Σχόλια Επισκεπτών

Για όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να εγγραφούν
Θειος Αγις

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θειος Αγις » 03 Μαρ 2020, 15:48

Ζαποτέκος έγραψε:
03 Μαρ 2020, 15:40
Θειος Αγις έγραψε:
03 Μαρ 2020, 15:22
Σχετικά με τους τουρκαλβανούς μπαρδουνιωτες.
Τοποθετήθηκαν στην περιοχη απο τους τουρκους για να κρατάνε αμυνα στους Μανιάτες που οποτε γουσταραν εκαναν επιδρομες μεχρι Τριπολιτσά .
Σκληροι μαχητές με πολεμικους πυργους.
Εξοντωθηκαν με την Επανάσταση του 1821.
Στην περιοχη υπάρχει ακόμα η παραδοση της καταρας του ζαλούμη - που υπέγραψε με την πιστόλα στο κεφαλι την π'ωληση της περιουσιας του- πανω απ ολα η νομιμοτητα - για να σωσει τους δικους του .
Μετα πηγαν για πιλάφια ομαδικως με τελευταιο τον ζαλουμη και τις καταρες του...
:smt023
Ωραίος ! Οι Μανιάτες βέβαια ήταν δυνατότεροι απ' τους Τουρκοβαρδουνιώτες. :smt047

Ο Νικήτας Νηφάκος απ'την Έξω Μάνη έγραψε Διάλογοι διδασκάλου Νήφου Ν. και Κακαβούλη τινος Σπαρτιάτου ( = ΜεσαΜανιάτη ) .

Όταν ο Κακαβούλης παρατηρεί ότι οι Τουρκομπαρδουνιώτες είναι παλληκάρια και ο Καβιλλιέρης Γρηγοράκης - ο Νηφάκος ήταν υποστηρικτής των Γρηγοράκηδων - που κινείται εναντίον τους , δύσκολα θα τους γλιτώσει, ο Νηφάκος … προλέγει στον Κακαβούλη ότι με τον αντίπαλο αυτόν η καταστροφή των Τουρκομπαρδουνιωτών είναι βέβαια.

Κακός αστρίτης δράκοντας το αίμα τους βυζάνει
και να γλιτώσουν δεν μπορούν να κάνουν ραμαζάνι.


σελ.422-423 https://www.politeianet.gr/books/koutsi ... teri-29890
Περισσοτερα οταν επιστρέψω απο τα ιαματικα...
Ο σχωρεμένος ο Παππους μου μου μετέφερε και την απαντηση των Μανιατων προγονων στις καταρες
'' Σκατα στα γένια του προφητη''

Γκλενφίντιχ

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκλενφίντιχ » 03 Μαρ 2020, 22:19

Με τα καραγκιοζιλίκια του Πατισάχ από δίπλα, νοστάλγησα κι είπα να σφυγμομετρήσω λίγο το πχωρουμικό τσάιτγκαϊστ. Μια σταθερά σε έναν αεικίνητο κόσμο.

Υ.Γ. Δεν προλάβαμε καλά καλά να παραδώσουμε τ' άρβυλα, μας βλέπω να ξανατραβιόμαστε στον Έβρο.

Θειος Αγις

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θειος Αγις » 04 Μαρ 2020, 15:02

Υποθετικο σενάριο...
Υπηρξε σχεδιο ερντογαν στην Θράκη που αντιμετωπίστηκε- πριν εκδηλωθει - η ενταση στην περιοχη του Εβρου ηταν συμπληρωματικη κινηση .

χάο

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από χάο » 05 Μαρ 2020, 23:28

Μπαν για επίθεση σε άλλο μέλος και αναφορά σε οικογένειες.
Για να μη μένουνε οι μαλακίες ξεκαθαρίζω. Το μπαν μια χαρά σωστό είναι αφού πράγματι σκυλόβρισα κάποιον επειδή μου την έσπασε. Δεν με έβρισε ο ίδιος και δεν υπάρχει δικαιολογία.

Η αναφορά σε οικογένειες που μου λέτε όμως, έχει να κάνει με άλλον χρήστη και όχι αυτόν που έβρισα. Έχει να κάνει με τον Γκόλντεν. Μίλησα για προγόνους και εννοούσα τους ιδεολογικούς του προγόνους. Σε καμία περίπτωση τους συγγενείς. Όχι ότι δεν το έχω κάνει, αλλά ο Γκόλντεν είναι από μετρημένα στα δάχτυλα άτομα που δεν θα έβριζα ούτε στο ελάχιστο.
Ο ίδιος από παλιά ξέρει πως νιώθω απέναντί του. Από τους λίγους που έχει σεβαστικό λόγο και ακριβώς γι αυτό δεν έχω εκνευριστεί ποτέ με κάτι που έγραψε. Είμαστε αντίθετοι βεβαίως και διαφωνούμε στα περισσότερα. Στα ιδεολογικά περισσότερα, όχι τα ανθρώπινα. Στα ανθρώπινα συχνά συμφωνούμε.

Δεν θα έγραφα και το κάνω μόνο για χάρη του Γκόλντεν και να μη μένουν μαλακισμένες εντυπώσεις. Παρακαλώ να το βάλετε το ποστ αυτό κι ας χρεωθώ παραπάνω μέρα ή όσες μέρες προβλέπονται.


Alfonso
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Μαρ 2020, 13:24

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alfonso » 10 Μαρ 2020, 13:29

καλησπέρα
παρακαλώ να ανοίξει το ακόλουθο θέμα στην ενότητα Οικονομια καθώς δε μμορώ να το ανοίξω εγώ

θέμα : διακοπή μίσθωση διαμερισματος

είμαι φοιτητης και θελω να νοικιάσω διαμερισμα,γκαρσονιέρα ή δυάρι για τους επόμενους 4 μήνες
αλλά επειδή κανείς δε μου το δίνει για τόσο λίγο σκέφτηκα να νοικιάσω για χρόνο και τον Ιουλιο να του πω Εχε γεια φίλος

μπορώ να το κάνω χωρίς οικονομικές συνέπειες;
δεν έχω τπτ στο όνομα μου οπότε δε θα μπορέσει να μου κάνει κατάσχεση για αποζημίωση

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 10 Μαρ 2020, 13:37

Alfonso έγραψε:
10 Μαρ 2020, 13:29
καλησπέρα
παρακαλώ να ανοίξει το ακόλουθο θέμα στην ενότητα Οικονομια καθώς δε μμορώ να το ανοίξω εγώ

θέμα : διακοπή μίσθωση διαμερισματος

είμαι φοιτητης και θελω να νοικιάσω διαμερισμα,γκαρσονιέρα ή δυάρι για τους επόμενους 4 μήνες
αλλά επειδή κανείς δε μου το δίνει για τόσο λίγο σκέφτηκα να νοικιάσω για χρόνο και τον Ιουλιο να του πω Εχε γεια φίλος

μπορώ να το κάνω χωρίς οικονομικές συνέπειες;
δεν έχω τπτ στο όνομα μου οπότε δε θα μπορέσει να μου κάνει κατάσχεση για αποζημίωση
Μπορείς να το ανοίξεις εδώ και να το εγκρίνουμε κατόπιν.
viewforum.php?f=67

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 10 Μαρ 2020, 16:05

Αυτό έγραψα κι εγώ (με λίγο πιο απρεπή γλώσσα) και η don't (?) μου το διέγραψε :a040:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Στύγιος 1

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος 1 » 10 Μαρ 2020, 16:06

Παιδιά αν δεν έφαγα πέρμα, δεν μπορώ να συνδεθώ από χτες. Βρίσκομαι σε ένα αέναο λουπ κωδικών . Αν έφαγα πέρμα για λόγους που δεν κατανοώ, χάρηκα που τα είπαμε και ψυχή βαθιά :wave:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12527
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 10 Μαρ 2020, 16:10

Μην στείλεις μύνημα στο Σπύρο , ούτε mention , έτσι θα το δει πιο γρήγορα 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29659
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 10 Μαρ 2020, 16:12

Στύγιος 1 έγραψε:
10 Μαρ 2020, 16:06
Παιδιά αν δεν έφαγα πέρμα, δεν μπορώ να συνδεθώ από χτες. Βρίσκομαι σε ένα αέναο λουπ κωδικών . Αν έφαγα πέρμα για λόγους που δεν κατανοώ, χάρηκα που τα είπαμε και ψυχή βαθιά :wave:
Όχι, δεν είσαι με μπαν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος 1

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος 1 » 10 Μαρ 2020, 16:19

Δεν τη παλεύω στάλα :wall: Φαίνομαι συνδεδεμένος αλλά μου ζητάει κωδικό για τη συζήτηση , και μόλις τον βάλω ,ξανά τα ίδια :a040:

Ανδρέας

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 10 Μαρ 2020, 16:27

Στύγιος 1 έγραψε:
10 Μαρ 2020, 16:06
Παιδιά αν δεν έφαγα πέρμα, δεν μπορώ να συνδεθώ από χτες. Βρίσκομαι σε ένα αέναο λουπ κωδικών . Αν έφαγα πέρμα για λόγους που δεν κατανοώ, χάρηκα που τα είπαμε και ψυχή βαθιά :wave:
Τι έγινε σύντροφε;
Μια χαρά είναι το προφίλ σου!
Στύγιος

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 10 Μαρ 2020, 16:28

Ο πστης ο Μοζιλλα :011:

Ντεντ μητ

Συγγνώμη για την αναστάτωση ..

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Σχόλια Επισκεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 10 Μαρ 2020, 22:01

Εντάξει φτάνει, σχόλια επισκεπτών είναι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ενότητα Επισκεπτών”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών