Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Οκτ 2021, 22:07

ksk έγραψε:
26 Οκτ 2021, 22:04
tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 21:58
κοίτα είναι απλό...
Λέει την απόψη του για τον Χριστιανισμό ο Μπεθάνης και αμέσως μετά ο ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ ζητά να συγκρίνουμε τις Στοές με τις Εκκλησίες...
Σαφώς και υπονοεί ότι ο Μπεθάνης εκφέρει Μασονικές ιδέες ή ότι είναι Μασόνος.
Τελικά λέει μασονο τον Μπεθανη; Τους αρχαίους Έλληνες; Μιλάει για τους στωικους;
Φφφφ τόσες πολλές απορίες που χουμε να λύσουμε και είναι και βράδι... :roll:
Γω λέω να το αφήσουμε... :)
Υ.Γ Τούτη δω η ανάρτηση σου είναι σωστή!
Λίγο με ενδιαφέρει ο Μπεθάνης αν είναι Μασόνος ή όχι και οι Μασονικές Στοές.... αυτές είναι σκέψεις του ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΥ...
Εγώ ασχολούμαι με πνευματικές διαδρομές της ψυχής υπέρ άνω κάθε θρησκείας.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Οκτ 2021, 21:11

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ » 26 Οκτ 2021, 22:15

tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 21:48


εν ολίγοις ταυτίζει την άποψη του Μπεθάνη για την συνέχεια της Θεάς Αθηνάς ως Παναγία ως Μασονική ιδέα...

Σα να είναι στα τέσσερα γυμνή η Γουάντα Νάρα ενώ σου χαμογελάει και εσύ να νομίζεις ότι θέλει να της κάνεις ένεση βολταρέν.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Οκτ 2021, 22:32

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ έγραψε:
26 Οκτ 2021, 22:15
tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 21:48


εν ολίγοις ταυτίζει την άποψη του Μπεθάνη για την συνέχεια της Θεάς Αθηνάς ως Παναγία ως Μασονική ιδέα...

Σα να είναι στα τέσσερα γυμνή η Γουάντα Νάρα ενώ σου χαμογελάει και εσύ να νομίζεις ότι θέλει να της κάνεις ένεση βολταρέν.
Πάντως σε πιάνει κάτι να αποκαλείς την καημένη Μαρία "Στρατηγό" και να ψέλνεις "την υπέρμαχο στρατηγό τα νικητήρια"... κατά τα άλλα δεν αναφέρονται στην Θεά Αθηνά όχι.... :g030:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Οκτ 2021, 21:11

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ » 26 Οκτ 2021, 23:03

tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 22:32


Πάντως σε πιάνει κάτι να αποκαλείς την καημένη Μαρία "Στρατηγό" και να ψέλνεις "την υπέρμαχο στρατηγό τα νικητήρια"... κατά τα άλλα δεν αναφέρονται στην Θεά Αθηνά όχι.... :g030:

Δοτική είναι ''Τη Υπερμάχω'', μην χαλιέσαι όμως , κάπου εκεί στις πνευματικές αναζητήσεις θα βρεις και μία αρχαία γραμματική. Πριν την αρχίσεις βέβαια, διάβασε το βιβλίο της Β΄δημοτικού περί κατανόησης κειμένου, θα σου έλθει βολικότερα.

Υγίαινε.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Οκτ 2021, 23:10

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ έγραψε:
26 Οκτ 2021, 23:03
tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 22:32


Πάντως σε πιάνει κάτι να αποκαλείς την καημένη Μαρία "Στρατηγό" και να ψέλνεις "την υπέρμαχο στρατηγό τα νικητήρια"... κατά τα άλλα δεν αναφέρονται στην Θεά Αθηνά όχι.... :g030:

Δοτική είναι ''Τη Υπερμάχω'', μην χαλιέσαι όμως , κάπου εκεί στις πνευματικές αναζητήσεις θα βρεις και μία αρχαία γραμματική. Πριν την αρχίσεις βέβαια, διάβασε το βιβλίο της Β΄δημοτικού περί κατανόησης κειμένου, θα σου έλθει βολικότερα.

Υγίαινε.
σε ευχαριστώ για την διόρθωση... κάτι πάνω στο θέμα έχεις να πεις ? ή όχι ?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Οκτ 2021, 21:11

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ » 26 Οκτ 2021, 23:12

tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 23:10
ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ έγραψε:
26 Οκτ 2021, 23:03
tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 22:32


Πάντως σε πιάνει κάτι να αποκαλείς την καημένη Μαρία "Στρατηγό" και να ψέλνεις "την υπέρμαχο στρατηγό τα νικητήρια"... κατά τα άλλα δεν αναφέρονται στην Θεά Αθηνά όχι.... :g030:

Δοτική είναι ''Τη Υπερμάχω'', μην χαλιέσαι όμως , κάπου εκεί στις πνευματικές αναζητήσεις θα βρεις και μία αρχαία γραμματική. Πριν την αρχίσεις βέβαια, διάβασε το βιβλίο της Β΄δημοτικού περί κατανόησης κειμένου, θα σου έλθει βολικότερα.

Υγίαινε.
σε ευχαριστώ για την διόρθωση... κάτι πάνω στο θέμα έχεις να πεις ? ή όχι ?

Ναι


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Οκτ 2021, 23:16

Αρίστος έγραψε:
26 Οκτ 2021, 20:40
Ναι ειναι.

Στο παλιο πχορουμ ειχα ανεβασει ενα νημα με τις ομοιοτητες των δυο και εγραφα κατεβατα για σελιδες.

Υπαρχουν και πολλες αλλες ομοιοτητες.

Μεταξυ χριστιανικων Αγιων και αρχαιων Θεων.

.
Για την ακρίβεια, δεν υπάρχουν ομοιότητες μεταξύ των ΔΥΟ, η Παναγία ενσωματώνει όλες τις μορφές της Μεγάλης Μητέρας και κυρίως τις τριαδικές υποστάσεις της, στις αρχαιότερες θρησκείες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 26 Οκτ 2021, 23:20

Εγώ βλέπω μια οικειοποίηση χαρακτηριστικών από Θεότητες άλλων θρησκειών Ελλάδας και Αιγύπτου κυρίως.
Παγανιστικά χαρακτηριστικά που επιζήσαν μέσα στο Χριστιανισμό.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Οκτ 2021, 21:11

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ » 30 Οκτ 2021, 07:32

tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 23:20
Εγώ βλέπω μια οικειοποίηση χαρακτηριστικών από Θεότητες άλλων θρησκειών Ελλάδας και Αιγύπτου κυρίως.
Παγανιστικά χαρακτηριστικά που επιζήσαν μέσα στο Χριστιανισμό.
Moυ θυμίζεις τις δικές μου αναζητήσεις στην ηλικία 20-30 ετών, δυστυχώς στεναχωριέμαι για όλον αυτόν τον κόπο και προβληματισμό, και την συσσώρευση άχρηστης γνώσης, καταχρηστικώς το ''γνώσης'', και την απώλεια τόσων ετών εκτός αληθινής Χριστιανικής ζωής, όταν η Αλήθεια και οι απαντήσεις ήταν στην οικογενειακή βιβλιοθήκη, η Καινή Διαθήκη.

Δεν θα φτάσεις κάπου πνευματικώς, με το να παραλληλίζεις θρησκευτικές πρακτικές άλλων θρησκειών, για τον απλό λόγο ότι ούτε τον Χριστιανισμό κατέχεις πλήρως ( ούτε εγώ βέβαια) , ούτε εν πληρότητι τις άλλες θρησκείες που αναφέρεις, την ουσία και τα τυπικά τους. Αν σε ενδιαφέρει από απόψεως Θρησκειολογίας, άλλο αυτό. Αν όμως σε ενδιαφέρει σοβαρά η πνευματική σου πορεία, ο δρόμος είναι ένας. Νηστεία, Εξομολόγηση, Θεία Κοινωνία. Αν κάνεις μία δοκιμή με καλή διάθεση, θα σου συμβούν πράγματα που δεν έχεις φανταστεί, χρειάζεται όμως καλή προαίρεση και εντιμότητα στον τρόπο προσέγγισης, ζήτα αποδείξεις αλλά με το τυπικό που προανέφερα. Αν τώρα φοβάσαι να το προσπαθήσεις διότι κάτι βαθιά μέσα σου , ''φωνάζει'' ότι ο Χριστός είναι η Αλήθεια και ότι θα πάνε στον βρόντο όλες οι άλλες δοξασίες, δεν είναι κακό, ο φόβος Θεού είναι η απαρχή της αρετής λέει ο Ισαάκ ο Σύρος.

Εκείνα τα χρόνια θυμάμαι, βλέπαμε στα κανάλια έναν γνωστό ιεροκήρυκα να αντιπαρατίθεται με διάφορους αιρετικούς και μη, και τον λοιδορούσαμε ως θρησκόληπτο και γραφικό, τώρα που μετά από τριάντα χρόνια βλέπω τα ίδια βίντεο, παθαίνω την πλάκα μου με την θεολογική ορθότητα των απόψεών του. Έχω πάρει και την σχολιασμένη Καινή Διαθήκη που είχε βγάλει, και μελετώ από εκεί, αυτό το γεγονός από μόνο του έχει χαρακτήρα εξιλέωσης.

Όσο είναι καιρός αγαπητέ. Συγγνώμη αν ήμουν δεικτικός στις προηγούμενες αναρτήσεις.

Υγίαινε.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8436
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 30 Οκτ 2021, 14:06

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ έγραψε:
30 Οκτ 2021, 07:32
tanipteros έγραψε:
26 Οκτ 2021, 23:20
Εγώ βλέπω μια οικειοποίηση χαρακτηριστικών από Θεότητες άλλων θρησκειών Ελλάδας και Αιγύπτου κυρίως.
Παγανιστικά χαρακτηριστικά που επιζήσαν μέσα στο Χριστιανισμό.
Moυ θυμίζεις τις δικές μου αναζητήσεις στην ηλικία 20-30 ετών, δυστυχώς στεναχωριέμαι για όλον αυτόν τον κόπο και προβληματισμό, και την συσσώρευση άχρηστης γνώσης, καταχρηστικώς το ''γνώσης'', και την απώλεια τόσων ετών εκτός αληθινής Χριστιανικής ζωής, όταν η Αλήθεια και οι απαντήσεις ήταν στην οικογενειακή βιβλιοθήκη, η Καινή Διαθήκη.

Δεν θα φτάσεις κάπου πνευματικώς, με το να παραλληλίζεις θρησκευτικές πρακτικές άλλων θρησκειών, για τον απλό λόγο ότι ούτε τον Χριστιανισμό κατέχεις πλήρως ( ούτε εγώ βέβαια) , ούτε εν πληρότητι τις άλλες θρησκείες που αναφέρεις, την ουσία και τα τυπικά τους. Αν σε ενδιαφέρει από απόψεως Θρησκειολογίας, άλλο αυτό. Αν όμως σε ενδιαφέρει σοβαρά η πνευματική σου πορεία, ο δρόμος είναι ένας. Νηστεία, Εξομολόγηση, Θεία Κοινωνία. Αν κάνεις μία δοκιμή με καλή διάθεση, θα σου συμβούν πράγματα που δεν έχεις φανταστεί, χρειάζεται όμως καλή προαίρεση και εντιμότητα στον τρόπο προσέγγισης, ζήτα αποδείξεις αλλά με το τυπικό που προανέφερα. Αν τώρα φοβάσαι να το προσπαθήσεις διότι κάτι βαθιά μέσα σου , ''φωνάζει'' ότι ο Χριστός είναι η Αλήθεια και ότι θα πάνε στον βρόντο όλες οι άλλες δοξασίες, δεν είναι κακό, ο φόβος Θεού είναι η απαρχή της αρετής λέει ο Ισαάκ ο Σύρος.

Εκείνα τα χρόνια θυμάμαι, βλέπαμε στα κανάλια έναν γνωστό ιεροκήρυκα να αντιπαρατίθεται με διάφορους αιρετικούς και μη, και τον λοιδορούσαμε ως θρησκόληπτο και γραφικό, τώρα που μετά από τριάντα χρόνια βλέπω τα ίδια βίντεο, παθαίνω την πλάκα μου με την θεολογική ορθότητα των απόψεών του. Έχω πάρει και την σχολιασμένη Καινή Διαθήκη που είχε βγάλει, και μελετώ από εκεί, αυτό το γεγονός από μόνο του έχει χαρακτήρα εξιλέωσης.

Όσο είναι καιρός αγαπητέ. Συγγνώμη αν ήμουν δεικτικός στις προηγούμενες αναρτήσεις.

Υγίαινε.
είμαι αλλού φίλε!
καλή σου νηστεία και πνευματική ζωή όπως την ονειρεύεσαι!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ειναι η Παναγια η συνεχεια της Θεας Αθηνας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 02 Νοέμ 2021, 12:20

ΠΑΛΙΟΑΛΕΚΟΣ έγραψε:
26 Οκτ 2021, 22:15
Σα να είναι στα τέσσερα γυμνή η Γουάντα Νάρα ενώ σου χαμογελάει και εσύ να νομίζεις ότι θέλει να της κάνεις ένεση βολταρέν.
Πάτερ ντροπή! :011::smt018
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών