Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Μάιος 2024, 11:24

Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:19
axilmar έγραψε:
26 Μάιος 2024, 10:59
Δεν χρειαζεται να δωθει κανενας ορισμος - το επιχειρημα ισχυει για οποιοδηποτε 'ειδος' θεου.
Δεν μας τα λες καλά!
Εστω οτι υπαρχει θεος και υπηρχε απο παντα.
Η ιδέα ότι ο Θεός υπήρχε πάντα είναι δική σου;
Πως έμαθες περί Θεού;

Λάβε υπόψη σου ότι εκτός από φιλοσοφίζουσα μπουρδολογία υπάρχει και η επιστημονική μέθοδος.
Πρώτα πρέπει να μάθεις περί Θεού και μετά να παριστάνεις τον ειδήμονα που ανακάλυψε και τρόπο να αποδείξει ότι δεν υπάρχει εκείνο το κάτι που δεν ξέρει τι είναι.
Τι ακριβως χρειαζεται να μαθω; σε ολες τις θρησκειες που υπαρχει θεος, ο θεος αυτος υπηρχε απο παντα, και βρισκεται εκτος του χωροχρονου του συμπαντος μας.

Δεν υπαρχει κατι παραπανω που χρειαζεται η αποδειξη που παρεθεσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2024, 11:35

Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2024, 09:23
Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 08:46
Πρέπει να δώσεις τον ορισμό της έννοιας «Θεός», όπως την έδωσε εκείνος που πληροφόρησε την ανθρωπότητα για την ύπαρξη Θεού, διαφορετικά δεν γνωρίζεις σε τι αναφέρεσαι και δεν μπορείς να απαιτήσεις να διαβάσει κάποιος και την δεύτερη γραμμή των σκέψεών σου.
O oποιοσδήποτε μπορεί να δίνει τον ορισμό του θείου και των συμβολισμών του, όπως ακριβώς τον αντιλαμβάνεται…
Τότε θα πρέπει να διευκρινίζει ότι αναφέρεται στον Θεό τον οποίο ο ίδιος εμπνεύστηκε -και για τον οποίο Θεό, βεβαίως, κανείς δεν ενδιαφέρεται.
ΓΑΛΗ έγραψε: Επ' ευκαιρία, αυτός ο εκείνος ποιος είναι; :lol:
Ο εκείνος είναι αυτός που πληροφόρησε την ανθρωπότητα για την ύπαρξη Θεού. Πήγαινε να ρωτήσεις τον παπά της ενορίας σου, ή διάβασε το νήμα Η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
Καλό μου άτρωπο, σαφώς και διάβασα το νήμα.

Οπότε, προτείνω να πας να σε διαβάσει ο παπάς της δικής σου ενορίας. :lol:


Κατά τα άλλα, συγκλονιστικός ο συμβολισμός του αβαταρίου σου, δε λέω.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6939
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Μάιος 2024, 12:05

axilmar έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:01
Ποιο ειναι το νοημα της ερωτησης αυτης εαν οχι η επικληση στην αυθεντια;

Εγω οπως το βλεπω, η ερωτηση σου ειχε την εξης εννοια: 'ποιος εισαι εσυ που νομιζεις οτι ανακαλυψες κατι που δεν εχει ανακαλυψει αλλος;'.

Εαν κανω λαθος, διορθωσε με και δωσε μου το πραγματικο νοημα της ερωτησης σου, για να σου δωσω την απαντηση που αρμοζει στην ερωτηση.
Λίγο περίεργο (αν και συνηθισμένο) τρόπο έχεις να προσπαθείς να αποφύγεις τις απαντ΄σηεις και να στρέφεις λίγο πιο πέρα την συζήτηση.
Αν εξακολουθείς να βλέπεις "επίκληση στην αυθεντία", σε μία ερώτηση που ΕΣΥ αποδέχθηκες ως σωστή, τι να σου πω;
Δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο!

Η ερώτησή μου δεν είχε την ερμηνεία που εσύ της δίνεις...απλώς έχεις την μύγα και μυγιάστηκες. Άσε λοιπόν την μύγα ελεύθερη.

Το νόημα της ερώτησής μου, ήταν πεντακάθαρο.
Σε ρώτησα αν πιστεύεις πως είσαι ο πρώτος που ανακάλυψε αυτήν την "απόδειξη" και απάντησες "Γιατί να μην είμαι"...

Ορίστε, στο έκανα σοκοφρέτα χωρίς περιτύλιγμα. Αν δεν μπορείς ούτε τώρα να την φας (την σκοφρέτα), δεν μπορώ να την μασήσω εγώ για εσένα. Κάνε μια προσπάθεια από μόνος σου. Και αν βλέπεις πάλι μύγα, διώξε την. Μην την κρατάς, διότι δίνεις λαβή...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6939
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Μάιος 2024, 12:09

axilmar έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:04
Λοξίας έγραψε:
26 Μάιος 2024, 10:05
axilmar έγραψε:
26 Μάιος 2024, 01:59
Και για να ειμαστε ειλικρινεις, δεν εχει καμμια σημασια οτι το ειπα εγω, ή καποιος αλλος. Σημασια εχει η αποδειξη καθαυτή. Δεν διεκδικω τα ευσημα, αυτο που θα ηθελα να δω ειναι περισσοτερη επικρατηση της λογικης.
Ναι, δεν διαφωνώ αναφορικά με την επικράτηση της λογικής.
Οπότε, θα ήθελα να μου αποδείξεις αυτόν τον δικό σου επαγωγικό συλλογισμό...
Εστω οτι υπαρχει θεος και υπηρχε απο παντα. - Σύμφωνοι.
Καποια στιγμη αποφασιζει να φτιαξει το Συμπαν μας. - Σύμφωνοι.

Ποσο θα ηταν το χρονικο διαστημα πριν φτασει η στιγμη της δημιουργιας του Συμπαντος μας;
Εφοσον ο Θεος υπαρχει απο παντα, το χρονικο διαστημα πριν την στιγμη της δημιουργιας θα ειναι απειρο.
- ΠΟΥ το στηρίζεις αυτό; Χρειάζεσαι απόδειξη καθολικά δεκτή και όχι την δική σου διαβεβαίωση

Εφοσον ομως θα ηταν απειρο, η στιγμη της δημιουργιας δεν θα ερχονταν ποτε.
- Αν αποδείξεις το πιο πάνω, τότε θα ισχύει και αυτό.
Χωρίς απόδειξη η οποία θα είναι καθολικά αποδεκτή, ο ισχυρισμός σου παραμένει αναπόδεικτος.
Καταλαβαίνεις ότι εσύ μόνος σου, δεν μπορείς να εγγυηθείς το αληθές του ισχυρισμού σου.
Χρειάζεσαι την έξωθεν καλή μαρτυρία, την τεκμηρίωση από τρίτους ότι αυτό που ισχυρίζεσαι, όντως ισχύει.
Δεν χρειαζεται καμμια τεκμηριωση το συγκεκριμενο. Βγαινει ως συμπερασμα απο μονο του.

Ειναι σαν να λεει κανεις πχ οτι μια ευθεια γραμμη

α) δεν τελειωνει πουθενα
β) τελειωνει σε ενα σημειο

ταυτοχρονα.
Κανένα συμπέρασμα δεν βγαίνει "από μόνο του". Όλα τα συμπεράσματα βγαίνουν από λογικά τεκμηριωμένες υποθέσεις.
Μόνον τα αυθαίρετα συμπεράσματα βγαίνουν "από μόνα τους". Και το δικό σου, δυστυχώς, είναι αυθαίρετο.
Δεν τεκμηριώνεται από πουθενά η υπόθεση:
Εφοσον ο Θεος υπαρχει απο παντα, το χρονικο διαστημα πριν την στιγμη της δημιουργιας θα ειναι απειρο.
...αυτή είναι αυθαίρετη υπόθεση δική σου, που την ονομάζεις συμπέρασμα.
Μπορείς βέβαια να την ονομάσεις συμπέρασμα, αλλά δεν παύει να είναι αυθαίρετο.

ΥΓ.
Φαντάζεσαι τον Πυθαγόρα να δηλώνει το θεώρημά του, να τον ρωτούν που το στηρίζει και αυτός να απαντά:
"Α δεν χρειάζεται να το τεκμηριώσω, είναι συμπέρασμα που βγαίνει από μόνο του"...

ΥΓ2.
Το τι ισχυρίζεσαι εσύ (ή εγώ ή κάποιος άλλος), στην λογική και στην επιστημη γενικότερα, αν δεν μπορούμε να το τεκμηρίωσουμε/αποδείξουμε, είναι χωρίς σημασία. Είναι αυθαίρετο συμπεράσματα.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 26 Μάιος 2024, 12:48

axilmar έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:24
Τι ακριβως χρειαζεται να μαθω; σε ολες τις θρησκειες που υπαρχει θεος, ο θεος αυτος υπηρχε απο παντα, και βρισκεται εκτος του χωροχρονου του συμπαντος μας.
Ο Γιαχβέ κατοικεί εντός του χωροχρόνου του σύμπαντος μας και συγκεκριμένα στο όρος Σιών.

Εικόνα

Άρχισε την μελέτη και όταν μάθεις για τους θεούς τους δικούς μας, έλα να μας πεις πως εσύ αποδεικνύεις την ανυπαρξία των δικών σου θεών.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 26 Μάιος 2024, 13:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:35
Κατά τα άλλα, συγκλονιστικός ο συμβολισμός του αβαταρίου σου, δε λέω.
Να δούμε αν το πέτυχες.

Εικόνα
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 26 Μάιος 2024, 16:01

Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 09:00
Γυφτάκι έγραψε:
26 Μάιος 2024, 04:16
Μπίστης έγραψε: ↑
23 Απρ 2024, 12:20
Παρά το καλό δείγμα δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά ανθρώπους που δεν είναι χριστιανοί

'' Μπα, μη νομίζεις. Αν το καλοεξετάσεις και εγώ χριστιανός είμαι, μόνο που ως μονοθεϊστής αναγνωρίζω μόνο την Παναγία σαν θεότητα και, ως άθεος, γράφω καταλλήλως τους θεούς του χριστιανισμού που έβαλαν το πνεύμα στην τριάδα των εκλεκτών και πέταξαν έξω την Παναγία. ''


Και να που λύθηκαν οι απορίες μου τόσο εύκολα κι απλά.. Συνέχισε τώρα να αραδιάζεις εβραική μυθολογία και αιγυπτιακά ορνιθοσκαλίσματα που τα χεις και για ιστορικά ντοκουμέντα και που ξέρεις ,μπορεί να αποκτήσεις οπαδούς για μια νέα σέχτα με αληθινή θεολογία ,οχι σαν τις μπούρδες που μας ταίζουν οι ειδικοί .. :wave:
Εγώ λέω να αρχίσεις μαθαίνοντας πως να αναφέρεις τι είπε ο ένας και ο άλλος (διότι όπως τα παρουσιάζεις δεν βγαίνει κανένα νόημα) και μετά να ασχοληθείς με θεωρίες, στοιχεία, και αποδείξεις. 🤣
Ένα λάθος μου στην παράθεση και να πως ξεφεύγεις απο τα δύσκολα. Να στα κάνω νιανιά λοιπόν αφού δε βγαίνει νόημα. Είναι η απάντηση σου στο μέλος Μπίστης όπου λες ότι θεωρείς θεά την Παναγία αλλά λες κι ότι είσαι άθεος επειδή δεν πιστεύεις στους χριστιανικούς θεούς . Ίσως είναι η ώρα να δείξεις λίγη ειλικρίνεια ,να πεις καμμιά αλήθεια για τα πιστεύω σου..
Οι θεωρίες είναι η δική σου ειδικότητα και μάλιστα με στοιχεία και ''αποδείξεις'' παρμένα απο την εβραική και αιγυπτιακή μυθολογία που στην πραγματικότητα είναι αυτό ακριβώς ,μυθολογία.
Μας λες ότι οι άνθρωποι η οι θεολόγοι των ανθρώπων θεοποίησαν ανθρώπους σαν να είναι κάτι πρωτάκουστο. Κι απο την άλλη θεωρείς θεά την Παναγία χωρίς εξήγηση ,γιατί έτσι γουστάρεις ..Μη παριστάνεις τον άθεο πλέον ,δεν έχει νόημα όπως καταλαβαίνεις . :102:

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 26 Μάιος 2024, 17:08

Γυφτάκι έγραψε:
26 Μάιος 2024, 16:01
Κι απο την άλλη θεωρείς θεά την Παναγία χωρίς εξήγηση ,γιατί έτσι γουστάρεις ..Μη παριστάνεις τον άθεο πλέον ,δεν έχει νόημα όπως καταλαβαίνεις . :102:
Θεοί είναι ο πατέρας Γιαχβέ,ο γιός Ιησούς, και το άγιο Πνεύμα-Φάντασμα. Η Παναγία δεν ανήκει στους θεούς και ως θεότητα ανήκει στην παράταξη των θεομάχων. Είναι θεότητα του λαού όχι του κλήρου και για τον λόγο αυτόν είναι η κύρια θεότητα στην χριστιανική Ελάδα σήμερα.
Η Παναγία είναι απόγονος της Παρθένου Αθηνάς η οποία ήταν φόνισσα θεών.
Αν θέλεις να μάθεις περί θρησκείας, ευχαρίστως, αλλά δέξου πρώτα ότι δεν γνωρίζεις το θέμα και δήλωσε ότι επιθυμείς να μάθεις.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 26 Μάιος 2024, 17:12

student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 15:54
Άθεος έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:55
student έγραψε:
24 Μάιος 2024, 13:29


Ρε συ "άθεε", πολύ το χεις κουράσει... και όλο γύρω γύρω, όλο γύρω γύρω....και είμαι και καλά άθεος και κράζω εσάς και τους θεούς σας και την πέφτω σε όλους, και στους άθεους σας στους αγνωστικιστές σας...

...σε τρώει πολύ ρε φίλε είναι προφανές, φέρεις μια μεγάλη αποκάλυψη που επιθυμείς σφόδρα να μοιραστείς.
Πες μας ποιος είναι ο θεός σου να τελειώνουμε :102:
Γιατί δεν απαντούσες την ερώτηση για τους αρχαίους κουτόβλακες Έλληνες πριν ξεπεταχτείς να μου δείξεις ότι είσαι ένας πανέξυπνος μοντέρνος Έλληνας;
Ξύσιμο στην γκλίτσα του τσομπάνη!!
Τελικά θα μας πεις το θεό σου ή θα συνεχίσεις να κάνεις κοκοκο?
Θα συνεχίσει το κοκοκο μέχρι να ωριμάσουν οι συνθήκες ..

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 26 Μάιος 2024, 17:33

Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 17:08
Γυφτάκι έγραψε:
26 Μάιος 2024, 16:01
Κι απο την άλλη θεωρείς θεά την Παναγία χωρίς εξήγηση ,γιατί έτσι γουστάρεις ..Μη παριστάνεις τον άθεο πλέον ,δεν έχει νόημα όπως καταλαβαίνεις . :102:
Θεοί είναι ο πατέρας Γιαχβέ,ο γιός Ιησούς, και το άγιο Πνεύμα-Φάντασμα. Η Παναγία δεν ανήκει στους θεούς και ως θεότητα ανήκει στην παράταξη των θεομάχων. Είναι θεότητα του λαού όχι του κλήρου και για τον λόγο αυτόν είναι η κύρια θεότητα στην χριστιανική Ελάδα σήμερα.
Η Παναγία είναι απόγονος της Παρθένου Αθηνάς η οποία ήταν φόνισσα θεών.
Αν θέλεις να μάθεις περί θρησκείας, ευχαρίστως, αλλά δέξου πρώτα ότι δεν γνωρίζεις το θέμα και δήλωσε ότι επιθυμείς να μάθεις.
Ξέρω αυτά που ξέρω κι αν τα βρίσκεις ελλιπή διαφώτισε με . Ναι ,θέλω να μάθω αλλά θέλω να ξέρω πρώτα αν αυτά που μου γράφεις στην απάντηση τα εννοείς κυριολεκτικά η αναφέρεσαι στις αντιλήψεις των ανθρώπων περί θεού.. Όταν λες Θεό τον Γιαχβέ η απόγονο της Αθηνάς την Παναγία τι εννοείς; Σε έχουν ρωτήσει κι άλλοι αλλά αποφεύγεις να απαντήσεις ,δεν ξέρω γιατί.. Πρέπει πρώτα να ξεκαθαριστεί αυτό αλλιώς δεν θα καταλαβαινόμαστε ότι κι αν λέμε ..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μάιος 2024, 17:39

Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 13:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:35
Κατά τα άλλα, συγκλονιστικός ο συμβολισμός του αβαταρίου σου, δε λέω.
Να δούμε αν το πέτυχες.

Εικόνα
Τσίμπησες στο χαλαρό, γλυκό μου. :e045:

The Egyptian God Who Became a Cat to Kill a Snake-Demon

https://cuddlywumps.blogspot.com/2014/0 ... -kill.html

https://www.google.com/search?client=fi ... 93&dpr=1.2


Εικόνα
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 26 Μάιος 2024, 21:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2024, 17:39
Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 13:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:35
Κατά τα άλλα, συγκλονιστικός ο συμβολισμός του αβαταρίου σου, δε λέω.
Να δούμε αν το πέτυχες.

Εικόνα
Τσίμπησες στο χαλαρό, γλυκό μου. :e045:

Εικόνα
Αυτά είναι για τους αφελείς και τους αμόρφωτους.
Η γάτα σκότωνε θεούς, όχι εχθρούς θεών. Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση με της Αθηνάς. Η Αθηνά σκότωσε τον θεό πατέρα της που πήγε να την βιάσει, και οι αρχαίοι παπάδες δίδασκαν ότι σκότωσε ένα Γίγαντα, έναν εχθρό των θεών.
Να αλλάξεις το δικό σου άβαταρ, κοριτσάκι, μια και είσαι θεούσα. 😛
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71688
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Μάιος 2024, 09:45

Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 21:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Μάιος 2024, 17:39
Άθεος έγραψε:
26 Μάιος 2024, 13:45

Να δούμε αν το πέτυχες.

Εικόνα
Τσίμπησες στο χαλαρό, γλυκό μου. :e045:

Εικόνα
Αυτά είναι για τους αφελείς και τους αμόρφωτους.
Η γάτα σκότωνε θεούς, όχι εχθρούς θεών. Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση με της Αθηνάς. Η Αθηνά σκότωσε τον θεό πατέρα της που πήγε να την βιάσει, και οι αρχαίοι παπάδες δίδασκαν ότι σκότωσε ένα Γίγαντα, έναν εχθρό των θεών.
Να αλλάξεις το δικό σου άβαταρ, κοριτσάκι, μια και είσαι θεούσα. 😛
Καλό μου, ο Αιγυπτιολόγος Ρίτσαρντ Γουίλκινσον περιγράφει μια εικόνα στο βιβλίο του Θεοί και Θεές της Αρχαίας Αιγύπτου από τον τάφο του Ινερκάου στο Ντέιρ ελ-Μεντίνα, στον οποίο η Μάου φαίνεται να υπερασπίζεται το Δέντρο της Ζωής από τον Απόφι καθώς κόβει το κεφάλι του μεγάλου ερπετού με τη λεπίδα της. Το συνοδευτικό κείμενο, από το Ξόρκι 17 του Βιβλίου των Νεκρών, αναφέρεται στον τρόπο με τον οποίο η γάτα υπερασπίζεται τον Ρα και αναφέρει επίσης την προέλευση της γάτας στην Αίγυπτο που δημιουργήθηκε στην αρχή του κόσμου με θέλημα των θεών.

Και το συγκεκριμένο ερπετό ήταν μεγάλος εχθρός του Ρα.
Έπρεπε να σκοτώνει ο Ρα κάθε βράδυ τον Απόφι για να βγαίνει ο ήλιος το πρωί.
Και σε κάποιες εκδοχές του, ο Ρα μεταμορφώνεται σε γάτα για να σκοτώσει το ερπετό. :)

Επαναλαμβάνω το λινκ με τις πολλές απεικονίσεις του συγκεκριμένου μύθου.

https://www.google.com/search?client=fi ... 93&dpr=1.2

Για τα αναφορικά με την Αθηνά, τί να πω; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1358
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 27 Μάιος 2024, 10:58

axilmar έγραψε:
26 Μάιος 2024, 11:24
Τι ακριβως χρειαζεται να μαθω; σε ολες τις θρησκειες που υπαρχει θεος, ο θεος αυτος υπηρχε απο παντα, και βρισκεται εκτος του χωροχρονου του συμπαντος μας.
Θα διαφωνήσω. Αυτή η έννοια του θεού είναι συγκεκριμένη της Εβραικής/Χριστιανικής θρησκείας. Δεν την βρίσκεις σε κάθε θρησκεία όπως λες.

Οι θεοί της Ελλάδας π.χ. γεννιούνται μέσα στο σύμπαν. Δεν το δημιουργούν. Σε άλλες θρησκείες δεν υπάρχει καν κοσμογονία. Σε άλλες θρησκείες όπως στον βουδισμό δεν υπάρχουν καν θεοί.

Άβαταρ μέλους
Άθεος
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 31 Ιαν 2024, 22:15

Re: Πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο Θεός υπάρχει εάν δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άθεος » 27 Μάιος 2024, 11:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Μάιος 2024, 09:45
Καλό μου, ο Αιγυπτιολόγος Ρίτσαρντ Γουίλκινσον περιγράφει…
… τις μπούρδες των αρχαίων Αιγύπτιων παπάδων!
ΓΑΛΗ έγραψε: Το συνοδευτικό κείμενο, από το Ξόρκι 17 του Βιβλίου των Νεκρών, αναφέρεται στον τρόπο με τον οποίο η γάτα υπερασπίζεται τον Ρα και αναφέρει επίσης την προέλευση της γάτας στην Αίγυπτο που δημιουργήθηκε στην αρχή του κόσμου με θέλημα των θεών.
Και οι παραπάνω είναι μπούρδες μοντέρνων αιγυπτιολόγων.
Η Βίβλος των Νεκρών διαιρείται σε κεφάλαια, όχι σε ξόρκια. Την γελοία έκφραση «ξόρκια» οι αγγλόφωνοι την χρησιμοποιούν για τα Κείμενα των Σαρκοφάγων.
Όσο για το «και αναφέρει επίσης την προέλευση της γάτας στην Αίγυπτο που δημιουργήθηκε στην αρχή του κόσμου με θέλημα των θεών.» είναι για να τραβάει κανείς τα μαλλιά του.
ΓΑΛΗ έγραψε: Και το συγκεκριμένο ερπετό ήταν μεγάλος εχθρός του Ρα.
Αυτό, βεβαίως, είναι σωστό.
ΓΑΛΗ έγραψε: Έπρεπε να σκοτώνει ο Ρα κάθε βράδυ τον Απόφι για να βγαίνει ο ήλιος το πρωί.
Αυτό το έκανε πριν, ή αφού είχε ήδη κάνει την περιτομή στον εαυτό του; 🤣
Τα Κείμενα των Πυραμίδων γράφτηκαν για να διαβαστούν από τον νεκρό φαραώ ενώπιον των θεών κριτών.
Για να θεωρηθεί αγνός ο νεκρός και να του δοθεί άδεια να προχωρήσει στον Κάτω Κόσμο (διαφορετικά εκτελείται επί τόπου από τον δήμιο Αμμίτ) πρέπει να πείσει τους θεούς ότι ως νεαρός δεν ήταν επαναστάτης αντίθετος του θεϊκού φαραωνικού καθεστώτος. Αυτό, το κάνει πληροφορώντας τους θεούς ότι δεν εναντιώθηκε στον φαραώ ούτε βοήθησε τον μεγάλο εχθρό βασιλιάδων και θεών, την ανίκητη γάτα – τίγρη – λέαινα Bastet.

Εικόνα
Όταν το θέμα σχετίζεται με την θρησκεία, μην πιστεύεις ανέντιμους αιγυπτιολόγους και ακαδημαϊκούς.

Εικόνα
ΓΑΛΗ έγραψε: Για τα αναφορικά με την Αθηνά, τί να πω; :lol:
Τον μύθο που ανέφερε ότι η Αθηνά σκότωσε τον θεό πατέρα της που προσπάθησε να την βιάσει, οι αρχαίοι παπάδες τον εξαφάνισαν από την Ελλάδα. Ευτυχώς όμως τον κατέγραψε ο Κικέρων.

Cicero (106 - 43 BCE), De Natura Deorum, 3.59

The first Minerva is the one whom we mentioned above as the mother of Apollo. The second sprang from the Nile, and is worshipped by the
Egyptians of Sais. The third is she whom we mentioned above as begotten by Jupiter. The fourth is the daughter of Jupiter and Coryphe the daughter of Oceanus, and is called Koria by the Arcadians, who say that she was the inventor of the four-horsed chariot. The fifth is Pallas, who is said to have slain her father when he attempted to violate her maidenhood; she is represented with wings attached to her ankles.
Η ιδέα των επουράνιων είναι δημιούργημα πανάρχαιου αστειολογήματος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών