Σχόλια Επισκεπτών

Για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να εγγραφούν
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Αύγ 2020, 21:22

Ανίκητος έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 21:14
@Νάνδρε, δεν προλαβαίνω γενικά. Τώρα είναι καλοκαίρι και είμαι λίγο πιο λάσκα, οπότε παρακολουθώ περισσότερα νήματα.
Είδα κατά τύχην την απάντηση σου.

Σου προτείνω να χρησιμοποιείς αυτή την μέθοδο Ανίκητος ώστε ο παραλήπτης να πάρει ειδοποίηση για το ποστ σου.

ΕΝΤΙΤ: Φαίνεται ότι δεν ισχύει για τα μη μέλη το [ user]?[ /user]
.

Επισκέπτης

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Επισκέπτης » 03 Αύγ 2020, 13:33

Λοξίας έγραψε:
01 Αύγ 2020, 23:20
Ευχαριστώ για την παρέμβαση. :D
Δεν με έχει "τυλίξει" κανείς βρε...ούτε μου "πασάρουν" κάτι. :lol:
Η de facto όμως απόρριψη των απόψεων κάποιου, είναι ίδιον φανατισμού.
Έχει κάθε δικαίωμα να εκφράσει τις απόψεις του και όπου διαφωνώ, έχω και εγώ το δικαίωμα (και την υποχρέωση) να το αιτιολογήσω τεκμηριωμένα. Ουρλιαχτά και βρισιές και από τις δύο πλευρές, δεν θα ωφελήσουν κανέναν.

Στο τέλος, θα αποχωρήσουμε "φίλοι", συμφωνώντας ότι διαφωνούμε.

Βέβαια, δεν συμβαίνει πάντα αυτό και πολλές φορές την θέση του διαλόγου και της ανταλλαγής απόψεων, καταλαμβάνουν οι ad hominem επιθέσεις.
Τι βγαίνει με αυτό;
Να γιατί δεν θέλω να ξαναγραφτώ. Επειδή η δική σου αντίληψη για την ισηγορία των απόψεων, εκλαμβάνεται ως δικαίωσή τους. Έχω γνωρίσει τα τεχνάσματα που στερούνται κάθε λογικής τεκμηρίωσης για να επιβάλλουν τα ψεύδη τους. Όταν αποκαλύπτεις τις πλάνες τους, τότε και θα ουρλιάξουν και θα βρίσουν και θα σε βάλουν να το πάρεις προσωπικά (το ad hominem). Θα αποχωρήσετε σαν φίλοι, όταν αποδεχτείς ισότιμο το ψέμα τους με την αλήθεια.
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι είναι ότι τα πολύπλοκα αντικείμενα απαιτούν τέτοιο βαθμό συνέπειας στην κατασκευή τους που δεν είναι δυνατό να κατασκευαστούν τυχαία, δεδομένου ότι κάθε στοιχειώδες λάθος σημαίνει καταστροφή όλων των προηγούμενων "σωστών" (προς τη σωστή κατεύθυνση).
Υπάρχουν αρκετά συστήματα, απρόσιτα στους δεισιδαίμονες, που κυμαίνονται σε βαθμό πολυπλοκότητας. Συνήθως είναι πολυσύνθετα, άλλοτε όμως διέπονται από πολύ απλούς κανόνες (και ξεκινάνε από τα μαθηματικώς τεκμηριωμένα βλ. Rule 110, εργασίες του μακαρίτη Conway, φράκταλ, συγκλισιμότητα εξελικτικών αλγορίθμων). Δεν καταλήγουν ούτε τυχαία και χαοτικά, ούτε κρυσταλλικά-περιοδικά και μονόπλευρα. Εξελίσσονται στο ενδιάμεσο χάους και τάξεως διαφέροντας σε ελάχιστα στοιχεία των προδιαγραφών τους από τα άλλα συστήματα, διότι η ίδια η φυσική (και λογικομαθηματική) συνέπεια αυτών των μικροδιαφορών υπαγορεύει αυτή την εξέλιξη.

Με άλλα λόγια, δεν χρειάζονται κανονικά κανέναν, αλλά ένα τυχαίο κουμπάκι που θα πατήσεις ή όχι στις προδιαγραφές κάνει την διαφορά και το σύστημα ξέρει μόνο του να "αυτοσχεδιαστεί" μέσω εξέλιξης. Αν αυτό αποκαλείται "τυχαία κατασκευή", εγώ τέτοια ελληνικά δεν τα μεταχειρίζομαι.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Αύγ 2020, 21:23

Δεν έχεις άδικο, αλλά αν παρακολούθησες την συζήτηση, δεν άργησε να πετάξει το γάντι. :lol:
Ξέρω ακριβώς πως θα κινηθεί ένας φανατικός με επίχρισμα "καλοπροαίρετου" συνομιλητή. Έχω κάνει εκατοντάδες τέτοιους διαλόγους με δεκάδες σύγχρονους "ιεροκήρυκες" με καλοσυνάτο προσωπείο, από το 1999.
Όταν η συζήτηση δεν περιστρέφεται γύρω από επουσιώδεις και, συνήθως, διαστρεβλωμένες λεπτομέρειες που θέτουν, ώστε να μπορούν να "αρνούνται" την επιστήμη, δεν αργούν να πετάξουν το καλοσυνάτο προσωπείο.
Με αυτούς, δεν θα χωρίσουμε σαν φίλοι.

Έχω όμως διαλεχθεί και με λίγους, οι οποίοι όντως δέχθηκαν πως η πίστη τους είναι ισχυρότερη της λογικής και δεν μπορούν να το "δουν" διαφορετικά. Οπότε, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και χωρίζουμε φιλικά.

Γι' αυτό υποστηρίζω την ισηγορία των απόψεων. Για χατήρι αυτών των λίγων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2020, 10:04

Επισκέπτης έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:33
Να γιατί δεν θέλω να ξαναγραφτώ.
Γράφεις ολόκληρες εκθέσεις σαν επισκέπτης και δεν θέλεις να γραφτείς ως μέλος και να συμμετέχεις στις συζητήσεις; :p2:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 05 Αύγ 2020, 15:41

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2020, 10:04
Επισκέπτης έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:33
Να γιατί δεν θέλω να ξαναγραφτώ.
Γράφεις ολόκληρες εκθέσεις σαν επισκέπτης και δεν θέλεις να γραφτείς ως μέλος και να συμμετέχεις στις συζητήσεις; :p2:
Δεν θελει να ξαναγραφτεί... :p2:
Παρατηρητής...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2020, 16:39

ksk έγραψε:
05 Αύγ 2020, 15:41
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2020, 10:04
Επισκέπτης έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:33
Να γιατί δεν θέλω να ξαναγραφτώ.
Γράφεις ολόκληρες εκθέσεις σαν επισκέπτης και δεν θέλεις να γραφτείς ως μέλος και να συμμετέχεις στις συζητήσεις; :p2:
Δεν θελει να ξαναγραφτεί... :p2:
Ματα...ξανα...επαναγραφτεί μήπως; :p2:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 06 Αύγ 2020, 22:03

stavmanr έγραψε:
06 Αύγ 2020, 16:39
ksk έγραψε:
05 Αύγ 2020, 15:41
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2020, 10:04


Γράφεις ολόκληρες εκθέσεις σαν επισκέπτης και δεν θέλεις να γραφτείς ως μέλος και να συμμετέχεις στις συζητήσεις; :p2:
Δεν θελει να ξαναγραφτεί... :p2:
Ματα...ξανα...επαναγραφτεί μήπως; :p2:
Το πιασες ε;; :003:
Παρατηρητής...

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 08 Αύγ 2020, 14:51

Απολωνιος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 21:01
Μπορω να ανοίξω ένα νημα χωρίς να εγγράφω;
Πόσες φορές πια να εγγραφείς;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 08 Αύγ 2020, 15:00

enaon έγραψε:
09 Μάιος 2018, 01:12
πλάκα κάνουμε, δεν ξέρουμε. Πλάγια είναι γιατί δεν έχει γραφτεί, γράφει σαν επισκέπτης. Μόνο το απόκομμα το ηλεκτρονικό δίνει βάρος.

είδαμε πώς καίγονται 50 ευρώ, εύκολα :)
Όχι μονο τα διακοσάρικα δοκίμασε και θα
εκπλαγείς !!! :smt005:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Απολωνιος

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολωνιος » 08 Αύγ 2020, 15:17

Spiros252 έγραψε:
08 Αύγ 2020, 14:51
Απολωνιος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 21:01
Μπορω να ανοίξω ένα νημα χωρίς να εγγράφω;
Πόσες φορές πια να εγγραφείς;
Δεν εδώ ξαναεγγραφεί

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Αύγ 2020, 12:40

Spiros252 έγραψε:
08 Αύγ 2020, 14:51
Απολωνιος έγραψε:
02 Αύγ 2020, 21:01
Μπορω να ανοίξω ένα νημα χωρίς να εγγράφω;
Πόσες φορές πια να εγγραφείς;
:lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ανίκητος επισκέπτης

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανίκητος επισκέπτης » 09 Αύγ 2020, 16:38

Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2020, 21:23
Δεν έχεις άδικο, αλλά αν παρακολούθησες την συζήτηση, δεν άργησε να πετάξει το γάντι. :lol:
Ξέρω ακριβώς πως θα κινηθεί ένας φανατικός με επίχρισμα "καλοπροαίρετου" συνομιλητή. Έχω κάνει εκατοντάδες τέτοιους διαλόγους με δεκάδες σύγχρονους "ιεροκήρυκες" με καλοσυνάτο προσωπείο, από το 1999.
Όταν η συζήτηση δεν περιστρέφεται γύρω από επουσιώδεις και, συνήθως, διαστρεβλωμένες λεπτομέρειες που θέτουν, ώστε να μπορούν να "αρνούνται" την επιστήμη, δεν αργούν να πετάξουν το καλοσυνάτο προσωπείο.
Με αυτούς, δεν θα χωρίσουμε σαν φίλοι.

Έχω όμως διαλεχθεί και με λίγους, οι οποίοι όντως δέχθηκαν πως η πίστη τους είναι ισχυρότερη της λογικής και δεν μπορούν να το "δουν" διαφορετικά. Οπότε, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και χωρίζουμε φιλικά.

Γι' αυτό υποστηρίζω την ισηγορία των απόψεων. Για χατήρι αυτών των λίγων.
Τελοσπάντων Λοξία, εσύ θα ξέρεις καλύτερα, αν οι συνομιλητές σου είναι καλοπροαίρετοι. Εγώ δεν τους βρίσκω έτσι.

Για παράδειγμα, ένας συνομιλητής σου πετάει νούμερα και παριστάνει τον μαθηματικό
β. ακόμα και αν βρεθεί, τότε πρέπει να ξεπεραστεί ένα ακόμα εμπόδιο, για εσάς που αγαπάτε τις πιθανότητες. Για να προκύψει μία μόνο πρωτεΐνη με 150 αμινοξέα, απαιτούνται 10195 δοκιμές. Ακόμα και στα πιο απλά κύτταρα βρήκαμε πάνω από μία πρωτεΐνη και πάνω από 150 αμινοξέα. Συνολικά οι συνδυασμοί, με βάση τα μαθηματικά (και όχι αυθαίρετες εκτιμήσεις) δεν έχουν προηγούμενο.
Γράφει στα παλιά του παπούτσια τους νόμους της βιοχημείας, οι οποίοι φυσικά δεν λειτουργούν με τις κατά τ' άλλα γυμνασιακές πιθανότητες που ξεπατίκωσε, και μεταχειρίζεται υποκριτικό ύφος χίλιων καρδιναλίων για να ισχυριστεί ότι είναι οι συνομιλητές του που αγνοούν την επιστήμη και δεν ξέρουν τι λένε.

Με κάτι τέτοιους "συνομιλητές" χρειάζομαι πολύ περισσότερο χρόνο από αυτόν που έχω ελεύθερο τούτες τις άγιες μέρες. Δεν θα έχω άλλο ύστερα, αλλά ούτε και δεν βλέπω να αξίζει να βρω και να "συμμετέχω".

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Αύγ 2020, 19:24

Βρε Ανίκητος μην φουρκίζεσαι. :lol:
Πάντα υπήρχαν οι ξερόλες πανεπιστήμονες. Απλώς ήταν περιορισμένοι στο καφενείο της κάθε γειτονιάς, όπου η φάπα έπεφτε σύννεφο κάθε φορά που παρίσταναν τον παντογνώστη. Ε, τώρα, λόγω ίντερνετ, τους συναντάς πιο συχνά.

Τα άτομα αυτά, γράφουν με αυτόν τον τρόπο, διότι αποζητούν την προσοχή, που δεν τους παρέχεται στην αληθινή ζωή τους.
Παριστάνουν τον πανεπιστήμονα, για να τύχουν αποδοχής. Αυτής που δεν απολαμβάνουν στην πραγματική τους ζωή.
Το αν θα τους τις χορηγήσει κάποιος, εξαρτάται από την βαθμό ενσυναίσθησης που διαθέτει.

Εγώ πάντως το διασκεδάζω.

Μην χολοσκάς λοιπόν. :)

Ανίκητος

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανίκητος » 26 Αύγ 2020, 16:12

Το μεγαλύτερο μέρος της επιστήμης είναι κοινωνικά άχρηστο

Η αναζήτηση της αλήθειας από την επιστήμη, όπως και η εξακρίβωση των πραγματικών συνθηκών μέσα στις οποίες βρίσκεται η ανθρωπότητα, από ποιών την κοινωνική αντίληψη άραγε θα μπορούσε να θεωρείται ως κοινωνικά "άχρηστη", ή "αντιπαραγωγική", ή δεν ξέρω εγώ άλλο τι;

Ποια κοινωνική ομάδα θα είχε συμφέρον να διατηρεί το σύνολο της κοινωνίας μέσα σε ψευδαισθήσεις και αυταπάτες για την ύπαρξή του και για την σχέση του με το σύμπαν; Ποιοι θα μπορούσαν να έχουν τον προβληματισμό αν μπορούμε να γίνουμε όλοι επιστήμονες ψάχνοντας την θεωρία και την πράξη, την εφαρμογή της επιστήμης, ακόμα και σε τομείς που δεν έχουν προφανή άμεση κοινωνική ωφέλεια;

Δεν περνάει από το μυαλό μου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 27 Αύγ 2020, 11:47

Περνάει όμως από το μυαλό αυτών που έχουν μπει στις κουνελότρυπες της θρησκείας και της συνωμοσιολογίας.
Αυτών που δεν μπορούν αν αναλάβουν την ευθύνη του εαυτού τους. Γι' αυτό και χρειάζονται πάντα κάποιον άλλον να τις αναλάβει.

Πότε μια αόρατη υπερφυσική δύναμη που έφτιαξε τα πάντα και όρισε τους κανόνες και, άρα, αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο από το να ακολουθούν τους κανόνες αυτούς (και ουδεμία ευθύνη φέρουν!).

Πότε μια, όχι υπερφυσική αλλά εξ ίσου ισχυρή δύναμη, που έχει "κλειδώσει" την ανθρωπότητα στις δαγκάνες της και την πετσοκόβει. Και αυτοί είναι πάρα πολύ αδύναμοι για να αντισταθούν στους κάθε λογής ιλλουμινάτι. Και, συνεπώς, ουδεμία ευθύνη φέρουν αυτοί οι ίδιοι.

Πάντα οι άλλοι φταίνε...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ενότητα Επισκεπτών”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών