Μήνυμα προς τη SUV

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 11:40

Nandros έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:03
last train to London έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:16
Σοβαρά τώρα, πώς αισθάνεσαι που πλέον έγινες κι εσύ ένα προϊόν; Που έγινες ένα "πράγμα" που σε σκανάρουν όπως τα τρόφιμα στα σούπερ μάρκετ για να δουν την ημερομηνία λήξης σου; Αισθάνεσαι ελεύθερος; Είμαι πολύ περίεργος τι θα κάνετε στο μέλλον και ποια είναι τα όρια σας.
Θα βάλετε και τσιπάκι;
Και μη μου πείτε πως αυτό δεν ήρθε για να μείνει για πάντα γιατί θα σας πω "ανόητους" και "τυφλούς" και δεν το θέλω.
Δεν ξέρω αν το έχεις πάρει είδηση ότι οι κατασκευαστές αυτοκινήτων/ηλεκτρονικών/κλπ έχουν μειώσει την παράγωγή λόγω έλλειψης τσιπς.
Είναι επειδή οι "μεγάλοι" βάζουν τα τσιπς στα εμβόλια, για να μας ελέγχουν.
.
επισης τα βαζουν σε σακκουλακια και τα πουλανε δηθεν σαν ροδελες πατατας. οποιος τα τρωει ειναι τσιπαρισμενος.

διαδωστε. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Δεκ 2021, 11:41

AlienWay έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:33
Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 10:29
AlienWay έγραψε:
02 Δεκ 2021, 23:14
Η πατερική στάση προς τα εμβόλια.

Η οποία εξηγεί όλο το ζόφο, όλη τη σκοταδίλα, όλη την παρακμή.

δεν εχω 40 λεπτα για πεταμα.

παιζει περιληψη με μια δυο προτασεις;
Στα 7 πρώτα λεπτά αν δεις τον ιερέα που μιλάει στο thubnail, λέει ότι δεν εγκρίνουν τα εμβόλια γιατί προκύπτουν από έμβρυα εκτρώσεων και ότι δεν είναι εμβόλια, αλλά "διαβόλια".
ο εισαγγελεας που ειναι, παιζει το πουλι του;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2021, 11:47

Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 10:39
last train to London έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:16
Σοβαρά τώρα, πώς αισθάνεσαι που πλέον έγινες κι εσύ ένα προϊόν; Που έγινες ένα "πράγμα" που σε σκανάρουν όπως τα τρόφιμα στα σούπερ μάρκετ για να δουν την ημερομηνία λήξης σου; Αισθάνεσαι ελεύθερος; Είμαι πολύ περίεργος τι θα κάνετε στο μέλλον και ποια είναι τα όρια σας.
Θα βάλετε και τσιπάκι;
Και μη μου πείτε πως αυτό δεν ήρθε για να μείνει για πάντα γιατί θα σας πω "ανόητους" και "τυφλούς" και δεν το θέλω.
φυσικα θα βαλουμε και τσιπακι. ηδη, γυρω μας και μαζι μας ανα πασα στιγμη, εχουμε δεκαδες τσιπακια.
Εγώ δεν θα βάλω τσιπάκι ρε...θα παραμείνω ξετσίπωτος... :P

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 11:51

Ξεσαλώνετε βλέπω

Καλημέρα!

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Δεκ 2021, 11:54

Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:41
AlienWay έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:33
Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 10:29


δεν εχω 40 λεπτα για πεταμα.

παιζει περιληψη με μια δυο προτασεις;
Στα 7 πρώτα λεπτά αν δεις τον ιερέα που μιλάει στο thubnail, λέει ότι δεν εγκρίνουν τα εμβόλια γιατί προκύπτουν από έμβρυα εκτρώσεων και ότι δεν είναι εμβόλια, αλλά "διαβόλια".
ο εισαγγελεας που ειναι, παιζει το πουλι του;
Σε αυτή τη χώρα η εκκλησία θα κάνει κουμάντο σε όλους τους τομείς, εκτός από την απίθανη περίπτωση που γίνει ο διαχωρισμός. Ο Τόμσεν το είχε υπαινιχθεί όταν μιλούσε για "πάγια και κραταιά συμφέροντα, με τα οποία θα πρέπει να συγκρουστεί το ελληνικό κράτος".
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 11:56

Ασέβαστος έγραψε:
03 Δεκ 2021, 10:40
SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 02:21
Στην Ολλανδία ή στην Αυστρία δεν είμαι σίγουρη, έχουν ήδη βάλει πολλοί για να σκανάρεται άνετα το κοβιντ πας
Νομίζω και αλλού
ο ψευτης ο πνευματικος σου σου το ειπε κι αυτο;
Έχεις δίκιο, έχω ένα λάθος, Σουηδία αλλά γίνεται και αλλού

ειδικότερα
https://www.pentapostagma.gr/kosmos/705 ... ti-soyidia

γενικότερα για το τσιπάρσμα στην ΣΟυηδία

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 12:03

Ψεύτης πνευματικός? Εαν δεν ήξερες οτι γίνονται όντως εμφυτεύσεις με διάφορα θα επέμενες να λες οτι τα τσιπάκια είναι προιον ψεκασμού κτλ

Ασέβαστε

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2021, 12:05

Blackdog έγραψε:
03 Δεκ 2021, 10:52
Ειναι φαυλος κυκλος φιλε μου

Μετα απο αυτη την συζητηση που ειχα με την "Χριστιανη" εκανα μια μικρη ερευνα και ειδα οτι ολο αυτο υπαρχει στην χριστιανικη διδασκαλια :o


https://www.dogma.gr/diafora/apokalypsi ... -2/104477/

https://www.vimaorthodoxias.gr/peri-zoi ... -profites/


Πολλοί αγνοούν ότι ο προφήτης Ηλίας δεν πέθανε, αλλά ανελήφθη, προς τον ουρανό και, σύμφωνα με προφητεία και μάλιστα με λεγόμενα του ιδίου του Χριστού, αλλά και των Πατέρων, θα έλθει «και αποκαταστήσει πάντα».

«και δώσω, λέει ο Θεός, τοις δυσί μάρτυσί μου, και προφητεύσουσιν ημέρας χιλίας διακοσίας εξήκοντα… ούτοι έχουσιν εξουσίαν τον ουρανόν κλείσαι, ίνα μη υετός βρέχη τας ημέρας της προφητείας αυτών. και… το θηρίον το αναβαίνον εκ της αβύσσου… αποκτενεί αυτούς.»

Αλλά τότε, λέει, το Θηρίον που θα ανεβεί από την άβυσσο, ο Αντίχριστος, μη ανεχόμενος την παρουσία και τον έλεγχο των δύο Προφητών, θα τους φονεύσει και θα αφήσει τα σώματά τους άταφα στην πλατεία της Ιερουσαλήμ.1

Ερμηνεύει ο άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός και λέει: «Αποσταλήσεται Ενώχ και Ηλίας ο Θεσβίτης … και υπ’ αυτού αναιρεθήσονται.»20.

Γι’ αυτούς τους δύο Προφήτες μας λέει το βιβλίο της Αποκαλύψεως ότι θα τους δει όλος ο κόσμος, αφού θα ‘χουν φονευθεί στην πλατεία της Ιερουσαλήμ.

Πώς θα δουν αυτές οι «γλώσσες, φυλές, έθνη, λαοί» την αναίρεση, τον θάνατο των δύο Προφητών; Ασφαλώς με την τηλεόραση!

Μπορούσαν ποτέ να φανταστούν οι παλιότεροι ότι θα ερχόταν η τηλεόραση;… Θα μπορούσαμε να φανταστούμε ότι όλοι οι λαοί θα μπορούσαν έτσι να βλέπουν;… Κι όμως σήμερα είναι δυνατόν.

Αφού λοιπόν περάσουν οι 1.260 ημέρες (3.5 έτη) τότε ο Αντίχριστος, κατά παραχώρηση Κυρίου, θα συλλάβει τους δύο Προφήτας, Ηλία και Ιωάννη, και θα τους κρεμάσει στην πλατεία της Ιερουσαλήμ.

Και ενώ αυτοί θα πανηγυρίζουν, οι δυστυχείς, για τη μεγάλη τους «επιτυχία», που επιτέλους γλύτωσαν από τους δύο Προφήτας, και ενώ όλος ο κόσμος θα βλέπει (δορυφορικά μέσω των τηλεοράσεών τους) τα άψυχα σώματα των δύο Προφητών να είναι κρεμασμένα επί τρεις και ήμισυ ημέρας, ξαφνικά θα πραγματοποιηθεί ένα μεγάλο θαύμα!

Τα σώματα των δύο Προφητών θα αναστηθούν και θα αναληφθούν εις τους ουρανούς,



Ξεκιναει απο κει, μπαινει στον κινηματογραφο, αλλαζει καπως για να συμβαδιζει με την εποχη (πυρηνικα, ιντερνετ), μπαινει παλι στο αυτι του "πνευματικου", μπερδευεται με την παιδικη του ηλικια και ξαναβγαινει σαν κατηχηση :roll:
Η εξήγηση που δίνεις για το πως δημιουργείται στο μυαλό του καθενός η "ερμηνεία", είναι στα πλαίσια της λογικής.
Στα ίδια πλαίσια όμως, αυτή (η λογική), σκοντάφτει στο υπογραμμισμένο. Τι σημαίνει "κατά παραχώρησιν Κυρίου";
Για ποιον λόγο ο Θεός θα "παραχωρήσει" να συμβούν όλα αυτά που περιγράφει ο Ιωάννης;
Αυτά που, σύμφωνα με τον Ιωάννη, θα κάνουν τα ποτάμια και τις θάλασσες να κοκκινήσουν από το αίμα εκατομμυρίων ανθρώπων.
Γιατί πρέπει να στηθεί μια χολυγουντιανή υπερπαραγωγή, σε θεϊκή σκηνοθεσία, στην οποία ένα πολύ μεγάλο μέρος της ανθρωπότητας θα σφαγεί, στην κυριολεξία, σαν τα πρόβατα;
Τι έχει να κερδίσει ο Θεός από κάτι τέτοιο; Σημειωτέον, ότι ξέρε εκ των προτέρων ποιοι θα "σωθούν".
Για ποιον λόγο πρέπει οι υπόλοιποι, γυναίκες, άνδρες, ηλικιωμένοι, παιδιά, βρέφη, να θανατωθούν με τέτοιο ααίσιο τρόπο πριν οδηγηθούν στην Κόλαση;
Παίρνει "εκδίκηση" ο Θεός επειδή ο Διάβολος, που ο ίδιος δημιούργησε και εξ αρχής ήξερε πολύ καλά τι θα κάνει/επακολουθήσει, πλάνεψε πολλούς ανθρώπους; Μα ο ίδιος δεν έχει "παραχωρήσει" στον Διάβολο ένα (περιορισμένο) δικαίωμα να "πειράζει" τους ανθρώπους;

Τέσπα...όπου υπάρχει λογική δεν έχει θέση το μεταφυσικό και αντιστρόφως βέβαια.

.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 03 Δεκ 2021, 12:07

O Λοξίας μπήκε σε φάση γραμμής παραγωγής :lol:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 03 Δεκ 2021, 12:17

Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:05

Η εξήγηση που δίνεις για το πως δημιουργείται στο μυαλό του καθενός η "ερμηνεία", είναι στα πλαίσια της λογικής.
Στα ίδια πλαίσια όμως, αυτή (η λογική), σκοντάφτει στο υπογραμμισμένο. Τι σημαίνει "κατά παραχώρησιν Κυρίου";
Για ποιον λόγο ο Θεός θα "παραχωρήσει" να συμβούν όλα αυτά που περιγράφει ο Ιωάννης;
Αυτά που, σύμφωνα με τον Ιωάννη, θα κάνουν τα ποτάμια και τις θάλασσες να κοκκινήσουν από το αίμα εκατομμυρίων ανθρώπων.
Γιατί πρέπει να στηθεί μια χολυγουντιανή υπερπαραγωγή, σε θεϊκή σκηνοθεσία, στην οποία ένα πολύ μεγάλο μέρος της ανθρωπότητας θα σφαγεί, στην κυριολεξία, σαν τα πρόβατα;
Τι έχει να κερδίσει ο Θεός από κάτι τέτοιο; Σημειωτέον, ότι ξέρε εκ των προτέρων ποιοι θα "σωθούν".
Για ποιον λόγο πρέπει οι υπόλοιποι, γυναίκες, άνδρες, ηλικιωμένοι, παιδιά, βρέφη, να θανατωθούν με τέτοιο ααίσιο τρόπο πριν οδηγηθούν στην Κόλαση;
Παίρνει "εκδίκηση" ο Θεός επειδή ο Διάβολος, που ο ίδιος δημιούργησε και εξ αρχής ήξερε πολύ καλά τι θα κάνει/επακολουθήσει, πλάνεψε πολλούς ανθρώπους; Μα ο ίδιος δεν έχει "παραχωρήσει" στον Διάβολο ένα (περιορισμένο) δικαίωμα να "πειράζει" τους ανθρώπους;

Τέσπα...όπου υπάρχει λογική δεν έχει θέση το μεταφυσικό και αντιστρόφως βέβαια.

.
Εχω πιο λογικες εξηγησεις αλλα δεν ειναι για αυτη την στιγμη :102:

Κυριως ομως εχω σοβαρες αμφιβολιες για την θεοπνευστια της αποκαλυψης, αλλα και των υπολοιπων θρησκευτικων κειμενων χριστιανικων η μη. Εχω αμφιβολιες δηλαδη στο κατα ποσο μπορει να συμβει αυτο στον ανθρωπο, να του μιλησει ο Θεος δηλαδη, τουλαχιστον σε τοσο εκτεταμενο βαθμο που να εχουν γραφτει 20.000 τομοι ερμηνειας.

Εκει που κολλαω ειναι οτι περαν των γραπτων καποιων ανθρωπων, τα οποια σε πολλες περιπτωσεις περιεχουν τερατολογιες, δεν υπαρχει η παραμικρη αποδειξη

Και φυσικα οταν ακουω ανθρωπους να στηριζουν την ζωη τους εκει, στεναχωριεμαι.

Παντως ειμαι ανοιχτος, αν καταλαβεις γιατι οι "πνευματικοι" τα λενε αυτα πες μου και μενα.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2021, 12:26

SUV έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:07
O Λοξίας μπήκε σε φάση γραμμής παραγωγής :lol:
Όχι, έχω πάψει πλέον να κάνω "άχρηστες" συζητήσεις.
Ούτως ή άλλως, ούτε εσύ ούτε εγώ θα μετακινηθούμε από τις απόψεις μας, μέσω "άχρηστων" συζητήσεων.
Όπου ο Θεός αποδεικνύεται επειδή το γράφει η Αγία Γραφή, την οποία έγραψαν άνθρωποι που πίστευαν σε αυτόν τον θεό.

Προτιμώ, που και που, να μου εξηγούν τους λόγους κάποιων θεϊκών επεμβάσεων, όπως η ανωτέρω που έγραψα, ή η άλλη "απορία" που διετύπωσα στο νήμα που άνοιξες...

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Δεκ 2021, 12:31

Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:26

Όπου ο ο Θεός αποδεικνύεται επειδή το γράφει η Αγία Γραφή, την οποία έγραψαν άνθρωποι που πίστευαν σε αυτόν τον θεό.
Νομίζω πως εδώ κάνεις λάθος.
Και πριν την εποχή της Αγίας Γραφής υπήρχε η αναζήτηση Θεού ή θεών,δεν είναι εφεύρημα της εποχής στην οποία αναφέρεσαι.
Το αν αποδεικνύεται ή όχι η ύπαρξή του,σηκώνει άλλη συζήτηση.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 03 Δεκ 2021, 12:33

Εχω και εγω μια ερωτηση που μου με κανει να γελαω σκεπτομενος τυπους με χλαμυδες και σανδαλια να ταξιδευουν στο διαστημα.

Οκ 2000 χρονια πριν πιστευαν οτι μετα τον ουρανο ειναι ο Θεος

Σημερα που ξερουμε για τον γαλαξια, τις αποστασεις κλπ...Τι ακριβως συνεβαινε με τις αναληψεις και τις καθοδους απο/στον ουρανο; :p2:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 03 Δεκ 2021, 12:35

Ειμαι σιγουρος οτι οταν τους μιλαγε ο Θεος κατι δεν ακουσαν καλα :102:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μήνυμα προς τη SUV

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 03 Δεκ 2021, 12:42

Blackdog έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:33
Εχω και εγω μια ερωτηση που μου με κανει να γελαω σκεπτομενος τυπους με χλαμυδες και σανδαλια να ταξιδευουν στο διαστημα.

Οκ 2000 χρονια πριν πιστευαν οτι μετα τον ουρανο ειναι ο Θεος

Σημερα που ξερουμε για τον γαλαξια, τις αποστασεις κλπ...Τι ακριβως συνεβαινε με τις αναληψεις και τις καθοδους απο/στον ουρανο; :p2:
Ο Πυθαγόρας ας πούμε,δεν ήξερε για τους πλανήτες,τα άστρα και λοιπά ουράνια σώματα και φαινόμενα ;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών