Hi-fi / Hi-end

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Ιαν 2020, 22:14

Beria έγραψε:
27 Ιαν 2020, 19:16
Μύστες μου σας έχω ερώτηση και ζητώ τα φώτα σας:

Εχω ενισχυτή τον Sherwood rx 4508 και ακουστικά ΒΤ τα JBL 560 (τα είχα πάρει για το κινητό και το λαπτοπ)
Πώς μπορώ να τα συνδέσω με τον ενισχυτή;
κυκλοφορούν κάτι bluetooth transmitters που μπαίνουν στο headphone jack του ενισχυτή.
Αξίζουν τον κόπο;
Ξέρω ότι τα ακουστικά δεν είναι σπουδαία από hifi απόψεως, οπότε μήπως πρέπει να πάω σε υψηλής ποιότητας ακουστικά με καλώδιο

Για οδηγείστε με
Δεν καταλαβα καλα την ερωτηση. Μπορεις να συνδεσεις με bluetooth αλλα το θεμα ειναι για ποιον σκοπο το θελεις. Αν θες ποιοτητα παρε καλα ακουστικα με καλωδιο. Αν θες "ευκολια" παρε wireless.

Οπως και να εχει παντως, να εισαι προσεκτικος με τις εντασεις και να μην τα φορας πολλες ωρες την ημερα. Και να κανεις συχνα διαλειμματα.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 27 Ιαν 2020, 22:26

Beria έγραψε:
27 Ιαν 2020, 19:16

Ξέρω ότι τα ακουστικά δεν είναι σπουδαία από hifi απόψεως, οπότε μήπως πρέπει να πάω σε υψηλής ποιότητας ακουστικά με καλώδιο

Για οδηγείστε με
Neewer Closed Studio Headphones
εξαιρετικα για απλα πραγματα

για ποσα χρηματα μιλας?
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Ιαν 2020, 22:50

Δεν θα προτεινα closed back ακουστικα σε καμια περιπτωση. Η' μαλλον σε 3 περιπτωσεις μονο
1) σε στουντιο για τους μουσικους
2) για DJing
3) για να μην τρως παντοφλες απ'την γυναικα σου

Σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις, open back...

Χρησιμοποιω χρονια τα sennheiser hd650 (και στο σπιτι) και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Φυσικα, υπαρχουν και καλυτερα αλλα υπαρχουν και πολυ χειροτερα. Εξαρταται απ'το ποσα διατιθεσαι να ξοδεψεις. Πιθανοτατα αυτα να ειναι πολυ ακριβα για τον σκοπο σου αλλα ο,τι και να παρεις, να ειναιopen backed εκτος και αν βλ. 3 :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ την 27 Ιαν 2020, 22:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 27 Ιαν 2020, 22:53

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 22:50

3) για να μην τρως παντοφλες απ'την γυναικα σου
μα γι'αυτο δεν τα θελει?
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιαν 2020, 22:54

Beria έγραψε:
27 Ιαν 2020, 19:16
Μύστες μου σας έχω ερώτηση και ζητώ τα φώτα σας:

Εχω ενισχυτή τον Sherwood rx 4508 και ακουστικά ΒΤ τα JBL 560 (τα είχα πάρει για το κινητό και το λαπτοπ)
Πώς μπορώ να τα συνδέσω με τον ενισχυτή;
κυκλοφορούν κάτι bluetooth transmitters που μπαίνουν στο headphone jack του ενισχυτή.
Αξίζουν τον κόπο;
Ξέρω ότι τα ακουστικά δεν είναι σπουδαία από hifi απόψεως, οπότε μήπως πρέπει να πάω σε υψηλής ποιότητας ακουστικά με καλώδιο

Για οδηγείστε με
Έριξα μια ματιά στο manual του ενισχυτή σου και από ότι καταλαβαίνω χρησιμοποιεί το BT για να συνδεθεί με πηγή ήχου (πχ ένα κινητό) παρά για να συνδεθεί με κάποια έξοδο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ακουστικά Bluetooth και δεν ξέρω αν η λύση με τον transmitter δουλέψει ικανοποιητικά, οπότε ας προτείνει κάποιος γνώστης.

Αναφορικά με την ποιότητα από ακουστικά με καλώδιο, προφανώς μπορείς να πετύχεις κάτι καλύτερο. Το ερώτημα είναι σε τι χρήματα θα δεις αισθητή διαφορά. Στα 100, στα 200 Ευρώ ή παραπάνω. Είδα μερικές κριτικές για τα ακουστικά σου και δεν λένε κάτι κακό. Άρα ίσως χρειαστεί να ανέβεις κατηγορία για να δεις διαφορά.

Τι θα έκανα; Θα έπαιρνα ένα CD που γνωρίζω καλά και τα ΒΤ ακουστικά και θα πήγαινα σε κάποιο κατάστημα με BT ενισχυτές που συνδέονται με τα ακουστικά (πχ είδα κάποιους YAMAΗΑ που το κάνουν). Θα ζητούσα να ακούσω ένα συγκεκριμένο track πρώτα από τα ακουστικά σου και μετά από 1-2 καλωδιακά που θα πρότεινε ο πωλητής με παραπλήσια, διπλάσια ή πενταπλάσια τιμή. Ένα συμπέρασμα θα έβγαινε.

Έχε υπόψη σου ότι πηγαίνοντας σε πολύ ακριβά ακουστικά δεν εγγυάται κανείς ότι θα δείξουν την αξία τους οδηγούμενα από την έξοδο ακουστικών του ενισχυτή σου. Συνήθως όποιος κάνει μια τέτοια αγορά την συνδυάζει και με ενισχυτή ακουστικών.

Κάπου είχες αναφέρει για κάποιο γνωστό σου με ακριβό σύστημα. Αν έχει ακουστικά βάλε ένα CD και άκου το εκεί και βάλε το ίδιο track στο κινητό σου με τα δικά σου ακουστικά και σύγκρινε εκεί μια το ένα μια το άλλο. Θα πάρεις μια ιδέα του αν αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα και για τι είδους αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Ιαν 2020, 22:56

akirav έγραψε:
27 Ιαν 2020, 22:53
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 22:50

3) για να μην τρως παντοφλες απ'την γυναικα σου
μα γι'αυτο δεν τα θελει?
:003: Σωστο κι αυτο. Τα open back μπορει να ειναι ενοχλητικα για τους γυρω. Αυτο ειναι το μοναδικο μειονεκυημα.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Ιαν 2020, 22:59

Και αυτο που προτεινει ο Σταθης (καλα το λεω?) πολυ σωστο. Τα ακουστικα και τα ηχεια ειναι πολυ προσωπικη υποθεση.. Αν οντως ενδιαφερεσαι σοβαρα για καλα ακουστικα, πες το για να σε μπερδεψουμε κι αλλο σχετικα με το καταλληλο impedance που πρεπει να εχουν :wave:

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Ιαν 2020, 00:18

Συγκεντρωτικές απαντήσεις:

α. Δεν με απασχολεί η παντόφλα, μένω μόνος μου
β. ο ενισχυτής έχει bluetooth είσοδο, όχι ΒΤ έξοδο. Δέχεται σήμα ΒΤ από λαπτοπ, αλλά δεν συνδέεται με ΒΤ ακουστικά. Δεν έχει ΒΤ transmission
γ. Εχω ήδη αυτά τα ακουστικά, γι αυτό ρωτάω. Αλλιώς ναι, πάω και αγοράζω καλά ενσύρματα ακουστικά και λύνεται το ζήτημα
δ. Δεν αλλάζω ενισχυτή, μια χαρά είναι ο Sherwwod

Οπότε η ερώτηση είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς headphone BT transmitters που να μπαίνουν στο headphone jack του ενισχυτή
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιαν 2020, 10:38

Beria έγραψε:
28 Ιαν 2020, 00:18
Συγκεντρωτικές απαντήσεις:

α. Δεν με απασχολεί η παντόφλα, μένω μόνος μου
β. ο ενισχυτής έχει bluetooth είσοδο, όχι ΒΤ έξοδο. Δέχεται σήμα ΒΤ από λαπτοπ, αλλά δεν συνδέεται με ΒΤ ακουστικά. Δεν έχει ΒΤ transmission
γ. Εχω ήδη αυτά τα ακουστικά, γι αυτό ρωτάω. Αλλιώς ναι, πάω και αγοράζω καλά ενσύρματα ακουστικά και λύνεται το ζήτημα
δ. Δεν αλλάζω ενισχυτή, μια χαρά είναι ο Sherwwod

Οπότε η ερώτηση είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς headphone BT transmitters που να μπαίνουν στο headphone jack του ενισχυτή
Μπέρι, έχει μπλούτουθ τρανσήβερς από Κίνα πάμφθηνα, ξεφτίλα κόστος εντελώς οπότε θα σου πρότεινα να πάρεις να δοκιμάσεις (την πχοιότητα σε συνδυασμό με αυτά τα ακουστικά που έχεις ήδη, λειτουργικά είναι, δουλεύουν). Μέχρι να έρθει αυτό που θα παραγγείλεις από Κίνα (κάνα μηνάκο) πάνε σε ένα κατάστημα δοκίμασε τα Beyer DT-770 και αγόρασε τα.
Είναι κλειστού τύπου αλλά είναι πολύ άνετα ακόμα και για μας τους κεφάλες, και τα HD 650 που σε πρότεινε ο αχά είναι σούπερ για ακροάσεις αλλά μην αγοράσεις τίποτα αν δεν δοκιμάσεις τα Beyer, όλα εξαρτώνται βέβαια από τα πόσα γκαφρά θες να δώσεις, έχει και πιο φτηνά της προκοπής.
Για ακροάσεις προτιμάμε τα ανοιχτού τύπου αλλά δοκίμασε τα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 28 Ιαν 2020, 12:47

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:51
Thor έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:02
Πηγα και γω στην εκθεση,πρεπει να ηταν μακραν η χειροτερη εκθεση ολων των εποχων.
Δεν επρεπε να γινει.
Γιατι το λες αυτο?
γιατι ηταν αρπα-κολλα η δουλεια.
Τα εσπασαν ο Φωτιαδης που εχει τον ''Ηχο'',με τον αλλο συνεργατη,δεν θυμαμαι το ονομα του,ο οποιος ηταν αυτος που καθε χρονο διοργανωνε την εκθεση,εκανες τις επαφες με τους αντιπροσωπους.
Ο πρωτος για λογους τακτικης εσπευσε να διοργανωσει την εκθεση,χωρις να εχει το υποβαθρο να το κανει.
Το ξενοδοχειο ηταν παρωδια,δεν εκανε,διασπαρτα δωματια σε τεσσερις οροφους,ενω μπορουσε ευκολα να γινει σ'εναν οροφο.
Απ'τη μια τεραστια δωματια που χανονταν τα συστηματα,κι απ'την αλλη,μικρα δωματιακια,χαμηλοταβανα,που ασφυκτιουσαν τα συστηματα και ο κοσμος που εμπαινε να δει και ν'ακουσει.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 28 Ιαν 2020, 12:54

Beria έγραψε:
28 Ιαν 2020, 00:18
Συγκεντρωτικές απαντήσεις:

α. Δεν με απασχολεί η παντόφλα, μένω μόνος μου
β. ο ενισχυτής έχει bluetooth είσοδο, όχι ΒΤ έξοδο. Δέχεται σήμα ΒΤ από λαπτοπ, αλλά δεν συνδέεται με ΒΤ ακουστικά. Δεν έχει ΒΤ transmission
γ. Εχω ήδη αυτά τα ακουστικά, γι αυτό ρωτάω. Αλλιώς ναι, πάω και αγοράζω καλά ενσύρματα ακουστικά και λύνεται το ζήτημα
δ. Δεν αλλάζω ενισχυτή, μια χαρά είναι ο Sherwwod

Οπότε η ερώτηση είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς headphone BT transmitters που να μπαίνουν στο headphone jack του ενισχυτή
κανε λιγο υπομονη,το AVclub ετοιμαζει την ετησια εκθεση ακουστικων.
Εκει θα βρεις συγκεντρωμενα πολλα ακουστικα,ν'ακουσεις και να παρεις προσφορες.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 28 Ιαν 2020, 13:00

Thor έγραψε:
28 Ιαν 2020, 12:47
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:51
Thor έγραψε:
27 Ιαν 2020, 17:02
Πηγα και γω στην εκθεση,πρεπει να ηταν μακραν η χειροτερη εκθεση ολων των εποχων.
Δεν επρεπε να γινει.
Γιατι το λες αυτο?
γιατι ηταν αρπα-κολλα η δουλεια.
Τα εσπασαν ο Φωτιαδης που εχει τον ''Ηχο'',με τον αλλο συνεργατη,δεν θυμαμαι το ονομα του,ο οποιος ηταν αυτος που καθε χρονο διοργανωνε την εκθεση,εκανες τις επαφες με τους αντιπροσωπους.
Ο πρωτος για λογους τακτικης εσπευσε να διοργανωσει την εκθεση,χωρις να εχει το υποβαθρο να το κανει.
Το ξενοδοχειο ηταν παρωδια,δεν εκανε,διασπαρτα δωματια σε τεσσερις οροφους,ενω μπορουσε ευκολα να γινει σ'εναν οροφο.
Απ'τη μια τεραστια δωματια που χανονταν τα συστηματα,κι απ'την αλλη,μικρα δωματιακια,χαμηλοταβανα,που ασφυκτιουσαν τα συστηματα και ο κοσμος που εμπαινε να δει και ν'ακουσει.
Α ΟΚ καταλαβα. Καθαρα θεματα οργανωσης δηλαδη. Νομιζα οτι αναφεροσουν στους εκθετες και την ποικιλια.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 28 Ιαν 2020, 13:10

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2020, 13:00
Thor έγραψε:
28 Ιαν 2020, 12:47
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
27 Ιαν 2020, 18:51


Γιατι το λες αυτο?
γιατι ηταν αρπα-κολλα η δουλεια.
Τα εσπασαν ο Φωτιαδης που εχει τον ''Ηχο'',με τον αλλο συνεργατη,δεν θυμαμαι το ονομα του,ο οποιος ηταν αυτος που καθε χρονο διοργανωνε την εκθεση,εκανες τις επαφες με τους αντιπροσωπους.
Ο πρωτος για λογους τακτικης εσπευσε να διοργανωσει την εκθεση,χωρις να εχει το υποβαθρο να το κανει.
Το ξενοδοχειο ηταν παρωδια,δεν εκανε,διασπαρτα δωματια σε τεσσερις οροφους,ενω μπορουσε ευκολα να γινει σ'εναν οροφο.
Απ'τη μια τεραστια δωματια που χανονταν τα συστηματα,κι απ'την αλλη,μικρα δωματιακια,χαμηλοταβανα,που ασφυκτιουσαν τα συστηματα και ο κοσμος που εμπαινε να δει και ν'ακουσει.
Α ΟΚ καταλαβα. Καθαρα θεματα οργανωσης δηλαδη. Νομιζα οτι αναφεροσουν στους εκθετες και την ποικιλια.
οι εκθετες οσοι πηγαν,ειχαν στο πισω μερος του μυαλου τους οτι,θα γινει και δευτερη εκθεση τον Μαρτιο.
Οπως καταλαβαινεις κι αυτο επαιξε το ρολο του.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Ιαν 2020, 15:08

Ρώτησα και πριν. Αν θέλει απαντάει κάποιος. Surround δεν είδα ούτε για δείγμα. Έτυχε ή είναι τάση της εποχής;

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 28 Ιαν 2020, 15:18

Εχω δεν εχω ιδεα. Ουτε τηλεοραση δεν εχω :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών