έξτρα για την εμφάνιση. Ειδικά αν επρόκειτο για επαγγελματικό μηχάνημα, ακόμα πιο δύσκολα από ότι αν επρόκειτο για Hi-end.
Αλλά υπάρχει και μία ελαφρώς διαφορετική οπτική για να δεις τα πράγματα. Αν είχες πληρώσει ένα ζευγάρι Wilson Audio όσο ένα οικογενειακό αυτοκίνητο είναι δυνατόν να είσαι τελείως αδιάφορος για την εμφάνιση; Μου φαίνεται δύσκολο για πολλούς λόγους. Κάπως πρέπει να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου και στο έτερον ήμισυ αυτό το "πράγμα" που έχει κάνει κατάληψη στο σαλόνι.
Τεσπα. Δεν περισσεύουν χρήματα για να μπω σε τέτοια διλήμματα :)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2019, 22:02

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:47
Κατα ποσο εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις περισσοτερο για την εξωτερικη εμφανιση.

Με αλλα λογια, αν ειχες το ιδιο ακριβως μηχανημα εσωτερικα, θα πληρωνες περισσοτερο για την εξωτερικη εμφανιση? Ξανα, δε μιλαω για κατι χαλια αλλα για κατι αρκετα ικανοποιητικο και για κατι σουπερ-ντουπερ-ουαου.
Συμπληρώνω για να είναι η απάντηση πιο ολοκληρωμένη. Αν κάτι κόστιζε 1000 θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω 1050-1080 για το ίδιο πράγμα με αισθητά βελτιωμένη εμφάνιση. Αν μου ζητούσες όμως 1500 θα αισθανόμουν ότι ανεβαίνω σαφώς σε κατηγορία τιμής και θα επιθυμούσα να ανέβω και σε ηχητική απόδοση. Δεν θα έδινα πχ 20-30% παραπάνω για εμφάνιση.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μάιος 2019, 22:03

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:29
sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:25
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:12
Θα ηθελα λιγο την αποψη σας σχετικα με το eye candy... :)

- Κατα ποσο μετραει η εμφανιση ενος μηχανηματος στις αγορες σας? (Δε μιλαω για ηχεια αλλα για racks)
- Διατιθεστε να πληρωσετε παραπανω για την εμφανιση?
- νομιζετε οτι επηρεάζεται η γνωμη σας για το ποσο "καλο" ειναι ενα μηχανημα απο την εμφανιση?

Οταν λεω "εμφανιση" δεν εννοω να ειναι τελειως χαλια φυσικα

Το "field" μου ειναι pro audio για στουντιο αλλα θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη σας.
-όχι
-όχι
-όχι

Αντιθέτως η εργονομία και το γιου άη μετράνε, πολύ, για μένα.
δλδ δεν εχεις αγορασει καποιο μηχανημα επειδη ειναι κουκλι?

Μιλαω για hardware παντα ετσι. Δεν ασχολουμε με software πλεον. Επαγγελματικα εννοω.
Όχι.

Όπως σωστά παρατήρησε κ ο Στάθης όμως, άλλο ποιότητα κατασκευής άλλο εμφάνιση, σε κάποιους ανθρώπους φαντάζομαι ότι θα παίζει ρόλο (κι) αυτό πάντως (η εμφάνιση), όχι για μένα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10813
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Μάιος 2019, 22:04

πήζον bot έγραψε:
17 Μάιος 2019, 21:54
Απ οτι εχω καταλαβει το 99.8% των υλοποιησεων ειναι συνδυασμοι υπαρχοντων σχεδιων με πινελιτσες εδω κι εκει.
Ναι, εδω και 10ετιες. Το audio οσον αφορα το analogue ειναι αρκετα mature*. Τα topologies ειναι τα ιδια εδω και παρα πολλα χρονια. Αυτο ειναι, δεν αλλαζει κατι περα απο τα καλυτερα specs (που για pro audio δεν ειναι και ο,τι σημαντικοτερο). Αλλα το να μελετησεις μερικα topologies,να τα συνδυάσεις, να δεις τις αδυναμιες και τα προτερηματα και να καταληξεις σε κατι δικο σου, ειναι τελειως διαφορετικο απο το κανεις εναν κλωνο. Το ιδιο ισχυεει και για τη μουσικη.


*σαν θειος απο το αμερικα μιλαω αλλα ετσι εχω μαθει :003:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μάιος 2019, 22:12

sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2019, 22:03
σε κάποιους ανθρώπους φαντάζομαι ότι θα παίζει ρόλο (κι) αυτό πάντως (η εμφάνιση), όχι για μένα.
Προφανώς και παίζει σε κάποιους αλλά σε ποιους. Η ουσία είναι να δεις που απευθύνεσαι. Αν πάρεις και δεις ας πούμε τα πικ-απς της τάξης των 5000+ βγάζει μάτι ότι μετράει πάρα πολύ η εμφάνιση. Όμως αυτοί δεν είναι το αγοραστικό κοινό του Αχάριστου. Θα πρέπει να δει ομοειδή προϊόντα και το πως μαρκετάρονται στις αγορές που στοχεύει για να βγάλει κάποιο συμπέρασμα. Και πάλι αυτό δεν είναι πάντα ασφαλές. Μπορεί να έρθει ένας νέος παίκτης που θα ποντάρει στην εμφάνισή του και να φάει τους άλλους επειδή βρήκε κάποιο κενό.
Συζητώντας με φίλο πληκτρά και το γιατί επενδύει σε ακριβά μηχανήματα, ένας από τους λόγους που ανέφερε είναι ότι ο μαγαζάτορας που δεν ξέρει, θαμπώνεται άμα σε δει με το τάδε μοντέρνο σύνθι. Διαπραγματεύεσαι πιο εύκολα το μεροκάματο κι ας είναι το μαγαζί τέτοιο που και με ένα παλιότερο όργανο θα ήσουν υπερκαλυμμένος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών