Σχόλια Επισκεπτών

Για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να εγγραφούν
Ανίκητος

Τσαβουσογλου: Μιλάτε εσείς για Γενοκτονία των Ποντίων που σφαγιάσατε τους Τούρκους το 1821 στην Τριπολιτσά?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανίκητος » 20 Μάιος 2022, 17:25

Αν είναι δυνατόν να παρασύρεστε από τον ανισόρροπο (δεν αναφέρομαι στα μέλη του φόρουμ).

Η σφαγή στην Τριπολιτσά έγινε και με ευθύνη της οθωμανικής φρουράς που συγκράτησε τον πληθυσμό μέσα, αντί να τον φυγαδεύσει ως όφειλε, πιστεύοντας στην υπεροπλία της. Όσοι ζήτησαν να φύγουν, έφυγαν με ασφάλεια και επέζησαν. Στα μάτια των Οθωμανών οι Έλληνες επαναστάτες θεωρούνταν στασιαστές, μόνο που στην προκειμένη περίπτωση απαιτούσαν την παράδοση της πόλης. Η σφαγή ξέσπασε από οργή και απληστία, ντροπή για την σημερινή εποχή, ντροπή ίσως και για την τότε, αλλά γενοκτονία δεν είναι.

Στη γενοκτονία σφάζονται κατεξοχήν οι ανυπεράσπιστοι, οι παραδομένοι και υπάκουοι, γιατί είναι οι διαφορετικοί και υπάρχει ξεκάθαρη πρόθεση από την ηγεσία, αν όχι και σχέδιο και πρόγραμμα εξόντωσης. Το μίσος είναι ψυχρό.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Μάιος 2022, 23:58

να του απαντησει καποιος...

και εσυ που το μαθες αφου δεν εμεινε ρωθωνι;
επικοινωνεις με φαντασματα;
:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...


Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8926
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 27 Ιουν 2022, 15:51

Πουλάω ένα αυτοκίνητο. Εγώ σαν πωλητής ποιο χαρτί πρέπει να κρατήσω μετά την πώληση ώστε να δείχνω πως το αμάξι δεν μου ανήκει και δεν είμαι υπεύθυνος γι' αυτό ; :p2:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Ιούλ 2022, 08:06

Ζαποτέκος έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:51
Πουλάω ένα αυτοκίνητο. Εγώ σαν πωλητής ποιο χαρτί πρέπει να κρατήσω μετά την πώληση ώστε να δείχνω πως το αμάξι δεν μου ανήκει και δεν είμαι υπεύθυνος γι' αυτό ; :p2:
Ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης ΙΧ.
Σε περίπτωση που δεν αναφέρονται αναλυτικά οι όροι πώλησης ή δεν υπάρχει το χαρτί, μέχρι να οριστικοποιηθεί η μεταβίβαση στη διεύθυνση είσαι ο υπεύθυνος κάτοχός του.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8926
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 01 Ιούλ 2022, 13:58

stavmanr έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 08:06
Ζαποτέκος έγραψε:
27 Ιουν 2022, 15:51
Πουλάω ένα αυτοκίνητο. Εγώ σαν πωλητής ποιο χαρτί πρέπει να κρατήσω μετά την πώληση ώστε να δείχνω πως το αμάξι δεν μου ανήκει και δεν είμαι υπεύθυνος γι' αυτό ; :p2:
Ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης ΙΧ.
Σε περίπτωση που δεν αναφέρονται αναλυτικά οι όροι πώλησης ή δεν υπάρχει το χαρτί, μέχρι να οριστικοποιηθεί η μεταβίβαση στη διεύθυνση είσαι ο υπεύθυνος κάτοχός του.
:ty:
Όλα καλά. Μπήκα εκεί που βλέπουμε τα τέλη και το όχημα έφτγε αμέσως απ' την κατοχή μου.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

nemo
Δημοσιεύσεις: 6896
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 01 Ιούλ 2022, 14:06

taxalata xalasa έγραψε:
26 Μάιος 2022, 23:58
να του απαντησει καποιος...

και εσυ που το μαθες αφου δεν εμεινε ρωθωνι;
επικοινωνεις με φαντασματα;
:003:
den παρακολουθω το νημα αλλα μην γραφεις χοντραδες παρα πολλοι φυγαδευτηκαν και τουρκοι και αλβανοι

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 01 Ιούλ 2022, 18:17

nemo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 14:06
taxalata xalasa έγραψε:
26 Μάιος 2022, 23:58
να του απαντησει καποιος...

και εσυ που το μαθες αφου δεν εμεινε ρωθωνι;
επικοινωνεις με φαντασματα;
:003:
den παρακολουθω το νημα αλλα μην γραφεις χοντραδες παρα πολλοι φυγαδευτηκαν και τουρκοι και αλβανοι
και ειπανε οτι αυτοι ησαντε καλοι και οι κακοι ησαντε μονο οι φρουροι....
φρουρα!... φρουρα!... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Τρυφερό πόδι

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρυφερό πόδι » 10 Ιούλ 2022, 20:40

στραβοξυπνημενο χιονοπανο έγραψε:
04 Ιαν 2022, 15:08
Τρυφερό πόδι έγραψε:
04 Ιαν 2022, 10:08
Ώρες-ώρες μου λείπουν κάτι όμορφα γέλια της παλιάς εποχής.
Περνάω καμιά φορά το εξάμηνο. Μπορεί και πιο αργά.
Έτσι, για να ρίξω μια γρήγορη ματιά.
Όχι "τιμής ένεκεν" και μαλακίες.
Απλή περιέργεια.
Υπάρχουν ακόμη κάποιες παλιές φυσιογνωμίες.
Που ΙΣΩΣ να γούσταρες να έχεις προλάβει να πιείς μια μπύρα μαζί τους.
Να τους κοιτάξεις στα μάτια.
Αλλά, δεν γαμιέται στην τελική;
Ψηφιακές κουτσουλιές στο διαδίκτυο.
Μια ψευδαίσθηση πως τάχαμου κάναμε και κάτι κι εμείς.
Επι της ουσίας, παπαριές δηλαδή.
Να είστε καλά οι όμορφες / όμορφοι.
Αυτό...
Έχεις πμ
Αν είσαι εκείνος που νομίζω και είμαι εκείνος που νομίζεις, να πάρεις τηλέφωνο ρε.
Οπότε, αν είμαστε αυτοί που νομίζουμε, τι πμ και μαλακίες αφού τα λέμε καμιά φορά ρε παπάρα.
Αν όμως δεν είμαστε αυτοί που νομίζουμε, γράψε λάθος και συγνώμη κιόλας. :D
Εν τω μεταξύ, χαιρετισμούς στον Στύγιο, τον φελόλογο που με ψάχνει έμαθα, καθώς και στον Χαοτικό.
Όλα καλά λοιπόν ρε μαλάκες.
Γερνάμε όμορφα, ομορφαίνουμε ακόμη, διαβάζουμε να ξεστραβωθούμε, ακούμε μουσικές, βρίζουμε φασίστες, πίνουμε μπύρες και χαζεύουμε τους νέους, όπως οι παππούδες που κάθονταν στο κούτσουρο και σχολίαζαν τα σκηνικά στο "Αστεριξ στην Κορσική"
:lol:

Τρυφερό πόδι

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρυφερό πόδι » 10 Ιούλ 2022, 22:36

Δεν ξέρω αν δημοσιευτεί το προηγούμενο σχόλιο επειδή έχω λίγα "γαλλικά" μέσα, αλλά ήθελα να προσθέσω μια αφιέρωση εδώ στον Στύγιος και στον Χαοτικός.
Να είστε αγαπημένοι όλοι και να μην μαλώνετε ρε ρεμάλια :P
https://www.youtube.com/watch?v=rJPd3WTE2Xo


antifeministis

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antifeministis » 15 Ιούλ 2022, 21:32

Με την Τουρκια απεναντι μας πρεπει να θεσπιστει και η θητεία των γυναικών?

Γελάει το σύμπαν με τις γυναίκες στον στρατό και με τη φεμινιστική προπαγάνδα που καταπίνουν αμάσητη κάποια μέλη του φλώρουμ. :lol::lol::lol:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ανίκητος

Re: 2,5 χρόνια μετά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανίκητος » 22 Ιούλ 2022, 05:28

Περαστικά γρήγορα Hellegennes.

Κι εγώ την άρπαξα στις διακοπές μου, καραντίνα μέσα στο ενοικιαζόμενο δωμάτιο. Είχα προετοιμαστεί πάντως για το ενδεχόμενο, είχα μαζί μου οξύμετρο και φάρμακα που χρειάστηκα. Το πέρασα σχετικά ελαφριά, με αντιπυρετικά, γαργάρες και ακόμη και τώρα βάζω σπρέι στη μύτη. Μου είπαν να παίρνω και xozal πριν τον ύπνο. Αντιπυρετικά έπαιρνα πολλά γιατί μαζί με τους πυρετούς που κυμαίνονταν στο 38+μισό, είχα και πονοκεφάλους, ένιωθα το κεφάλι μου "βαρύ" από αυτούς και το έντονο μπούκωμα της μύτης. Την προηγούμενη Δευτέρα ξεκίνησε, επισήμως, την περασμένη Δευτέρα έβγαινα αρνητικός. Παλμούς πάντως είχα φυσιολογικούς και ήμουν πολύ ήρεμος και χαλαρός σε όλη την διάρκεια, ίσως επειδή έτυχε σε φάση που δεν δούλευα και μπορούσα να κοιμάμαι όσο ήθελα (βοηθάει). Το όλο σκηνικό μου θύμισε τις παρενέργειες που είχα κάθε φορά μετά τα εμβόλια, αλλά στο πιο επίμονο, δηλαδή πιο επίμονα συμπτώματα, δεν υποχωρούσαν αλλά και δεν χειροτέρευαν.

Οπότε με δεδομένο πλέον ότι δεν μπόρεσες να την αποφύγεις, εύχομαι πραγματικά να την περάσεις πολύ ελαφρύτερα και από εμένα και να επανέλθεις σύντομα.

Σαν γενικά σχόλια... (1) ακόμη ψάχνω από πού κόλλησα - (2) πιστεύω ότι τα εμβόλια, εφόσον δεν κάνουν οριστική ανοσία, έκαναν την δουλειά τους στο να προετοιμάσουν τον οργανισμό μου.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 22 Ιούλ 2022, 15:42

Περαστικά, ταχεία ανάρρωση
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 2,5 χρόνια μετά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Ιούλ 2022, 13:39

Ανίκητος έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 05:28
Περαστικά γρήγορα Hellegennes.

Κι εγώ την άρπαξα στις διακοπές μου, καραντίνα μέσα στο ενοικιαζόμενο δωμάτιο. Είχα προετοιμαστεί πάντως για το ενδεχόμενο, είχα μαζί μου οξύμετρο και φάρμακα που χρειάστηκα. Το πέρασα σχετικά ελαφριά, με αντιπυρετικά, γαργάρες και ακόμη και τώρα βάζω σπρέι στη μύτη. Μου είπαν να παίρνω και xozal πριν τον ύπνο. Αντιπυρετικά έπαιρνα πολλά γιατί μαζί με τους πυρετούς που κυμαίνονταν στο 38+μισό, είχα και πονοκεφάλους, ένιωθα το κεφάλι μου "βαρύ" από αυτούς και το έντονο μπούκωμα της μύτης. Την προηγούμενη Δευτέρα ξεκίνησε, επισήμως, την περασμένη Δευτέρα έβγαινα αρνητικός. Παλμούς πάντως είχα φυσιολογικούς και ήμουν πολύ ήρεμος και χαλαρός σε όλη την διάρκεια, ίσως επειδή έτυχε σε φάση που δεν δούλευα και μπορούσα να κοιμάμαι όσο ήθελα (βοηθάει). Το όλο σκηνικό μου θύμισε τις παρενέργειες που είχα κάθε φορά μετά τα εμβόλια, αλλά στο πιο επίμονο, δηλαδή πιο επίμονα συμπτώματα, δεν υποχωρούσαν αλλά και δεν χειροτέρευαν.

Οπότε με δεδομένο πλέον ότι δεν μπόρεσες να την αποφύγεις, εύχομαι πραγματικά να την περάσεις πολύ ελαφρύτερα και από εμένα και να επανέλθεις σύντομα.

Σαν γενικά σχόλια... (1) ακόμη ψάχνω από πού κόλλησα - (2) πιστεύω ότι τα εμβόλια, εφόσον δεν κάνουν οριστική ανοσία, έκαναν την δουλειά τους στο να προετοιμάσουν τον οργανισμό μου.
Του χάλασες τη μέρα. :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ενότητα Επισκεπτών”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών