Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Μάιος 2021, 21:03

Cavaliere έγραψε:
10 Μάιος 2021, 19:37
tanipteros έγραψε:
10 Μάιος 2021, 18:59
Ο Διόνυσος υπήρξε και περπάτησε πάνω στην γη σαν τον Ιησού και είναι Θεός. Σύμβολα βλέπουν οι βαρβαροι. :8)
Ο Ιησούς πήγε να αντιγράψει τον Διόνυσο και κατέληξε με αίματα και σάρκες από το συμβολικό σώμα στάφυλο και κρασί.
Μπορεί κάποιος Διόνυσος να περπάτησε και να έζησε, αλλά θα ήταν άνθρωπος κι όχι θεός. Θεοί δεν υπάρχουν άλλοι πλην του Γιαχωβά, του Θεού του Ισραήλ, του Τριαδικού, που έστειλε στον κόσμο τον Γιο του να θυσιαστεί και να αναστηθεί.
ΙΕΥΣ (ΖΕΥΣ) -> ΙΕΥΩ -> ΙΕΧΟΒΑ

δεν υπάρχει τριαδικός θεός ως Αρχή. Είναι το ΕΝ υπέρλογο. Τα Χριστιανικά είναι δεισιδαιμονίες και φαντασία.
Κάθε Ον είναι Θεός Φως εκ Φωτός... οι άλλες οπτικές είναι των αμαθών βαρβάρων.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 10 Μάιος 2021, 21:31

tanipteros έγραψε:
10 Μάιος 2021, 01:01
Στο Μυστήριο της Αναγωγής βλέπουμε ότι υπάρχει έξοδος της ψυχής προς τον Ουρανό και Επιστροφή της ψυχής πίσω στο σώμα.
Τέλος έχουμε την Ανάσταση του μύστη μέσα στο ίδιο του το σώμα.

Η Ανάσταση δεν ήταν κάτι ξένο στην αρχαία Ελλάδα. Ανάσταση είχαν βιώσει όλοι οι Μύστες των Μεγάλων Μυστηρίων.
Απλά δεν γίνεται Ανάσταση ανεξέλεκτα. Για να γίνει Ανάσταση πρέπει το σώμα που θα αναστηθεί να είναι υγιές. Δεν μπορεί να επιτευχθεί δεσμός ψυχής σώματος σε ένα σώμα που δεν μπορεί να υποστηρίξη την ζωή πλέον.

Για αυτό λέω ότι οι Χριστιανικοί πόθοι για ανάσταση νεκρών στην 2α παρουσία δεν είναι εφικτοί. Και δεν είναι και το κατά φύσιν.
Σε αυτό το Υλαίο πεδίο που ζούμε υπάρχουν νόμοι και κανονες της Φύσεως. Ο Χριστιανισμός επιθυμεί μια άλλη "Φύση" στην 2α παρουσία. Αυτό όμως είναι απλά φαντασία και δεισιδαιμονία.

Πρέπει να βλέπουμε την ανάσταση όπως και την μετενσάρκωση με τον ορθό τρόπο. Και αυτός ο τρόπος είναι των αρχαίων μας προγόνων. Του Ορφέα και του Πυθαγόρα.
Δεν θα εκφέρω γνώμη για αυτά που γράφεις αλλα γιατί στο καλο κολλάτε παντα δίπλα στο αυθεντικό την απομίμηση;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 10 Μάιος 2021, 21:47





δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 11 Μάιος 2021, 01:34

Ωραία όλα αυτά, αν κανονίσετε καμιά ομαδική παραγγελία σε ψιλοκυβίνη να μου πείτε.

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 12 Μάιος 2021, 17:34


31 οἱ πατέρες ἡμῶν τὸ μάννα ἔφαγον ἐν τῇ ἐρήμῳ, καθώς ἐστι γεγραμμένον· ἄρτον ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἔδωκεν αὐτοῖς φαγεῖν. 32 εἶπεν οὖν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· Ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, οὐ Μωϋσῆς δέδωκεν ὑμῖν τὸν ἄρτον ἐκ τοῦ οὐρανοῦ, ἀλλ' ὁ πατήρ μου δίδωσιν ὑμῖν τὸν ἄρτον ἐκ τοῦ οὐρανοῦ τὸν ἀληθινόν. 33 ὁ γὰρ ἄρτος τοῦ Θεοῦ ἐστιν ὁ καταβαίνων ἐκ τοῦ οὐρανοῦ καὶ ζωὴν διδοὺς τῷ κόσμῳ. 34 Εἶπον οὖν πρὸς αὐτόν· Κύριε, πάντοτε δὸς ἡμῖν τὸν ἄρτον τοῦτον. 35 εἶπε δὲ αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· Ἐγώ εἰμι ὁ ἄρτος τῆς ζωῆς· ὁ ἐρχόμενος πρός με οὐ μὴ πεινάσῃ, καὶ ὁ πιστεύων εἰς ἐμὲ οὐ μὴ διψήσει πώποτε

48 ἐγώ εἰμι ὁ ἄρτος τῆς ζωῆς. 49 οἱ πατέρες ὑμῶν ἔφαγον τὸ μάννα ἐν τῇ ἐρήμῳ καὶ ἀπέθανον· 50 οὗτός ἐστιν ὁ ἄρτος ὁ ἐκ τοῦ οὐρανοῦ καταβαίνων, ἵνα τις ἐξ αὐτοῦ φάγῃ καὶ μὴ ἀποθάνῃ. 51 ἐγώ εἰμι ὁ ἄρτος ὁ ζῶν ὁ ἐκ τοῦ οὐρανοῦ καταβάς· ἐάν τις φάγῃ ἐκ τούτου τοῦ ἄρτου, ζήσεται εἰς τὸν αἰῶνα. καὶ ὁ ἄρτος δὲ ὃν ἐγὼ δώσω, ἡ σάρξ μού ἐστιν, ἣν ἐγὼ δώσω ὑπὲρ τῆς τοῦ κόσμου ζωῆς. 52 Ἐμάχοντο οὖν πρὸς ἀλλήλους οἱ Ἰουδαῖοι λέγοντες· Πῶς δύναται οὗτος ἡμῖν δοῦναι τὴν σάρκα φαγεῖν; 53 εἶπεν οὖν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· Ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐὰν μὴ φάγητε τὴν σάρκα τοῦ υἱοῦ τοῦ ἀνθρώπου καὶ πίητε αὐτοῦ τὸ αἷμα, οὐκ ἔχετε ζωὴν ἐν ἑαυτοῖς. 54 ὁ τρώγων μου τὴν σάρκα καὶ πίνων μου τὸ αἷμα ἔχει ζωὴν αἰώνιον, καὶ ἐγὼ ἀναστήσω αὐτὸν ἐν τῇ ἐσχάτῃ ἡμέρᾳ. 55 ἡ γὰρ σάρξ μου ἀληθῶς ἐστι βρῶσις, καὶ τὸ αἷμά μου ἀληθῶς ἐστι πόσις. 56 ὁ τρώγων μου τὴν σάρκα καὶ πίνων μου τὸ αἷμα ἐν ἐμοὶ μένει, κἀγὼ ἐν αὐτῷ. 57 καθὼς ἀπέστειλέ με ὁ ζῶν πατὴρ κἀγὼ ζῶ διὰ τὸν πατέρα, καὶ ὁ τρώγων με κἀκεῖνος ζήσεται δι' ἐμέ.

58 οὗτός ἐστιν ὁ ἄρτος ὁ ἐκ τοῦ οὐρανοῦ καταβάς, οὐ καθὼς ἔφαγον οἱ πατέρες ὑμῶν καὶ ἀπέθανον· ὁ τρώγων μου τοῦτον τὸν ἄρτον ζήσεται εἰς τὸν αἰῶνα.


Εκεί στο Μυστικό Δείπνο καθαγίασε το κρασί και τον άρτο ο Ίδιος ως Θεάνθρωπος (κι όχι ως απλός μύστης). Μετά, σε βάθος χρόνων, καθαγιάζονται άρτος και οίνος, όχι απλώς με την ξερή επανάληψη των λόγων "λάβετε φάγετε τούτο (ο άρτος) εστί το σώμα μου... Πείτε εξ αυτού (οίνου) τούτο εστί το αίμα μου..." , αλλά πιο παρακάτω κατά τη διάρκεια των προσεχών του Ιερέα, μεσω του Παρακλήτου, που έστειλε ο Ιησούς μετά την Ανάληψή Του, να φυλάττει την Εκκλησία Του με τα μυστήρια, χαρίσματα, και Ιερές Συνόδους.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 12 Μάιος 2021, 23:45

Όλοι οι μύστες που τελέσαν Αναγωγή στο Εν ήταν Θεάνθρωποι αφού ενωνόντουσαν με Θεό.
Ο Ιησούς ακολούθησε τον Θεό Διόνυσο.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 13 Μάιος 2021, 16:55

tanipteros έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:45
Όλοι οι μύστες που τελέσαν Αναγωγή στο Εν ήταν Θεάνθρωποι αφού ενωνόντουσαν με Θεό.
Ο Ιησούς ακολούθησε τον Θεό Διόνυσο.
Αιδώς Αργείε!!! (αναφωνών εις εμαυτού)
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8439
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ανάσταση η ιερή δύναμη των μυστών !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 13 Μάιος 2021, 20:28

Το να κρατάει ένα ον την αθανασία μόνο για τον εαυτό του είναι διαβολικός εγωισμός.
Η αγάπη του Ενός φαίνεται από την κατα φύση αθανασία που έδωσε στα άλλα όντα που πηγάζουν από το ίδιο το Εν και είναι η "ΑΓΑΠΗ" προς όλα τα όντα να είναι ισόθεα.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών