Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23731
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Οκτ 2020, 16:27

Εμένα ο δικός μου γέλαγε σα να τον έκαναν μπάνιο. Βέβαια όπως είπα ο συγκεκριμένος παπάς είναι πολύ ωραίος τυπος.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 14 Οκτ 2020, 16:37

Ερμής έγραψε:
14 Οκτ 2020, 16:27
Εμένα ο δικός μου γέλαγε σα να τον έκαναν μπάνιο. Βέβαια όπως είπα ο συγκεκριμένος παπάς είναι πολύ ωραίος τυπος.
Η ιστορια με το τσιμπημα, σε ενα παιδι που το πηρε χαλαρα οπως ο δικος σου εγινε. Ελπιζω να ειναι η εξαιρεση αυτοι παπαδες που τα κανουν αυτα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 14 Οκτ 2020, 16:54

John Brown Gun Club έγραψε:
14 Οκτ 2020, 16:23
Προσπαθηστε να φανταστειτε πως το αντιλαμβανεται το βρεφος ολο αυτο ο πραγμα: ενας αγνωστος με πολυ παραξενη εμφανιση, σε ενα παραξενο μερος με πολυ κοσμο, με πολλους ηλικιωμενους, σε αρπαζει απο τα χερια των γονιων σου, σε αγγιζει, και μετα παει να σε πνιξει. Και μετα σε σωζει.
Εχω ακουσει ιστοριες για παπαδες που τσιμπανε δυνατα το βρεφος γιατι "αμα δεν κλαψει, δεν γινεται σωστα η βαπτιση". Προκειται δηλαδη για μια ειδικα σχεδισμενη τελετη που εχει σοπο να προκαλεσει τρομο θανατου σε τοσο ευαισθητη ηλικια.
Εαν αυτο δεν ειναι κακοποιηση, τοτε δεν ξερω τι αλλο ειναι.
Δεν ειναι κακοποιηση γιατι απλουστατα δεν κανει καποιο κακο ο παπας. Το βρεφος δεν παθαινει καποιο ψυχικο τραυμα ουτε εχει καποιο σωματικο "ενθυμιο". Το τσιμπημα δεν ειναι μεσα στην τελετη επισημως.

Εχω δει και βαπτισεις οπου το μωρο δεν αντιδρα καθολου στον παπα και χαμογελαει, και μαλιστα οταν μπαινει στο νερο του αρεσει κιολας.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23731
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Οκτ 2020, 19:57

John Brown Gun Club έγραψε:
14 Οκτ 2020, 16:37
Ερμής έγραψε:
14 Οκτ 2020, 16:27
Εμένα ο δικός μου γέλαγε σα να τον έκαναν μπάνιο. Βέβαια όπως είπα ο συγκεκριμένος παπάς είναι πολύ ωραίος τυπος.
Η ιστορια με το τσιμπημα, σε ενα παιδι που το πηρε χαλαρα οπως ο δικος σου εγινε. Ελπιζω να ειναι η εξαιρεση αυτοι παπαδες που τα κανουν αυτα.
Δε τον τσίμπησε τον δικό μου, αυτό έλειπε. Ωραίος τύπος ρε μπλακι. Πιάσαμε κουβέντα για αμάξια, ίππους κλπ κλπ αυτός βέβαια ήταν χανουμι και είχε ενα βελτιωμένο celica του 80 στα νιάτα του αλλά οκ, το παραβλέπουμε ότι έκανε πλακα για του Ιταλούς και το κοκκινοπρασινο χρώμα που κυριαρχούσε στο στολισμό ολουθε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 14 Οκτ 2020, 20:05

Το νήμα μου θύμισε έναν παπάρα που έκανε μήνυση στους γονείς του γιατί τον γέννησαν χωρίς την άδεια του!!!!!!!!!!
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Marios
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 13 Φεβ 2019, 14:41
Phorum.gr user: Μάριος

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Marios » 14 Οκτ 2020, 20:10

foscilis έγραψε:
14 Οκτ 2020, 13:25
Marios έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:17

Ναι αλλα εσύ ψηφίζεις Λαική Συσπέιρωση/ΚΚΕ οπότε δεν ξέρω αν εμπίπτεις στην ίδια κατηγορία με την λοιπή ακροαριστερά.Η μόνη χώρα που απαγόρευσε την βάφτιση ήταν η Αλβανία του Χότζα που ήταν το πιο σκληρό κομμουνιστικό καθεστώς.
Επειδή οι θρησκείες είναι πολύ ισχυρές. Για παρόμοιο λόγο η Ισλανδία πήρε πίσω την απαγόρευση της περιτομής. Και δεν αμφιβάλλω ότι αργά ή γρήγορα κάποια ευρωπαϊκή χώρα θα αναγκαστεί να αποδεχτεί τους γάμους 9χρονων ή τις κλειτοριδεκτομές. Ήδη μπορούμε να παρατηρήσουμε ότι τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Ισραήλ αν είσαι τετραπληγικός πρέπει να στηθείς 6-7 φορές στην ουρά του στρατιωτικού νοσοκομείου και να περάσεις ανάκριση για να απαλλαγείς από τη στρατιωτική υποχρέωση, ενώ αν είσαι άγιος άνθρωπος της "επίσημης" θρησκείας (μοναχός, παπάς, ραββίνος, κοτσιδάκιας) γλιτώνεις κατευθείαν. Αυτό τα λέει όλα για το πόση δύναμη έχουν οι παπάδες και το κοπάδι τους.

Αλλά ότι είναι έγκλημα να προσηλυτίζεις μωρά πριν καν μπορέσουν να μιλήσουν, δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία. Η δύναμη δε σε κάνει να έχεις δίκιο, σε κάνει απλά περισσότερο καθίκι αν έχεις άδικο. Αρκεί να σκεφτείς μουσουλμάνους να το κάνουν στο παιδί σου για να καταλάβεις πόσο σιχαμένο είναι. Δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο να γινόταν αποδεκτό σαν πρακτική αν οι θρησκείες αυτές ξεκινούσαν την ύπαρξή τους τώρα και όχι σε μια εποχή που οι ατομικές ελευθερίες ήταν ανύπαρκτες και δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να μην εκλείψει αυτή η πρακτική με την πρόοδο της ανθρωπότητας.
Aκροαριστερές περιθωριακές παρλαπίπες που έγινε προσπάθεια ανεπιτυχώς να εφαρμοστούν στα κομμουνιστικά κράτη μόνο.Το δικαίωμα των γονιών ή κηδεμόνων να μεγαλώσουν τα παιδιά τους με βάση την θρησκευτική και εθνική συνήδειση που θέλουν είναι διεθνώς αναγνωρισμένο και κατοχυρωμένο.

babis90
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Οκτ 2020, 20:57
Phorum.gr user: babis90

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από babis90 » 14 Οκτ 2020, 23:13

Εννοείτε ότι το να βαπτιστείς είναι ελεύθερη επιλογή του ανθρώπου άλλωστε λέει στην Αγία Γραφή στο Κατά Μαρκο 16:16 Όστις πιστεύση και βαπτισθή θέλει σωθή. Δηλάδη ο άνθρωπος χρειάζετε να είναι σε μια ηλικία όπου θα μπορεί να πιστέψει και να το αποφασίσει ο ίδιος και όχι να του το επίβαλουν τρίτοι.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Οκτ 2020, 23:53

Marios έγραψε:
14 Οκτ 2020, 20:10
foscilis έγραψε:
14 Οκτ 2020, 13:25
Marios έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:17

Ναι αλλα εσύ ψηφίζεις Λαική Συσπέιρωση/ΚΚΕ οπότε δεν ξέρω αν εμπίπτεις στην ίδια κατηγορία με την λοιπή ακροαριστερά.Η μόνη χώρα που απαγόρευσε την βάφτιση ήταν η Αλβανία του Χότζα που ήταν το πιο σκληρό κομμουνιστικό καθεστώς.
Επειδή οι θρησκείες είναι πολύ ισχυρές. Για παρόμοιο λόγο η Ισλανδία πήρε πίσω την απαγόρευση της περιτομής. Και δεν αμφιβάλλω ότι αργά ή γρήγορα κάποια ευρωπαϊκή χώρα θα αναγκαστεί να αποδεχτεί τους γάμους 9χρονων ή τις κλειτοριδεκτομές. Ήδη μπορούμε να παρατηρήσουμε ότι τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Ισραήλ αν είσαι τετραπληγικός πρέπει να στηθείς 6-7 φορές στην ουρά του στρατιωτικού νοσοκομείου και να περάσεις ανάκριση για να απαλλαγείς από τη στρατιωτική υποχρέωση, ενώ αν είσαι άγιος άνθρωπος της "επίσημης" θρησκείας (μοναχός, παπάς, ραββίνος, κοτσιδάκιας) γλιτώνεις κατευθείαν. Αυτό τα λέει όλα για το πόση δύναμη έχουν οι παπάδες και το κοπάδι τους.

Αλλά ότι είναι έγκλημα να προσηλυτίζεις μωρά πριν καν μπορέσουν να μιλήσουν, δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία. Η δύναμη δε σε κάνει να έχεις δίκιο, σε κάνει απλά περισσότερο καθίκι αν έχεις άδικο. Αρκεί να σκεφτείς μουσουλμάνους να το κάνουν στο παιδί σου για να καταλάβεις πόσο σιχαμένο είναι. Δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο να γινόταν αποδεκτό σαν πρακτική αν οι θρησκείες αυτές ξεκινούσαν την ύπαρξή τους τώρα και όχι σε μια εποχή που οι ατομικές ελευθερίες ήταν ανύπαρκτες και δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να μην εκλείψει αυτή η πρακτική με την πρόοδο της ανθρωπότητας.
Aκροαριστερές περιθωριακές παρλαπίπες που έγινε προσπάθεια ανεπιτυχώς να εφαρμοστούν στα κομμουνιστικά κράτη μόνο.Το δικαίωμα των γονιών ή κηδεμόνων να μεγαλώσουν τα παιδιά τους με βάση την θρησκευτική και εθνική συνήδειση που θέλουν είναι διεθνώς αναγνωρισμένο και κατοχυρωμένο.
Στ' αρχίδια μας. Εμείς το σωστό κοιτάμε όχι το τι ισχύει σ τα κράτη το οποίο το ανάγεις σε επιχείρημα. Ο άνθρωπος αν θέλει να βαφτιστεί να επιτρέπεται μόνο στα 18 του.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Οκτ 2020, 00:08

Στην περίπτωση μας ήταν κακοποίηση γιατί ο πάπας που τέλεσε τη βάπτιση ήταν τριτοκοσμικός μπαγλαμάς (και λίγα λέω). Το παιδί ήταν ήρεμο και χαμογελαστό μέχρι που αποφάσισε να το πνίξει. Την τρίτη φορά που το έβγαλε από την κολυμπήθρα είχε τυλιχτεί η αλυσίδα γύρω απ' τον λαιμό του. Δεν έφτανε αυτό, αντί να του κόψει 5-6 τρίχες του έκοψε ολόκληρες τούφες. Μας είπε κιόλας πως το κούρεμα ήταν δωρεάν απ' αυτόν. Δεν θέλω να τον ξαναδώ στη ζωή μου.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24016
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Οκτ 2020, 10:07

Κύπρος: Απίστευτες εικόνες από βάφτιση, προκλήθηκαν μώλωπες στο μωρό (vid)
Φάκελο για την επεισοδιακή βάπτιση καταθέτει η δικηγόρος στην Μητρόπολη Λεμεσού.


Ένα βίντεο από βάφτιση παιδιού στην Κύπρο κάνει τον γύρο του διαδικτύου και μάλιστα έγινε θέμα και σε Μέσα του εξωτερικού όπως η Daily Mail.

Το βίντεο από την τέλεση του μυστηρίου δεν άργησε να κοινοποιηθεί παντού αφήνοντας άναυδους όσους το είδαν. Σύμφωνα με την καταγγελία της μητέρας που συνοδεύει την σχετική ανάρτηση στα Μέσα Κοινωνικής δικτύωσης, ο ιερέας χτύπησε το παιδί που από το σοκ που υπέστη δεν σταμάτησε να κλαίει, αναφέρει το sigmalive.com.
«Αυτός ο πάτερ χτύπησε το μωρό μου, του φωνάζαμε όλοι και του λέγαμε σιγά το μωρό και να μας απαντά έτσι βαφτίζω εγώ! Το μωρό εννοείται ότι μετά ήταν ολοκόκκινο σε όλο του το σώμα και σε σοκ! Αυτός ο άνθρωπος είναι ο πάτερ και μας χάλασε την πιο όμορφη μέρα! Όσο για τον τρόπο του ήταν γενικά απαίσιος», ανέφερε η μητέρα.

Ψάχνοντας το δίκιο τους οι γονείς του παιδιού λίγες ώρες μετά την βάπτιση ανήρτησαν το βίντεο στο διαδίκτυο.

Στην προσπάθεια του ΣΙΓΜΑ να επικοινωνήσει με την μητέρα του παιδιού, αυτή ευγενικά μας ανέφερε ότι την υπόθεση χειρίζεται πλέον δικηγόρος και η ίδια δεν θα ήθελε να προβεί σε καμία δήλωση.

Όπως ανέφερε, η υπόθεση θα καταγγελθεί σε όλα τα αρμόδια σώματα.

Στην αντίπερα όχθη ο ιερέας κάνει λόγο για υπερβολική και εκδικητική συμπεριφορά απέναντί του από τους συγγενείς. «Δεν υπήρχε καμία πρόθεση από μόνος μου να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα και άλλη είναι η αιτία».
Όπως ανέφερε, αυτό αποδίδεται στις αυστηρές συστάσεις λόγω της πανδημίας του κορονοϊού που έκανε στην οικογένεια και τους παρευρισκόμενους λίγο πριν το μυστήριο και πιθανό να ενόχλησαν τους συγγενείς.

Το παιδάκι εξετάστηκε και από παιδίατρο που διαπίστωσε μώλωπες σε σημεία του σώματος του, ενώ για το περιστατικό έχει ενημερωθεί και η ιερά μητρόπολη Λεμεσού, αναφέρει το sigmalive.com.
Σύμφωνα με πληροφορίες, αναμένεται να επιληφθούν του θέματος όταν ο Μητροπολίτης Λεμεσού επιστρέψει από το εξωτερικό.

https://www.gazzetta.gr/plus/perierga/a ... xqpu7NEzlg

Ali Al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2018, 11:16
Phorum.gr user: Ali Al-Yunani

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ali Al-Yunani » 01 Φεβ 2021, 04:06

foscilis έγραψε:
14 Οκτ 2020, 13:25
Marios έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:17

Ναι αλλα εσύ ψηφίζεις Λαική Συσπέιρωση/ΚΚΕ οπότε δεν ξέρω αν εμπίπτεις στην ίδια κατηγορία με την λοιπή ακροαριστερά.Η μόνη χώρα που απαγόρευσε την βάφτιση ήταν η Αλβανία του Χότζα που ήταν το πιο σκληρό κομμουνιστικό καθεστώς.
Επειδή οι θρησκείες είναι πολύ ισχυρές. Για παρόμοιο λόγο η Ισλανδία πήρε πίσω την απαγόρευση της περιτομής...
Σημασία δεν έχει αν την επιτρέπει ή όχι το Ισλανδικό κράτος. Σημασία έχει ότι είναι κομμάτι της θρησκείας μας. Οπότε οι μουσουλμάνοι θα την κάνουμε είτε μας την επιτρέπει το χ κράτος είτε όχι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33098
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Φεβ 2021, 08:25

Ali Al-Yunani έγραψε:
01 Φεβ 2021, 04:06
foscilis έγραψε:
14 Οκτ 2020, 13:25
Marios έγραψε:
14 Οκτ 2020, 11:17

Ναι αλλα εσύ ψηφίζεις Λαική Συσπέιρωση/ΚΚΕ οπότε δεν ξέρω αν εμπίπτεις στην ίδια κατηγορία με την λοιπή ακροαριστερά.Η μόνη χώρα που απαγόρευσε την βάφτιση ήταν η Αλβανία του Χότζα που ήταν το πιο σκληρό κομμουνιστικό καθεστώς.
Επειδή οι θρησκείες είναι πολύ ισχυρές. Για παρόμοιο λόγο η Ισλανδία πήρε πίσω την απαγόρευση της περιτομής...
Σημασία δεν έχει αν την επιτρέπει ή όχι το Ισλανδικό κράτος. Σημασία έχει ότι είναι κομμάτι της θρησκείας μας. Οπότε οι μουσουλμάνοι θα την κάνουμε είτε μας την επιτρέπει το χ κράτος είτε όχι.
μια χαρα. ιδανικα θα την κανετε και αμεσως μετα θα καταληγετε στη μπουζου, και το παιδακι σε αναδοχους γονεις.

να μια καλη λυση για το ισλαμικο προβλημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2021, 09:05

Σέβονται το κράτος και τους νόμους του.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11646
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 01 Φεβ 2021, 09:30

Gherschaagk έγραψε:
15 Οκτ 2020, 00:08
Στην περίπτωση μας ήταν κακοποίηση γιατί ο πάπας που τέλεσε τη βάπτιση ήταν τριτοκοσμικός μπαγλαμάς (και λίγα λέω). Το παιδί ήταν ήρεμο και χαμογελαστό μέχρι που αποφάσισε να το πνίξει. Την τρίτη φορά που το έβγαλε από την κολυμπήθρα είχε τυλιχτεί η αλυσίδα γύρω απ' τον λαιμό του. Δεν έφτανε αυτό, αντί να του κόψει 5-6 τρίχες του έκοψε ολόκληρες τούφες. Μας είπε κιόλας πως το κούρεμα ήταν δωρεάν απ' αυτόν. Δεν θέλω να τον ξαναδώ στη ζωή μου.
Πολύ ευαισθησία.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θεωρείται κακοποίηση βρέφους η βάφτιση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2021, 09:34

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Φεβ 2021, 09:30
Gherschaagk έγραψε:
15 Οκτ 2020, 00:08
Στην περίπτωση μας ήταν κακοποίηση γιατί ο πάπας που τέλεσε τη βάπτιση ήταν τριτοκοσμικός μπαγλαμάς (και λίγα λέω). Το παιδί ήταν ήρεμο και χαμογελαστό μέχρι που αποφάσισε να το πνίξει. Την τρίτη φορά που το έβγαλε από την κολυμπήθρα είχε τυλιχτεί η αλυσίδα γύρω απ' τον λαιμό του. Δεν έφτανε αυτό, αντί να του κόψει 5-6 τρίχες του έκοψε ολόκληρες τούφες. Μας είπε κιόλας πως το κούρεμα ήταν δωρεάν απ' αυτόν. Δεν θέλω να τον ξαναδώ στη ζωή μου.
Πολύ ευαισθησία.
Πετάχτηκαν οι γριές πάνω και φώναζαν "τι κάνεις πάτερ;" Εγώ ψύχραιμη δεν κούνησα βλέφαρο, αλλά ξέρω τι είδα γιατί 3 μέρες μετά που πήγα να βγάλω το μύρο απ' το παιδί, ήταν τόσο φοβισμένο που ούρλιαζε στα χέρια μου. Οπότε και λίγα λέω για τον ξεφτίλα πρώην παλαιστή.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών