Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7704
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 26 Μάιος 2024, 12:20

decadent έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:13
Θεολογικά; Το είπε ο Χριστός αυτό πουθενά ή το έγραψαν οι απεσταλμένοι του για να κρατάνε το ποίμνιο υπάκουο;
Όχι, αλλά δεν είναι να απορείς υιοθετούνται πολλά πράματα που δεν αναφέρονται πουθενά στην Καινή Διαθήκη.
Σενέκας έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:18
Ωστόσο εν προκειμένω υπάρχουν όντως λόγια του χριστού στο ευαγγέλιο όπου λέει ρητά ότι τα αμαρτήματα κατά του αγίου πνεύματος είναι ασυχώρετα
Αυτο τηρείται οπως συμφέρει την Ορθόδοξη Εκκλησία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 26 Μάιος 2024, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8675
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 26 Μάιος 2024, 12:20

Πριν από μερικά χρόνια βρισκόμουν στην εισαγγελία για προσωπική μου υπόθεση.
Έρχεται μία κυρία με την ανήλικη κόρης της, η οποία είχε γεννήσει πριν από κάνα χρόνο.
Το θέμα ήταν ότι τους είχε πει ο παπάς της ενορίας ότι δεν βαφτίζει παιδιά αγνώστου πατρός!!! και ότι εάν πρέπει να πάνε στην εισαγγελία για αυτό... Η εισαγγελέας έλεγε: τι δουλειά έχω εγώ με αυτό και η εισαγγελία;

Μιλάμε για μεσαίωνα...
Δηλαδή το παιδί το άφηναν σε κάποιο ορφανοτροφείο ως βρέφος, δεν θα βάφτιζε αυτός ο παπάς γιατί αγνώστου πατρός και μητρός;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 26 Μάιος 2024, 12:22

Σενέκας έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:18
decadent έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:13
Θεολογικά; Το είπε ο Χριστός αυτό πουθενά ή το έγραψαν οι απεσταλμένοι του για να κρατάνε το ποίμνιο υπάκουο;
Είστε σοβαροί που το 2024 συζητάμε αυτό; Και βρίσκετε και αιτιολόγηση αντί να είστε στα κάγκελα και για τους τράγους και για όσους οδήγησαν το 17 χρόνων κορίτσι στην αυτοκτονία.
Δεν αντέχεστε.-

Ναι ξέρω εσύ απλά ήθελες να πεις πως μπλα μπλα μπλα. Και αυτό σχολιάζω. Την πρώτη σου αντίδραση.
Η παράδοσή τους έχει πρακτικά την ίδια ισχύ με τα λόγια του Χριστού. Όπου δεν υπάρχουν λόγια συνήθως γεμίζει τα κενά η παράδοση, αυτή που είναι τέλος πάντων. Ωστόσο εν προκειμένω υπάρχουν όντως λόγια του χριστού στο ευαγγέλιο όπου λέει ρητά ότι τα αμαρτήματα κατά του αγίου πνεύματος είναι ασυχώρετα
δεν θα ασχοληθώ με semantics γιατί είναι αναμενόμενες οι απαντήσεις και βαριέμαι να αναλώνομαι, τι ακριβώς δεν έγινε κατανοητό από τα μπολτ; ρητορική ερώτηση

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15745
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 26 Μάιος 2024, 12:25

decadent έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:22
Σενέκας έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:18
decadent έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:13
Θεολογικά; Το είπε ο Χριστός αυτό πουθενά ή το έγραψαν οι απεσταλμένοι του για να κρατάνε το ποίμνιο υπάκουο;
Είστε σοβαροί που το 2024 συζητάμε αυτό; Και βρίσκετε και αιτιολόγηση αντί να είστε στα κάγκελα και για τους τράγους και για όσους οδήγησαν το 17 χρόνων κορίτσι στην αυτοκτονία.
Δεν αντέχεστε.-

Ναι ξέρω εσύ απλά ήθελες να πεις πως μπλα μπλα μπλα. Και αυτό σχολιάζω. Την πρώτη σου αντίδραση.
Η παράδοσή τους έχει πρακτικά την ίδια ισχύ με τα λόγια του Χριστού. Όπου δεν υπάρχουν λόγια συνήθως γεμίζει τα κενά η παράδοση, αυτή που είναι τέλος πάντων. Ωστόσο εν προκειμένω υπάρχουν όντως λόγια του χριστού στο ευαγγέλιο όπου λέει ρητά ότι τα αμαρτήματα κατά του αγίου πνεύματος είναι ασυχώρετα
δεν θα ασχοληθώ με semantics γιατί είναι αναμενόμενες οι απαντήσεις και βαριέμαι να αναλώνομαι, τι ακριβώς δεν έγινε κατανοητό από τα μπολτ; ρητορική ερώτηση
Μπορείς να ασχοληθείς με ο,τι θέλεις, απλά με έκανες quote οπότε διατηρώ το δικαίωμα να απαντήσω και να επεκταθώ, ακόμα και αν δε σε ενδιαφέρει η απάντηση :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σενέκας την 26 Μάιος 2024, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7704
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 26 Μάιος 2024, 12:25

Μεγας Ιεροεξεταστής, και θα καταλάβετε τι εστί σημερινή Εκκλησία, παπαδαριό συγκεκριμένα, για τους καθολικους το έγραψε ο Φίοντορ αλλά και οι δικοι μας δεν πάνε πίσω.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 26 Μάιος 2024, 12:31

Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;

...

Για μένα το εξοργιστικό σ'αυτή την περίπτωση είναι που κανένας δεν έκανε τίποτα όσο ζούσε (λες και δεν ξέραν ότι τρώει bullying). Αλλά και κοντά στο τέλος, λεέι περνούσαν τα αμάξια και την έβλεπαν να ακροβατεί, και αντί να κατέβουν κάτω οι μλκες να ρωτήσουν τι γίνεται... πέρναν τηλ τις αρχές. Έλεος.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7704
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 26 Μάιος 2024, 12:32

masterridley έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:31
Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;

...

Για μένα το εξοργιστικό σ'αυτή την περίπτωση είναι που κανένας δεν έκανε τίποτα όσο ζούσε (λες και δεν ξέραν ότι τρώει bullying). Αλλά και κοντά στο τέλος, λεέι περνούσαν τα αμάξια και την έβλεπαν να ακροβατεί, και αντί να κατέβουν κάτω οι μλκες να ρωτήσουν τι γίνεται... πέρναν τηλ τις αρχές. Έλεος.
Ποιοι αθεοι ρε συ, εγώ πιστός είμαι.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 26 Μάιος 2024, 12:35

Αλιόσα έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:32
masterridley έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:31
Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;

...

Για μένα το εξοργιστικό σ'αυτή την περίπτωση είναι που κανένας δεν έκανε τίποτα όσο ζούσε (λες και δεν ξέραν ότι τρώει bullying). Αλλά και κοντά στο τέλος, λεέι περνούσαν τα αμάξια και την έβλεπαν να ακροβατεί, και αντί να κατέβουν κάτω οι μλκες να ρωτήσουν τι γίνεται... πέρναν τηλ τις αρχές. Έλεος.
Ποιοι αθεοι ρε συ, εγώ πιστός είμαι.
Όχι το λέω για άτομα παραπάνω που είναι ξεκάθαρα άθεοι και ξεσπαθώνουν. Για εσένα που ξέρω ότι είσαι Χριστιανός, δεν ισχύει το επιχείρημα καθώς είναι λογικό να έχεις την δικιά σου άποψη για το πως πρέπει να είναι η Εκκλησία, τι είναι θεολογικά σωστό κτλ. έτσι; (αυτό βέβαια αν είσαι ορθόδοξος Χρ.)

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15745
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 26 Μάιος 2024, 12:37

masterridley έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:31
Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;

...

Για μένα το εξοργιστικό σ'αυτή την περίπτωση είναι που κανένας δεν έκανε τίποτα όσο ζούσε (λες και δεν ξέραν ότι τρώει bullying). Αλλά και κοντά στο τέλος, λεέι περνούσαν τα αμάξια και την έβλεπαν να ακροβατεί, και αντί να κατέβουν κάτω οι μλκες να ρωτήσουν τι γίνεται... πέρναν τηλ τις αρχές. Έλεος.
Παρότι αγνωστικιστής άθεος που δεν ανήκω ωστόσο στους εξοργισμένους, νομίζω τους αδικείς λίγο. Έχει θέλω να πω μια λογική βάση και η άποψη ότι οι τελετές είναι υπεράνω της θεολογίας στη θεωρητική της βάση. Δες το αν μη τι άλλο για power struggle μεταξύ κοινωνίας και εκκλησίας. Ποιος ορίζει τις τελετουργίες, η εκκλησία ή τα θέλω της κοινότητας? Είναι μεγάλη κουβέντα, προσωπικά δεν έχω απάντηση
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3430
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 26 Μάιος 2024, 12:37

Σενέκας έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:59
Aitwlos έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:58
Ξυρισμα
αν αποδειχτεί ότι δεν είναι αυτοχειρία τότε ναι, σε άλλη περίπτωση, είναι θεολογικά σωστός οπότε δεν υπάρχει παράπτωμα
Και θεολογικά σωστός να είναι, δεν θα πείραζε κανέναν αν έκανε τα στραβά μάτια. Μια χαρά έχουν διαβαστεί αυτοχειρες.


Εκτός και αν ο μητροπολίτης προσπαθεί να μας πείσει ότι στην ζωή του ακολουθεί το τι ορίζει η θεολογία 100%
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
decadent
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 12:57

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από decadent » 26 Μάιος 2024, 12:39

masterridley έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:31
Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;
Κι εμένα μου προξενεί εντύπωση που δεν αντιλαμβάνεσαι πως αφορά το τι θέλει ο απέναντι κι όχι τι πιστεύει ο καθένας σε προσωπικό επίπεδο. Αν θέλεις κάποιος να σεβαστεί την αθεΐα σου, ίσως θα έπρεπε να σεβαστείς τις επιθυμίες του απέναντι.
Μήπως έχεις απωθημένα επιβολής της μιας και μοναδικής αλήθειας που θεωρείς ότι έχεις;
Αλιόσα έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:25
Μεγας Ιεροεξεταστής, και θα καταλάβετε τι εστί σημερινή Εκκλησία, παπαδαριό συγκεκριμένα, για τους καθολικους το έγραψε ο Φίοντορ αλλά και οι δικοι μας δεν πάνε πίσω.
Τα ίδια είναι. Υπέροχο βιβλίο.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9172
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 26 Μάιος 2024, 12:39

Σενέκας έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:15
Πάντως η εκκλησία της Κρήτης ανήκει απευθείας στο πατριαρχείο οπότε για να ξυριστεί ο συγκεκριμένος θα πρέπει να κινηθεί ο Βαρθολομαίος
Ναι. Ουσιαστικά η Εκκλησία της Ελλάδος - ο "κακός" και "συντηρητικός" αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος ντε :wink - απ' το 2001* και μετά επιτρέπει την κήδευση του αυτόχειρα σε κάθε περίπτωση γιατί δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ο αυτόχειρας είχε χάσει τα λογικά του ( δεν καταλάβαινε τι έκανε ) ή αν λίγο πριν τον θάνατο ( π.χ. σε περίπτωση πτώσης ) είχε μετανοήσει.

* Στις 12/3/2001 η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος εξέδωσε την συνοδική εγκύκλιο 2712 σχετικά με την κήδευση των αυτοχείρων. Είναι έτσι διατυπωμένη που ουσιαστικά επιτρέπει την κήδευση των αυτοχείρων σε κάθε περίπτωση : Οσάκις υφίσταται αμφιβολία υπάρξεως ή μη ενός των ανωτέρω λόγων εις το πρόσωπον του αυτόχειρος. Εάν δηλονότι αμφιβάλλη κατά συνείδησιν ο έχων την ευθύνην της λήψεως της αποφάσεως εκκλησιαστικής κηδεύσεως του αυτόχειρος, ήτοι ο οικείος Επίσκοπος, ως προς το εάν κατά τον χρόνον της αυτοκτονίας συνέτρεχεν εις των ανωτέρω λόγων, εν τοιαύτη αμφιβολία οφείλει να αποφασίση την κήδευσιν του αυτόχειρος.
Ζαποτέκος @ Η αυτοκτονία στην Αρχαιότητα και στο Βυζάντιο.

Στην Αγία Γραφή ως παραδείγματα καταδίκης της αυτοκτονίας θεωρούνται ο Σαούλ , ο Αχιτόφελ και ο Ιούδας. Αν και τα πράγματα μπορούμε να τα δούμε και πιο φιλοσοφικά. Όποιος θέλει και έχει όρεξη για διάβασμα μπορεί να κοιτάξει το νήμα Ζαποτέκος @ Η αυτοκτονία στην Αρχαιότητα και στο Βυζάντιο. στο οποίο έχω κάνει μια περίληψη από άρθρα του περιοδικού Αρχαιολογία και Τέχνες.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3430
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 26 Μάιος 2024, 12:45

masterridley έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:31
Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;

...

Για μένα το εξοργιστικό σ'αυτή την περίπτωση είναι που κανένας δεν έκανε τίποτα όσο ζούσε (λες και δεν ξέραν ότι τρώει bullying). Αλλά και κοντά στο τέλος, λεέι περνούσαν τα αμάξια και την έβλεπαν να ακροβατεί, και αντί να κατέβουν κάτω οι μλκες να ρωτήσουν τι γίνεται... πέρναν τηλ τις αρχές. Έλεος.

Όσο δεν υπάρχει διαχωρισμός εκκλησίας κράτους, έχουμε κάθε δικαίωμα να έχουμε λόγο και άποψη και εμείς οι Άθεοι.
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 26 Μάιος 2024, 12:45

Σενέκας έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:37
masterridley έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:31
Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;

...

Για μένα το εξοργιστικό σ'αυτή την περίπτωση είναι που κανένας δεν έκανε τίποτα όσο ζούσε (λες και δεν ξέραν ότι τρώει bullying). Αλλά και κοντά στο τέλος, λεέι περνούσαν τα αμάξια και την έβλεπαν να ακροβατεί, και αντί να κατέβουν κάτω οι μλκες να ρωτήσουν τι γίνεται... πέρναν τηλ τις αρχές. Έλεος.
Παρότι αγνωστικιστής άθεος που δεν ανήκω ωστόσο στους εξοργισμένους, νομίζω τους αδικείς λίγο. Έχει θέλω να πω μια λογική βάση και η άποψη ότι οι τελετές είναι υπεράνω της θεολογίας στη θεωρητική της βάση. Δες το αν μη τι άλλο για power struggle μεταξύ κοινωνίας και εκκλησίας. Ποιος ορίζει τις τελετουργίες, η εκκλησία ή τα θέλω της κοινότητας? Είναι μεγάλη κουβέντα, προσωπικά δεν έχω απάντηση
Η εκκλησία υποτίθεται είναι εκπρόσωποι του Θεού. Δεν νομίζω ο Θεός να άφηνε εκτός αγκάλης του ένα 17χρονο κορίτσι που αυτοκτόνησε ενδεχομένως βασανισμένο. Οπότε μάλλον δεν είναι και τόσο εκπρόσωποι του.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Αρνούνται κηδεία σε 17χρονη με εντολή μητροπολίτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 26 Μάιος 2024, 12:46

Aitwlos έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:45
masterridley έγραψε:
26 Μάιος 2024, 12:31
Μου προξενεί μεγάλη εντύπωση άθεοι να πολεμάνε για να διαβαστεί η εκλιπούσα... είναι οξύμωρο. (και γω άθεος είμαι)

Λες και θα αλλάξει κάτι γι'αυτήν. Ρε μήπως πιστεύετε όντως στην Κόλαση; Ή απλά έχετε απωθημένα;

...

Για μένα το εξοργιστικό σ'αυτή την περίπτωση είναι που κανένας δεν έκανε τίποτα όσο ζούσε (λες και δεν ξέραν ότι τρώει bullying). Αλλά και κοντά στο τέλος, λεέι περνούσαν τα αμάξια και την έβλεπαν να ακροβατεί, και αντί να κατέβουν κάτω οι μλκες να ρωτήσουν τι γίνεται... πέρναν τηλ τις αρχές. Έλεος.

Όσο δεν υπάρχει διαχωρισμός εκκλησίας κράτους, έχουμε κάθε δικαίωμα να έχουμε λόγο και άποψη και εμείς οι Άθεοι.
Μαζί σου στο διαχωρισμό, αλλά θες να πεις ότι αν γινει ο διαχωρισμός δε θα έχετε άποψη; άντε καλέ :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών