Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 24 Μάιος 2024, 17:15

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 15:54
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:55
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:29


Ρε συ "άθεε", πολύ το χεις κουράσει... και όλο γύρω γύρω, όλο γύρω γύρω....και είμαι και καλά άθεος και κράζω εσάς και τους θεούς σας και την πέφτω σε όλους, και στους άθεους σας στους αγνωστικιστές σας...

...σε τρώει πολύ ρε φίλε είναι προφανές, φέρεις μια μεγάλη αποκάλυψη που επιθυμείς σφόδρα να μοιραστείς.
Πες μας ποιος είναι ο θεός σου να τελειώνουμε :102:
Γιατί δεν απαντούσες την ερώτηση για τους αρχαίους κουτόβλακες Έλληνες πριν ξεπεταχτείς να μου δείξεις ότι είσαι ένας πανέξυπνος μοντέρνος Έλληνας;
Ξύσιμο στην γκλίτσα του τσομπάνη!!
Τελικά θα μας πεις το θεό σου ή θα συνεχίσεις να κάνεις κοκοκο?
Θα σου πω, αλλά πρέπει πρώτα να περάσεις από τεστ νοημοσύνης.
Γιατί οι αρχαίοι Έλληνες (ο λαός, όχι οι χαζοφιλόσοφοι και οι κουτοποιητές) επέμεναν ότι οι θεοί ζούσαν στα βουνά και βγάζουν ψεύτες τους μοντέρνους εξυπνάκηδες που λένε ότι ο λαός εμπνεύστηκε τους επουράνιους;
’Αντε, λεβεντιά μου, να δούμε κατά πόσο αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς μαζί σου. 😉
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μάιος 2024, 17:23

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:29
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:15
SpoilerShow
axilmar έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:32


Ναι, αυτο ειναι σωστο, μονο και μονο απο την υπαρξη πολλων θεων μπορει κανεις να πει οτι δεν υπαρχουν.

Αλλα αυτο ειναι μονο μια ενδειξη. Εγω παραθετω μια λογικη αποδειξη οτι δεν υπαρχει θεος.
Όποιος θέλει να μάθει για τον Θεό στρώνει τον κωλαράκο του κάτω και μελετάει.
Με αερολογίες δεν συνάγονται συμπεράσματα.
Λοιπόν… γιατί οι κουτόβλακες οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι οι θεοί ζούσαν στα βουνά και όχι στον ουρανό… όπως γνωρίζουμε πολύ καλά εμείς οι πανέξυπνοι μοντέρνοι Έλληνες;
Ρε συ "άθεε", πολύ το χεις κουράσει... και όλο γύρω γύρω, όλο γύρω γύρω....και είμαι και καλά άθεος και κράζω εσάς και τους θεούς σας και την πέφτω σε όλους, και στους άθεους σας στους αγνωστικιστές σας...

...σε τρώει πολύ ρε φίλε είναι προφανές, φέρεις μια μεγάλη αποκάλυψη που επιθυμείς σφόδρα να μοιραστείς.
Πες μας ποιος είναι ο θεός σου να τελειώνουμε :102:
Ο πρωκτός των Φαραώ. Το μεθάνιο που προκύπτει από την αποφόρτιση, μεθάει μέγα πλήθος σκεπτόμενων ανθρωπιδών και τελικώς την πληρώνουν οι αγελάδες. :-?
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 24 Μάιος 2024, 17:43

Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:15
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 15:54
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:55

Γιατί δεν απαντούσες την ερώτηση για τους αρχαίους κουτόβλακες Έλληνες πριν ξεπεταχτείς να μου δείξεις ότι είσαι ένας πανέξυπνος μοντέρνος Έλληνας;
Ξύσιμο στην γκλίτσα του τσομπάνη!!
Τελικά θα μας πεις το θεό σου ή θα συνεχίσεις να κάνεις κοκοκο?
Θα σου πω, αλλά πρέπει πρώτα να περάσεις από τεστ νοημοσύνης.
Γιατί οι αρχαίοι Έλληνες (ο λαός, όχι οι χαζοφιλόσοφοι και οι κουτοποιητές) επέμεναν ότι οι θεοί ζούσαν στα βουνά και βγάζουν ψεύτες τους μοντέρνους εξυπνάκηδες που λένε ότι ο λαός εμπνεύστηκε τους επουράνιους;
’Αντε, λεβεντιά μου, να δούμε κατά πόσο αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς μαζί σου. 😉
Τελικά ή ο θεός σου είναι τόσο μεγάλος μαλάκας που ντρέπεσαι να τον παρουσιάσεις και κάνεις όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια, ή εσύ είσαι πολύ μεγάλη κότα, τρίλυρη και ψάχνεις ένα κάρο αφορμές για να κάνεις κοκοκο.

Ιδού η ρόδος μωρή υποκριτικά άθεη λουκρητία. Φέρε το θεό σου στο τραπέζι να μετρηθεί ...
μόνο λυράτες κοτούλες παίζουν τον μάγκα με τα των άλλων ενώ τα δικά τους τα κρατάνε και καλά για όσους περνάνε τεστ νοημοσύνης... με κριτή τον εαυτό τους = την κότα την ίδια.

Αντε από δω δειλό λαμόγιο που θα το παίξεις και μάγκας την ώρα που κρύβεσαι με φερετζέ πίσω από το παραβάν και σκούζεις

Εικόνα
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Μάιος 2024, 17:58

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:18
Λοξίας έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:11
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:05

Μπορούμε από το παραπάνω να συμπεράνουμε ότι και η θέση περί ανυπαρξίας θεού είναι θέμα πίστης?
Αυτό εξαρτάται από το τι άθεος είσαι.
Ο όρος "άθεος", έχει ένα φάσμα που εκτείνεται από την ανυπαρξία πίστης στον Θεό, μέχρι την πίστη πως δεν υπάρχει θεός.


Εικόνα

:blm:


:)
Κερδάτε? Κερδάτε?
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 24 Μάιος 2024, 19:53

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:43
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:15
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 15:54


Τελικά θα μας πεις το θεό σου ή θα συνεχίσεις να κάνεις κοκοκο?
Θα σου πω, αλλά πρέπει πρώτα να περάσεις από τεστ νοημοσύνης.
Γιατί οι αρχαίοι Έλληνες (ο λαός, όχι οι χαζοφιλόσοφοι και οι κουτοποιητές) επέμεναν ότι οι θεοί ζούσαν στα βουνά και βγάζουν ψεύτες τους μοντέρνους εξυπνάκηδες που λένε ότι ο λαός εμπνεύστηκε τους επουράνιους;
’Αντε, λεβεντιά μου, να δούμε κατά πόσο αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς μαζί σου. 😉
Τελικά ή ο θεός σου είναι τόσο μεγάλος μαλάκας που ντρέπεσαι να τον παρουσιάσεις και κάνεις όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια, ή εσύ είσαι πολύ μεγάλη κότα, τρίλυρη και ψάχνεις ένα κάρο αφορμές για να κάνεις κοκοκο.

Ιδού η ρόδος μωρή υποκριτικά άθεη λουκρητία. Φέρε το θεό σου στο τραπέζι να μετρηθεί ...
μόνο λυράτες κοτούλες παίζουν τον μάγκα με τα των άλλων ενώ τα δικά τους τα κρατάνε και καλά για όσους περνάνε τεστ νοημοσύνης... με κριτή τον εαυτό τους = την κότα την ίδια.

Αντε από δω δειλό λαμόγιο που θα το παίξεις και μάγκας την ώρα που κρύβεσαι με φερετζέ πίσω από το παραβάν και σκούζεις
Μετεξεταστέος. Αλλά έλα νηφάλιος. 😛
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3596
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 24 Μάιος 2024, 22:59

Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 19:53
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:43
SpoilerShow
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:15

Θα σου πω, αλλά πρέπει πρώτα να περάσεις από τεστ νοημοσύνης.
Γιατί οι αρχαίοι Έλληνες (ο λαός, όχι οι χαζοφιλόσοφοι και οι κουτοποιητές) επέμεναν ότι οι θεοί ζούσαν στα βουνά και βγάζουν ψεύτες τους μοντέρνους εξυπνάκηδες που λένε ότι ο λαός εμπνεύστηκε τους επουράνιους;
’Αντε, λεβεντιά μου, να δούμε κατά πόσο αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς μαζί σου. 😉
Τελικά ή ο θεός σου είναι τόσο μεγάλος μαλάκας που ντρέπεσαι να τον παρουσιάσεις και κάνεις όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια, ή εσύ είσαι πολύ μεγάλη κότα, τρίλυρη και ψάχνεις ένα κάρο αφορμές για να κάνεις
κοκοκο.

Ιδού η ρόδος μωρή υποκριτικά άθεη λουκρητία. Φέρε το θεό σου στο τραπέζι να μετρηθεί ...
SpoilerShow
μόνο λυράτες κοτούλες παίζουν τον μάγκα με τα των άλλων ενώ τα δικά τους τα κρατάνε και καλά για όσους περνάνε τεστ νοημοσύνης... με κριτή τον εαυτό τους = την κότα την ίδια.

Αντε από δω δειλό λαμόγιο που θα το παίξεις και μάγκας την ώρα που κρύβεσαι με φερετζέ πίσω από το παραβάν και σκούζεις

Μετεξεταστέος. Αλλά έλα νηφάλιος. 😛
Εικόνα
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24145
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 25 Μάιος 2024, 02:59

break έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:14
nostromos έγραψε:
23 Μάιος 2024, 15:18
δεν μπορουμε να δωσουμε απαντηση στη Δημιουργια του Κοσμου
Γιατί λες "δημιουργία" του κόσμου ; Πως προεξοφλείς ότι δημιουργήθηκε ;

Βασικά, αν το καλοσκεφτείς δεν έχουμε δει ποτέ κάτι να δημιουργείται. Τα πάντα προϋπάρχουν και απλά αλλάζουν μορφή. Αυτό που λέμε εμείς δημιουργία δεν είναι παρά η ταξινόμηση προϋπάρχουσας ύλης σε άλλη μορφή.

Λέμε π.χ. πως δημιούργησα ένα πίνακα αλλά βασικά τίποτα δεν έχουμε δημιουργήσει. Αυτό που έχει γίνει είναι ότι η ύλη που έχει πάρει την πολύπλοκη μορφή του σώματος μας ταξινομεί άλλη ύλη που είναι μπογιές με διαφορετικό τρόπο. Τα πάντα όμως προϋπήρχαν. Τα μόρια του ανθρώπου, τα μόρια των μπογιών. Όλα υπήρχαν. Από καταβολής κόσμου. Απλώς άλλαξαν ταξινόμηση.

Οπότε το μοναδικό πράγμα που γνωρίζουμε να υπάρχει, δηλαδή το σύμπαν, υπήρχε πάντα στο σύνολο του και απλώς αλλάζει μορφή. Εξελλίσεται.

Μην έχοντας δει λοιπόν ποτέ κάτι να δημιουργείται μέσα στο σύμπαν μας γιατί προεξοφλούμε και θεωρούμε προφανές ότι το ίδιο το σύμπαν θα έπρεπε να δημιουργηθεί ;
η λέξη Δημιουργία αφορά στο Κόσμο όπως τον αντιλαμβανόμαστε ...ακόμη και η έννοια της κατασκευής του δεν είναι πράγματι σωστή....η πραγματικότητα είναι πως δεν γνωρίζουμε σχεδόν τιποτε
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 25 Μάιος 2024, 08:00

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 22:59
Ιδού η ρόδος μωρή υποκριτικά άθεη λουκρητία. Φέρε το θεό σου στο τραπέζι να μετρηθεί
Ομολογώ ότι αυτό είναι έξυπνο και μου άρεσε. Μάθε όμως ότι επειδή τα περισσότερα μέλη του φόρουμ βρίσκονται εδώ για να κάνουν πλάκα και δεν είναι για να τους παίρνει κανείς στα σοβαρά, γράφω και για τους ανώνυμους επισκέπτες που δεν έχω λόγο να μην τους θεωρώ σοβαρούς. 😉
Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 25 Μάιος 2024, 12:51

Άθεος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 08:00
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 22:59
Ιδού η ρόδος μωρή υποκριτικά άθεη λουκρητία. Φέρε το θεό σου στο τραπέζι να μετρηθεί
Ομολογώ ότι αυτό είναι έξυπνο και μου άρεσε. Μάθε όμως ότι επειδή τα περισσότερα μέλη του φόρουμ βρίσκονται εδώ για να κάνουν πλάκα και δεν είναι για να τους παίρνει κανείς στα σοβαρά, γράφω και για τους ανώνυμους επισκέπτες που δεν έχω λόγο να μην τους θεωρώ σοβαρούς. 😉
Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
Αν μπορείς πες μας τι ήταν αυτοί οι λευκοί ,οι ανόθευτοι, οι αφέντες ,τα ελοχίμ που λένε οι ραβίνοι και γιατί ήρθαν σε επιμειξία με νεαντερνταλίνες . Ήταν η ανώτερη φυλή ,οι χομο σάπιενς ,που έγιναν αφέντες και βασιλιάδες των κατώτερων νεαντερνταλίνων και που αργότερα θεοποιήθηκαν ;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Μάιος 2024, 15:55

Nandros έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:58
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:18
Λοξίας έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:11

Αυτό εξαρτάται από το τι άθεος είσαι.
Ο όρος "άθεος", έχει ένα φάσμα που εκτείνεται από την ανυπαρξία πίστης στον Θεό, μέχρι την πίστη πως δεν υπάρχει θεός.


Εικόνα

:blm:


:)
Κερδάτε? Κερδάτε?
Τι ζόρια τραβάνε κάποιοι άθεοι...
Εσυ εξαιρείσαι :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Μάιος 2024, 16:12

Έχει πάθει θεϊκό μανιακό επεισόδιο ο καπτα Μήτσος ή μου φαίνεται; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 25 Μάιος 2024, 18:28

Γυφτάκι έγραψε:
25 Μάιος 2024, 12:51
Άθεος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 08:00
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 22:59
Ιδού η ρόδος μωρή υποκριτικά άθεη λουκρητία. Φέρε το θεό σου στο τραπέζι να μετρηθεί
Ομολογώ ότι αυτό είναι έξυπνο και μου άρεσε. Μάθε όμως ότι επειδή τα περισσότερα μέλη του φόρουμ βρίσκονται εδώ για να κάνουν πλάκα και δεν είναι για να τους παίρνει κανείς στα σοβαρά, γράφω και για τους ανώνυμους επισκέπτες που δεν έχω λόγο να μην τους θεωρώ σοβαρούς. 😉
Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
Αν μπορείς πες μας τι ήταν αυτοί οι λευκοί ,οι ανόθευτοι, οι αφέντες ,τα ελοχίμ που λένε οι ραβίνοι και γιατί ήρθαν σε επιμειξία με νεαντερνταλίνες . Ήταν η ανώτερη φυλή ,οι χομο σάπιενς ,που έγιναν αφέντες και βασιλιάδες των κατώτερων νεαντερνταλίνων και που αργότερα θεοποιήθηκαν ;
Εάν πράγματι ενδιαφέρεσαι, άρχισε να διαβάζεις το νήμα Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ και όταν έχεις αρχίσει να έχεις απορίες, γράψε σχόλιο εκεί.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 25 Μάιος 2024, 19:21

Άθεος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 18:28
Γυφτάκι έγραψε:
25 Μάιος 2024, 12:51
Άθεος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 08:00

Ομολογώ ότι αυτό είναι έξυπνο και μου άρεσε. Μάθε όμως ότι επειδή τα περισσότερα μέλη του φόρουμ βρίσκονται εδώ για να κάνουν πλάκα και δεν είναι για να τους παίρνει κανείς στα σοβαρά, γράφω και για τους ανώνυμους επισκέπτες που δεν έχω λόγο να μην τους θεωρώ σοβαρούς. 😉
Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
Αν μπορείς πες μας τι ήταν αυτοί οι λευκοί ,οι ανόθευτοι, οι αφέντες ,τα ελοχίμ που λένε οι ραβίνοι και γιατί ήρθαν σε επιμειξία με νεαντερνταλίνες . Ήταν η ανώτερη φυλή ,οι χομο σάπιενς ,που έγιναν αφέντες και βασιλιάδες των κατώτερων νεαντερνταλίνων και που αργότερα θεοποιήθηκαν ;
Εάν πράγματι ενδιαφέρεσαι, άρχισε να διαβάζεις το νήμα Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ και όταν έχεις αρχίσει να έχεις απορίες, γράψε σχόλιο εκεί.
Έντάξει ,κατάλαβα ..

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Μάιος 2024, 01:56

Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:15
axilmar έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:26


Μα εδώ ακριβώς είναι η λούμπα.

Όποιος θεωρεί ως Θεό μόνον τον δικό του Θεό, κάτι δεν έχει καταλάβει γενικώς από τις προσεγγίσεις για την ύπαρξη ή ανυπαρξία του θείου στοιχείου.
Ναι, αυτο ειναι σωστο, μονο και μονο απο την υπαρξη πολλων θεων μπορει κανεις να πει οτι δεν υπαρχουν.

Αλλα αυτο ειναι μονο μια ενδειξη. Εγω παραθετω μια λογικη αποδειξη οτι δεν υπαρχει θεος.
Όποιος θέλει να μάθει για τον Θεό στρώνει τον κωλαράκο του κάτω και μελετάει.
Με αερολογίες δεν συνάγονται συμπεράσματα.
Λοιπόν… γιατί οι κουτόβλακες οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι οι θεοί ζούσαν στα βουνά και όχι στον ουρανό… όπως γνωρίζουμε πολύ καλά εμείς οι πανέξυπνοι μοντέρνοι Έλληνες;
Για να μελετησει κανεις, εαν εχει λογικη βεβαια, θα πρεπει να ξεπερασει τον σκοπελο της αποδειξης που παρεθεσα.

Εφοσον δεν υπαρχει αντεπιχειρημα, για ποιον λογο να μελετησει κανεις τις μπουρδες που εχουνε σκεφτει διαφοροι;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Μάιος 2024, 01:59

Λοξίας έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:03
axilmar έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:51
Λοξίας έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:44

Πιστεύεις οτι υπήρξαν μεγάλοι φιλόσοφοι και διανοητές, που ασχολήθηκαν με το θέμα της όντως ύπαρξη θεού;
Υπηρχαν. Και;
Υπήρχαν, σωστά.
Οπότε, πιστεύεις ότι δεν είχαν σκεφτεί την δική σου "απόδειξη";
Θεωρείς, δηλαδή, ότι είσαι ο πρώτος άνθρωπος στον κόσμο, εδώ και 2.000 χρόνια, που σκέφτηκε αυτήν την απόδειξη;
Και γιατι να μην ειμαι; υπαρχει καποια λογικη στο να μην ειμαι; το να μου πεις οτι εχω λαθος επειδη 'δεν ειμαι καποιος φιλοσοφος' χωρις να αναφερεσαι στην αποδειξη που παρεθεσα ειναι λογικο λαθος...επικληση στην αυθεντια.

Και για να ειμαστε ειλικρινεις, δεν εχει καμμια σημασια οτι το ειπα εγω, ή καποιος αλλος. Σημασια εχει η αποδειξη καθαυτή. Δεν διεκδικω τα ευσημα, αυτο που θα ηθελα να δω ειναι περισσοτερη επικρατηση της λογικης.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών