Σχόλια Επισκεπτών

Για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να εγγραφούν
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Ιούλ 2021, 18:09

Σουβλιτσα έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 15:57
Γεια σου Vagabondo, ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα αλλά δεν επέστρεψα.
Έφυγα γιατί ήταν χρέος στην συνείδησή μου και μόνο και αυτό δεν αλλάζει.
Καλωσήλθες.
Να επανέλθεις. :wave:

Σουβλιτσα

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλιτσα » 30 Ιούλ 2021, 19:06

talaipwros έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:57
Σουβλιτσα έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 15:57
Γεια σου Vagabondo, ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα αλλά δεν επέστρεψα.
Έφυγα γιατί ήταν χρέος στην συνείδησή μου και μόνο και αυτό δεν αλλάζει.
Όπως χρέος στην συνείδησή μου νοιώθω να μοιραστώ εδώ, έστω και απ' έξω, ως... αποσυνάγωγη :) αυτό το βίντεο.

Όχι βρε παιδιά στην... θεραπεία ως Υπακοή....
Όχι!
Να φυλαχτούμε!
Όποιος θέλει...
Να μας φυλάξει...Εκείνος
σουβλιτσα, καλησπερα
η Ιερα συνοδος και ο Ορθοδοξος Πατριαρχης λενε οτι τα εμβολια ειναι Δωρο του Αγιου Πνευματος και Εκεινος μας φυλαει με τα εμβολια.

δεν φανταζομαι να εισαι αιρετικη και να διαφωνεις;
Καλησπέρα γιατρέ μου.
Τί να σου πω, φυλάει ας πούμε ο Θεός και εκείνους που πέθαναν από τα εμβόλια...?
Τα υπόλοιπα νομίζω έχουν απαντηθεί στο βίντεο που μοιράστηκα, θεολογικώς εκτεταμένα, δεν ξέρω κατα πόσο το παρακολούθησες.

Ακριβώς όμως γι αυτό που ρωτάς, περι Ιεράς Συνόδου και Πατριαρχείου, αρχικά, δεν είμαι σίγουρη οτι πάρθηκε απόφαση με το να συγκλιθεί η Ιερά Σύνοδος, νομίζω είναι μια επιτροπή από χ αριθμό Αρχιερέων -συμπεριλαμβανομένου εννοείται του Αρχιεπισκόπου-που βγάζουν τις αποφάσεις και τις ανακοινώσεις. Πέραν τούτου, ακόμα και η σύγκλιση της Ιεράς Συνόδου ή η απόφαση του Οικουμενικού Θρόνου δεν είναι η ολοκληρωμένη, ας το πούμε έτσι, συνθήκη ωστε κάθε απόφαση να θεωρείται πνευματικώς και νομοκανονικώς -κατα συνέπεια-έγκυρη. Εαν μελετήσεις αναλυτικά και προσεκτικά την Ορθόδοξη Θεολογία-και φυσικά εαν διακατέχεσαι ο ίδιος, στην καρδιά σου και στο μυαλό σου από την επιθυμία να μάθεις ποιά είναι η Αλήθεια- θα εννοήσεις αυτό που έχει εκφραστεί ως:
Οἱ Προφῆται ὡς εἶδον, οἱ Ἀπόστολοι ὡς ἐδίδαξαν, ἡ Ἐκκλησία ὡς παρέλαβεν, οἱ Διδάσκαλοι ὡς ἐδογμάτισαν, ἡ Οἰκουμένη ὡς συμπεφώνηκεν, ἡ χάρις ὡς ἔλαμψεν, ἡ ἀλήθεια ὡς ἀποδέδεικται, τὸ ψεῦδος ὡς ἀπελήλαται, ἡ σοφία ὡς ἐπαρρησιάσατο, ὁ Χριστὸς ὡς ἑβράβευσεν...
στην Ζ' Οικουμενική Σύνοδο
Ή τα ίδια τα λόγια του Αποστόλου Παύλου:
6 Θαυμάζω ὅτι οὕτω ταχέως μετατίθεσθε ἀπὸ τοῦ καλέσαντος ὑμᾶς ἐν χάριτι Χριστοῦ εἰς ἕτερον εὐαγγέλιον, 7 ὃ οὐκ ἔστιν ἄλλο, εἰ μή τινές εἰσιν οἱ ταράσσοντες ὑμᾶς καὶ θέλοντες μεταστρέψαι τὸ εὐαγγέλιον τοῦ Χριστοῦ. 8 ἀλλὰ καὶ ἐὰν ἡμεῖς ἄγγελος ἐξ οὐρανοῦ εὐαγγελίζηται ὑμῖν παρ' ὃ εὐηγγελισάμεθα ὑμῖν, ἀνάθεμα ἔστω. 9 ὡς προειρήκαμεν, καὶ ἄρτι πάλιν λέγω· εἴ τις ὑμᾶς εὐαγγελίζεται παρ' ὃ παρελάβετε, ἀνάθεμα ἔστω. 10 ἄρτι γὰρ ἀνθρώπους πείθω ἢ τὸν Θεόν; ἢ ζητῶ ἀνθρώποις ἀρέσκειν; εἰ γὰρ ἔτι ἀνθρώποις ἤρεσκον, Χριστοῦ δοῦλος οὐκ ἂν ἤμην
*ανάθεμα=διαχωρίζομαι από την Εκκλησία

Απτά παραδείγματα του πώς μπορεί να δει στην πορεία της ιστορικής Εκκλησίας κανείς τα παραπάνω, δύο τρανταχτά που για όποιον έχει επαφή με τα θεολογικά αυτήν τη περίοδο ιδιαιτέρως, έχουν τεθεί σε πολλές συζητήσεις:

Ψάξε και βρες πού και πώς πέθανε ο μέγας Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος (ο κατα τους αγίους μας, μεγαλύτερος πνευματοφόρος κήρυκας του λογου του Θεού μετά τον Απόστολο Παύλο-εξ ου και "Χρυσόστομος"). Να σε βοηθήσω λίγο: στην εξορία μετά από πολλές κακουχίες κυνηγημένος από την συμπαιγνία των αυτοκρατόρων με την Ιερά Σύνοδο της εποχής.
Δεύτερο παράδειγμα, διάβασε ποιός ήταν και τί έκανε-και γιατί τον αποκαλούμε Άγιο της Εκκλησίας-ο Άγιος Μάρκος ο Ευγενικός. Για να σε βοηθήσω και πάλι, έζησε και έπραξε την εποχή λίγο πριν την πτώση της Κωνσταντινούπολης, πιο συγκεκριμένα κατα την περίοδο της Συνόδου Φεράρας-Φλωρεντίας.

Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου-τελείως ρητορικά βεβαίως-εαν οι παραπάνω Άγιοι, με βάση το οτι είτε κυνηγήθηκαν είτε/και αντιστάθηκαν σε Συνοδικές αποφάσεις κτλ της εποχής τους, θα μπορούσαμε να τους χαρακτηρίσουμε....αιρετικούς.

Επί του θέματος, ακόμη πιο συγκεκριμένα, γιατί δεν μου αρέσουν ούτε οι υπεκφυγές αλλά ούτε και να αιωρούνται αοριστίες όταν μιλάμε για τα Θεία, είμαι Ορθόδοξη Χριστιανή Ελληνίδα, παρακολουθώ τις Λειτουργίες της Εκκλησίας της Ελλάδος και κοινωνώ (όταν κοινωνώ) από τα Μυστήρια που ενεργούνται στην αυτή Εκκλησία.

Σύμφωνα και με τα λεγόμενα του πατρός στο βίντεο, όμως, θα έχω τεράστιο -όχι απλώς τεράστιο αλλά κάτι παραπάνω-συνειδησιακό πρόβλημα και αδιέξοδο εαν μου ζητηθεί/απαιτηθεί να εμβολιαστώ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ να μπορέσω να ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΘΩ και να ΚΟΙΝΩΝΗΣΩ. Όπως πρόβλημα δημιουργήθηκε και όταν στις Εκκλησίες κάποιοι ιερείς-όχι όλοι Δόξα τω Θεώ-ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ την χρήση μάσκας.

Τέλος, και για να μην πολυλογώ αλλά κι επειδή όπως είπαμε, δεν είμαι μέλος του φόρουμ πια και ως εκ τούτου δεν μπορώ να εμπλέκομαι σε διαλόγους κτλ, επειδή χρησιμοποίησα τον συγκεκριμένο πατέρα και τον λόγο που εκφράζει για να επικοινωνήσω αυτό που εγώ γνωρίζω και πιστεύω ως ΑΛΗΘΕΙΑ, να επισημάνω οτι πρόκειται για ιερέα -εκτός άλλων-ιδιαιτέρως χαμηλών τόνων και κάτι παραπάνω από ιδιαιτέρως προσεκτικό στα της τάξεως της Εκκλησίας και στην Θεολογία των Πατέρων και θα το κλείσω εδώ..

Πραγματικά εύχομαι από την καρδιά μου, όλοι Μας, να πράξουμε αυτό και αυτά που θα σώσουν τις ΨΥΧΕΣ μας.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 30 Ιούλ 2021, 19:47

α ρε Σουβλίτσα, με τι κάθεσαι και ασχολείσαι; :e040: διάβασε λίγο Καμύ, λίγο Σαρτρ... :102:

κάποιος

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κάποιος » 30 Ιούλ 2021, 23:56

Σουβλιτσα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 19:19
Ἐμ-βολὴ πονηρὰ στὸ κατ’εἰκόνα




Κάποιος

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κάποιος » 31 Ιούλ 2021, 00:30

Τελικά όποιος ερευνά, διαβάζει τις γραφές τόσο πιο πολύ απομακρύνεται από την εκκλησία όπως υφίσταται την σήμερον ημέρα και πλησιάζει περισσότερο τον Θεό.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13255
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 31 Ιούλ 2021, 14:02

Τελικά σφίξαν όντως οι ζέστες και η εκλεκτή συμπχωρουμίτισσα αποφάσισε να μονάσει. Ακατάληπτη γραφή, άλλος άνθρωπος. Βοήθειά μας και ανάφτε κανα κερί και για μας τους αμαρτωλούς. Τί απόδοση δίνει το στοίχημα της ζήσης, για μια θέση στον εκλεκτό κόσμο της μετάνοιας; Αντέστε γιατί μας πρήξατε.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Σουβλιτσα

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλιτσα » 01 Αύγ 2021, 17:13

Είστε πουλημένα τομάρια


NoniTwit
@NoniTwit1
Απάντηση στον χρήστη
@eh_den
This one is particularly devious and deceitful: while FDA's Emergency Use Authorization expressly conditions its reason-for-existance to absense of alternative therapy use and success - as sine-qua-non - this contract RULES out this condition, and demands purchaser to confirm !


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Αύγ 2021, 17:18

Σουβλιτσα ελα στο λαο σου :scross::blm::smt130
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Σουβλιτσα

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλιτσα » 06 Αύγ 2021, 14:54

O I @ Γέροντας Ιωάννης Καλαίδης για ταυτοτητα, Πολη και κόσμο
Τί είναι αυτό που μπορεί να επιθυμεί να επιτύχει κάποιος όταν περιγράφοντας από την μία με ακρίβεια και ζήλο τις μεθοδεύσεις του συστήματος για τον έλεγχο και την επικυριαρχία επί των ανθρώπων, εκφράζοντας τον έντονο αποτροπιασμό και την δυσαρέσκειά του, κυρίως στηριζόμενος στην θρησκευτική του συνείδηση κατα ομολογία, παρ'όλα αυτά στηρίζει και υπεραμύνεται του κύριου όπλου τους, μολυσμένου από τις σύγχρονες ΘΥΣΙΕΣ ΒΡΕΦΩΝ στον βωμό του Βάαλ-τους ιερείς του οποίου ο Προφήτης ΗΛΙΑΣ κάποτε ΚΑΤΕΣΦΑΞΕ κατ'εντολήν ΘΕΟΥ-χαριεντιζόμενος και κατ'εξακολούθησην μάλιστα (δεν νομίζω οτι πείθει το παραμύθι περι χριστιανικής μεγαλοψυχίας, ακακίας και λοιπών φαιδροτήτων που μπορεί να χρησιμοποιηθούν ως δικαιολογία...καθότι, Φίλος μεν Πλάτων, φιλτάτη δʼ αλήθεια...) με συστηματικούς (αν όχι και...συστημικούς...) ΚΑΘΥΒΡΙΣΤΕΣ του Χριστού και της Αγίας Τριάδος?

Μήπως η απάντηση ή η απόδειξη μπορεί να βρεθεί -μεταξύ των άλλων και-ανάμεσα σε κάποια σημεία στίξης, ανάμεσα σε κάποιες...τελίτσες και κάποια κόμματα...?


Διαβάζοντας το παρακάτω-στο σύνολό του και όχι μόνο στο παρατειθέμενο απόσπασμα-συνειρμοί και αντιστοιχίες με το σήμερα, πέφτουν ως ριπές ανέμου σε μάτια που επιθυμούν να είναι στραμμένα προς το Αιώνιο Φως (που είθε να μην βιωθεί στο επέκεινα ως Αιώνιο Πυρ):

"...Μάργκαρετ Σάνγκερ
...Η κληρονομιά της οργάνωσης «Προσχεδιασμένης Μητρότητας» γίνεται ακόμα πιο δυσοίωνη, όταν παρατηρούμε τον θαυμασμό που είχε η Σάνγκερ για τον Χίτλερ, και τις πολιτικές ευγονικής της Ναζιστικής Γερμανίας. Είχε πεισθεί πως οι «κατώτερες φυλές» ήταν πράγματι «ανθρώπινα ζιζάνια» και «απειλή για τον πολιτισμό»...
...Μέχρι το 1939...η Σάνγκερ είχε αρχίσει αυτό που ονόμασε «Negro Demonstration Project» (Σχέδιο Παραδείγματος με Νέγρους), που στόχευε να κερδίσει την εμπιστοσύνη των νέγρων σε ορισμένες πολιτείες-κλειδί στον νότο, προκειμένου να εισάγει τον έλεγχο γεννήσεων στον πληθυσμό των Μαύρων. Ένα μέρος της στρατηγικής της Σάνγκερ ήταν να επιστρατεύει νέγρους ιατρούς και ιερείς, που θα υποστήριζαν τις πολιτικές της Ευγονικής της με ενθουσιασμό, και να λειτουργούν ως σύνδεσμοι μεταξύ της Ομοσπονδίας Προσχεδιασμένης Μητρότητας και τις νέγρικες κοινωνίες. Σε κάποιο σημείο μιας επιστολής της, ανησυχεί μήπως διακρίνουν άλλες, πιο σκοτεινές βλέψεις μέσα στο «Σχέδιο Παραδείγματος με Νέγρους». «Δεν επιθυμούμε να κυκλοφορήσει η φήμη πως θέλουμε να εξοντώσουμε τον νέγρικο πληθυσμό. Γι’ αυτό ο ιερέας είναι ο μόνος που μπορεί να ισοπεδώσει μια τέτοια ιδέα, αν τύχει να υποψιαστούν κάτι τέτοιο τα πιο αντάρτικα μέλη τους
https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/ek ... thwot1.htm
...........................................

Η θυσία των παιδιών στον Βάαλ Εικόνα
Το παιδί που προοριζόταν για εξιλαστήριο θύμα ονομαζόταν izrim, μια σκοτεινή λέξη που ορίζεται σε επιγραφή της Σιδώνας ως "κάποιος που τον άρπαξαν πριν από το χρόνο του, σε ηλικία λίγων ημερών". Το φύλο του izrim ορίζεται συχνά από τη φράση izrim is, «αρσενικό παιδί ως εξιλαστήριο θύμα», ή izrim issat, «θηλυκό εξιλαστήριο θύμα». Έτσι, σε θυσιαστική επιγραφή από την ρωμαϊκή περίοδο γραμμένη με λατινικούς χαρακτήρες διαβάζουμε: LYMYTH ICSINA MICEBAL YSRIM YS AU MYLTHE: «(Αυτή είναι η επιτύμβια στήλη) του νεκρού Icsina Micebal, αρσενικό παιδί, εξιλαστήριο θύμα, ο αδελφός του Mylthe». Καταγράφονται γονείς που έχουν παραδώσει στους θεούς και ένα αρσενικό και ένα θηλυκό παιδί τους..."

http://peritexnisologos.blogspot.com/20 ... st_21.html
.....................................................................................................


"Ο προφήτης Ηλίας τροχάει και ετοιμάζει την μαχαίρα του! Και μάλιστα πρώτα θα αρχίσει από τους Πατριάρχες, δεσποτάδες, παπάδες και μοναχούς!"
Άγιος Παίσιος ο Αγιορείτης

Εικόνα..........................................................................................................

Μακάρι δια πνεύματος του Προφήτου Ηλιού, με τις μεσιτείες της Μεγαλόχαρης Παναγίας μας, του Αγίου Μαξίμου του Καυσοκαλυβίτη (που όμορφα ήξερε να καίει τις καλύβες του...) και πάντων των ομολογητών Αγίων, των Αγίων και Παμμεγίστων Ταξιαρχών και πρώτα από όλα με την Χάρη του ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ του ΣΩΤΗΡΟΣ που εορτάζουμε σήμερα, να έλθει το τέλος της δυναστείας -και της καταδυνάστευσης- του ψευτορωμαίκου που ρημάζει το ΕΙΝΑΙ μας από γεννησιμιού μας.

Εικόνα
SpoilerShow

Σουβλιτσα

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλιτσα » 06 Αύγ 2021, 16:47

viewtopic.php?p=2060091#p2060091

Αντιστοιχίζοντας τις εικόνες

...καίω τα δέντρα, χτίζω μαιζονέτες....Εικόνα

θα κάνω τα παιδά μου μαριονέτες....Εικόνα


και μέσα σε όλα αυτά

...η Παπαλάμπραινα γυμνή, χαιδεύει δωροσυσκευή, σ'ενα τηλεπαιχνίδι πουλημένο...
Εικόνα


αχ..., πουλάκι ξένο, πουλί χαμένο...
πάνω απ' του τάφου μου το κυπαρίσσι, μαύρη χελώνα μ'έχει κατουρήσει...Εικόνα





SpoilerShow
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32630
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Αύγ 2021, 17:59

Σουβλιτσα έγραψε:
06 Αύγ 2021, 16:47
viewtopic.php?p=2060091#p2060091

Αντιστοιχίζοντας τις εικόνες

...καίω τα δέντρα, χτίζω μαιζονέτες....Εικόνα

θα κάνω τα παιδά μου μαριονέτες....Εικόνα


και μέσα σε όλα αυτά

...η Παπαλάμπραινα γυμνή, χαιδεύει δωροσυσκευή, σ'ενα τηλεπαιχνίδι πουλημένο...
Εικόνα


αχ..., πουλάκι ξένο, πουλί χαμένο...
πάνω απ' του τάφου μου το κυπαρίσσι, μαύρη χελώνα μ'έχει κατουρήσει...Εικόνα





SpoilerShow
Εικόνα
ψεκ much?
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27152
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2021, 18:03

Ασέβαστος έγραψε:
06 Αύγ 2021, 17:59

ψεκ much?
:lol:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Αύγ 2021, 18:09

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2021, 18:03
Ασέβαστος έγραψε:
06 Αύγ 2021, 17:59

ψεκ much?
:lol:
:lol:
εναν τοίχο ΦΒ στην κυρία στο 2 παρακαλώ, σβέλτα
Και βάλε και λάικ κυρ Στέφανε, μπόλικα λάικ κυρ Στέφανε
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

ΊφιδαΛέγω

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΊφιδαΛέγω » 07 Αύγ 2021, 03:57

Καλημέρα Φορουμίτες, Φορουμίτισσες, ελπίζω να είστε όλοι καλά, όσο το δυνατόν τέτοιες μέρες και με τόση καταστροφή.

Πείτε του Αντερ πως αν κάνει πράξη ο Μητσοτάκης τα περί αναδάσωσης και αυστηροποίησης της ποινής του εμπρησμού που οι σιχαμένοι έκαναν πλημμέλημα, θα τον ψηφίσω στις ερχόμενες εκλογές

Κι αν αρχίσει και απελάσεις θα τον ψηφίσω και στις επόμενες.

Σας χαιρετώ θερμά ούλους

Ανίκητος

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανίκητος » 07 Αύγ 2021, 08:19

@Ίφις, αντιλαμβάνεσαι ότι η αναδάσωση είναι μια διαδικασία που δεν αρκεί μια τετραετία που θητεύει μια κυβέρνηση. Και πρέπει να προστεθεί και η αποκατάσταση των οικισμών.

Αν πάμε πάνω από τετραετία: Η Αττική μάλλον θα είναι λιγότερο παραμελημένη. Θα κάνουν κάποια αποκατάσταση των δασικών εκτάσεων και μάλιστα σε κρίσιμες τοποθεσίες ανάπτυξης-επενδύσεων-τσιμεντοποίησης θα φυτευτούν βραδύκαυστα δένδρα. Αλλά το σύνολο της έκτασης αμφιβάλλω ότι θα ξαναφυτευτεί ποτέ.

Το Κτηματολόγιο της Εύβοιας υποθέτω, από την γρήγορη έρευνα που έκανα, ότι συμπληρώθηκε στις 22 Οκτωβρίου του 2020, αλλά ξέρω ότι αυτά παίρνουν παρατάσεις. Δεν ξέρω τι δάσος υπήρχε στη βόρεια Εύβοια, δεν πρόλαβα να πάω, αλλά αμφιβάλλω πως θα ήταν μόνο πευκοδάση. Κάηκε μια έκταση ενός κυκλαδίτικου νησιού και δεν έγινε τίποτα, αλλά αν μια φωτιά στην Κρήτη ξεκινούσε από το Αιγαίο και έσβηνε στο Λιβυκό, κυβέρνηση δεν θα υπήρχε σήμερα. Η Εύβοια είναι το ανάχωμα της Στερεάς Ελλάδας στον ισχυρό βοριά και οι πλημμύρες και οι χειμωνιάτικες καταστροφές θα είναι το λιγότερο, καθώς οι επιφανειακοί άνεμοι θα ζημιώσουν και πιο πέρα.

Η υποβάθμιση της ζωής, της ποιότητας του αέρα και κυρίως η φτωχοποίηση όμως είναι οι άμεσες συνέπειες, οι οποίες κατά την γνώμη μου αποτελούν στοχευμένες ενέργειες.

Είναι οι θεωρίες του Αρίστου που θέλουν να συνδέουν την κυβέρνηση με συμφέροντα ανεμογεννητριών κλπ. «ψεκασμένες»; Είναι φανερό ότι και μόνο οι εξαγγελίες της για αναπτυξιακή επέμβαση σε δασωμένες (αναδασωτέες ή δεν ξέρω τι) περιοχές, αρκούν για γίνουν στόχοι από επιτήδειους, που έχουν για εργαλείο κερδοσκοπίας τους την εμπρηστική οικολογική καταστροφή. Είναι αδιάφορο αν αυτοί έχουν διασυνδέσεις με την συγκεκριμένη κυβέρνηση. Με κάθε κυβέρνηση θα βρουν διασυνδέσεις κατά πάσα πιθανότητα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ενότητα Επισκεπτών”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών