Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

nemo
Δημοσιεύσεις: 7585
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 24 Μάιος 2024, 04:55

taxalata xalasa έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:46
nemo έγραψε:
23 Μάιος 2024, 17:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Μάιος 2024, 16:58


'Ασ' το ρε nemo. Σε ποια θρησκεία θεωρείται οκ ο βιασμός των παιδιών από τον πατέρα;

Αναφορικά δε με τις θυσίες, ποια είναι η διαφορά μεταξύ της θυσίας του Ισαάκ και της Ιφιγένειας;

Αν μη τι άλλο, στους ελληνικούς μύθους οι πατροκτόνοι, παιδοκτόνοι, λοιποί, δεν την έβγαζαν ποτέ αβρόχοις ποσί. :wink

Με λίγα λόγια, άλλο η Παλαιά και άλλο η Καινή Διαθήκη.
αν παρουμε τι υπηρχε πριν τον χριστιανισμο σε πρακτικο επιπεδο λεμεεεεεεε
πριν τον χριστιανισμο δεν υπηρχαν τιμωριες για αυτου τους ειδους
και δεν χρειαζεται να απαριθμησω μια μια τις αλλαγες στο κοινωνικοπολιτικο επιπεδο
ρε νεμο, ο χριστιανισμός έγινε για να σταματήσουν να θυσιάζουν τα παιδιά τους οι εβραίοι (φοίνικες, κτλ)... θυσίασε ο θεός το δικό του παιδί για να σταματήσουν οι παιδοθυσίες... ο συμβολισμός είναι ολοφάνερος... η νέα διαθήκη (για την κυριότητα των κτημάτων) έγινε από νέο συμβολαιογράφο... αλλά δεν ρώτησαν τον Τίτο... :smt005:
ποιος μιλησε για θυσιες και θεους ! απλα ειπα πριν τον χριστιανισμο ο πατερας για οποιοδηποτε
λογο δεν τιμωρειτο αν σκοτωνε την γυναικα του και τα παιδια του ή παλι να τα πουλησει για σκλαβους
και υπηρχαν και χιλια αλλα πραγματα που σταματησαν να εφαρμοζονται σταδιακα με την αφιξη του χριστιανισμου. δεν σκεφτοσαστε γιατι δεν παει ο νους σας πως ηταν η κοινωνια τοτε
γιατι θεωρειτε τα παντα με τις ηθικες αξιες του σημερα

επειτα ειναι και το αλλο νομιζετε πως ο κοσμος αποτελουνταν απο λογικους και φιλοσοφιμενους ανθρωπους που η μοναδικη ασχολια ηταν να φιλοσοφουν και ηρθε ο κακος χριστιανισμος και εφερε
τον μεσαιωνα, το 95% των ανθρωπων αποτελουνταν απο αγραμματους χωρις να τους αναγνωριζουν
κανενα δικαιωμα και πουλουσαν και τον ιδιο τον γκωλο τους για ενα κομματι ψωμι
....και κατι αλλο παλι που ισχυει για πολλες περιπτωσεις
πολλες φορες ειναι προτιμοτερο ενα ψεμα παρα μια αληθεια που δεν θα αλλαξει τιποτα

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17144
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 24 Μάιος 2024, 06:04

nemo έγραψε:
24 Μάιος 2024, 04:55
taxalata xalasa έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:46
nemo έγραψε:
23 Μάιος 2024, 17:28


αν παρουμε τι υπηρχε πριν τον χριστιανισμο σε πρακτικο επιπεδο λεμεεεεεεε
πριν τον χριστιανισμο δεν υπηρχαν τιμωριες για αυτου τους ειδους
και δεν χρειαζεται να απαριθμησω μια μια τις αλλαγες στο κοινωνικοπολιτικο επιπεδο
ρε νεμο, ο χριστιανισμός έγινε για να σταματήσουν να θυσιάζουν τα παιδιά τους οι εβραίοι (φοίνικες, κτλ)... θυσίασε ο θεός το δικό του παιδί για να σταματήσουν οι παιδοθυσίες... ο συμβολισμός είναι ολοφάνερος... η νέα διαθήκη (για την κυριότητα των κτημάτων) έγινε από νέο συμβολαιογράφο... αλλά δεν ρώτησαν τον Τίτο... :smt005:
ποιος μιλησε για θυσιες και θεους ! απλα ειπα πριν τον χριστιανισμο ο πατερας για οποιοδηποτε
λογο δεν τιμωρειτο αν σκοτωνε την γυναικα του και τα παιδια του
και μετά τον Χριστιανισμό... δες Constantinus... :wink
nemo έγραψε:
24 Μάιος 2024, 04:55
ή παλι να τα πουλησει για σκλαβους
και υπηρχαν και χιλια αλλα πραγματα που σταματησαν να εφαρμοζονται σταδιακα με την αφιξη του χριστιανισμου. δεν σκεφτοσαστε γιατι δεν παει ο νους σας πως ηταν η κοινωνια τοτε
γιατι θεωρειτε τα παντα με τις ηθικες αξιες του σημερα

επειτα ειναι και το αλλο νομιζετε πως ο κοσμος αποτελουνταν απο λογικους και φιλοσοφιμενους ανθρωπους που η μοναδικη ασχολια ηταν να φιλοσοφουν και ηρθε ο κακος χριστιανισμος και εφερε
τον μεσαιωνα, το 95% των ανθρωπων αποτελουνταν απο αγραμματους χωρις να τους αναγνωριζουν
κανενα δικαιωμα και πουλουσαν και τον ιδιο τον γκωλο τους για ενα κομματι ψωμι
....και κατι αλλο παλι που ισχυει για πολλες περιπτωσεις
πολλες φορες ειναι προτιμοτερο ενα ψεμα παρα μια αληθεια που δεν θα αλλαξει τιποτα
γιατί 95% και όχι 83,587% ; έχεις greek statistics; :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 24 Μάιος 2024, 08:10

Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:33
Άθεος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:29
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:05


Επειδή είμαι καλός άνθρωπος, θέλω να σου στείλω 3 μπουκάλια τσίπουρο άνευ, να τα πιείς στην υγειά μου. Καλά να περνάς και πρόσεχε με τους καθρέφτες που χαζεύεις σε καθημερινή βάση την πάρτη σου, εντός σπιτιού. Καλό βράδυ.
Όλοι έχουμε πετριά, αλλά εσύ είσαι πλέον απ'τους κορυφαίους εδώ μέσα, που αδιαμφισβήτητα πας για χρυσό. :smt047
Τσίπουρα, πετριές, και μαγκιές, για να μην στηρίξεις την άποψή σου περί ηλίθιων προγόνων που κατασκεύασαν θεούς.
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 12:07
Αυτό! Έχω πει το ίδιο ακριβώς πράγμα, δεκάδες φορές εδώ μέσα.
Κάνε μας τη χάρη ρε φίλε. Αν θες πιες τα, αν όχι πέταξέ τα. :lol:
Συγχαρητήρια! 'Πανέξυπνη' υπεκφυγή για να μην παραδεχτείς ότι αυθαίρετα κόλλησες τη ρετσινιά του ηλίθιου στους αρχαίους.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13920
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 24 Μάιος 2024, 08:19

nemo έγραψε:
23 Μάιος 2024, 16:29
Ναύτης έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:01
nemo έγραψε:
23 Μάιος 2024, 13:51
εμμενω σε αυτα που ειπα για την προσφορα και ουδεν προβλημα αν δεν κατανοειτε
πως θα ηταν ο κοσμος ή τι αλλο θα ηταν στην θεση μιας επουρανιας θρησκειας
οπως ο χριστιανισμος
Θα είχαμε γλιτώσει χίλια και πλέον χρόνια σκοταδισμού και μεσαίωνα;
ενα απλο πραγμα το οτι δεν σκοτωνουμε τα παιδια μας σημερα μας ηρθε απο τους πρωτους νομους
του χριστιανισμου ....αν δεν σε αρεσει το σκοτωνουμε βαλε το- δεν πηδαμε τα παιδια μας

και το- θα ειχαμε γλιτωσει χιλια χρονια σκοταδισμου βγαινει απο την φαντασια των αναρχοτετοιων
οχι παντως απο τα ιστορικα γεγονοτα που τα εχετε πηδηξει κυριολεκτικα
Τι βλακείες γράφεις πάλι, ρε τύπε, ποιος σκότωνε τα παιδιά του και ποιοι είναι οι "πρώτοι νόμοι του χριστιανισμού";
Όσο για την ιστορία, άστ' το, δεν έχετε συναντηθεί ποτέ.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7585
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 24 Μάιος 2024, 16:13

ρε παπαρες ανιστορητοι με τον ισλαμικο νομο ακομη και τωρα λιθοβολουν τις γυναικες και πωλουν
τις δεκαχρονες κορες σε πλουσιους γερους ή και αν παμε στην κινα μεχρι πριν απο 200 χρονια
και στην ινδια θα δουμε ολα αυτα που σας λεω οτι υπηρχαν στην δυτικη αρχαιοτητα ηταν καθημερινοτητα
τι νομιζετε οτι συνεβαινε στους δουλους στα παιδια των δουλων ή στους κατοικους που εχαναν
τον πολεμο.απο καποιους αλλους .ή και ακομα και στους πιο φτωχους κατοικους των περιοχων
τι διαλο βλαμμενα εντελως ειστε;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Μάιος 2024, 11:50

Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 08:10
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:33
Άθεος έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:29

Τσίπουρα, πετριές, και μαγκιές, για να μην στηρίξεις την άποψή σου περί ηλίθιων προγόνων που κατασκεύασαν θεούς.
Κάνε μας τη χάρη ρε φίλε. Αν θες πιες τα, αν όχι πέταξέ τα. :lol:
Συγχαρητήρια! 'Πανέξυπνη' υπεκφυγή για να μην παραδεχτείς ότι αυθαίρετα κόλλησες τη ρετσινιά του ηλίθιου στους αρχαίους.
Καλημέρα.
Άκουσε φίλε. Τυπους σαν την πάρτη σου, έχω συναναστραφεί άπειρους τοσα χρόνια, σε διαφορα φόρα. Έχω αναλωθεί σε καυγάδες άνευ ουσίας και εν κατακλείδι, το μόνο που κατάφερα, ήταν να σπάω τα παπάρια μου.
Πλέον δεν μου κάνει καμιά αίσθηση, να κοντραριστώ με την ανίκητη βλακεία που διέπει καθηγητάδες, ειδήμονες και γνώστες επί παντώς επιστητού.
Οπότε επίτρεψέ μου να σε αντιμετωπίζω λίγο ''ελαφρα'', πάντα όμως με την απαιτούμενη ευγένεια. Δεν ξέρω τι λέει ο υπόλοιπος όχλος και σκοτίστηκα.
Πάντως, μόνον άθεος δεν είσαι, όσο κι αν παλεύεις να πείσεις γι'αυτό. Εντάξει; :wave:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 25 Μάιος 2024, 18:17

Πασιφάη έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:50
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 08:10
Πασιφάη έγραψε:
23 Μάιος 2024, 22:33


Κάνε μας τη χάρη ρε φίλε. Αν θες πιες τα, αν όχι πέταξέ τα. :lol:
Συγχαρητήρια! 'Πανέξυπνη' υπεκφυγή για να μην παραδεχτείς ότι αυθαίρετα κόλλησες τη ρετσινιά του ηλίθιου στους αρχαίους.
Καλημέρα.
Άκουσε φίλε. Τυπους σαν την πάρτη σου, έχω συναναστραφεί άπειρους τοσα χρόνια, σε διαφορα φόρα. Έχω αναλωθεί σε καυγάδες άνευ ουσίας και εν κατακλείδι, το μόνο που κατάφερα, ήταν να σπάω τα παπάρια μου.
Πλέον δεν μου κάνει καμιά αίσθηση, να κοντραριστώ με την ανίκητη βλακεία που διέπει καθηγητάδες, ειδήμονες και γνώστες επί παντώς επιστητού.
Οπότε επίτρεψέ μου να σε αντιμετωπίζω λίγο ''ελαφρα'', πάντα όμως με την απαιτούμενη ευγένεια. Δεν ξέρω τι λέει ο υπόλοιπος όχλος και σκοτίστηκα.
Πάντως, μόνον άθεος δεν είσαι, όσο κι αν παλεύεις να πείσεις γι'αυτό. Εντάξει; :wave:
Νήμα ειδικά για σένα:
Ο μέγας Θεός του Αιγυπτιακού πανθέου, ο Ρα, έκανε περιτομή στον εαυτό του!!
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Μάθημα συμπεριφοράς από άθεους προς αγνωστικιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 25 Μάιος 2024, 22:18

Άθεος έγραψε:
25 Μάιος 2024, 18:17
Πασιφάη έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:50
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 08:10

Συγχαρητήρια! 'Πανέξυπνη' υπεκφυγή για να μην παραδεχτείς ότι αυθαίρετα κόλλησες τη ρετσινιά του ηλίθιου στους αρχαίους.
Καλημέρα.
Άκουσε φίλε. Τυπους σαν την πάρτη σου, έχω συναναστραφεί άπειρους τοσα χρόνια, σε διαφορα φόρα. Έχω αναλωθεί σε καυγάδες άνευ ουσίας και εν κατακλείδι, το μόνο που κατάφερα, ήταν να σπάω τα παπάρια μου.
Πλέον δεν μου κάνει καμιά αίσθηση, να κοντραριστώ με την ανίκητη βλακεία που διέπει καθηγητάδες, ειδήμονες και γνώστες επί παντώς επιστητού.
Οπότε επίτρεψέ μου να σε αντιμετωπίζω λίγο ''ελαφρα'', πάντα όμως με την απαιτούμενη ευγένεια. Δεν ξέρω τι λέει ο υπόλοιπος όχλος και σκοτίστηκα.
Πάντως, μόνον άθεος δεν είσαι, όσο κι αν παλεύεις να πείσεις γι'αυτό. Εντάξει; :wave:
Νήμα ειδικά για σένα:
Ο μέγας Θεός του Αιγυπτιακού πανθέου, ο Ρα, έκανε περιτομή στον εαυτό του!!
Μπακαλίστικα πράματα ρε συ Άθεε. Δεν είδα καμία αναφορά στο όνομά μου. Κάτι τις, στυλ'' Η αέναη φωτεινότητα της γήινης θεάς Πασιφάης'', ή '' Η ομορφιά της αυταρχικής Μινωίτισσας'' . Ξέρω γω ρε παιδακι μου, κάτι παρεμφερές. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών