Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Νοέμ 2023, 17:05

Μερικά ιδιαιτέρως ειδεχθή εγκλήματα, ακόμη και οι πόλεμοι, γίνονται από πλήξη πράγματι, γιατί δεν είναι θεοί αυτοί οι άνθρωποι αλλά θέλουν να τους παριστάνουν. Τότε τι προκαλείται; Η μήνις των θεών; :003:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40606
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Νοέμ 2023, 17:15

Εννοειται οτι και Θεος να μην υπηρχε, αρκει και μονο να υπαρχει κοσμοδικια ωστε η αρνητικοτητα των οποιων εγκληματων να τιμωρηθει με αντιστοιχη η και μεγαλυτερη αρνητικοτητα και αιμα. Και ισχυει οτι αυτο συμβαινει. Πιχι καθε αυτοκρατορια που κυριαρχησε σφαζοντας κοσμο ερχεται η σειρα της να κλαιει τα παιδια της σε κατεστραμμενες πολεις απο νεους βαρβαρους που αργοτερα θα κυριαρχησουν σαν αυτοκρατορια με τη σειρα τους.

.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 07 Νοέμ 2023, 17:17

Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 15:30
3. Αν ο Θεος εσωζε τους παντες απο δυστυχηματα και αρρωστιες η ζωη στη γη θα ηταν κολαση καθως θα ειχαμε προ πολλου ξεπερασει τα 100 δισεκατομμυρια πληθυσμου και θα ειχαμε καταναλωσει ολους τους πορους του πλανητη, ουτε το νερο δεν θα εφτανε.
:fp: Ο Θεός δε φτιάχνει τα δεδομένα; Δεν μπορούσε να τα φτιάξει έτσι ώστε να φτάνουν οι πόροι για 100 δισεκατομμύρια;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40606
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Νοέμ 2023, 17:24

Εκτωρ έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:17
Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 15:30
3. Αν ο Θεος εσωζε τους παντες απο δυστυχηματα και αρρωστιες η ζωη στη γη θα ηταν κολαση καθως θα ειχαμε προ πολλου ξεπερασει τα 100 δισεκατομμυρια πληθυσμου και θα ειχαμε καταναλωσει ολους τους πορους του πλανητη, ουτε το νερο δεν θα εφτανε.
:fp: Ο Θεός δε φτιάχνει τα δεδομένα; Δεν μπορούσε να τα φτιάξει έτσι ώστε να φτάνουν οι πόροι για 100 δισεκατομμύρια;


Μην τα βαζουμε με τα μαθηματικα και τη λογικη, τα εκατο δις θα γινοντουσαν ενα τρις, δεκα τρις και παει λεγοντας οποτε δεν θα υπηρχε τετραγωνικο μετρο του πλανητη και της θαλασσας που να μην ειναι κατειλημμενο απο ανθρωπους.

Αν ο Θεος για να το αντιμετωπισει αυτο μας προικοδοτουσε μια πολυ μεγαλυτερη γη σε επιφανεια, τοτε κι αυτη καποια στιγμη θα καλυπτοταν απο τον υπερπληθυσμο.

.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 07 Νοέμ 2023, 17:25

Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:24
Εκτωρ έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:17
Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 15:30
3. Αν ο Θεος εσωζε τους παντες απο δυστυχηματα και αρρωστιες η ζωη στη γη θα ηταν κολαση καθως θα ειχαμε προ πολλου ξεπερασει τα 100 δισεκατομμυρια πληθυσμου και θα ειχαμε καταναλωσει ολους τους πορους του πλανητη, ουτε το νερο δεν θα εφτανε.
:fp: Ο Θεός δε φτιάχνει τα δεδομένα; Δεν μπορούσε να τα φτιάξει έτσι ώστε να φτάνουν οι πόροι για 100 δισεκατομμύρια;


Μην τα βαζουμε με τα μαθηματικα και τη λογικη, τα εκατο δις θα γινοντουσαν ενα τρις, δεκα τρις και παει λεγοντας οποτε δεν θα υπηρχε τετραγωνικο μετρο του πλανητη και της θαλασσας που να μην ειναι κατειλημμενο απο ανθρωπους.

Αν ο Θεος για να το αντιμετωπισει αυτο μας προικοδοτουσε μια πολυ μεγαλυτερη γη σε επιφανεια, τοτε κι αυτη καποια στιγμη θα καλυπτοταν απο τον υπερπληθυσμο.

.
Δεν μπορούσε να φτιάξει μια απείρου μεγέθους Γη; Αν όχι, δεν είναι παντοδύναμος.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40606
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Νοέμ 2023, 17:28

Ο Θεος εκανε κατι καλυτερο λενε οι θρησκειες απο το να φτιαξει ενα τελειο υλικο κοσμο.

Εκανε ενα τελειο πνευματικο κοσμο που δεν υπαρχει θανατος γιατι τα σωματα ειναι αιθερικα και εντροπια δεν υπαρχει γιατι η πηγη ενεργειας του ειναι ανεξαντλητη.

Συνεπως σε αφηνει να επιλεξεις που θες να ζησεις.

.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 07 Νοέμ 2023, 17:29

Otto Weininger έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 16:41
Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 15:30
Εκτωρ έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 11:24
1. Ο Θεός μας στέλνει συμφορές για να μας δοκιμάσει.
Τι ακριβώς θέλει να δοκιμάσει ο Παντογνώστης Θεός; Θα περίμενε κανείς ότι ένας παντογνώστης θα ήξερε ήδη πως θα αντιδράσουμε σε κάθε περίσταση. Αν δεν το ξέρει, δεν είναι παντογνώστης. Και αν το ξέρει, που σημαίνει ότι δε χρειάζεται να μας δοκιμάσει, αλλά μας στέλνει τις προαναφερθείσες συμφορές πάραυτα, δεν είναι πανάγαθος. Διαλέξτε και πάρτε.

2. Θεέ μου, σε παρακαλώ, μην πάρεις το τάδε αγαπημένο μου πρόσωπο. Πάρε εμένα στη θέση του.
Αντιπαρέρχομαι το ότι κάνετε υποδείξεις σε μια οντότητα που πιστεύετε ότι είναι πάνσοφη και παντογνώστρια, οπότε θα περίμενε κανείς ότι δε χρειάζεται υποδείξεις, και στέκομαι σ'αυτό: Είναι υποτίθεται αλτρουιστικό το αίτημά σας; Γιατί αν πραγματικά πιστεύετε ότι μετά το θάνατο σε περιμένει ένας κόσμος απείρως καλύτερος απ'αυτόν εδώ, τότε ουσιαστικά λέτε στο Θεό, "Πάρε εμένα σ'εκείνο τον καλύτερο κόσμο και άσε το αγαπημένο μου πρόσωπο σ'αυτό εδώ το μπουρδέλο." Αυτό είναι στην πραγματικότητα άκρως εγωιστικό.

3. Ευχαριστώ το Θεό που σώθηκα από θαύμα στην τάδε βιβλική καταστροφή.
Αντιπαρέρχομαι αυτή τη φορά το "σώθηκα" (αν όντως ο άλλος κόσμος είναι 1000 φορές καλύτερος απ'αυτόν, από τι ακριβώς σωθήκατε;) και το ότι ερμηνεύετε την τύχη σας ως θαύμα. Ας πούμε ότι ο Θεός όντως έκανε θαύμα και σας έσωσε. Γιατί δεν έσωσε και όλους τους άλλους; Βασικά γιατί άφησε καν την εν λόγω καταστροφή να γίνει; Ένα παντοδύναμο ον δε θα μπορούσε να την είχε αποτρέψει εξ αρχής; Βασικά αυτός δε θέσπισε τους φυσικούς νόμους που προκαλούν φυσικές καταστροφές; Γιατί ακριβώς τον ευχαριστείτε; Φανταστείτε να μπει κάποιος σε ένα κτίριο όταν έιστε μέσα, να βγάλει ένα οπλοπολυβόλο και να τους θερίσει όλους εκτός από σας. Θα νοιώθατε την ανάγκη να πέσετε στα πόδια του και να του λέτε, "Ω Πανάγαθε ψυχασθενή δολοφόνε, σ'ευχαριστώ που με λυπήθηκες"; Γιατί λοιπόν νοιώθετε την ανάγκη να το κάνετε στην περίπτωση του Θεού σας;


1. Αν υπαρχει Θεος τις στελνει απλα για να μας εκπαιδευσει, κοινως για να μας σκληραγωγησει, κατι που επεδιωκουν και αρκετοι γονεις για τα παιδια τους (πιχι να παει γρηγορα στο στρατο για να ψηθει)...

2. Αυτο θα το ευχοταν και μια μανα που θα προτιμουσε να ζησει το παιδι της αντι γι' αυτην ακομη και αν ηταν αθεη. Συνεπως δεν ειναι συνηθισμενη εκφραση των θρησκων αλλα συνηθισμενο δειγμα της αγαπης των γονιων προς τα παιδια τους γενικως.

3. Αν ο Θεος εσωζε τους παντες απο δυστυχηματα και αρρωστιες η ζωη στη γη θα ηταν κολαση καθως θα ειχαμε προ πολλου ξεπερασει τα 100 δισεκατομμυρια πληθυσμου και θα ειχαμε καταναλωσει ολους τους πορους του πλανητη, ουτε το νερο δεν θα εφτανε.

.
Το 2. όσο και αν φαίνεται παράξενο, μπορεί να κρύβει και εγωισμό.
Ειναι τόσο μεγάλος ο πόνος που προτιμάς να πεθάνεις εσύ παρά να ζήσεις με την απώλεια.
Εγωιστής δηλαδή είναι αυτός που δεν θέλει να αντέξει τον τόσο μεγάλο πόνο.
Ενώ αυτός που θέλει να αντέξει τον τόσο μεγάλο πόνο, αρκεί να μην πεθάνει ο ίδιος, δεν είναι εγωιστής.
Εντάξει, ας το αποδώσω στο 2-4.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Νοέμ 2023, 17:33

Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:28
Ο Θεος εκανε κατι καλυτερο λενε οι θρησκειες απο το να φτιαξει ενα τελειο υλικο κοσμο.

Εκανε ενα τελειο πνευματικο κοσμο που δεν υπαρχει θανατος γιατι τα σωματα ειναι αιθερικα και εντροπια δεν υπαρχει γιατι η πηγη ενεργειας του ειναι ανεξαντλητη.

Συνεπως σε αφηνει να επιλεξεις που θες να ζησεις.

.
Ποια η διαφορά με κάτι που θα έκανε ο Jigsaw από το Saw, αν έχεις δει τις ταινίες; :P
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40606
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Νοέμ 2023, 17:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:33
Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:28
Ο Θεος εκανε κατι καλυτερο λενε οι θρησκειες απο το να φτιαξει ενα τελειο υλικο κοσμο.

Εκανε ενα τελειο πνευματικο κοσμο που δεν υπαρχει θανατος γιατι τα σωματα ειναι αιθερικα και εντροπια δεν υπαρχει γιατι η πηγη ενεργειας του ειναι ανεξαντλητη.

Συνεπως σε αφηνει να επιλεξεις που θες να ζησεις.

.
Ποια η διαφορά με κάτι που θα έκανε ο Jigsaw από το Saw, αν έχεις δει τις ταινίες; :P


Οτι υπαρχει ενας ιδανικος κοσμος μπορει να ακουγεται καπως αλλα εξισου καπως πρεπει να ακουγεται πως μονο η υλικη διασταση υπαρχει. Οι αρχαιοι πιστευαν πως υπηρχε μια οκταβα κοσμων που ειχαν κλιμακωτα καλυτερες δυνατοτητες για επιπεδο ζωης.

.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 07 Νοέμ 2023, 17:47

Το τάμα πρέπει να γίνεται, ακόμα και αν δε εκπληρωθεί αυτό που ζητήσαμε.
Βρε ουστ!!!

Έτρεχε μία θεία μου στην Τήνο, μια φορά με πήρε μαζί της, ζήτησα και εγώ κάτι, δεν έγινε, τον πούλο.
Μου έλεγαν πως το τάμα πρέπει να γίνεται και τους έλεγα, αφού γίνει αυτό που ζήτησα.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Νοέμ 2023, 17:50

Στο Another Life επίσης τα όντα είναι ενεργειακά, τεχνητή νοημοσύνη (οι Αχαιοί όπως συστήθηκαν) μάλλον εξαφάνισαν τους πραγματικούς Αχαιούς που τους δημιούργησαν.
Δεν πειράζει που αναφέρω την ιστορία της σειράς; :roll:
Οι θεοί των αρχαίων Ελλήνων παραπέμπουν επίσης σε όντα ενεργειακά με νόηση.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 07 Νοέμ 2023, 17:52

Juno έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:47
Το τάμα πρέπει να γίνεται, ακόμα και αν δε εκπληρωθεί αυτό που ζητήσαμε.
Βρε ουστ!!!

Έτρεχε μία θεία μου στην Τήνο, μια φορά με πήρε μαζί της, ζήτησα και εγώ κάτι, δεν έγινε, τον πούλο.
Μου έλεγαν πως το τάμα πρέπει να γίνεται και τους έλεγα, αφού γίνει αυτό που ζήτησα.
:smt005:

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 2008
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 07 Νοέμ 2023, 17:52

Juno έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:47
Το τάμα πρέπει να γίνεται, ακόμα και αν δε εκπληρωθεί αυτό που ζητήσαμε.
Βρε ουστ!!!

Έτρεχε μία θεία μου στην Τήνο, μια φορά με πήρε μαζί της, ζήτησα και εγώ κάτι, δεν έγινε, τον πούλο.
Μου έλεγαν πως το τάμα πρέπει να γίνεται και τους έλεγα, αφού γίνει αυτό που ζήτησα.
Τι ζήτησες;

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 07 Νοέμ 2023, 18:12

Εκτωρ έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:52
Juno έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:47
Το τάμα πρέπει να γίνεται, ακόμα και αν δε εκπληρωθεί αυτό που ζητήσαμε.
Βρε ουστ!!!

Έτρεχε μία θεία μου στην Τήνο, μια φορά με πήρε μαζί της, ζήτησα και εγώ κάτι, δεν έγινε, τον πούλο.
Μου έλεγαν πως το τάμα πρέπει να γίνεται και τους έλεγα, αφού γίνει αυτό που ζήτησα.
:smt005:
Επειδή λένε ξέρει γιατί δεν στο έδωσε, έτσι έπρεπε να γίνει.


Νετο Γκουερινο έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:52
Juno έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:47
Το τάμα πρέπει να γίνεται, ακόμα και αν δε εκπληρωθεί αυτό που ζητήσαμε.
Βρε ουστ!!!

Έτρεχε μία θεία μου στην Τήνο, μια φορά με πήρε μαζί της, ζήτησα και εγώ κάτι, δεν έγινε, τον πούλο.
Μου έλεγαν πως το τάμα πρέπει να γίνεται και τους έλεγα, αφού γίνει αυτό που ζήτησα.
Τι ζήτησες;
Κάτι με τις Πανελλήνιες.
Τώρα πάει, δεν γίνεται.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38106
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Συνηθισμένες φράσεις των θρήσκων, οι οποίες δε βγάζουν κανένα νόημα αν είναι αληθινά αυτά που λένε ότι πιστεύουν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Νοέμ 2023, 18:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:33
Αρίστος έγραψε:
07 Νοέμ 2023, 17:28
Ο Θεος εκανε κατι καλυτερο λενε οι θρησκειες απο το να φτιαξει ενα τελειο υλικο κοσμο.

Εκανε ενα τελειο πνευματικο κοσμο που δεν υπαρχει θανατος γιατι τα σωματα ειναι αιθερικα και εντροπια δεν υπαρχει γιατι η πηγη ενεργειας του ειναι ανεξαντλητη.

Συνεπως σε αφηνει να επιλεξεις που θες να ζησεις.

.
Ποια η διαφορά με κάτι που θα έκανε ο Jigsaw από το Saw, αν έχεις δει τις ταινίες; :P
Ότι ο τύπος από το saw είναι ένας γέρος με λευκά μούσια;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών